İşyerinde Verimi Artırmak İçin 5 Motivasyon Önerisi

Çalışma hayatı çoğu insan için sıkıcı, stres dolu ve günün bütün kısmını yiyen bir ortam olarak biliniyor. Sosyal hayatından soyutlandığını ve çalışmak yerine tatil yapması gerektiğini düşünen insan sayısı ise giderek artıyor. Bu nedenle çalışma ortamlarında verim neredeyse %80 oranında düşüyor. Şimdi siz bir patron olarak iş yerinizdeki verim düşüklüğünden dolayı işlerinizin kötü gitmesini mi yoksa birkaç motivasyon tekniği ile yüksek verimli ve karlı bir iş ortamı oluşturmayı mı denersiniz? Hemen cevap vereyim sizin de hayalinizde yüksek kar getiren ve çalışanların adeta canavar gibi işine sarıldığı bir çalışma alanı var. Bu alanı yakalamak adına ne yaptığınızı ve ya ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hemen 5 motivasyon önerisinden size en uygun olanlarını uygulamaya başlayın derim… Kesinlikle denenmiş motivasyon önerileri sunacağım için bu da mı olur demeyin. Farkı göreceksiniz.

motivasyon önerileri

1.İşi Sosyal Hayatınıza Taşıyın!

İş yerinde zaten yeterince yorulan çalışanlarınızın bir de sosyal ve özel hayatlarına işi taşıdığınızı düşünsenize tam bir kaos olurdu değil mi? Ama bu yöntem ile ne kadar verim elde edeceğinizi düşünemezsiniz bile. Eskiden patronlar ya da işverenler yanlarında çalışan kişilerin kendileri dışında aileleri ile de görüşür ve sürekli olarak ailecek görüşmeler yaparlardı. Bu özellik sayesinde kişiler hem bir bütünlük içerisinde işlerini yaparlar hem de akşam kimde toplanacaklarının sohbetini yapmaya başlarlardı. Günümüzdeki gibi güvensiz ve sürekli birbirinin ayağını kaydıran tavırların yerine birlik ve beraberlik ortamını aşılayan bu taktiği sizde çalışanlarınıza uygulayabilirsiniz. Ailecek görüşmeler yapabilir, bütün çalışanlarınız ve aileleri ile birlikte pikniğe gidebilir ya da yakını vefat eden çalışanınıza çalışma arkadaşlarınızla birlikte baş sağlığına gidebilirsiniz. Kesinlikle denendi ve harika sonuçlar gözden kaçmıyor.

2.İkram Çalışkan İnsanı Deliğinden Çıkarır!

Yurt dışında şahit olduğum bir uygulama ve çalışanları doksandan vuruyor desem yeridir. Özellikle kış aylarının getirdiği rehaveti atarak daha güzel çalışma yapabilmek adına çoğu şirket ya da iş yeri çalışanlarına ikramlarda bulunuyor. İkram denilince aklınıza çok pahalı şeyler gelmesin. Mesela çalışanlarınıza kendilerini özel hissettirecek ve çalışma ortamında rahat etmelerini sağlayacak bir ikram sunabilirsiniz. En son Japon müdürümüz kocaman bir tabak dolusu meyve gönderip üzerine de ‘’Kış aylarında kendinize dikkat edin, siz bizim için değerlisiniz.’’ yazılı notu koyunca büyük bir iştahla çalıştığımızı söylemem gerek.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Genel Müdürlüğe Yükseltecek 7 Gizli Taktik

3.Toplantıları Azaltın Görevleri Paylaştırın!

Bizim toplumumuzda düzeni sağlamak ve her zaman çalışanların kontrol edildiklerini hissetmelerini sağlamak adına toplantılar yapılır. Hatta bu toplantılar o kadar uzun sürer ki sonunda ise ne konuştuk bu toplantıdan ne çıkardık gibi pek çok konu ile evine dönmeye hazırlanan çalışanlar olduğu gerçektir. Çalışanlarınızın birer motor olmadığını biliyorsanız ve onların da yoğun bir çalışma gününden sonra dinlenmek istediğini görüyorsanız sakın toplantı yapmayın. Ancak işe başlamadan önce herkese kocaman bir günaydın demek için çalışanlarınızı bir araya toplayabilirsiniz. Bu onların sizden bıkmamasını ve işlerine enerjik bir günaydınla başlamalarını sağlayacaktır.

iş yerinde verimliliği artırmak için motivasyon önerileri

4.Çalışanlarınızla Konuşun!

İletişimsizlik dünyanın her yerinde etkisini gösteren en önemli sorunlardan biri. Bu durumun verdiği zararlar ise tartışılmayacak kadar fazla. Ancak siz böyle bir duruma yenik düşmeyin ve çalışanlarınızla gerçekten konuşun. Emin olun siz onlarla konuştukça çalışma hayatlarında verimsiz olmalarının nedenlerini de bularak daha iyi bir çalışma hayatına sevk edebileceksiniz. Her insanın belli bir yapısı vardır. Bu yapıyı çözdüğünüzde ve saygı çerçevesinde karşınızdaki çalışanlara değer verdiğinizde onlarda iş hayatlarında sizin verdiğiniz değerin fazlasını sizlere sunacaklardır.

5.Enerjinizi Düşürmeyin!

Başlar nasıl olursa ayaklarda öyle olurmuş şeklinde bir söz duymuşsanız buna mutlaka kulak verin. Eğer başlar yani yönetici konumundakiler üzgün, sinirli ve ya pasifse çalışanları da aynı o kişi gibi olacaktır. Ancak siz çalışanlarınızın enerjik ve verimli olmasını istiyorsanız asla yorgun davranmayın. Yeterince enerjik ve motivasyonlu değilseniz kendi kendinizi motive etmek adına çalışanlarınızın yanına gitmeden önce gülümseyin.  Bütün telefonları gülerek açın. Kağıtlarınızı imzalarken de durduk yere gülün. İş ortamınızdaki insanların iyi olan özelliklerini isimlerinin karşısına yazın ve bu insanlara bu şekilde bakın.

“İşyerinde Verimi Artırmak İçin 5 Motivasyon Önerisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın