İzlanda’da Kurulabilecek İşler

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu yazımızda size kısaca İzlanda’da kurulabilecek işlerden bahsedeceğiz. Bununla da yetinmeyip İzlanda ile Türkiye arasında nelerin ticaretinin yapılabileceğinden de devam vuracağız. Aynı zamanda içinizde soranların olduğunu biliyoruz. O nedenle sizin sorduğunuz bir sorunun aynısını sorup cevabını da burada vereceğiz. İzlanda’da hangi tip sektörler iş yapmaya daha uygun? Son olarak İzlanda’nın ekonomik olarak durumunun nasıl olduğunu da mercek altına yatıracağız.

Şimdi bir gerçek var ki İzlanda ve diğer İskandinav ülkeleri, bizim memlekette de en fazla konuşulan ve merak edilen ülkelerin başında geliyor. Ama işin eğlence ve magazin kısmıyla gündeme gelen ülkeler bunlar. İzlanda’da demir yolu kullanmak bedava imiş diye olta atmıştım arkadaşa. Eh tabi zengin ülke, bedava olacak ulaşım da diye cevap verdi. Halbuki örneğin İzlanda’da hiç demir yolu yoktur. Karasal ulaşım had safhada yayılmıştır. Ama iki dakikalık araştırmayla bulunabilecek bu tür bilgilerden mahrum insanlar bu tür ülkelerde yaşamaktan, çalışmaktan ve istisnasız mutlu olmaktan bahsediyorlar. Bu da samimi ve ciddiye alınacak ölçekte gelmiyor insan aklına.

Bir ülkede yaşamak istiyorsanız, eğer mirasyedi değilseniz, o ülkede iş yapmak zorundasınız. O söz konusu ülkede iş yapmak istiyorsanız da o ülkeyi bilcümle tanımanız gerekiyor. Ama çağımızın yeni nesil iş adamları ve girişimcileri bile o kadar tembel ve miskin ki en ufak bir araştırmaya ve gözleme bile vakit ayıramıyorlar. Bunun kaynağında da kendinden aşırı olma hassasiyeti var. İşte bu yazı tam olarak bu nedenle yazılıyor sevgili parlak fikirler okurları.

Yurt dışında, özellikle İzlanda gibi hiç bilinmeyen, bize iklim, kültür, gelenek ve pek tabi mesafe olarak epey uzak bir ülkede iş kurmak istiyorsanız, o ülkeyi önce teorik açıdan sonra yerinde görerek pratik açıdan ezberlemeniz gerekiyor. Bir ülkenin toprağını tanımadan oradan tarımsal üretim, sanayisini tanımadan iş yapamazsınız. İzlanda da ne eksik, ne tam, orada neye ihtiyaç var, oradan neler alınabilir gibi soruların yanıtlarını alamadan bu işin altından kalkamazsınız.

Şimdi ilk başlığımızı atalım ve konuya sağlam bir giriş yapalım. Ama öncesinde Türk Vatandaşı Olup İş Amaçlı İskandinav Vatandaşı Olabilmek İçin Gerekenler adlı makalemize de göz gezdirebilirsiniz. Örneğin İzlanda’da ciddi oranda bir erkek nüfus azalması ve ihtiyacı var. İzlandalı bir hanım ile sırf formaliteden, yani kağıt üstünde evlilik yaparak oradan vatandaşlık ya da oturma izni alabilir ve orada iş kurmanın en temel vasfını nihayete erdirebilirsiniz. Size önerimiz bu açığı iyi değerlendirmeniz ve tutup da Amerika için biriyle evlenmek yerine bunu İzlanda için yapmaktır. Zira Amerika da en az İzlanda kadar uzak. Hani adı var da tadı yok derler ya işte biraz da o sebeple.

İzlanda, sadece iş olanakları ve ticaret avantajlarıyla değil kar manzaralı, doğa manzaralı ve şehirleşmenin çok az olduğu geniş tabiat güzellikleriyle de sizi cezbedecektir. Bu dağ manzarası ve evlerin huzur verici sakinliği kartpostal değil gerçektir. Hani bazı yerler vardır sadece resimlerde güzel gözükür. Örneğin İstanbul. İşte İzlanda bu açıdan da dürüst bir ülke. Nasıl göründüyse öyle. Bunu kah izlediğimiz filmlerden biliyoruz kah oraya gidip de iş kuran arkadaşların paylaştığı anılardan ve deneyimlerden. Şimdiden işiniz rast gitsin ve de manzaranız bol olsun.

İzlanda İle Türkiye Arasında Nelerin Ticareti Yapılabilir? 

Bu başlığımızı iki alt kısma ayrılmayı uygun gördük. İzlanda’ya ne satabilirim ile İzlanda’dan ne alabilirim sorusuna kah ortadaki gerçeklerle kah biraz da kafa yorarak cevap vermeye çalışacağız. Buyurun efendim.

İzlanda’ya Ne Satabilirim? 

İzlanda’da tarım çok fazla gelişemediğinden orada tarımsal ürünlerde ciddi bir eksiklik vardır. Hani İzlanda’da ne eksik diye sorsak, bir erkek, iki tarımsal ürün diye esprili bir cevap verebiliriz. Bu nedenle Türkiye’de halen yarı sanayi yarı tarım ülkesi olduğundan ve her şeyden çok şükür bol bol üretildiğinden onlara tarımsal ürünler ve konserve ürünler pek ala satılabilir.

