İYİ BİR İLK İZLENİM İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 KURAL

İş hayatı adına kendimize sürekli bir şeyler katmak; mesleki, kültürel, yabancı dil anlamında kendimiz geliştirmek için koşturur dururuz.. Ne kadar kalifiye olursak iş hayatında tutunma ve tepeye yükselme şansımız o kadar fazladır, bu doğru.. Ama çoğu kişinin dikkat etmediği bir durum vardır: ilk izlenim.. Sadece iş hayatı için de değil; yeni girdiğiniz bir ortam, ilk kez çıktığınız karşı cinsten bir birey.. Aklınıza gelebilecek tüm bu ilk görüşmelerde birazdan bahsedecek olduğumu ilk izlenim kuralları beynimizde biz farkında dahi olmadan işlemektedir. Bu bağlamda iyi bir ilk izlenim için mutlaka dikkat edilmesi gereken 5 kural belirlenmiştir. Çünkü; biraz abes bir örnek gibi gözüküyor bağışlayın ama: Bir ürün sadece son derece kaliteli olsa da öylece yerinde sabit durmasıyla satılması mümkün müdür? Gülünç bir soru değil mi?..:)) Tanıtım ve pazarlama kısmı da ürünün kalitesi kadar önemlidir. Yaptığınız görüşmelerde de aklınızda bu olursa her zaman kazançlı çıkarsınız.

Peki nasıl olacak iyi bir ilk izlenim bırakmak… Yapılan araştırmalarda küsüratlarında farklılık olsa da karşınızdaki insanda ilk izlenim bırakma süresinin 7-12 saniye arasında değiştiği herkes tarafından kabul görür. Bazı detayları olsa da şu kesindir ki; yeterli özgüveniniz yoksa yapay bir iyi ilk izlenim bırakamazsınız. Bir zıplarsınız, iki zıplarsınız, sonunda mutlaka bir yerde açık verirsiniz. Bu yüzden zaten özgüvenli olan insanların iyi bir ilk izlenim bırakmak için pek de çabalamasına gerek yoktur diyebiliriz.. Çünkü onlar suratlarında yapmacık bir tebessüm olmasa da, çok şık bir giyimleri veya iyi laf yapan bir ağızları olmasa da hareketleriyle kendilerini belli edeceklerdir.

Hadi diyelim ki beceremedik.. Bir konuda yetersiz kaldık. Kendinizi ifade edememiş olabilirsiniz, ya da o gün bir aksilik sonucu paspallığınız tutmuş olabilir. Korkmayın..:)) Bütün o donanımınız boşa gitmez. İyi bir ilk izlenim bırakamamış olabilirsiniz. Fakat kendinizi ıspatlamak için çok daha fazla zaman ve emek harcamak zorunda kalırsınız. Şöyle de bir şey var; bu iyi ilk izlenim mevzusunu fazla abartıp da ortalıkta “kimsiniz ulan siz” havasında dolaşmaya gerek yok.. Şahsen benim en büyük hayat felsefemdir: “Bir şey gerçek olamayacak kadar güzel gözüküyorsa, gerçek değildir.” ;)) Ölçülü yapın şu ilk izlenimi..:D

Şimdi az önce bahsettiğim iyi bir ilk izlenim için 5 temel kural olan unsurların detaylı incelemesini yapalım.

1)CANLI OLUN. ASKER GİBİ OLMASA DA İSMİNİZİ SÖYLEDİĞİNİZ ZAMAN KİMSE EKSTRA ÇABAYLA KULAK KABARTMAK ZORUNDA KALMAMALI.

-Eğer mıymıntı bir ses tonuyla konuşursanız yandınız. Özgüvensiz ve çekingen damgası yiyerek eksi puanları yediniz bile..:((

2)GİYİMİNİZ DÜZGÜN OLSUN. YANİ ORTALIKTA BARNEY STİNSON GİBİ DOLAŞMANIZA GEREK YOK TABİ..:D AMA İNSANLAR EN AZINDAN DÜZENLİ BİR HAYATINIZ OLDUĞU VE KENDİNİZE BAKTIĞINIZ KONUSUNDA FİKİR EDİNSİNLER..

-Hatta bu konuya yardımcı olması için ev kıyafeti kavramını bile silebilirsiniz kafanızdan. Dışarıda giydiğiniz çok kaliteli olmayan eşofman ve t-shirtleri evde giyebilirsiniz. İster istemez giyiminizin kalitesi artar.

3)BU ÇOK ÖNEMLİ: İYİ BİR DİNLEYİCİ OLUN. İNSANLAR SİZE KARŞI ANLATTIKLARININ BOŞA GİTMEDİĞİNİ HİSSEDERLERSE; SİZE TEKRAR GELECEKLERDİR.

-Tanıştığı kişinin ismini 5 dakika sonra unutan, daha yeni tanıştığı birine sürekli kendinden ve yaptıklarından bahseden biri pek iyi bir ilk izlenim bırakmaz kanımca..:)) Ayrıca iş hayatı için ekip çalışmasına da uygun olmayacaktır bu şahıs..

4)KONUŞMA YAPARKEN TONLAMANIZLA VE İFADELERİNİZLE KENDİNİZE GÜVEN DUYDUĞUNUZ VEYA SÖZ KONUSU KONUYA HAKİM OLDUĞUNUZ BELLİ OLSUN.

-Terimleri gerektiği zaman kullanmaktan, el ve yüz mimiklerinden, aşırıya kaçmamak kaydıyla göz temasından çekinmeyin. Hatta konuşmanıza mutlaka dereceli olarak espri katın. Tabii bu konuyu da abartıp Recep İvedikleşmeyin..:D

5)HEPSİNDEN DE ÖNEMLİSİ. AKIŞINA BIRAKIN.. MUHABBETE BAŞLAMADAN ÖNCE ŞÖYLE DERSE BÖYLE CEVAPLARIM, BÖYLE DERSE ŞÖYLE DAVRANIRIM GİBİ PLAN YAPMAYIN..

-Zaten böyle plan yapmaya ihtiyaç duyuyorsanız ya yeterince bildiğiniz veya kendinize güvendiğiniz bir konu üzerinde değilsiniz ya da sakladığınız bir şeyler var demektir. Yeterince donanımlı ve özgüvenliyseniz bırakın muhabbet aksın.. En iyi ilk izlenim bırakmak bu şekilde olur..;)

Şunu da belirtmek isterim ki dostlar; yukarıda yazanlar kesinlikle bir hayat bilgisi, el kitabı niteliğinde değildir veya kişisel gelişim danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece iş hayatı veya özel hayat konusundaki tecrübelerime dayandığım ve mutlaka olması gerektiğine emin olduğum birkaç fikir paylaşımıdır. Eğer daha iyi ve daha uzman taktikleri olan varsa yoruma bekleriz..;)) İlk izlenim için dikkat edilmesi gereken 5 kural bunlardır. Sağlıcakla kalın, bol bol kazanın..:)

 

Yorum yapın