İyi Bir Döner Dükkanı Nasıl Olmalı?

Dışarıya çıktığınızda ya da acil işleriniz olduğunda çoğunuzun bir dönerciye girip atıştırdığını biliyorum. Bende sizler gibi ara sıra ya da bazı zamanlarda sık sık dönerci dükkanlarından alışveriş yapıp karnımı doyurmaya çalışıyorum. Hele öğrenciyken dönerci dükkanları ile can ciğer kuzu sarması olduğumu söylemem gerek. : ) Çok acıktığımda canım Anadolu’mdan farklı bir lezzet sunarak karnımı doyuracak olan dönerci dükkanları şimdilerde de severek gittiğim yerler haline geldi.

meat photo

Ancak fark ettim ki eskiden hangi dönerci diye aranmazken şimdilerde hangisi iyi döner yapıyorsa ona gidelim diyorum. Hele bir de dönerci çocuğuysanız gerçekten iyi bir döner dükkanı nasıl olmalı konusunda titiz davranmazsanız aç kalırsınız demektir. Demek ki zamanla insanlarda iyi bir döner dükkanından yemek yeme düşüncesi oluşuyor. Benim gibi milyonlar var biliyorum. Bu yüzden bu yazıyı kaleme aldım.

İyi Bir Döner Dükkanının Olmazsa Olmazları

  • İyi bir döner dükkanı her zaman temiz olmalı arkadaş. Baktığınızda buram buram temizlik ve döner döner kokmalı o dükkan. Yerlerdeki fayanslar eskimişse dönerci halı sermeli, etraf yağlanıyorsa her hafta temizlemeli. Öyle eller kollar kıllı kıllı değil eldivenli, boneli çalışılmalı. Şimdi bunları dedim ama biz göremiyoruz bu tür yerler diyen çıkacaktır. Demek ki orası iyi bir döner dükkanı değil daha kardeşim.
  • Döner dükkanı dediğin her yeri rengarenk sirk misali olmamalı. Çünkü insanlar yemek yemeye geliyor. Onca rengin içerisinde kafa karışıklıkları ve sıkıntılar içerisinde yemek yemek herkes için ideal bir ortam olmayabilir. İyi bir döner dükkanı iki renkten oluştuğunda daha çekici görünebilir.
  • İyi bir döner dükkanında mutlaka el yıkanacak bir yer olmalı. Çünkü müşteriler ellerini yıkayacakları yer bulamadığında rahatsız olurlar. Hele bir de yağlı dönerleriniz varsa yandınız.
  • Masalarınızın eski tip bir örtü ile üzerine de cam koyulmuş arasına da kartlar sıkıştırılmış versiyonlardan olması hiç güzel durmuyor bilesiniz. Değişin artık.

İyi Dönerci Dükkanı Açmak Zor Mu?

İyi bir dönerci dükkanı açmak aslında zor değil. Sadece bu mesleği sevmeniz ve kendi sağlığınıza dikkat ettiğiniz gibi başka insanların sağlıklarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Dönerci dediğinizde her yerden yağlar akan ve amatörce açılmış bir dükkan yerine sadece doğru seçimler yaparak ve temizliğe, düzene dikkat ederek böyle bir dükkana sahip olabilirsiniz. Birde dükkanınızın iyi olması sizin iyi olmanıza bağlı. Çünkü dükkanınızı her zaman güler yüzle girdiğiniz ve mutlu olduğunuz bir yer olarak görmezseniz kısa sürede kötü bir döner dükkanına sahip olursunuz.

İyi bir dönerci dükkanı açmak için sadece birkaç püf noktasını bilmek de yetmez. Çünkü çağ sürekli değişiyor ve siz bu çağa ayak uydurmak zorundasınız. İsminizle, dükkanınızda kullandığınız eşyalarla, kıyafetlerinizle hatta duruşunuzla bile çağı yakalamalı ve her kesimden insana hitap ettiğiniz gibi gençleri daha da fazla etkilemeye çalışmalısınız. Çünkü sizin en değerli müşteriniz gençler olacaktır.

Kaç Yılda Sadık Müşterisi Olan Dönerci Açılabilir?

Sadık müşteriler elde etmek için kaç yık diye düşünmenize gerek yok. Çünkü müşterilerinizin hepsine yeniden gelmesini beklediğiniz insanlar gözüyle bakarsanız daha iyi hizmet vermek için elinizden geleni yaparsınız. Bu durumda da sadık müşterilerinizi bir yıl değil hatta 1 ay gibi kısa bir sürede bulabilirsiniz. Müşteri odaklı çalışmalar yapmak ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun satışlar yapmak size daha fazlasını kazandıracaktır.

Bilindik ve Ünlü Bir Dönerci Dükkanı Açmak İçin Neler Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilindik bir söz vardır, bizi bilen bilir diye dönerci dükkanları içinde gerçekten durum böyle olmalı. Nasıl olacak bu iş derseniz hemen size küçük bir örnek: ben aslında çok büyük bir yemek düşmanıyım. Canım çektiğinde hiçbir şey dinlemem ve canımın çektiği şeyi en güzel yapan yerden yemem lazım. Bunu bildiğim için sokak sokak gezip de dürümcü, dönerci arayacak değilim tabi. Gerçekten işini kaliteli yapan insanların olduğu bir yer keşfettim yıllar önce. Burası o kadar izbe bir yer ki müşteri nasıl gelir bulur bilmiyorum. Ama orada yediğim yemeğin tadı hala damağımda hele bir de yağmur yağıyordu ve çok üşümüştüm. Dükkan sahibinin verdiği sıcak çay ve yağmura bakarak yaptığı sohbetleri unutmadım. Şimdi o dükkana gidilmez de ne yapılır arkadaş. Bilindik bir yer olmak zor değil ünlü olmak hiç zor değil. Benim gittiğim bu dükkan şu anda şehrin en önemli noktalarından biri oldu ve buraya gelen sanatçılar bile kesinlikle buradan yemek yiyor.

İnsanlar Neden Sağlıklı Gıdadan Ziyade Fast Food’a İtibar Ediyor? 

Bu sorunun iki ana cevabı var. İlki sağlıklı gıdaların kim ne derse desin pahalı olması. Hele ki bir ürünün üzerinde, etiketinde; ya bir dükkanın tabelasında ”organik” yazısını görüyorsanız orada cep yakan bir pahalılık söz konusu demektir. Elbette tüm ürün ve dükkanlar için geçerli değil bu. Ama hayatın gün be gün pahalılaştığı şu dönemde, insanları sağlıklı gıdalardan çok fast-food’a iten temel faktörlerin başında ekonomik zorunluluklar geliyor. Fast-food’un da cep yakan çeşitleri olsa da özellikle öğrenciler, dar gelirliler ve işsizlerin karnını doyurmak için hızır gibi her yerde biten dönerci dükkanları da mevcut.

Bu sorunun ikinci yanıtı ise tamamen damak tadı ile ilgili. Birçok Parlak Fikir okuru da takdir edecektir ki, sağlıklı gıdaların çoğu insan bedeni üzerinde ne kadar faydalı ise tatları da bir o kadar kötü. Elbette ki damak tadı son derece göreceli bir kavram. Ama bir lazanya ile tavuk döner arasında seçim yapmak zorunda kalacaksak, yüzde doksanları aşan bir çoğunluk tercihini tavuk dönerden yana kullanacaktır.

Tüm bunların toplamında tavuk dönerciler altın çağını yaşıyor. Daha da yaşayacak gibi görünüyor. Hele ki öğrenciler ve işsizler ordusunun sayılarını katlayarak çoğalacağı gelecek günlerde!

Döner Dükkanında Islak Hamburger Satmak 

Birçok dükkan tek bir konsept ve gıda türü ile yola çıkıyor. Müşteri sayısı arttıkça, deyim yerindeyse müşterilerin ayağı alıştıkça, menülerine yeni seçenekler ekleyerek satış rakamlarını peyderpey arttırıyor. Siz de yola bir döner dükkanı ile çıkarak menünüze farklı seçenekler ekleyebilirsiniz. Bu seçeneklerin başında ise ıslak hamburger yer alıyor. Islak hamburgerler, herkesin damak tadına uygun olmasa da normal hamburgerlere göre çok daha ucuz ve kendine has bir tadının olması sayesinde bu coğrafyada çokça sevilen bir fast – food türü.

Ve bu sitede sıklıkla altını çizdiğimiz gibi: Ne kadar çok seçenek o kadar fazla müşteri demektir. Siz servis ettiğiniz ıslak hamburgerleri, tavuk döner kalitesinde sunarsanız müşteri sayınızda zaman içerisinde gözle görülür oranda bir artış olacaktır.

Kaliteli Olmak mı Kaliteli Görünmek mi Daha İyi? 

Eğer mümkünse açacağınız tavuk dönercinin hem kaliteli görünmesini hem de olmasını sağlamalısınız. Ancak bir seçim yapacak olursanız kaliteli olmak, önceliğiniz olsun. Nice dükkanlar var ki tabelalarına, menülerine, dekorasyonlarına verdikleri önemin yarısını müşterilere sundukları dönerlere ya da diğer fast-food ürünlerine vermiyor. Unutmayın ki bir müşteri kitlesini tabelaların ışıltısı ile bir kere kandırabilirsiniz. Gelip sizde yiyip menünüzü hiç beğenmeyen bir müşteri grubunu bir daha dükkanınıza çekmenin yolu neredeyse imkansızdır.

Ancak servis hızı ve kalitesi yüksek, fiyatları uygun, sunduğu yemekler lezzetli olan dükkanlar kaliteli oluşlarıyla fark yaratırlar ve her zaman için daha fazla müşteriye hitap etmeyi başarırlar.

Son olarak dönerci dükkanı açmakla ilgili https://parlakfikirler.org/donerci-dukkani-acmak linkteki yazımıza tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

“İyi Bir Döner Dükkanı Nasıl Olmalı?” üzerine bir yorum

  1. Yarın aynı zamanda en sevdiğim donerci olan uç katlı geniş mi geniş bir dükkana gideceğim çok mıtluyum

    Cevapla

Yorum yapın