İş Yaparken Bir Milyarder Gibi Uzun Vadeli Düşünebilmek

Çoğu zaman milyarderlerin hayatını merak ederek geçer ömrümüz. Sanki onlar gökten zembille inmiş kusursuz ve öteki varlıklarmış gibi, beyaz perdeden izlenen oyunculara insan üstü, tabiat üstü varlıklarmış gibi yaklaştığımız üzere, onlara da bir uzaylı, bir başka varlık olarak bakar, öyle görürüz onları. Halbuki insan oturup düşününce her şeyin bir sebebi olduğu gibi, tabiat kanunlarınca bir ayarı olduğunu da fark ederiz.

Milyarderler bizim gözümüzde ikiye ayrılır. Ya onlar çok ama çok şanslı mahluklardır. Öyle ki bizden, çoğunluğun fakirliğinden bir şekilde götürülen ya da alınan şans, onlara gani gani verilmiştir. Asla onlar gibi olamayacak, asla bir milyarderin hayatına uslu bir kelebek gibi konamayacağız. Öyle bilir, öyle düşünürüz. Fakirlik, bir savunma sanatı olarak yapışır üstümüze. Bir zırh olarak ona sığınır, ondan koruma bekleriz.

Ya da milyarderleri kıskanırız iş yaşamlarımızda. Ve onlara çeşitli suçlar yükleriz. “Hepsi soyguncu, hepsi hırsız, hepsi suçludur” diye düşünürüz kafamızda. Her büyük servetin altında bir suç yatar diyen Balzac’ın izinden giderek, milyarderleri gözümüzde birer hayduda, birer eşkiyaya dönüştürürüz anında.

Milyar Dolarlık İş Kurmak İçin 8 Altın Tüyo milyarder olmak için bazen tek yapmanız gereken milyar dolarlık bir iş kurmaktır. Bunun için her şeyden önemlisi tek başınıza değil güvendiğiniz ortaklarla ve dostlarla yola çıkmak olacaktır. Zira kim ne kadar güçlü olursa olsun milyar dolarlık bir işi tek başına kuramaz. Matematiksel ve mali olarak bu mümkün olsa bile herhangi bir yıkımda tek başına enkaz altında kalmamak için yola herkes başkalarıyla çıkar. Milyar dolarlık iş kurmak için bunun dışında tam 7 tüyo daha sizleri bekliyor. Şimdiden keyifli okumalar.

Milyarder ve Fakir Ayrımı 

Yapamayan ve olamayan suçlar, eleştirir ve kendi gözünü kör ederek başkalarının şansına, başarısına gözlerini kapatır. Halbuki iş yaparken bir milyarder gibi uzun vadeli düşünmek, sizi birçok açıdan kurtaracağı gibi, gözlerinizdeki at gözlüklerini de sahiplerine, yani atlara teslim edecektir. Bırakın at gözlükleri atlarda kalsın. Sizin tek gözlüğünüz, sizi geleceğe taşıyan, gelecekten medet umdurup umut aşılayan insanlık gözlüğü olsun.

Sonunda bir milyarder olamasanız bile en azından denemiş, her şeyin sonunda ”olmadı ama denedim” diyebilirsiniz.

Zira bizim toplumun zenginlerden nefreti içinde bir hayli ikiyüzlülük taşır. Birinin milyarder olmasını haksızlık olarak nitelendiririz ama bizi kapımızı milyarlık dolu bir çantayla çalsa ve bu çanta artık senin dese koşulsuz da kabul ederiz. İnsan bir gün milyarder olacağından emin olsa çalışma disiplini ve şekilleri tamamen değişecektir. Ama liberal piyasa ekonomisinde her şey bir ihtimaldir.

Her mahalleye bir milyoner doktrini hala geçerliliğini korumaktadır. Biri olacaktır ama kimdir o şanslı kişi? Her şey şans mıdır? Bu yazımızda önce bir milyarderde bulunması gereken 5 temel özelliği sizlerle paylaşacağız. Böylece en azından karakteristik özellikler olarak kendinizi sorgulamaya ve iş yaparken edinmeniz gereken kuralları gözden geçirmeye karar vereceksiniz.

Daha sonra ise iş yaparken uzun vadeli düşünmenin iş hayatındaki doğrudan olumlu etkilerini birlikte gözden geçireceğiz. Milyarder olma yolunda ilerleyen, bu uğurda çaba sarf etmek isteyip de tam olarak nelere dikkat etmesi gerektiğini tam olarak çözemeyen sevgili parlak fikirler okurları! Umarım rehberiniz olmaya, size yardımcı olarak devam ederiz. Kaldığımız yerden.

