İzmir İçin En İyi Yatırım-Girişim Fikirleri

İzmir, en kalabalık 3. şehrimiz. Bununla birlikte nüfus yoğunluğu da, nüfus artış hızı ile birlikte en yüksek olan şehirlerden biri. ”Akarı var” deyişinin önce demografik sonra iktisadi karşılığı Ege’nin incisi İzmir için geçerli. Zira, çoğu şehir ve bölge için nüfus artışı her zaman ekonomik gelir anlamına gelmez. Ancak İstanbul ve İzmir gibi metropoller için nüfus eşittir iktisat.

izmir photo

Yaklaşık 4 milyon 330 binlik nüfusa sahip olan İzmir, İstanbul’dan sonra yatırım ve girişim yapılacak en güvenilir ve en çeşitli imkanlara sahip 2. şehir. Örneğin, Ankara’yı ele alalım. Tamam başkent, tamam 2. en kalabalık şehrimiz. Fakat, bu şehirde yapacaklarınız, (sadece gezme değil, iş kurma, iş yeri açma babında da) sınırlı. Yaz, deniz, kültür ve sanat turizmi açısından gelişmiş olan İzmir, aynı zamanda sanayi ve tarım alanındaki üretim gücüyle de girişimcilik alanında davetkar olmaya devam ediyor.

Bu arada, İzmir’in Selçuk ilçesindeki emlak piyasasını merak edenler aşağıdaki yazımıza tıklayabilirler.

İzmir; Selçuk İlçesinde Emlak Fiyatları Nasıl Bu Hale Geldi?

Neden İzmir En Mantıklısı? 

Yukarıda saydığımız nedenler dışında birçok neden daha İzmir’in yeni bir iş kurmak için en mantıklı yerlerden biri olmasını sağlıyor. İzmir’in nüfusunu tek kelimeyle tanımlayacak olursak ”canlı” diyebiliriz. Seyahat etmeyi seven, araştırıp okuyan, yeni deneyimlere açık, her anlamda aydın bir nüfusu olduğu için başkalarının ön yargıyla baktıkları olgulara ve hadiselere gayet anlayışlı bakabiliyorlar. Pek tabi, yeni iş kollarına ve ürünlere de yansıyor bu. Örneğin kapalı bir toplum, yeni satışa çıkarılmış bir ürüne ya da sunulan yeni bir hizmete karşı ”acaba?” endişesiyle yaklaşıyor. İzmir ve civarındaki yerlerde ise ”acaba?” sorusu pozitif bir meraktır. Bu nedenle bu şehirde her zaman güçlü bir girişimcilik ruhu olacak. Liberal ekonominin gelişmesi, iş kollarının çeşitlenmesi, sirkülasyonun sağlanması için sadece piyasanın değil insanların da serbest olması gerekiyor.

Bağnaz Memlekette Yatırım Neden Riskli? 

Bağnaz memleketler sadece ahlaki konularda değil iktisadi hususlarda da tutucu olur. Hoş, ahlak konusu da onların belirlediği ve yorumladığı belli başlı kavramların saptamasından ibarettir. Bağnaz bir şehirde iki tür risk vardır. İlk risk- ki genelde bu olur- ilgisizlik riskidir. Yeni olan her şey, bu bölgelerde ”görmezden gelinmesi gereken” bir şeydir. Sadece çocuklar meraklıdır markete yeni gelen bir ürüne ya da mahallelerinde yeni açılmış dükkana. Ancak bunun dışında yüzde yetmiş – seksenlik bir oran, eski alışkanlıklarından kopamaz. Adı üstünde ”tutucudurlar Ellerine ve evlerine yeni bir şey alırlarsa, ellerinde tuttukları şeyi kaybetmekten korkarlar.

İkinci risk ise nadir bir şekilde gerçekleşir ama sillesi daha ağırdır. Bağnaz insanların bir ürünü ya da dükkanı gözüne kestirip oradan alışveriş yapılmasını engellemesi. Çoğu zaman ahlaki ve dini gerekçelerle linç kampanyası başlattıkları da vakidir. Mesela bir Tekel bayisini, Müslüman mahallesinde salyangoz satmak olan mahalleler, ilçeler, kasabalar yok mu? İlla ki var. Bir şeyleri yanlış anlayan birileri, bir şeyleri yoluna koymaya çalışan birilerinin yoluna taş koyduğu için, asıl ahlaksız olan şey onların yaptığıdır esasında. Eğer girişimcilik, kimsenin hakkını yemiyor ve gasp etmiyorsa, ona engel olmak, helal kazanca mani olmak demektir, Ki asıl günah olan da budur.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ne yatırımı yapmalı?

