İzmit (Kocaeli) İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

İzmit’in nasıl ki iki adı var, aynı zamanda iki farklı yüzü var. Bir yüzü İstanbul’a dönük, sanayileşme yolunda çok büyük adımlar atmış olan kentli İzmit. Bir yüzü ise sanki coğrafyanın en ücrasında kalmış gibi, ekonomik, sosyo-kültürel ve diğer birçok alanda yerinde sayan kasabalı İzmit.

izmit photo

Dengesizlik, sadece insanlara özgü bir durum değil maalesef. Şehirler için de geçerli bir olgu. Zira İstanbul’da da iki komşu ilçede bile artı ya da eksi uçlu değişimlere gün be gün tanık oluyoruz. Kentin bir ilçesine vardığımızda ”İşte dünya şehri” derken, diğer bir semte geçtiğimizde ”burası çöplük” diyebiliyoruz. Adına ister istikrarsızlık, ister düzensizlik deyin. Bizce bunun asıl adı ve gerçek nedeni plansızlıktır. Sadece planı olmayan yerlerde bu tür dengesizlikler ve kopuşlar hasıl olur. Bütüne değil de parçaya çalışan kişiler büyük resmi bir türlü göremezler. Çünkü büyük resim tamamlanmamıştır. Böyle giderse de hiçbir zaman tamamlanmayacaktır.

İstanbul coğrafi konumu itibariyle Avrupa’daki tüm metropollerden çok daha şanslı. Ancak takipsizlik, plansızlık, bir işi sonuna kadar sürdürememe (akamet) ve buna benzer nedenlerden dolayı bu kentlerin çok gerisinde. Aynı kaderi maalesef birçok şehir gibi İzmit de yaşıyor. (Kadersizlik bulaşıcıdır)

Bu yazımızda hem İzmit’in belli başlı sorunlarına temas edeceğiz hem de girişimcilere yepyeni ve çok karlı yatırım fikirlerini sunacağız. İlk başlığımızı atmadan önce yine Marmara Bölgesinde yer alan ve gelecek için en çok umut vaat eden kentlerimizden biri olan Bursa’yı tahlil ettiğimiz yazıyı buraya bırakıyoruz:  Bursa İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Kocaeli’ni Kim Nasıl Uçuracak? 

Uçuracak mı? Uçuracaksa nasıl uçuracak? Bunlar mühim sorular.  Aynı zamanda idealizmin saçtığı illüzyonlara kapılmadan yanıtlanması gereken son derece ciddi sorular. Bu zamana kadar hem Kocaeli halkı hem de bizim gibi bu şehri dışarıda gözlemleyenler bu şehrimiz hakkında ne kadar pozitif düşünse de, yürümeye takati olmayan bir yerin uçma ihtimalinden bahsetmek her açıdan abes olacaktır.

Yine de yatırım fikirlerimizi okuyan kişiler, önce yürüme sonra uçma işini üstlenebilir. Neden olmasın?

Kocaeli’deki Çevre Faciasının Faturasını Kim Ödeyecek? 

Çevre faciası, post-apokaliptik senaryolara taş çıkartan feci görüntüler eşliğinde Kocaeli’nin üzerine çöktü. Katı atıklar, hem toprak hem de su kirliliğine yol açtı, açmaya devam ediyor. Çevre dediğimiz şey, belli bir alanla sınırlı olmayıp tüm şehri ve yeri gelince tüm ülkeyi kapsadığı için zamanında alınmayan önlemler, kirliliğin tıpkı metastaz gibi hızla yayılmasına neden oluyor. Gerekli adımların yetersiz ve geç bir şekilde atılması faciayı biraz yumuşatsa da facia yine o facia.

Kocaeli’nin tek sorunu katı atıklar da değil üstelik. Bir de hava kirliliği sorunu var. İzmit, havası en hızlı kirlenen ikinci şehrimiz. Son dört – beş yıldır böyle. Peki fabrika sayısı neredeyse İzmit ile aynı olan Tekirdağ, nasıl en temiz havaya sahip illerden biri olurken Kocaeli bu makus talihi yaşıyor? Elbette ki tedbirsizlik, plansızlık ve kurumsal savsaklamalar buna neden oluyor. İnsanlar ”çevre problemi” denince kendi çevrelerini algılamıyor olabilir. Ya da ”yeryüzü” gibi soyut bir kavram da sanıyor olabilirler bu kelimeyi. Fakat çevre, çevremiz, yani içinde yaşadığımız alan. Hal böyle olunca hem yaşam kalitesi düşüyor hem de stratejik önemi bu kadar yüksek olan bir kent, yerinde saymaya, hatta kötülemeye devam ediyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İstanbul İçin En İyi Yatırım Fırsatları ve Fikirleri

