İş ve sosyal hayatınızda doğal davranmak

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün yine kritik bir konuya girmek niyetindeyim. Belki bazılarınızın beynini yakacağım yine ama bu mevzunun ne denli önemli olduğunu düşünürsek bu kafa karışıklığına değeceğime emin olabilirsiniz.

Bakın sevgili parlakfikirler okurları; siz hiç hayatınızda kendi duygularını doğru düzgün ifade edemeyen bir insan ile karşılaştınız mı?

Muhtemelen bu kişi sizsiniz…

Bu kişilerin tipik özellikleri bellidir;

– Etrafta bir robot edasıyla kasım kasım kasılarak doşaşırlar
– İşlerini kusursuzca yapmaya çalışan mükkemmeliyetçilerdir.
– Genelde ya dibine kadar ruhsuz bir rasyoneldir ya da ölümüne duygusaldırlar.
– Ya hiç dikkat çekmezler ya da inanılmaz göze batarlar…
– Hayatlarında bir dengezislik hakimdir.
– Kimseye doğru düzgün kendini ifade edemezler

Şimdi bu türden bir ruh halinin ya da kişiliğin verebileceği zararlardan bahsetmek isterim;

– Kendilerini direkt anlatamadıkları için pasif agresif davranışlara sebebiyet verirler.
– Olur olmadık yerde ansızın patlayıp kavgalar, gürültüler, saldırganlıklar çıkarma ihtimalleri vardır ki eninde sonunda bu türden bir rezilliği yaparlar, bu da sizin ya da o kişinin işini mahvetmesine sebebiyet verebilir.
– İnsanların bu türden kişilere karşı istemsizce temkinli ve de soğuk yanaşmalarına neden olur.
– Önceden çözülebilecek basit sorunların giderek dev gibi olmasına meydan verir
– Yeni biriyle tanışıp onunla samimi ve içten bir diyaloğa girme ihtimali büyük sahra çölünün ortasında şans eseri hayatta kalıp palmiyelerden bir vaha bulabilmeleri ile eşdeğerdir.

İyi de peki ne yapacağız?

Ulan iyi tamam da ben şimdi kalkıp da her yerde gerçekten içten ve doğal davransam, kendimi ifade etsem ben ve çevremdekiler hep beraber hapı yuttuk demektir” dediğinizi duyabilir gibiyim.

Arkadaşlar doğal davranmak içinizdeki her şeyi sonuna kadar dışarı yansıtıp eski devirlerdeki gibi yıkıma sebebiyet vermek değildir. Gittiğiniz bir cafede birisi size ters baktı diye herifin kafasına kahveyi fırlatmak değildir. Ya da işyerinizde patrona masayla girişmek değildir.

Doğallık aslında olması gerekendir ve de her durumda her zaman orta yolu bulabilmektir. Hayatınızda grilere yer verebilmektir. Gereksiz atraksiyona girmemektir, ya da ruhsuz bir seri katil gibi davranmaktan kaçınmak demektir.

Yerinde ve zamanında ortalama bir şekilde davranabilmektir. İnanın bu türden bir hayat sergilerseniz sizin için en sağlıklı ve başarılısı olacaktır. Aksi takdirde 1 şeyi başarsanız 10 tane problem sizi bekliyor olacaktır. Zira siz evvelden doğal dengeyi bozarsanız doğa da size gereken cevabı emin olun misliyle verir!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Genel Müdürlüğe Yükseltecek 7 Gizli Taktik

Bakın mesela iş hayatında ve sosyal hayatta birkaç doğallık dışı örnek ve hemen altına parantez içinde bunun sonuncunda gelebilecek musibetleri yazayım;

1) Günde 1000 test sorusu çözerek çoğu gençliğini geçiren ve bu sayede hayatta mutlu, başarılı, huzurlu olmayı bekleyen genç
(Gençliğini heba ettiği için hayatı boynca 4-5 tane ruh hastalığını bünyesinde taşıyan bir asosyla oldu)

2) Kendine en ufak bir sosyal faaliyeti bile haram sayan iş adamı
(5 sane sonra kazandığı parayı harcayamayan bir işkolik oldu)

3) Günler hatta haftalar boyunca gereğinden fazla yanlız kalan bir yazar. (Kendi hayatını değil de daha çok başkalarınınkini yaşıyormuş gibi hisseden bir çeşit röntgenci oldu)

4) Gereğinden fazla kinci ve intikamcı olmak. (Birilerinden gereksiz yere intikam alacağım diye kendini harcadı)

5) Etrafı, insanları haddinden çok fazla gözlemlemek. (İnsanları fazla tanımanın yan etkisi olarak sosyal fobik oldu)

6) Geleceği görebilmek adına normalden çok daha fazla olağanüstü efor sarf etmek
(Aşırı temkinlilikten rutinini zerre kadar bozmayan sıkıcı bir monoton oldu ve yaşayamadan öldü)

7) İnsanlara karşı çekingenlik ve de çocukluk çağına dayanan korkular dolayısıyla otomatikleşmiş ve de yaratıcılıktan yoksun bir tavırla yapay biçimde yaklaşmak. (Kimseyle sahiden samimi bir ilişki kuramayan yapaylıkta çığır açmış bir robot haline geldi)

Bu yukarıdaki hataları yapan düzinelerce insan gördüm. Bunlardan kurtulabilenlerini de gördüm. Ancak herbirinin ortak noktası bu yaptıkları doğallık dışı davranışların bedelini ilerleyen zamanlarda iş hayatında, sosyal hayatlarında, sağlıklarında ödediler.

Siz siz olun oyunu kurallarına göre oynayın, geri dönüşü olmayan ya da çok zor olan bir karanlık tünele girmemek için bu bahsettiklerimi azıcık da olsa kaale alın derim.

Saygılarımla
Admininiz

“İş ve sosyal hayatınızda doğal davranmak” üzerine bir yorum

  1. Yazar arkadaşın eline koluna ayağına sağlık; doğallık mevzusunu harikulade açıklamış; birçoğumuz da hayatın her alanında bu kurala riayet etmeğimiz için yapay bir robot gibi davrandığımız için kaybediyoruz.

    Bir kere geldiğimiz şu dünyada kimseye yaranmak ya da normal görünmek için kasıntı olmaya değmez, bırakın onlar sizi izlesin, gerekirse anormal bulsun. Kasıntı olarak kaybedecekleriniz çok daha fazla olacaktır.

    Cevapla

Yorum yapın