İşe Alırken Elemanın Dış Görünüşünde En Çok Nelere Dikkat Etmeli?

Merhaba patronlar, işçi alma sorumluları ve bir yere iş görüşmesine gitmeye hazırlanan çalışan adayları! Bu yazımızda işe alırken elemanın dış görünüşünde en çok nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arayacağız. Bu yanıtlardan sonra işe alırken bir patronun nelere dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdiğimiz gibi, aynı şekilde çalışanların da sahip olmayı çok istedikleri işlerin görüşmelerine giderken nelere dikkat etmesi gerektiğini bildirmiş, tane tane anlatmış olacağız.

Dış Görünüşün Önemli Olduğu İşler 

Şimdi ben size burada bilgilendirici, aydınlatıcı makaleler yazıyorum. Kısmetse yazmaya da devam edeceğim. Ve siz benim yüzümü dahi bilmeyeceksiniz.

Demek ki işler birçok surette olduğu gibi bu surette de ikiye ayrılıyor. Dış görünüşün önemli olduğu ve önemli olmadığı işler.

Önemli olmadığı işleri şöyle tarif edebiliriz. Halkla hiçbir şekilde iç içe olmadığınız, onlara sadece sesini ya da yazılı verili ulaştırdığınız işlerde dış görünüşün kati surette hiçbir önemi yoktur. Yani en azından iş konusunda. Onun dışında kendinize, sevdiklerinize, iş çıkışı buluşacağınız insanlara güzel görünmek her zaman için önemlidir elbet. Zira imaj çağında yaşıyoruz. Belli başlı çirkinlikler iş için önemli olmasa bile hayat şartları gereği her zaman için ilk planlarda yer alır.

Dış görünüşün önemli olduğu işlerde ise her zaman için müşteriyle doğrudan iletişim kurduğunuz, onlarla çoğu zaman çay kahve içmek zorunda kaldığınız, onlarla üç boyutlu ortamlarda iş konuşup sohbet ettiğiniz işler yer alır. Örneğin emlakçısınız ve iş yerinize bir eleman almak istiyorsunuz.

Elbette ki o elemanın dış görünüşü son derece önemli olacaktır. Zira ev bakmak isteyen söz konusu müşteriler doğrudan ofisinize gelecek ya da arayarak sizi satın almak ya da kiralamak istediği evlerin önüne çağıracaktır. Bu halde emlakçı olup da dış görünüş önemli değil önemli olan işini iyi yapmak diyerek kurtulamazsınız.

Çünkü dediğimiz gibi imaj çağında yaşıyoruz. İnsanlar sizi en önce dış görünüşünüzle yargılayacak hatta tabiri caizse sizi ona göre puanlanayacakır. Öyle ya her yan yarışma programlarıyla dolu. O nedenle dış görünüşte vereceğiz bir falso, bir eksiklik olacak işin bile olmaması anlamına gelecektir. Bu da birçok açıdan çıkmazlar ve açmazlar var demektir.

Şimdi bir patron olarak işe alacağınız elemanların hangi dış görünüş özelliklerine bakmanız gerektiğini tane tane anlatalım. Hazırsanız başlayalım sevgili parlak fikirler okurları.

İmaj ve İtibarı Efsane Seviyelere Çekebilmek, Yükseltmek İçin imaj dediğimiz şey sadece tip ve karizma ile alakalı olmasa bile uzun vadede dış görünüşün dış cepheden görünüşü ve değerlendirilmesiyle alakalıdır. İmajınızın yüksek olduğu işlerde başarıyı yakaladığınız gibi içeriğini doldurup da imajını ihmal ettiğiniz işlerde şarampole yuvarlanma ihtimaliniz söz konusudur. Bu nedenle içerik ve imajı ile kafa kafaya yürütüp hem işin kalitesi hem de dış görünüşte başarıyı yakalamanız başarınızı daim ve daha kazançlı hale getirecektir. Bizden söylemesi, sizden yapması.

Yazımız sadece patron / müdür odaklı değil aynı zamanda çalışan odaklı. Bu nedenle daha en başından beri biliyoruz ki sadece işe alanlar değil işe alınanlar da okuyor yazımızı. O nedenle gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın. İş görüşmesine farklı görünmek için ”ben ne kadar çılgın ve farklı biriyim, görürsünüz işi de kapacağım” diyerek gider ve kendinizi gülünç duruma düşürme tuzağına kaptırırsanız tam olarak yukarıdaki görseldeki arkadaşın durumuna düşersiniz. Arkanızdan ”palyaçoya bak bir de utanmadan bu kılıkta iş görüşmesine geliyor” dedirtmek istemiyorsanız her zaman belli normlar içinde kalmaya özen gösterin. En azından dış görünüşte. Ne kadar farklı ve işi hak eden olduğunuzu göstermek için sözel ve zihinsel alanlarda farklılıklar yaratın.