Bununla birlikte akli ve bilinçlenme olarak epey gelişmiş bir millet olduklarından beslenmelerine ve sağlıklarına da özen gösteren bir topluluk olduğunu biliyoruz. Bu nedenle organik tarımsal ürünleri, katıksız ve ilavesiz üretilmiş çeşitli sebze ve meyveleri de oraya ihraç etmek sizin açınızdan hem mantıklı hem de epey kazandırıcı olacaktır.

İzlanda birçok açıdan bir çok ülke gençlerinin dilinde. Aga orada şöyleymiş, dostum İzlanda’da şöyle oluyormuş gibi dönen muhabbetler geyik seviyesine ulaşmış olsa da İzlanda potansiyeli ve başarılarıyla her daim kendinden söz ettiren bir ülke. Buna geçtiğimiz yıl bir yenisini daha ekledi ve geçen yılki dünya kupasında sürpriz çıkış yapan bir takım oldu İzlanda. Üstün başarılarına da böylece bir yenisini eklemiş oldular ve futbolda da ne kadar yetenekli ve amaca yönelik bir ülke olduklarını bize gösterdiler.

İzlanda’dan Ne Satın Alabilirim? 

İzlanda balıkçılıkta tavan yapmış bir ülke. Özellikle konserve balıkçılık alanında oradan bunun ticareti yapabilirsiniz. Bununla birlikte tarımsal ürünler gelişmemiş olsa da gübre üretimi ve satışı yaygındır İzlanda’da. Son olarak ise alüminyum da bu ülkeden çıkarılan en yaygın mineraldir.

Alüminyum’un ise ne kadar nadide ve birçok alanda kullanılacak kadar değerli bir yeraltı zenginliği olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu işin ticaretini İzlanda’da kurduğunuz ya da orada iş yapmak üzere bulunduğunuz zamanlarda yapabilir ve ticari başarıya bu yoldan erişebilirsiniz.

İzlanda’da Hangi Tip Sektörler Karlı? 

Az önce de bahsettiğimiz gibi İzlanda denince akla ilk gelen başarılı sektörlerden biri balıkçılık. Balıkçılık ve bu mesleğin getirdiği ürünler bu ülkede çok fazla karlı. Bununla birlikte kıyı şeridi oldukça geniş bir ülkeden bahsediyoruz. O nedenle sahilde yapılabilecek ve kurulabilecek her sektörde buraya yoğunlaşabilirsiniz.

Sahil turizmi, sahil sporları ve benzeri alanlarda işletmenizi ya da şirketini kurup halihazırda iş yapan bir sektörün içine kazanarak ve kazanmaya devam ederek dalabilirsiniz.

Fabrikaları da sürekli işleyen, gelişkin bir sanayisi olan bir ülkedir İzlanda. Et ve süt ürünleri bir yana bunun yanı sıra çimento ve ayakkabı fabrikaları da meşhurdur. Piyasadaki birçok ayakkabının İzlanda menşeili olduğunu biliyor muydunuz örneğin?

İzlanda huzur verici görüntüleri ve manzaralarıyla sizi sürekli terapi eden bir psikologa benzemektedir. Üstelik ücret ödememeniz gereken bir terapisttir kendisi. Sadece içinde bulunmanız ve ona bakmanız kafidir. Bir yazarın da dediği gibi dünyadaki en doğal ağrı kesici sevgidir ve insan iş kurduğu ülkeyi sevdi mi gerisi çorap söküğü gibi gelir.

İzlanda Ekonomik Olarak Nasıl Bir Ülkedir? 

İzlanda, ekonomik olarak hepimizi kıskançlıktan tırnak yedirmeye sevk edecek kadar gelişmiş bir ülkedir. İnsanların alım güçleri ve refah seviyeleri çok yüksektir. Bununla birlikte çalışma saatleri az ve maaşları dolgundur. Fakir ya da işsiz yok denecek kadar azdır.

İzlanda’ya Yatırım Yapmak Karlı Mıdır? 

Evet, elbete kar oranı yüksek bir girişim örneği olur İzlanda’ya yatırım yapmak. Yalnız siz yine de adımlarınızı dikkatli ve özenli atın. Ve plansız iş yapmayın. Ne kadar uzaktan cennet gibi görünse de hepimiz için bilinmeyen bir ülkedir İzlanda.

“İzlanda’da Kurulabilecek İşler” üzerine 6 yorum

 1. Değerli arkadaşlar izlandaca yaşayan türk kardeşlerim hep izlandada çalışmak hayatımdı orda yasayan biri bana ulaşırsa memnun olurum

  Cevapla
 2. İzlanda ya gitmek istiyorum mobilya atölyem var mobilya ustasıyım sanatımı izlandada icraetmek istiyorum

  Cevapla
 3. orada yaşayan kardeşler çivtcilikle ve inşaatla türkiyede uğraşıyorum yardımcı olursanız izlanda da yapabilirim şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler….

  Cevapla
 4. selam izlandayi araştırdım afyondan yaziyorum izlandada calişmak isterim yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın