İşiniz İçin Medyatik Olmanın Önemi

İçimizden ne kadar inkar edenler olsa da her insanın içinde medyatik olmak isteyen biri vardır. Şairane bir ifade ile konuya bir söz söylemek düşerse: Hepimizin içinde evden kaçıp aktör / artist olmak isteyen küçük bir çocuk vardır.

Arkadaşlar medyatiklik artık bir lüks olmaktan çıktı zorunluluk halini aldı. Adeta bir orman olan özel sektörde hayatta kalabilmek üstün beceriler sahibi olmayı ve sihirbazlık yeteneklerine sahip olmayı gerektiriyor. Bu sebepten ötürü devletler de vatandaşlarına eskisinden daha fazla yardım yapmaya başladı. Çünkü artık çalışanlar cidden kazanmıyor. Şanslı doğanlar ve süper yetenekli olanlar haricinde neredeyse herkes aç kalacak yakın gelecekte…

Bu önce sinemanın sonra televizyonun yavaş yavaş da değil hızlı hızlı yayılmasıyla patlak veren yeni bir psikolojik reflekstir. Biri beni gözetliyor evlerinde başlayan furya, tam olarak vasıfsız, orijanaliteden uzak, sadece gitar çalmayı biliyor diye yakışıklı diye medyatik yani çok ünlü olunabileceğini gösterdi bize. Melih mi Eray mı tartışmalarından sonra Tülin mi Caner mi sorunsalı ile uğraştık yıllar boyu.

Bu insanların kitleleri peşinden sürükleyecek, kanaat önderi olacak düzeyde fikirleri, idealleri yoktu. Bir stilleri ya da insanlara verecek bir mesajları dahi yoktu. Peki nasıl ünlü oldular? Ya da ünlü olmaları reel ve değerler ortamında bir karşılığa gelecek kadar önemli miydi?

 

Medyatik Olmak Ama Nasıl? 

Bakın şimdi size çok ince bir çizgiden, fark edildiği takdirde bir çok alanda çakra açacak bir nüanstan bahsedeceğiz. Örneğin televizyonda izlerken heyecan yaratan, reytingleri arttıran bir kişi diyelim. Bu kadın ya da erkek olsun bu zat. Televizyonda görüldüğü takdirde izlenen, kahkahalara ve şaşkınlık veren bu zat, gerçek hayata dair bir şey ürettiğinde hiç de beklediği ilgiyi göremez. Bu, her zaman böyle olmuştur.

Örneğin bu kişi, bir kitap çıkarsa ya da bir sinema filmi çekse, yani televizyon sektörü dışında başka bir alanda, ancak reel bir alanda bir üretimde bulunsa, sonuç her zaman hüsran ola gelmiştir. Demek medyanın sınırları içerisinde bulunmak, belli bir manada soyut olmak, sanal kalmaktır. Televizyon ekranları ya da medya sınırları, besleyici ve destekleyici bir öge olabilir ancak. Medyatik bir yüz olmak, tek başına bir mana ifade etmez. Aslolan gerçek üretim alanlarında reel olarak faaliyet göstermek, bu faaliyet ürünlerini ve hizmetlerini de medya yoluyla desteklemektedir.

Öbür türlüsü sadece reklam olup satacak bir ürüne sahip olamamak demektir. Medyatik olarak kendi kendinizi pazarladığınız doğrudur. Ancak içi dolu bir ürünle söz konusu pazarlamalar, içerik ve biçim olarak yerini bulur.

 

Kahve Dükkanında Güzel Kız Çalıştırmanın Önemi adlı makalemizi okumak da sizin için ilginç bir deneyim olacaktır. Zira medyatik olmakla, kahve dükkanında güzel kız çalıştırmanın önemini kavrayıp bu alanda atılıma geçmek arasında çok da büyük farklar bulunmamaktadır.

Kötü Şöhretli Olmaktan Kaçınmanın Önemi 

  • Eğer kötü şöhretli olursanız, hem kendi işinizde hem de medya sınırları içerisinde işleriniz yolunda gitmez. Aaaa şu adam böyleymiş meğer. Aaa şu kadın böyle böyle yapıyormuş. Elbette reklamın iyisi kötüsü yoktur yine de sınırları iyi çizmek gerekir. Yoksa toplum tarafından bir kere dışlanırsanız bir daha kolay kolay ne iş yaşamında ne medya dahilinde tutunma şansını yakalarsanız.

 

Şimdi de size medyatik bir yüz olmanın püf noktalarını ve medyatik olmak için gereken karakteristik özellikleri sunalım. Bakalım kaçı sizde mevcut?

ali-2

”Bir gün herkes on beş dakikalığına ünlü olacak diyen” Andy Warhol

Medyatik Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? 

  • Orijinal olmak: İnsanların, izleyicilerin belleğinde her daim orijinal izler bırakmak. Mesela Mustafa Topaloğlu’nu ele alalım. Kendisi son on yıldır albüm falan çıkarmamasına rağmen, arada bir ekranlarda görünerek, kendini insanlara ilginç göstererek, kendi oluşturduğu özgün karakteri yine kendisine özgü şakalar ve esprilerle desteklememek suretiyle her daim gündemde kalmayı başarmıştır. Bu nedenle gündemde kalmak ve hem iş hem medya sınırları içerisinde başarılı ve popüler olmak istiyorsanız, özgün bir kimlik edinmeli ve o kimliği de bir güzel cilalı tutmalısınız.

