İstanbul’da arsa yatırımı yapmak için en karlı bölgeler

Arsa yatırımları her zaman uzun vadede alıcısına kar getiren yatırımlardır. Fakat alınan arsanın konumu ve büyüklüğü çok önemlidir. Taşı toprağı altın olan İstanbul’da arsa yatırımı yapmak için en karlı bölgeler arasında şu anda yeni gelişme gösteren ilçelere ve bölgelere yönelmekte fayda vardır.

ÇOK ÖNEMLİ UYARI: İstanbul’da arsa yatırımı yapacak dostlarım bilmeliler ki tüm servetlerini ‘siyasi rant‘ odağı olan alanlara yatırmaları çok riskli olacaktır. Çünkü siyasi iktidarın değişmesi durumunda tüm dengeler altüst olacak ve rant beklenen bölgeden ciddi zararlar ile çıkmanız işten bile olmayacaktır. Eğer yatırımlık arsa arıyorsanız ve ciddi kar/rant elde etmek istiyorsanız üniversite, kütüphane, okul, kurs merkezlerinin ve metro duraklarının inşaatlarını takip edin. Bir şehirde “entellektüel seviye” ve “ulaşım kolaylığı” rantı etkileyen en önemli 2 faktördür. Diğer faktörler hep bu iki ana sütunun altında dallanıp budaklanmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yatırımlarınızı şekillendirmek sizin açınızdan faydalı olabilir. Ancak yine de bunun bireysel yatırım danışmanlığı olmadığını aklınızda tutun.

Karlı arsa yatırımları için öncelikle arsanın şehir merkezine yakın olması gerekmektedir. Bu yakınlık her zaman artı değer sağlayacaktır. Örneğin Kadıköy’deki arsadan elde edilecek kar ile Silivri’deki bir arsadan elde edilecek kar arasında uçurum vardır. Arsa yatırımı yapılacak olan bölge aynı zamanda ulaşım yollarına yakın olmalıdır. Konum itibariyle birkaç ulaşım aracına yakınlık gösteren arsa her zaman daha fazla kazandıracaktır. Hızlı bir nüfus artışına ve kentsel dönüşümle birlikte değer kazanan konutlara sahip olan Bağcılar, Bahçelievler, Kâğıthane, Alibeyköy gibi ilçeler arsa yatırımı için en karlı bölgeler arasında gözükmektedir..

İstanbul’da gayrımenkul yatırımı için en karlı ilçeler

Yatırımcıların yıllardır vazgeçmediği yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul yatırımlarının karı artık klişe boyutlarına bile ulaşmıştır. Her milli piyango çekilişi öncesi bu para size çıksa ne yaparsınız sorusu üzerine, Türk insanı direkt olarak gayrimenkul alırım diyor. Çünkü gayrimenkul alımları en karlı ve sağlam yatırım araçlarından biri oluyor.

Fakat İstanbul’da gayrimenkul yatırımı için en karlı ilçeler arasından seçim yapılması çok önemlidir. Geniş bir alan ve nüfus yoğunluğuna sahip olan şehirde en karlı gayrimenkul yatırımları iş çevrelerine yakın olan, Şişli, Beyoğlu, Fatih gibi ilçelerde daha fazla kar getirecek ve her sene bu karı daha da arttıracaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  A'DAN Z'YE TAPU ÇEŞİTLERİ

İstanbul’da arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Arsa yatırımları kazançlı olduğu ölçüde riskleri de beraberinde getirmektedir. İstanbul’da arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktayı deprem riski oluşturmaktadır. İstanbul genelinde deprem riski olduğu yıllardır konuşulan bir konu, doğal olarak bu konu arsa fiyatlarını da belirlemektedir. Bu nedenle arsa yatırımlarında arsanın konumuna çok dikkat edilmelidir.

Ayrıca alınan arsanın üstüne ev yapılırsa nasıl duracağı önceden görülmelidir. Yani arsanın etrafı açıklık mı, zamanla önü ve arkası kapanır mı? Gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. Ayrıca arsa yatırımlarında imar durumları da çok iyi araştırılmalıdır. Kaç katlı yapı yapılacağı kaç metrekare yapı yapmaya müsait olduğu gibi durumlar araştırılmadan kesinlikle arsa alınmamalıdır.

İstanbul’da arsa yatırımı için en iyi bölgeler ve mahalleler

İstanbul’un büyüklüğü ve farklı nüfus yoğunluklarından dolayı her ilçesi ve mahallesindeki arsa yatırımları farklı kazançlar sağlamaktadır. İstanbul’da arsa yatırımı için en iyi ilçeler ve mahalleler arasında metro imkanının olduğu alanlar her zaman kar sağlayacaktır. Yeni ulaşım vasıtalarından olan metrobüs de arsaların değer kazanmasında etkili olmuştur. Şu an İstanbul’da en fazla değer kazanan arsalar üçüncü hava alanının yapılacağı bölge ile üçüncü köprü inşaatının olduğu bölgelerdir diyebiliriz. Bu alanların dışında yeni gelişme gösteren Esenyurt ilçesinde metrobüse yakın mahallerde arsalar yatırımcılara büyük karlar sunmaktadır.

Ayrıca şehir merkezine yakın olan ve ulaşım kolaylığı olan Küçükçekmece ilçesi son derece değerli arsa imkânları sunmaktadır. İstanbul’un yazlık bölgelerinden olan Büyükçekmece ve Kumburgaz gibi alanları da değerli ve karlı arsa yatırımları sunmaktadır.

Arsa ve çeşitli kazançlı yatırım araçları hakkındaki yazılarla tekrar karşınızda olacağız. Para ile kalın, hoşça kalın…:)

 

Yorum yapın