İşlenmiş Demir ve Çelik Alıp Stoklamak İçin

Demir çelik gibi maden ve alaşımlar ilk insandan beri var. Muhtemelen son insana kadar kullanılmaya, işlenmeye ve çeşitli alanlarda kullanılmaya devam edecek. İnsanların sonsuz istekler ve ihtiyaçlar listesinde bu tür malzemeler, hayatı kolaylaştırmakla kalmıyor bazen direkt hayat kurtarıcı oluyor. Sadece imalat ve makine / yapıları sağlamlaştırmak adına değil aynı zamanda güvenlik için de kullanılan demir ve çelik alıp stoklama işi günümüzün en karlı işlerinden birine dönüştü. Her zaman, daha fazla artan talep oranı ile birlikte bu malzemeler, büyük küçük demeden tüm sanayi kollarında kullanılıyor.

İşlenmiş Metal Parçalar Neden Her Yerde Kullanılıyor? 

İşlenmiş metal parçalar her şeyden önce güvenli ve dayanıklı. İçinde yaşadığımız evlerin, kullandığımız birçok ev aletinin ve endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan makinelerin yapımında bu parçalara gereksinim duyuluyor. Kolay işlenebilir olması, maliyeti düşürmesi ve hem enerji hem zaman kaybını önlemesi de her yerde kullanılmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Metal Parçalara Olan Talep Neden Hiçbir Zaman Kaybolmayacak? 

Çünkü dünyanın nüfusu giderek artıyor. Nüfusun artması doğru orantılı olarak ihtiyaçların artması anlamına geliyor. Bu bakımdan insanlık var oldukça metal parçalara olan talep de hiçbir zaman kaybolmayacak.

Metal İşleme Makineleri Pahalı Mı? 

Tamamen kullanıldıkları sektöre, özelliklerine ve ebatlarına göre fiyatlar değişiyor. Örneğin lazerli bir CNC makinesi 2 bin liraya almak da mümkün 5 bin liraya da. Tam olarak hangi iş için kullandığınız ve nereden temin ettiğiniz de mühim. Yüksek verimli ve teknoloji destekli torna tezgahlarının fiyatları ise 20 – 25 binden başlıyor.

İşlenmiş Demir ve Çelik Ürünleri Alıp Stoklamak ve Yükselince Satmak Mümkün Mü? 

Diğer tüm malzemeler ve ürünlerde olduğu gibi işlenmiş demir ve çelik ürünlerini de alıp stoklamak ve fiyatlar yükselince satmak mümkün. Ancak bu iş çok derin br tecrübe ya da profesyonel yardım gerekiyor. Aynı zamanda piyasayı doğru okumak ve yaklaşmakta olan krizi önceden fark edip hızlı davranmak da gerekli.

Çelik ve Demir Hangi Şekillerde İşlenebiliyor? 

İnsanın zekası yükseldikçe teknoloji gelişti. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uygarlık emekleme döneminden yürümeye, bundan sonra da koşmaya başladı. Bu kısır olmayan zengin döngünün sonunda, insan aklını işletmeyi bildikçe çelik ve demir gibi madenleri de işlemeyi öğrendi. Bir zamanlar insanlığın geçirdiği evreler ile yaşadığımız dünya düzlemi birbirinden tamamen farklı. Demir, önceden mağarada ve ateşin başında tir tir titreyip olası düşman saldırılarını bekleyen insanların elindeki çubuktan bir silahtı. Bugün ise birçok farklı şekilde işlenebilen demir çelik gibi madenler, farklı endüstriyel alanlarda kullanılıyor. Aynı zamanda inşaat, merdiven imalatı ve daha birçok sektörde daha. Dünyada olan her şey insanlığın ilerlemesi ve güvende olmasını sağlamak için biraz da.

Peki bize sunulan en değerli madenlerden ikisi olan demir ve çelik hangi şekillerde işlenebiliyor? Kısaca tanıtalım:

Sac: 

Genelde çelikten üretilen ve ”paslanmaz” sıfatı ile birlikte sürülen sac, mutfak aletlerinde ve gereçlerinde sıkla kullanıyor. Suya karşı mukavemet gücü oldukça yüksek olan sacların kalitesini ise işleniş biçimleri ve süreleri belirliyor. Bu nedenle paslanmaz saclar birkaç ay içerisinde paslanmaya başlarken, bazıları onlarca yıl ilk günkü kalitesinde kullanılabiliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Müşterilerinizin Tekrar Sizden Satın Alması İçin Gerekenler