İş Yaparken Kılıfına Uydurmanın Önemi bazı kılıflar fakirliği gizler, bazı kılıflar ise zenginliği. Fakirliğin kılıflar altında gizlenmesi sosyolojik bir hadisedir ve çoğu zaman utancın gizlenmesi manasını taşır. Zenginliğin kılıflar altına sokulması ise daha az vergi ve daha fazla kazanç kapsamında gösterir kendini. Sonuç olarak iş yaparken kılıfına uydurmanın önemi say say bitmez.

Paralar uzun vadede sizinle olsun!

Bir Milyarderin 5 Tipik Özelliği 

  • İnce ince işlemek: Bir milyarder asla acele etmez. Aklındaki fikrindeki her neyse onu ve onları zamana yayarak ince ince işler. Pürtelaş bir kimse ya milyarder olamaz ya da uzun süre milyarder olarak hayatını sürdüremez. Bu nedenle ince ince işleme tarzı, bir öğreti ve bir yaşam stili olarak paranın önce kazanılması, sonra da uzun süre korunması için olmazsa olmaz bir eylemdir.
  • Otoriter ama baskıcı olmamak: Milyarderler, otoriterdir. Paranın tahakkümünde de şirket personelinin yönetiminde de büyük hataları asla affetmezler. Bu nedenle sürekli olarak denetim ve kontrol mekanizmalarını açık ve işler bir vaziyette tutarlar. Ancak otoriter olmak baskıcı olmak demek değildir. Daha ziyade bir milyarder bilir ki baskı altında tutulan şey para olsun, çalışan olsun, şirket olsun er ya da geç ellerden, avuçlardan kayar gider.
  • Mükemmeliyetçilik: Milyarderin her daim bir yedek planı vardır. Ve bu planlar mükemmel olma, daha doğrusu mükemmel bir şekilde kazanma yolunda her daim uygulamaya geçecek kadar hazır ve nazır bekletilir. Mükemmeli arzulamayan, onu hedefleri arasında tutmayan hiç kimse yoktur ki, değil milyarder olsun, çorba parasını zor çıkarır. Mükemmeli hedefleyin çünkü o mümkün.
  • Sabır / Sebat: Hollywood filmlerinden çıkma tiplemelerle ”lanet olsun dostum, bir an önce milyarder olup fakirlikten intikamımı almalıyım” diyen insanlar film icabı yaşayıp film icabı ölürler. Arkalarında da genelde para değil borç bırakırlar. Sabır, sebat her zaman güncel bir erdem silsilesidir. O nedenle aceleye mahal yok. Zira para aceleci avuçlardan daha büyük aceleyle kaçacak kadar hassas ve nazik bir değerdir.
  • Uzun vadeli düşünmek: Yazımızın geri kalan kısmında uzun vadeli düşünmenin yararlarını kısa kısa anlatacağız. Buyurun yazımızın devamına.

Uzun Vadede Zenginlik Elde Etmesi Garanti 5 Kişilik Tipi ama önce şu yazımızı da okumanızı öneririz. Uzun vadede zenginlik, uzun vadede fakirlikten çok daha fazla önem arz eden bir durumdur. Elde etmek ve onu avucunda tutmak için mücadele eden ve kazananların 5 genel kişilik tipleri ise yazımızın geri kalan kısmında sizleri bekliyor.

Uzun vadeli düşünmek, para dolu kasanın anahtarını elinde bulundurmak demektir.

İş Yaparken Uzun Vadeli Düşünmenin Yararları 

  • Uzun vadeli düşünmek sizi yarı yolda bırakmaz: Çünkü uzun vadeli düşünmek her daim yedek lastiği arabanın bagajında bulundurmak demektir. Yolun çetin kısımlarını görmek, ön görülü olmak ve ne olur ne olmaz önlemini almaktır. Bundandır ki niceleri tek lastiği patlamış arabalarla yola devam ederken, etmeye çalışırken, uzun vadeli düşünenler her daim yanınızdan şimşek hızıyla geçer giderler.
  • Para stoklamak ve para yönetimi onlardan sorulur: Parayı kazanmak kadar onu yönetmek ve elde bulundurmak da bir sanattır. Ve uzun vadeli düşünenler ansal heyecanlara kapılıp an’ı tüketmektense her daim geleceğin mimarları olarak paranın sonrası ve devamı için de çalışmalarını ve fikirlerini yürütmeye devam ederler.
  • Sadece şimdiyi yaşamaz, geleceği de inşa eder: Sadece şimdiyi yaşamak bırakın carpe diem diyen hippilerin olsun. Geleceği onurlu ve zengin bir şekilde inşa etmek isteyen herkes daha bugünden ve şimdiden geleceği inşa etmek için kolları sıvarlar. Kazanan kısa anların zevkine değil uzun anların planlarına gark olanlardır.

Para ve şans sizinle olsun. Yeniden görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.

Yorum yapın