İzmir Bomba Tatlıcısı Açmak

Belki bazılarınız adını ilk defa duydu, belki daha önce yedi ama adının bomba tatlısı olduğunu bilmiyordu. İzmir’e özgü bu yöresel tatlı, sınırlarını çoktan aşıp başta İstanbul olmak üzere birçok farklı şehirde yoğunlukla satılıyor. Bir yiyenin bir daha tatmak istediği ya da daha önce tatmadığına pişman olduğu bu özel tatlı hamur ile çikolatanın muhteşem uyumu ile imal ediliyor. Siz de İzmir bomba tatlıcı açarak, sadece bu işe odaklanıp yenilik peşinde olan birçok müşteriye aktif olarak hizmet sunabilirsiniz.

Bunun için illaki İzmir’de ya da bir Ege bölgesi şehrinde olmanıza da lüzum yok. İstediğiniz her şehirde, sadece bomba tatlısı imal edip satışa çıkarmak mümkün. Nasıl ki tatlılar şehirlerin tekelinde değilse, siz de hem İzmir’in hem adını hem de bu meşhur mu meşhur tatlısını başka şehirlerde satışa çıkararak, kentin reklamını yapabilir, bu arada ayda 5 bin liradan fazla kar elde ederek önünüze bakabilirsiniz.

Daha önce tatlı başlıklı yazılarımızı okuyarak hem konu ile hem de sektör ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız. Tatlı yiyelim tatlı tatlı kazanalım diyenler için işte bir diğer yazımızın linki: Pastane açmak isteyenlere 8 tatlı tavsiye

İzmir Bomba Tatlıcısı Açmak Karlı Mı? 

Bu işin karlı olup olmaması tamamen size bağlı. Ancak yapılan araştırmalar koca Avrupa kıtasında en çok tatlı tüketen ülkelerin başında Türkiye’nin olduğunu gösteriyor. Sadece bayramlarda değil, yılın her haftası, haftanın her günü tatlı yemeye meyilli bir bünyemiz var. Hal böyle olunca, üstelik bomba tatlısı gibi nispeten marjinal ve çok bilinmeyen bir tatlı ile yola çıktığınızda sektöre 1- 0 önde başlamış olacaksınız.

Yapacağınız tatlının damak tadına uygun, lezzetli olması da yine size bağlı. Biri gelir en güzel tatlıyı en kötü şekilde yaparak müşteri kaybeder. Biri gelir ortalama bir tada sahip olan tatlıyı öyle güzel yapar ki müşterileri kat be kat artar. Yapım kadar sunum da son derece önemli. Tatlının tabaktaki sunumu ve reklamlardaki fotoğrafları da insanın iştahını kabartacak cinste olmalı. İlk birkaç ay işinizi oturtuktan sonra da müşteri sayınızda giderek artış olabilir. Daha sonra dükkanınızı genişletip birkaç ek tatlı daha yaparak çok yönlü bir hizmet ağına sahip olabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tohum Ticareti Yapmak? İsrailliler Neden Bu İşi Yapıyor?

İzmir Bomba Tatlıcısı İşletmenin Zorlukları 

Siz bakmayın başlıkta ”zorlukları” gibi çoğul bir ifade kullandığımıza. Aslında söz konusu işin tek bir zorluğu var. O da bu tatlının ismini ve cismini bilmeyen kişilere bu tatlıyı tanıtmak. Eğer tatlıları ağızlara layık bir şekilde yapabilirseniz tanıtmak ve sevdirmek aynı anlama gelecektir. Bu nedenle sektördeki yeniliklere açık müşteri kitlesine yönelik birtakım reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Reklam ve tanıtım için makul bir sermaye ayırmanız yeterli olacaktır. Önünüzde iki seçenek var. İlki tek sayfalık broşürler hazırlayıp evlere, apartman girişlerine bırakmanız. En azından dükkanı açacağınız semt ve muhitteki insanları tatlıcı dükkanınızdan haberdar etmiş olursunuz. Bu broşürler ”katalog” işlevi görecektir. Başına da ”Yoksa siz hala bomba tatlısı denemediniz mi?” gibi iddialı ve cevap isteyen bir soru yapıştırdınız mı insanların meraklarını celbetmiş olacaksınız. Unutmayın ki gerek tatlı gerek tüm gıda sektörlerinde artık merak uyandırmak da esnafın görev ve sorumlulukları arasında. Herkes hazır müşteriye talip olsa da sahip olamıyor.

Önünüzdeki ikinci seçenek ise interneti aktif olarak kullanmak. Instagram ve diğer sosyal medya alanlarına reklamınızı vererek en azından belli başlı kesime yeni dükkanınıza dair en yeni gelişmeleri aktarabilirsiniz. Bir artınız şu olacak ki: Bomba tatlısı adı gibi bomba bir tatlı. Uyandırdığı çağrışım da son derece ilgi çekici olduğundan  dükkanınıza gelip bu nefis tatlıyı denemek isteyenlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde olacaktır.

Bomba Tatlıcısı Açmanın Püf Noktaları 

Tatlıcı açmak her ne kadar günümüzde büyük oranda risk barındırsa da İzmir’in bu yöresel tatlısını üretip satan küçücük bir dükkan bile, bir ailenin geçimini sağlayabilir. Burada önemli olan hamurun inceliğini sağlamakla başlıyor. Çikolata ile buluşan hamur ne kadar ince olursa yemesi de o kadar zevkli olacaktır. Bunun dışında dükkanınıza gelen müşterilere hızlı ve güler yüzlü hizmet sunmayı ihmal etmeyin. Eskilerin deyimiyle söyleyecek olursak: ”Gülmeyi bilmeyen, dükkan açmasın.”

Şimdiden iyi kazançlar dileriz.

Yorum yapın