JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ PARA KAZANDIRAN BİR MESLEK MİDİR?

Çoğumuzu mutlaka adını duyduğu; ama özellikle meraklısı değilse şöyle bir açıp göz bile atmadan es geçtiği bir bölümdür jeoloji mühendisliği…:) Para kazandıran meslekler hakkında yazarken bu unutulmuş bölümü bari biz es geçmeyelim dedik..

Aslında üstlendiği görevler ve sorumluluklar açısından bakacak olursak jeoloji mühendisliği; diğer tüm mühendislik branşlarının dünyada var oluş sebeplerinin ortaya çıkmasında çok daha öncesini ele alır: Yerküre… Şöyle ki; Makineler icat edilmeden; oraya buraya binalar dikilmeden önce; hatta insandan önce insansı primatların yaşadığı dönemlerde, ondan bile öncesinde somut olarak var olan bir olguyu; hayatının en önemli parçası haline getirir jeoloji mühendisi…

Yer kabuğu ve yeraltındaki unsurların bugünkü medeniyet ve teknoloji doğrultusunda başarılı bir şekilde kullanılmasını sağlayan jeoloji mühendisi; jeolojik veri yorumlama, 4 boyutlu jeolojik model hazırlama, yeraltı suyu hareketlerini inceleme ve analiz etme gibi becerilere sahiptir.

Nasıl jeoloji mühendisi olurum?

Cevabı basit…:D Üniversitelerdeki 4 yıllık jeoloji mühendisliği lisans programını sorunsuz bir şekilde bitirmeniz halinde jeoloji mühendis unvanını alırsınız ve çalışmaya başlarsınız.

Jeoloji mühendisi olabilmek için hangi niteliklere sahip olmalıyım?

Öncelikle şu aklınızdan çıkmasın: Jeoloji mühendisi dediğin adam tam bir doğa adamı olmalıdır. Çünkü; akasemisyen veya ar-ge gibi görevlerde bulunmadığınız sürece kariyerinizin neredeyse tamamı; toprak ve yeraltı unsurları hakkında araştırmalar yapacağınız saha çalışmalarında geçecektir. Dolayısıyla; bu meslekte beyin gücünüz kadar fiziksel gücünüz de önemlidir.

Ayrıca; jeoloji mühendisliği içerdiği terimler ve ezbere bilinmesi gereken sayfalarca bilgi sebebiyle en çok sözel yetenek gerektiren mühendislik branşıdır. Bu yönüyle tıbba da benzer. Tamam; sonuçta mühendislik okuyorsunuz. Matematiksel becerilerin de yeri büyük; ama ezberiniz ve hafızanız kötüyse jeoloji mühendisi olmakta zorlanabilirsiniz. Yok ben ezberleyemem diyorsanız; para kazandıran mesleklerle ilgili yazdığımız diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Jeoloji mühendisliği iş imkanları nelerdir?

Az önce bahsettiğim saha çalışmalarını göz önünde bulunduracak olursak; inşaattan tutun çevre düzenlemeye, şehir ve bölge planlamadan madencilik sektörüne kadar her yer sizin için potansiyel ekmek kapısıdır.

Son yıllarda çevre bilincini arttırmak ve mühendislik istihdamını arttırmak için çıkarılan kanunlarla da işletmeler; jeoloji mühendisi çalıştırma konusunda daha mecbur bir vaziyete sokulmuştur.

Ayrıca; her lisans bölümünde olduğu gibi eğitim hayatınızı devam ettirip akademik kariyer yapma şansınız da mevcuttur.

Ben devlette çalışmak istiyorum diyenler de; Devlet Su İşleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Türkiye Kömür İşletmeleri gibi birçok devlet kurumunda iş bulabilirler.

Jeoloji mühendisleri ne kadar maaş alır?

Eğer devlette mühendis olarak çalışıyorsanız; sadece mühendislere belirlenmiş olan standart maaş ve primlerden yararlanırsınız. Bu da 2000-2500 TL arası bir rakama denk gelmektedir. Dolayısıyla fazla para kazandıran bir meslek değildir.

Özel sektöre yönelmeniz halinde ise; belki 1500-2000 TL arasında düşük bir ücretle başlarsınız. Ama ilerleyen zamanda bu rakam bilgi, tecrübe ve kazandığınız niteliklere göre 2000-3000-4000 diye tırmanabilir. Ama şunu da söyleyelim: Her ne kadar 4000 TL ve biraz daha yukarısını görmeniz mümkün olsa da; özel sektörde bulunsanız dahi maaşınızın yükselişi muhtemelen o seviyelerde tıkanacaktır. Yani para kazandıran meslekler açısından bakarsak; jeoloji mühendisliği vasat kalmaktadır. Görülen muamelenin ve saygının da Avrupalı eğitim kurumları ve şirketlere kıyasla dağlar kadar farkı vardır.

 

 

 

“JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ PARA KAZANDIRAN BİR MESLEK MİDİR?” üzerine bir yorum

  1. 2007 Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü mezunuyum. Dünyaya bir daha gelsem yine aynı mesleği seçerim. Kamuda ve özel sektörde belki para kazanamazsınız ancak kendi ofisinizi veya şirketinizi kurduğunuzda tecrübeniz de var ise günümüz şartları ile ayda en az 70-80 bin TL yi cebinize rahat koyarsınız. Ayrica severek ve zevkle mesleginizi yaparsiniz. İnsanların yanlış yonlendirmelerine kanmayin. Hem muhendis olursunuz hem de para kazanirsiniz. Yeter ki severek yapin…

    Cevapla

Yorum yapın