İyi Bir Sevgili Olabilmek İçin Gerekenler

Hepinize merhaba. İyi bir sevgili olmak, çoğu zaman boynumuzu aşan bir yüktür. Her ne kadar yeni bir ilişkiye ”bu sefer farklı” diye başlasak da ama 2 ay ama 2 yıl sonra o bittiğinde yalnızlığıma, olmaktan korktuğumuz yere geri döneriz. Bir de makinelerin ve yüksek teknolojilerin sanal doyumlarından sonra insanların birbirlerine tahammüllerinin ne kadar azaldığını ve hatta bitme noktasına geldiğini biraz şaşkınlık biraz da hayretle görüyoruz.

Tahammül azaldı. Önceki zamanların sağlam bir kurumu olan evlilik kurumu bile iflasın eşiğine gelmiş durumda. Hal böyle olunca bu kadar muhkem bir kurum olan evlilik bile temellerinden sarsılmaya başladığına göre sevgililik ilişkileri de gelişigüzel, derinlikten uzak bir şekilde yaşanmaya başladı.

Önceden birinin sevgilisi oldu mu bütün hayatının gündemi değişirdi. Zira sevgili sahibi olmak bir sorumluluk, bir ciddiyet barındırıyordu bünyesinde. Ancak şimdi öyle değil. Her şey bir çok noktada olduğu gibi gelişigüzel ve ciddiyetten uzak yaşanıyor. Sevgililer bir küs bir barışık. Bir yeniden başlıyoruz telaşı, bir bu sefer kesin bitti gerçekliği.

Uzayıp giden sakızlar gibi sürekli değişen roller, çiftler, yalnızlığa gömülenler ve her ayrılığın sonunda kendini suçlayanlar! Hayır arkadaşlar kendinizi suçlamayın. Maalesef ki sevgililiğin bir el kitabı yok. Ancak bu yazımızın ana başlığını ve içerik konusunu da oluşturduğu gibi belli başlı kılavuzlar size rehberlik edebilir.

Önemli olan ayrılıkların, ani terk edişlerin sonunda ne kendini ne de karşı tarafı tamamen suçlamaktır. Bazen bitmemesi için direndiğimiz, onca mücadele verdiğimiz ilişkilerin sonunda gerçek ilişkimizi, hayatımızın aşkını buluruz.

Sözü daha fazla uzatmadan iyi bir sevgili olabilmek için gerekenleri 10 maddede sırasıyla size verelim. Belki bu yazıyı okuduktan sonra kendi hatalarınızı görebilir ya da karşı tarafın sizi hangi açılardan üzdüğünü çok daha berrak bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Sevgiliyle İş Kurmak İçin Neler Yapılabilir? bazen öyle bir sevgili bulursunuz ki kendinize aşk ve gönül ilişkisi kurmak yetmez bir de birlikte iş kurarsınız kendileriyle. Bu bazen birlikte kitap kahve dükkanı açmak olur bazen bir restoranı birlikte işletmek. Yapılan araştırmalara göre birlikte iş kuran sevgililer birbirleriyle çok daha dayanışma içinde ve bağlı oluyorlar. Gücün ve güvenin perçinlenmesi iş kapsamında da ele alındığı için sevgiliyle iş kurmak için neler yapılabilir sorusuna cevap bulmak azami ölçekte önem kazanıyor. Şimdiden keyifli okumalar efendim.

İdeal sevgililer...

Kuşkusuz çoğu zaman ideal sevgili görüntülerini belli başlı çizimlerde ve fotoğraflarda görürüz. Hayatın gerçekliğinde ise böyle minnoş, böyle pofuduk görüntüler çok az karşımıza çıkar. Ne olursa olsun sevginize de sevgilinize de sahip çıkın. Ölümlü dünya dedikleri bu gezegende boşu boşuna kalp kırmaya, yolları ayırmaya hiç ama hiç gerek yok. Kalpten balonlarınız sizinle olsun her daim.

İyi Bir Sevgili Olabilmek İçin Gerekenler Nelerdir? 

1- Konuşabilmek, muhabbet edebilmek: Birçok ilişkinin bitme nedeni ”konuşamamaktır.” Evet hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar konuşa konuşa demiş atalarımız ve ne kadar haklı olduklarını gönül ilişkilerimizde bile görebiliyoruz. Bu nedenle konuşabildiğiniz, muhabbet edebildiğiniz insanları hayatınıza alın. Tek yönlü olarak birbirini tüketmeye meyilli çiftler er ya da geç ayrılmaya mahkumdurlar zira.

2- Karşılıklı anlayış: Erkekseniz, kız arkadaşınıza sürekli olarak yaptırımlarda bulunmayın. Onları zorlamak, elinizden uçup gitmenize neden olur. Kadınsanız da kıskançlık dozunu ve sahiplenme oranını iyi ayarlamalısınız. İnsanlar birbirlerine fazlaca sahip olmaya çalıştıklarında kopuyorlar birbirlerine ait olma ihtimallerinden. Karşılıklı anlayış ise az bulunana ama mutlak surette bulunması zorunlu olan bir erdemdir. O erdemi ilişkisine yansıtabilen insanlar ise en son basamağa, evliliğe geçebilirler.

3-Güven ve itimat: Birbirinize herkesin tırım tırım aradığı o güveni verin. Bugün haklı olarak insanlar birbirine güvenmekte çok zorluk çekiyor. Kırk yıllık evlilikler bile güvensizlikten ya da sadakatsizlikten yıkılıyor. Birbirine güven verin ve seven kıskanır demek yerine seven güvenir deyin. Bu sizi iyi ve aranan bir sevgili yapacaktır.

4- Az şeyle yetinebilmek: Bir dostluk ilişkisine de arkadaşlık ilişkisine de para girdi mi sözü dahi edildi mi o ilişki yozlaşmaya ve kötü gidişe doğru hamlelerle kuşatılır. Az şeyle yetinmek şudur. Yeri geldi bozuk paraları birleştirip sevgiliyle iki kuru simidi yemektir. Emin olun sevgiliyle gülüşerek yenilen iki simit, nice şölenlere bedel olacaktır.

5- Kavgalarda toleranslı olmak: Kavga edebilir, çeşitli konularda tartışmalar yaşayabilirsiniz. Önemli olan küslük olmamasıdır. Küslük ve görüşülmeyen zaman aralıkları arttıkça iyi bir sevgili olmaktan uzaklaşırsınız. Birbirinizin sesini duyun. Büyük küslüklerle yüreğinizi de aşkınızı da soğutmayın.

6- İletişime ve diyaloğa açık olmak: Telefon kapatmak, aranınca açmamak genelde kız arkadaşların yaptığı bir şey. Bunu yapmayın sevgili hanımlar. Konuşularak çözülecek meseleleri iletişimsizlik noktasında çözümsüzlüğe sevk etmeyin. Açın şu telefonu!

7- Paylaşımların çok ve yönlü olması: Sürekli olarak aynı şeyleri yapmak ilişkiyi de sevgilinizi de boğar. Sürekli film izleyen çiftler vardır mesela. Sanırsınız sevgili değil de film arkadaşılar. Onlardan olmayın. Paylaşımlarınız her zaman çok ve aynı şekilde yönlü olsun. Bu renk olarak ilişkinize katacağı çok şey olacaktır.

Maalesef insanların sinirleri bozuk. Rahatlığa, kolaylığa alışan insan aynı özeni ikili ilişkilerinde gösteremiyor. Sokağa çıktığımızda bile tartışan, kavga eden, birbirlerine nefret söylemlerinde bulunan öfkeli çiftleri görüyoruz. Bir salgın gibi yayılıyor tahammülsüzlük ve şiddet unsurları. Eğer anlaşamıyorsanız ve bu süreklilik halindeyse uzatmayın arkadaşlar. Birbirine bağlı olamıyorsanız bağımlılık tuzağına düşmeyin.

 

8- Kötü günde de yan yana olabilmek: Biz kötü günde de dedik ama asıl kötü günde yan yana olmak meselesidir. ”Lay lay lom galiba sana göre sevgiler” şarkısında da işaret edildiği gibi sadece iyi günde yanında olmak sevgilinin, sevginin değil sömürünün ve bir tür duygusal istismarın görüntüsüdür.

Asıl mesele en zor günlerde, en acılı zamanlarda yan yana olabilmektedir. ”Surat asacaksan ben gideyim” diye kibirli yaklaşımlardan ziyade ”suratın asık, neyin var hayatım” diye sormak evladır. Evet bunu yapın. Sevgilinize ”neyin var” sorusunu sorun. Bu gururunuzdan bir şey götürmez ama. Ancak bir çok noktada şifalı bir dokunuş olur.

9- Güldüren bir sevgili olmak: ”Kadınlar kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanır” sözü kulağa ne kadar klişe gibi gelse de aslında klasik ve gerçek bir bildirir. Ağır delikanlı olmayı surat asmaktan ibaret sayan insanlar ise bodoslama bir yanlışlığın içindedir. Karadeniz’de gemileriniz batmadı ise her daim enerjik, güler yüzlü ve nükteşinas olun. Yani şakayı seven bir yanınız, kız arkadaşınızın tam olarak neye güldüğünü bilsin ve oradan yürüsün gitsin artık mizahi kollarla.

10- Bonus: Hediyeler / süprizler: Ben o kadar zengin değilim deyip kestirip atmayın hemen. Hediyeler ve sürprizler dediysek bu binlerce liralık frapan, lüks tüketim ürünleri değil. Önemli olan düşünmektir hem. Düşünmenizi de sahaftan alınan bir kitap ile bile gösterebilirsiniz. Ya da bir koku ya da oyuncak…

Son olarak söylemeliyiz ki sevdiğiniz kadına ya da adama hediye vermek için özel günleri beklemeyin. Bunu genelde sevgisi yarım ya da eksik olan ve modaya uygun hareket eden çiftler yapıyor zira.

Yorum yapın