Bu nedenle başkalarının günaha girmesine neden olmak istemiyor ve iflas ihtimalinden olabildiğince uzakta kalmak istiyorsanız, bu tür yerlerden uzak durun. Her girişimcilik, yaygın bir sektörde bile olsa yenidir. Yapanı yenidir çünkü. Her yenilik de, yeniliğe açık olan toplumlarda yapılmalıdır.

İzmir’de Ne İş Kurulur? 

1- İthalat – İhracat Danışmanlığı

İzmir, öyle bir şehir ki yaz ve deniz turizminin gelişmesinin yanında sanayisi de en güçlü illerden biri. Kömür yatakları ve rafineleri var. Bu da yetmezmiş gibi bir de liman kenti. Daha bitmedi. Bu yaz, İzmir, yaklaşık 330 bin ton tarım ürünü ihraç etti. Sirkülasyonun bu kadar çok yönlü olduğu bir kentte, birçok kurumun ithalat ve ihracat danışmanlığına ihtiyacı olacaktır. Ki oluyor. Ekonomi ya da iktisat mezunu olan kişiler dahi İzmir’de bir ofis açıp ithalat – ihracat danışmanlığı yapabilir. Rüştünü ispatlayanlar ise yakın zamanda daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edecektir. İTHALAT İHRACAT İŞİ YAPARAK-TİCARET YAPARAK PARA KAZANMAK

2- Tırnak bakım merkezi

İzmir’in kızları için yapılan tespit eksiktir. Buranın kızları hem güzel hem de bakımlıdır. Güzel oldukları için bakımlı, bakımlı oldukları için güzel. Bu nedenle adım başı, güzellik merkezi vardır birçok semtinde. Zira şehir kızı olmak başka metropol kızı olmak başkadır. Sadece tırnaklar için küçük bir bakım merkezi açabilir, müşteri kitleniz arttığı takdirde hizmetleri çeşitlendirebilirsiniz. Bu tür işlerde kurulan diyaloglar en az vereceğiniz hizmet kadar önem arz eder. Müşterilerle diyaloğunuz ilerledikçe, onlarla birlikte başkaları da gelmeye başlar ve bu da direkt rakamlara olumlu olarak yansır.

3- Dudak dolgu merkezi

Hem dudaklara dolgu yapabileceğiniz hem de dudak dolgu ürünleri satabileceğiniz bir yer açmak için de İzmir için ideal bir iş fikri olarak görünüyor. BU KONU İLE İLGİLİ ŞU İÇERİĞİMİZE DE GÖZ ATABİLİRSİNİZ: Dudak Dolgu, Göğüs Silikon ve Burun Estetiği Yapan Özel Poliklinik Açmak

4- Dövme atölyesi

Eğer uzaylılar, evvela İzmir’e inerlerse ”dünyalıların hepsinin dövmeli olduğu” sonucuna varabilir. İzmir’in sokaklarında, caddelerinde ve meydanlarında dolaşanlar, her beş kişiden dördünün en az bir dövmesi olduğunu fark edecektir. Pazarlamada gözlem gözlem deyip duruyoruz ya, işte bu kadar yalın ve sade bir şekilde yapılabilir gözlem. Herkesin kolunda, sırtında, bileklerinde taşıdığı dövme, şu anlama gelir: BİZ DÖVME SEVİYORUZ. Dövme zanaatını sanata dönüştürecek kadar yetenekliyseniz ve yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız ilk rotanız İzmir omalı.

5- Waffle- kumpir dükkanı

İzmir’de, daha doğrusu Ege genelinde en çok tüketilen fast-food ürünleri hamburger, patates değil Kumpir! Tatlı olarak da waffle’ın baya alıcısı var. Gıda işine girecekseniz bu iki seçeneği değerlendirebilirsiniz.

KUMPİRCİ DÜKKANI AÇMAK- KAZANÇLI İŞ FİKİRLERİNDEN

6- Pansiyon işletmek

Büyük şehirlerin geleni gideni çok olur. Bu geliş gidişlerde herkes kalacak bir yer bulacak kadar şanslı değildir. Otel ve apartları konforsuz ya da fazla pahalı bulanlar için pansiyon en cazip seçenektir. İzmir’in herhangi bir ilçesinde açacağınız pansiyon, iş yapma ihtimali taşır. Zira İstanbul’dan sonra iş için en çok gidilen şehirlerin başında İzmir geliyor. Fuar için gelenler, kurumsal eğitim için gelenler vs.

Pansiyon açmanın inceliklerini merak edenler! Artık İzmir’de pansiyon açmanın mantıklı olduğunu öğrendiniz. Şimdi de pansiyon açmanın yol yordamını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız da tam size göre: Pansiyon açmak için nasıl yol izlemeliyim?

 

Yorum yapın