İşe Alırken Elemanın Dış Görünüşünde En Çok Nelere Dikkat Etmeli?

  • Eller: Gözler, kalbin aynası ise eller de temizliğin şanını karşı tarafa ileten birincil simgelerdir. El bakımı… Yani tırnaklar… Bir kadının karşı tarafta en çok baktığı yer olan tırnaklar, her zaman için bir müşterinin de her zaman için baktığı yerlerdir. Tırnakların fazla uzamış olması, içlerinde çeşitli tortulardan ve tabakalardan kirlerle kaplı olması o elemanı direkt olarak ”biz sizi sonra ararız” diyerek geri göndermeniz anlamına gelecektir. Şöyle düşünün. Adam daha kendi tırnaklarına, her işini gördüğü ellerine bakmayı bilmiyor. Ben bu adama nasıl dükkan emanet edeceğiz?

 

  • Sakal tıraşı: İş görüşmesine beş karış sakal ile gelen arkadaşı da anında gönderebilirsiniz. Çünkü bir işte çalışmak belli başlı inceliklere, özenlere tabi tutulmak demektir. Buna uymuyorsa, daha görüşmeye gelirken bile sakal tıraşı olmaktan aciz ise siz onu işe aldıktan sonra neler yapacağını bir hayal edin.

Kişinin kendine dair olan temizliği ve özeni çevresine olan temizliğini de doğrudan etkiler. Yani bu hem birincil dereceden sebep sonuç ilişkisidir hem de bir göstergedir. Çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz ki, karşı taraf için: Adam daha kendi yanaklarına, kendi yüzüne bakamıyor. Bunu önemsemiyor. Peki müşteriyle olan ilişkisinde nasıl davranacak öyleyse? Peki dükkanı temizleme konusunda neler olacak? İki dakikasını ayırıp da görüşmeye sakal tıraşı olmuş bir halde gelemeyen kişi, sizce dükkanın temizliğini aynı derecede önemser mi?

 

Bu görsel de burada kalsın. İş görüşmesinde dış görünüş olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kişinin nasıl giyindiğidir. İki dirhem bir çekirdek giyinmişse, takımı yerindeyse, lacileri çekmiş ise, bu, işi ne kadar istediğini ve onu ne kadar ciddiye aldığını gösteren önemli bir emaredir. Böyle olunca da sizden artı 1 puanı hak ediyor demektir.

Ancak yukarıdaki arkadaş her ne kadar biraz abartı ve karikatürize bir örnek olsa bile, görüşmeye bir kot bir tişört ile gelen arkadaşlar her ne kadar ”tarzım bu dese” bile onlara bir moda programında değil bir iş görüşmesinde olduğunu hatırlatıp bu tarz senin benim değil diyerek kapıyı gösterebilirsiniz.

İnsanların dış görünüşleri ve nasıl giyindikleri işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteren ilk emarelerdir. Bu nedenle bu durum insanları dış görünüşüyle yargılamak değil değerlendirmek olur ki buna da sonuna kadar hakkınız var. Yoksa iş görüşmesi diye bir şey olmaz, direkt ilk gelen işe başlardı öyle değil mi?

Zengin Kadınlarla Nasıl Tanışabilirim? hazır dış görünüşten bu kadar bahsetmişken zengin kadınlarla nasıl tanışabilirim sorusunun yanıtlarını buraya da bırakalım. Dış görünüşe ve imajınıza yeteri kadar önem verdikten sonra hem işi hem de güzel kadınları kapabilir ve yolunuza başarılı bir iş adamı ve başarılı bir çapkın olarak devam edebilirsiniz.

 

  • Dişler: Son olarak dikkat edeceğiniz nokta dişler olacaktır. Dişler fırçalanmış mı yoksa sapsarı mı? Konuşurken ağızdan dökülen sadece kelimeler mi yoksa beraberinde kötü kokular da geliyor mu? Kötü ağız kokusu ile müşterilerinizin gelir gelmez kaçmasını istemiyorsanız işe alacağınız elemanın dişlerine ve diş sağlığına da şöyle bir bakmanız gerekecek.

Dış görünüşün bir diğer ve belki den etkili önermesi şudur: Kişi kendini taşıyor mu? Üstüne giydiği şeyleri taşıyor mu? Ve size güven veriyor mu? Resimdeki arkadaş gibi güven abidesi biri iş görüşmesine gelmişse direkt olarak maaşı ve işin şartlarını konuşabilirsiniz kendisiyle.

Yorum yapın