İyi bir reklam mı yoksa iyi bir İş çıkarmak mı?

Merhaba. Ne kadar iyi iş çıkarsalar da güçleri yetmediği için reklam yapamayanlar ve ürünlerini satamayanlar! Merhaba reklamın mutlak gücünün farkına varıp dandik ürünlerini bile reklam sayesinde bolca satmayı başaranlar! Merhaba hem iyi çıkarmaya hem de reklama inanarak bu sayede çift şeritli yolda çift şeritli kazanç elde etmeyi kafaya koyanlar!

Bugün bu yazımızda yine oldukça soruların ve bilinçaltında her daim her ne iş yapılıyor olursa olsun bu soruyu sorduran bir konuya değineceğiz. İyi bir reklam mı? Yoksa iyi bir iş çıkarmak mı?

Şimdi bir kere en başta şunu kabul etmeliyiz ki, reklamsız iş yapmak çok zor. Ama bu demek değildir sıfır reklamlar kazanan, hem de bir hayli iyi kazanan sektörler ve o sektörlerin dalları yok. Zaten birazdan sadece iyi iş çıkararak para kazanabileceğiniz meslekleri ana hatlarıyla sizlere sunacağız. Ancak yola bir reklamla başlamak her şeyden önemlisidir. Çünkü ultra kapitalizm çağında her şey görüngüler düzeyine indirgenmiştir.

Yeni Dünya Düzeninde Reklam Algısı 

Görmediği bir şeyi almak, insanlarda tarifsiz bir ön yargı zinciri oluşturmuştur. İnsanlar önceden reklamsız ürünleri de deneyip bizzat alabiliyordu. Ancak bu her şeyden birkaç çeşit olduğu zamanlardaydı. Şimdi bir şekerlemenin, bir kahvenin, bir çayın bile bin bir markası var. Marketlere gittiğinizde tuvalet kağıtlarına bir bakın. Ayrı ayrı tüm marketlerde ayrı ayrı onlarca marka tuvalet kağıdı var. Sadece tuvalet kağıtlarının bile bu kadar ayrı markada çıkması alternatiflerin ne kadar çoğaldığına dair önemli ipuçları veriyor bize.

Bununla birlikte artık biliyoruz ki alternatif insanların zihninde büsbütün kafa karışıklıkları yaratıyor. Onu mu alsam bunu mu alsam? Ve de reklam yazarlarının ve yönetmenlerinin oluşturduğu medyatik bir algı söz konusu. İşte bu bir tuzaktır. Ama hangi taraftan kimin çıkarına olan bir tuzak?

Şimdi bir markete giriyoruz. X ve de Y marka iki çikolata var. İkisi de antep fıstıklı bitter çikolata diyelim. Yani hem üst türleri aynı – ikisi de çikolata-  hem de alt türleri aynı. İkisi de antep fıstıklı ve bitter türünde çikolata. Birinin fiyatı 4 lira iken birinin fiyatı 5 lira. Algı bizi öyle kapana kıstırmış ki biz şunu söyleyebiliyoruz: Bu, pahalı olduğuna göre bu daha güzel. Ya da tam tersi bir algıyla. O kadar ucuz ki kesin kötüdür.

İşte bu noktada reklamın ne kadar önemli ne kadar mühim olduğunu son sürat bir dikkatle anlamalıyız. Reklamsız satış mümkün mü? Evet mümkün. Ama bir yere kadar. Hangi yere kadar olduğunu ise yazımızda başlıklar halinde sunacağız size. Şimdi hazırsanız başlıklara inelim sadece reklamlar ya da sadece iş çıkararak ve en sonunda hem iyi iş hem de sıkı bir reklam kampanyasıyla satabileceğiniz ürünlerin ayrıntılarını sizlerle paylaşalım.

Böylece hangi markadan hangi tür ürün üretirseniz üretin ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilir ve uygulamaya geçebilirsiniz.

E-Ticaret Sitem İçin Nerelere Reklam Vermek Daha Mantıklı? reklamı ticaretin beşiği olarak kabul ediyoruz. Ticaret de ne kadar çok reklam verirseniz o kadar çok satış ve kar oranı elde edebilirsiniz. Peki e – ticaret siteniz için nerelere reklam vermenin daha mantıklı olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımızı şuraya bir yere sizler için parlak fikirler farkıyla bırakıyoruz.

İyi bir reklam kampanyası ve iyi bir iş çıkarmak mümkün olsaydı!

İyi Bir İş Çıkarılarak Satılabilecek Ürünler 

Şimdi öyle ürünler vardır ki onlar lüks tüketim ürünleri değil mutlak tüketim ürünleridir. Herkes yediden yetmişe tercihe göre değil almak zorunda oldukları için alırlar bu ürünleri. Bu ürünlerin reklama ihtiyacı yoktur. İyi iş çıkardığınız takdirde yüksek satış rakamlarına ulaşmanız an meselesidir.

  • Giysi: Tekstil ve giysi sektörü reklama ihtiyaç duymaksızın sağlam satışlar gerçekleştirebileceğiniz bir sektör. Çünkü herkes giyinmek zorunda. Ucuz ve sağlam kumaşlarla üreteceğiniz nispeten sevimli ve albenili giysileri 5 liradan, 10 liradan satabilir. Reklam da neymiş canım, benim satışım bana yeter diyerek işin içinden sıyrılabilirsiniz.

 

  • Gıda: Ucuz ve leziz gıdalar üretip güzel bir servisle müşterilerin önüne sunarsanız reklama meklama ihtiyacınız kalmadı demektir. Çünkü herkes tıpkı giysi sektöründe olduğu gibi, yemek, güzel güzel beslenmek zorunda. Hem de günde üç öğün. O öğünlerden birini sizden yapmasını istiyorsanız ürünlerinizin leziz, ucuz ve son düzlemde sağlıklı olmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır.

 

  • Mobilya: Farkındaysanız hep temel unsurlardan gidiyoruz. Mobilya da öyle aman aman reklama ihtiyaç duymayan bir sektörde yer alıyor. Neden derseniz? Bir kere herkesin oturma odalarında, salonlarında, yatak odalarında belli başlı mobilyalara ihtiyacı var. Bir de bizim insanımızda mobilyanın şıklığından ziyade sağlamlığı ön planda. Ondandır ki zevksiz mobilyaları hep çeşitli evlerde görüyoruz. Ama sorsanız dayanaklı! O nedenle mobilyalarınız sağlam olduğu sürece onların methiyeleri kulaktan kulağa yayılacaktır. Kulaktan kulağa yayılan reklam da başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir reklam türü olarak size bol satış halinde size geri dönecektir.

 

İyi Bir Reklamla Satılabilecek Ürünler:

 Şimdi de iyi bir reklamla satılabilecek ürünlerin neler olabileceğine bir göz gezdirelim. Böylece akıl yürütmeyle birlikte reklama ihtiyaç duyacağınız sektörlerin az çok ne olduğuna kanaat getirebilir ve iş seçerken bu parametreleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Telefon ve benzeri teknolojik cihazlar: Televizyon ekranlarında, dergi ve gazete sayfalarında sıklıkla reklamlarını gördüğümüz ürünler bunlar. Neden? Çünkü en başta bu sektör içinde tam bir devlerin savaşı var. Evet devlerin aşkı değil savaşı maalesef. Çünkü bu sektörde çok fazla para dönüyor ve herkes büyük pastayı kapmak için kıyasıya bir mücadele içinde. Bu mücadele de en çok medya alanında, reklamlar vasıtasıyla veriliyor.

Telefon ve benzeri teknolojik cihazlar satacak ve kendi adınıza bir marka oluşturma niyetinde olacaksanız reklam için kesenin ağzını açmak zorundasınız. Yoksa ne kadar iyi iş çıkarırsanız çıkarın sektörün içinde gözlerden uzak bir şekilde kaybolur gidersiniz.

Araba: Otomotiv sektörü de hareketli günler değil hareketli yıllar geçiriyor. Herkes kendi markasını, kendi ürettiği arabaları satmak için kıyasıya bir rekabet içinde. Bu da reklamlara bazen üretimden  daha fazla para yatırmak ve bu sayede kendini göstermek suretiyle satış yapmak zorunluluğu doğuruyor. Unutmayın ki bir sektörde ne kadar rekabet varsa o kadar çok reklama ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işin matematiği budur.

Bazı işlerde hem iyi bir işçiliğe hem de iyi bir reklam düzeneğine ihtiyacınız var.

Hem İyi İşçilik Hem de İyi Reklamla Satılabilecek Ürünler:

Bazı sektörler vardır ki onlarda hem iyi iş hem de sıkı bir reklam düzeneği gereklidir. Sanırım tek bir örnek versek yeterli olacak. Ev ve emlakçılık sektörü. Bir evin satılması için hem estetik ve işlevsel olarak üzerine çalışılması, alt yapı ve konum gibi konularda öncelikler verilmesi gerekir. Hem de sıkı bir reklam kampanyasıyla satışa sunulan evlerden insanların haberdar edilmesi gerek.

Çünkü insan hayatında bir kere ev alıyor. Onda da ne kadar pimpirikli, ne kadar can sıkıcı şekilde seçici davrandığını biliyoruz. Ev mi satmak istiyorsunuz? Hem işçiliğiniz ince ve sıkı olacak. Hem de reklam alanında sesinizi duyuracak işlere imza atacaksınız. Yoksa ev alım satımlarındaki bu sıkıntı asla giderilemeyecek gibi görünüyor.

Yorum yapın