Profil: 

Yedek parça imalatında sıklıkla kullanılan demir profiller Demir profiller standart ölçülerde (6 -7 metre) üretilir. Daha sonra ihtiyaca göre uzatma ve kısaltma imkanı vardır. Ancak günümüzde sanayi kollarının gelişmesi ile birlikte müşterilerin talepleri doğrultusunda özel siparişler alınabiliyor. Demir profilin kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise inşaat sektörüdür. Özellikle beş kat ve üstü binalarda yapının çok daha sağlam olması amacıyla kullanılmaktadır. Kare ve kutu olmak üzere iki çeşidi vardır.

İnşaat Demiri:

Tıpkı demir çelik profiller gibi bina yapılandırmasında ve bir anlamda güvenliğinde kullanılan inşaat demirleri, günümüzün en çok talep edilen temel inşaat malzemelerinin başında geliyor. Saklama koşullarına ve işleme biçimlerine göre inşaat demirlerinin kolay çürüyenleri ve tam anlamıyla sağlan olan çeşitleri bulunuyor.

Nervürlü Demir: 

Nervürlü demir, mangan ve karbon elementlerinin bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Bu demirlerin en önemli özelliği çıkıntılı olmasıdır. Çıkıntılı olmasını sağlamak için de ekstra birkaç işlemden geçiriliyor. Nervürlü demirler betonun mukavemet gücünü arttırırken yeni inşa edilen depremlerin depremlere karşı çok daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Köşebent: 

Pulluk, kultivatör ve patoz gibi zirai alanda sıklıkla kullanılan birçok aletin yapımında köşebentler kullanılıyor. Son dört – beş yıl içerisinde ise seracılık alanında da köşebent kullanılır oldu. Paslanmaya karşı kesin çözüm getiren köşebentler geçen yıllara oranla çok daha ucuz. Bunun en büyük nedeni ise demir- çelik malzemelerindeki vergilerin düşürülmesi.

Maden Direği: 

Maden direkleri, maden ocaklarının çok daha güvenli olması için kullanılan temel malzemelerin başında geliyor. Birçok işlemden geçirildikten sonra son halini alan hidrolik direkler, en güçlü taşıyıcılardan. Genellikle tek stroklu direkler kullanılıyor olsa da riskli ve tehlikeli bölgelerde çift stroklu olan versiyonlarının kullanılması gerekir. Olası iş kazalarını önleyen bu malzemeler, tonlarca ağırlığı kaldırabilir ve madencilerin çok daha güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlar.

Kangal: 

Filmaşin adıyla da bilinen (en azından sektörün içinde olan kişiler tarafından) kangal demirler somun, çivi ve cıvata yapımında kullanılıyor. Aşırı ısıda işlenen bu malzemeler çok daha kolay kıvrılıp kesilebiliyor. Bu da en küçük parçalara bile rahatlıkla ayrılmasını olanaklı hale getiriyor. Kangal demirin yoğun olarak kullanıldığı diğer alanlar arasında çelik hasır ve tel imalatı yer almaktadır.

Demir ve çeliklerin nasıl işlendiğini bıraksalar sabaha kadar anlatabiliriz sanırım. Ama sabaha kadar yazacak kadar ne vaktimiz ne yerimiz var. Öyleyse demir ve çeliğin ek olarak, kütük, pik, düz – yuvarlak demir olarak da işlendiğini söyleyip son başlığımıza geçelim. Ama öncesinde şu eski ama güncelliğini koruyan yazımızı da şuraya bırakalım.

İnşaatlar İçin Demir Alım-Satımı İşi Yapmak

Depolamak Zor Mu? 

Demir madeni de çelik alaşımı da en güçlü malzemelerin başında gelse de onları depolaken dikkat edilecek birkaç önemli husus var. Evvela nem oranı düşük, mümkünse sıfıra yakın özel depolarda muhafaza edilmeleri gerekiyor. Bununla birlikte güneş de bu maden ve alaşımın ömrünü azaltır. O nedenle güneş görmeyen, karanlık alanlarda depolanmasına dikkat edilmelidir.

İşle ilgilenen okurlarımız bu yazının sonundan başka bir yazıya geçebilir. Özellikle inşaat demiri işine girmek isteyen okurlar için faydalı olabilecek yazımız aşağıdaki linktedir.

Satılık İnşaat Demiri Bulunabilecek Yerler

Yorum yapın