 

  • Fit ya da sempatik ya da karizmatik olmak: Medyatik olmak demek, görsele hizmet etmek demektir. Bu manada göze hitap etmelisiniz. Göz ile hafıza arasındaki derinlik ve uyum kulak ya da burunla olan uyumdan daha fazlasıdır. Çünkü medyanın hipnotize etme gücü bulunmaktadır. Bu nedenle yediğinize içtiğinize dikkat edeceksiniz. Ya da sempatik ifadeler ve takılarla kendinizi güzel bir figür hale getireceksiniz. Ya da Allah vergisi karizmanızı kullanarak insanların gözleri önünde birer mit haline dönüşmeye kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

 

  • Mizahı kullanmak: Görünen o ki ciddiyet, artık o kadar matah ya da aranan bir şey değil. Ancak sululuğa da kaçmadan, mizahı insanları etkileme silahı olarak kullanabilirsiniz. İnsan doğası gereği ağladığı, üzüldüğü şeyleri çabuk unutmaya meyillidir. Bu nedenle starlar ve iş sahası patronları, dramatik değil mizahidir. Sakıp Sabancı’nın her daim yüzlerde tebessüm bıraktıran ifadesi ve üslubu hala akıllarımıza kazılı şekilde yaşamaktadır.

 

  • Özel hayatınızla değil başarılarınızla gündemde olmak: Sanıyoruz ki bu, en önemli husustur. Zira, özel hayatıyla gündeme gelip duran simalar, çok geçmeden sadece özel hayatında başarılı olabilir. Erkekler gecelerin aranan çapkınları olur. Kadınlar ise evlenip çoluk çocuğa karışır. Ancak biz iş sahasından bahsediyoruz. Başarılı olmaktan, üretmekten, kariyer yapmaktan. İş sahanızda öyle başarılara imzalar atın ki, medyatik yüzünüz bu durumu destekleyici olsun. İş alanı içeriği, medyatik yüzünüz üslubu olsun yazdığınız romanın!

 

Güzel Bir Kadını İş Yapmaya İkna Edebilecek 4 Can Alıcı Taktik adlı makalemiz de size hazır kadınlardan ve iş yaşamından bahsetmişken, okumanız gereken ve okudukça bir şeyleri fark etmenize ön ayak olacak bir yazı olarak gözlerinizin hizmetinde.

ali-1

Ali Ağaoğlu, başarılı bir medya simasıdır.

İşiniz İçin Medyatik Olmanın Önemi 

  • Eğer medyatik olursanız ihalalerin, seminerlerin, söyleşilerin ve fuarların aranan yüzü olursunuz. İş dünyası için önemli addedilen tüm toplantılara davetiyelerle çağrılırsınız. Normalde bir mail yoluyla davet edileceğiniz yerlere, özel zarflarla, özel telefonlarla davet edilirsiniz. Böylece işinizde yükselmemek için hiçbir neden kalmaz ortada.

 

  • İş de medya da birbirini doğru oranda destekleyen ve besleyen alanlardır. Yani medyada ne kadar sivrilirseniz işleriniz de o kadar düzgün gitmeye başlar. Ya da tam tersi bir önermeyle işinizde sağladığınız başarılar medyanın da gözünden kaçmaz ve orada da değerlendirilir.

 

  • Son dönemde böylesi bir medyatik yüze Ali Ağaoğlu’nu verebiliriz. Hem bu ilginç bir örnek olacaktır. Zira ülkenin yarısı, özellikle sosyal medyadan çıkardıkları seslerle Ağaoğlundan çok da hoşlanmadıklarını an be an belli eder. Ancak ne hikmetse Ali Ağaoğlu her zaman konuşulan bir isim olmaya devam ediyor. İş alanında da başarılı girişimlere ve yatırımlara imza atmaya devam ediyor. Siz hoşlansanız da hoşlanmanız da reel değerler ve rakamlar gösteriyor ki Ali Ağaoğlu hem kendi işinde hem de medya sınırları içerisinde başarılı bir isimdir.

Bu arada medya sektöründe çalışmak isteyen ama nereden başlayacağını bir türlü bilmeyen arkadaşlarımız İletişim Fakültesi Mezunu Ne İş Yapabilir adlı makalemizi okuyarak bu konuda kendilerine bir yol haritası çizebilirler. Zira iletişim fakülteleri medya alanında çalışmak isteyenlerin uğrak yeri olan bir eğitim alanıdır.

 

  • Son olarak diyebiliriz ki medyatik olmak, hem iş hem de sosyal yaşamda bir fark yaratır. Gittiğiniz her yerde bir saygınlık ve dostluk kazanırsınız. Her kapıyı açan sihirli bir değnekle dolaşmak istiyorsanız, medyanın tüm alanlarını en doğru şekilde kullanmaya bakmalısınız.

Yorum yapın