Her ne kadar 2020 verileri Kocaeli’nin havasının %15 oranında azaldığını söylese de hem bu kentte yaşayanlarla yapılan röportajlar hem de İzmit’e gidip gelenler durumun hiç de iç açıcı olmadığını söylüyor. Kaldı ki otobüs bu şehre gelir gelmez atmosferdeki belirgin renk değişimi ve kapalılık her şeyi açıklar nitelikte. Bu durumda hava kirliliğinin azalıp azalmadığını anlamak için istatistiklere mi bakmalıyız yoksa havaya mı? Ya da başka bir soru mu: Birileri yapması gerekenleri yapmayıp sadece havaya, havalara baktığı için mi bugün böylesi bir çevre faciasından söz ediliyor?

Türkiye’de faturayı hiçbir zaman sorumlular ödemez. Ya kim öder? Pek tabi ödemek zorunda kalanlar. Yakında çevre kirliliğinin faturası da halka kesilebilir. Çevre Vergisi + Çevre Kirliliği Vergisi + Katı Atık Vergisi. Sonuç: Muhtemelen değil büyük ihtimalle yine hüsran, yine hüsran.

Balıkesir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

İzmit (Kocaeli) İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

1- Ağır sanayi üretimi yapan fabrika kurmak:

Türkiye, cumhuriyetin kurulmasından itibaren sanayi alanında birçok adım attı. Özellikle 1980 yılından sonra sanayi hamleleri yükselişe geçti. Hem bu alana ayrılan bütçeler arttı hem de ağır sanayi üretimi yapan fabrikaların sayısında hızlı bir artış gözlemlendi. Ancak her nedense bu yükseliş Kocaeli’ye kazançlı yatırımlar olarak değil, çevre kirliliği ve birçok sorun olarak geri döndü.

Bugün bu şehirde çalışacak olan mühendisler kendilerine iki soru sormalı: Kocaeli için ne yapabilirim? Kocaeli için ne yapmamalıyım? Yapılacak olan şeylerin başında ağır sanayi üretimi gerçekleştiren fabrikalar geliyor. Yapılmayacak olan yegane şey ise, – çoğu zaman olduğu gibi – yarardan çok zarar getirecek projelere imza atmak olur.

2- Yazılım Kurulum / Ayarlama Firması Kurmak:

İzmit’in ihtiyacı olan şeylerden biri de yazılım – bilişim, kısaca teknoloji alanında sıçrama yapması. Sadece üç büyükler ile (İstanbul, Ankara, İzmir) ile bu lig dönmez. Seyir zevki düşer. Bunun önüne geçmek için yazılım kurulum / ayarlama firmaları açılmalı. Bunun sonunda hem girişimciler hem şehrin kendisi kazanacak. İnternet yazılımı tasarlayıp satmak

3- Geri Dönüşüm Firması Kurmak:

Kocaeli’nin hem çevre sorunlarının önüne geçmek hem de yeni girişimcilik alanları açmak için bir değil birçok geri dönüşüm firmasına ihtiyacı var. Fakat bu da kafe ya da mobilyacı dükkanı açar gibi ha deyince olacak işlerden biri değil. Ciddi bir alt yapı ve mali desteğe gereksinim duyan bir iş kolu. Çünkü geri dönüşüm firması hem organizasyon, hem de alt yapı işi. Bu nedenle bizzat belediyelerin elini taşın altına koyup bu tür girişimlere fon ayırması gerekiyor. Çünkü bu artık serbest değil zorunlu girişimcilik türlerinden biri olarak adlandırılacak kadar elzem bir iş kolu. Çöp Geri Dönüşüm Merkezi Kurmak Karlı Mı?

recycle photo

4- Rent A Car İşi Yapmak

Bir yanında dev şehir İstanbul, bir yanında Bursa ve Sakarya. Şehir dışı ulaşımı çok daha dinamik hale getirmek için rent a car işi yapılabilir bu kentte. Çünkü ihtiyaç ve talep var. İş gereği günübirlik ya da birkaç günlüğüne İstanbul’a ve civar şehirlere gitmesi gerekenlerin sayısı her geçen artıyor. Bu sayıya yetişmek için rent a car firmaların sayısında da artış olmalı. İnternetten Rent A Car İşi Yapmak

“İzmit (Kocaeli) İçin En Karlı Yatırım Fikirleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın