İş yaparken bölünmelerden kurtulmak para kazandırır!

Bölünmeler verimliliğin düşmanıdır Sürekli gece geç saatlere kadar ve haftasonlan çalışıyorsan, bu yapılması gereken çok iş olduğundan degildir. Çalışırken yeterince iş görememenizdendir. Yeterince iş görememenizin nedeni de bölünmelerdir. Düşünün: Yapmanız gereken işlerin çoğunu ne zaman bi-tiriyorsunuz? Eğer siz de diğer birçok insan gibiyseniz ya gece ya da sabah erkenden bitiriyorsunuzdur. Günün bu saatlerinde etrafınızda kimsenin olmaması bir rastlantı olabilir mi?

Saat 14:00 sularında insanlar genelde ya bir toplantıdadırlar ya e-maillerini kontrol ediyorlardır ya da iş arkadaşlarıyla sohbet ediyorlardır. Bu omuz pohpohlamalar ve irticalen düzenlenen buluşmalar zararsız görünebilir ama aslında verimliliği baltalayan unsurlardır. Bu tip kesintiler grup çalışmasının bir özelliği değildir, bunlar sadece bölümmedir. Unutmayın ki çalışmanız kesintiye uğrarsa uğraştığınız iş fikrini sağ salim, layıkıyla bitiremezsiniz ve para kazanma durumunuz dolaylı olarak sekteye uğrar.

Bölünmeler, iş gününüzü iş fikrini yapmak için çabaladığınız bir dizi kısa zaman dilimine çevirir. Başlayalı kırk beş dakika geçmemiştir ki telefonunuz çalar. On beş dakika çalışırsınız, öğle yemeği vakti gelir. Bir saat sonra, girmeniz gereken bir toplantı vardır. Sonra bir bakmışsınız, saat beş olmuş. Bütün gün boyunca doğru dürüst çalışabilmek için kesintisiz bir-iki saatiniz vardır yalnızca. Sürekli başlar, durur, başlar, durursanız yaptığınız işten bir hayır gelmez.

Bunun yerine günün tek başınıza zaman geçirebileceğiniz, özel bir bölümü olmalı. Tek başınıza kalabildiğiniz geniş zaman dilimleri en verimli olduğunuz anlardır. Aklınız bir oraya bir buraya gitmek zorunda olmadığı için bir dolu iş yaparsınız. (Uçaklarda ne kadar fazla iş yapılabildiğinin farkında mısınız? Çünkü orada çevrimdışısızındır ve dilkatinizi dağıtacak hiçbir şey yoktur.)

Tek başına zaman geçirebilmeyi başarmak zordur; bölünmelerden paçayı sıyırmak gerekir. Uykunun evreleri gibi bir şeydir bu: uykuya dalar dalmaz REM evresine girmezsiniz, Başka evrelerden geçtikten sonra oraya ulaşırsınız. Herhangi bir kesinti olursa baştan başlamak zorunda kalırsınız. REM’de uykunun gerçek sihrini tecrübe erriğiniz gibi, tek başınıza kaldığınız zamanlarda da verimliliğin gerçek sihrini yaşarsınız. Gününüzün bu özel bölümü sabahın köründe olmak zorunda da değildir. Bir iş gününün gerisini yalnız geçirilecek zaman olarak tahsis edebilirsiniz. Saat 10’dan öğleden sonra 2’ye kadar insanların (ögle yemeği dışında) birbirleriye konuşmamasını öngören bir yönerge çıkartabilirsiniz mesela. Ya da günün ilk veya son yarısını kendi özel bölümünüz yapabilirsiniz. Ya da Cumaları uygulanan serbest kıyafet günleri gibi, Perşembeleri uygulanacak konuşmama günleri düzenleyebilirsiniz mesela. Nasıl yaparsanız yapın, verimliligi düşüren bölünmelerden kurtulun. Ve bunu hakkını vererek yapın. Yalnız geçirilen zamanın nitelikli olması için iletişim bağımlılığından kurtulmalısınız. Tek başınıza kaldıgınızda SMS’leri, telefon görüşmelerini, e-mailleri, toplantıları bir kenara bırakın. Dudaklarınızı yumun ve kendinizi çalışmaya verin. Ne kadar çok iş yaptığınız. gördüğünüzde şaşıracaksınız. Ayrıca, grup çalışması yaptığınızda e-mailler gibi, anında cevap verilmesi gerekmeyen, telefon ve yüzyüze görüşmeler gibi araya girmeyen pasif iletişim araçları kullanmaya çalışın. Bu şekilde insanlar kendileriyle konuşmak isteyenlere uğraştıkları ne varsa anında bırakmak zorunda kalmadan ne zaman müsait olurlarsa o zaman muhatap olabilirler.

İş gününüz bölünmelerin istilasına uğramış durumda. Bölünmelerle savaşmak sizin göreviniz.

“Sil Baştan/ Jason Fried kitabından alıntıdır”

Arkadaşlar sonuç olarak; gördüğünüz üzere iş yaparken ya da yeni bir iş fikrini kurarken yaşayabileceğiniz bölünmeler sizin dolaylı da olsa para kazanmanızı engellemektedir. Bu türden bölünmelerden kurtulmak ise yukarıdaki örneklerden de faydalanarak size kalmış bir maharet olacaktır…

“İş yaparken bölünmelerden kurtulmak para kazandırır!” üzerine bir yorum

  1. İş hayatında bölünmeler hakikaten şirketlerin baş belası, verimliliğin baş düşmanı lanet olsı bir şeydir. Nitekim bu türden bölünmeler olmasa da insanlar bu sefer de yorgunluktan iş göremez hale geliyor. En iyisi mola ve çalışma saatleri arasındaki dengeyi HEM BÖLÜNMEYE ENGEL OLARAK HEM DE YORULMAYA ENGEL OLARAK tutturmak.

    Güzel yazınız için teşekkür ederim Kenan Bey. Yazı hakkında kafasına bir şeyler takılanları buraya davet ediyorum.

    Cevapla

Yorum yapın