Jokey Olmak İsteyenlere

Herkese merhaba. Bu yazımızda jokey olmak isteyenlere detaylı bir şekilde bilgiler sunacağız. Atlara ve yarışma hırsına karşı ayrı bir tutku olmak isteyenlerin; sadece at yarışıyla yetinmeyenlerin, önce apranti sonra jokey olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda apranti ve jokey arasındaki temel farkları da açıklayacağız. Bununla da yetinmeyip jokeyin iş olanaklarını ve imkanlarını ve maaşlarını da masaya yatıracağız. Bir jokeyin dikkat etmesi gereken incelikleri ve kaçınması gereken noktaları da ele alacağız. Öyleyse lafı fazla uzatmadan hemen yazımıza başlayalım.

Apranti Ne Demek? 

 • Apranti, ne kadar bize ilk bakışta uzak ve yabancı bir kelime gibi gelse de aslında anlamı çok basit ve sadedir. Kısacası jokey çıraklarına verilen genel isme apranti denir. Bir aprantinin jokey olması için 150 yarış kazanması gerekmektedir. Böylece amatör kümeden profesyonel kümeye geçebilecektir. Aynı zamanda bilinmesi gereken şu vardır ki: Bir apranti yarış komisyonunun %5’ini alırken, bir jokey %10’ununu almaktadır.
 • Apranti olmak için boyun 1.50’i geçmemesi gerekmektedir. Bunu daha sonra jokeylerde aranan nitelikleri açıklarken daha detaylı inceleyeceğiz.

jo1

Jokey Olmak İçin Aranan Özellikler Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak boy ve kilo endeksi şarttır. Zira atı kontrol etmek, yarışı kazanmak ve hakimiyet sağlamak gibi birçok faktörü yerine getirmek için boy ve kilo arasındaki uyum son derece önemlidir.

 

 • Jokey olmak isteyenlerin evvela apranti olmaları gerekmektedir. Ne kadar kurs alırsanız alın, ne kadar para verirseniz verin; direkt jokey olma seçeneğiniz mevcut değildir. Bu nedenle jokey olmak isteyenlerin otomatik olarak apranti olmak için istenilen özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 

 • Apranti olmak için asgari sekiz yıllık ilköğretim mezunu olmaları gerekmektedir. Jokeylik, teoriden ve bilgiden çok; deneyime ve pratiğe dayalı bir meslektir. Bu nedenle, herkeste olduğu gibi sizde de bir ilköğretim diploması olması gerekmektedir. Yoksa zaten en başta kanuna aykırı hareket etmiş sayılırsınız.

 

 • Evvela izlenecek yol bir apranti okuluna başvurmak ve yazılmaktır. Bununla birlikte ilk başvuru şartı 16 yaşından gün almamak olacaktır. Bu nedenle jokey olmak isteyenlerin bu mesleğe gönül vermeden önce mutlak surette erken davranmaları gerekmektedir. Jokeylik, göründüğü kadar kolay bir meslek değildir ve kendi içinde adeta askeri bir disipline sahiptir. Bu disiplinlerin toplamı da 16 yaşından gün almamış olmak ile başlar ve kendini belli eder.

 

 • Aranan bir diğer şart, 1.30 ile 1.55 metre boylarında olmaktır. Evet ilk bakışta kulağa çok ilginç ve az geliyor. Adeta jokeyliği basketbolun tam zıttı bir sporculuk olarak nitelendirebiliriz. Zira Türkiye’de boy ortalamasına baktığımızda asgari 1.65’ten başladığını görüyoruz. Özellikle erkeklerde. Günümüzde boyu kısa tutan ya da kısaltan bir hormonal ilaç var mıdır bilemiyoruz ama at ve yarış tutkusu olanların boylarını bir şekilde kısa tutması gerekmektedir. Aksi takdirde daha başvuru aşamasında elenirler ve uzun boylu olduklarına lanet getirirler. Bu yüzden boya uygun meslekler seçmekte fayda var. Boyunuz 2 metreyse pek ala basketbolcu olabilirsiniz. Boyunuz 1.50 ise pek tabi jokey. Bu iki boy aralığının ortalarında bir yerdeyseniz geri kalan binlerce meslekten biri seçmenizde hiçbir sakınca yoktur.

 

 • Kilonuz da aynı oranda düşük olmalıdır. Net 35 – 45 kilo aralığında olmak uygun olacaktır. Zaten başvurduğunuz yaşınız epey ufak olacaktır. Bu nedenle 35 -45 kilo insan mı olur yahu diye sormadan önce 16 yaşındaki genç bir yetişkinden bahsettiğimizi unutmayalım. Tabi yine de 16 yaş için de 35 – 45 kilo aralığı normal standartlara göre düşük gelebilecektir. Ancak jokeylik, bir atın üstüne ne kadar az ağırlık bindirirseniz o atın aynı oranda o kadar hızlı koşmasının önünü açarsınız – gibi bir kural vardır. Öyle ya tüy gibi hafif olmak, birinciliğe oynayan atlara binicilik yapmak demek olacaktır. Bu nedenle, kaslı ve göbekli olmayı unutun. Rüzgarda bir o yana bir bu yana savrulmamak için, rüzgarla yarışan atlarınızın eyerlerine sımsıkı tutunun.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Park Bekçiliği Yapmak İsteyenlere

 

 • Sonra sizi iki yıllık bir eğitim bekliyor. Biniciliğin asıl kuralları, at eğitimi, at sürüş teknikleri, at yarışlarında birinci olmak için yapılabilecek taktikler gibi çok yönlü bir eğitim programından geçiriliyorsunuz. Hem teorik hem teknik olarak adeta ”at bilimi” diyebileceğimiz bir eğitimi tamamladıktan sonra stadyumlardaki yerinizi şimdilik apranti daha sonra da jokey olarak alıyorsunuz.

 

 • Başvurduğunuz ve kabul edildiğiniz apranti eğitim merkezlerinde genel olarak üç koldan bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim filtreleri şu şekildedir:

-1- Meslek ve Kültür Dersleri: Atın anatomisinden bakımına kadar, sakatlanma durumundan iyileştirme çeşitlerine kadar her türlü teorik ve uygulamalı dersin verildiği derslerin bütünüdür.

 

-2- Ahır ve Binicilik Eğitimi: Tamamen pratiğe dayalı olan eğitim şekli. Ata nasıl binilir, attan nasıl inilir; at nasıl sürülür gibi soruların cevaplarını tatbik ederek öğreneceğiniz eğitim biçimidir.

 

-3- Rehberlik Çalışmaları: Bu da genel olarak meslek eğitimi, meslek ahlakı ve diğer yarış kurallarını içeren ve benimseten eğitim biçiminin genel isimleridir.

jo2

Jokeyliğin İş Olanakları Nelerdir – Nasıldır? 

 • Bugün günümüzde hipodrom hipodrom dolaşmadan, internet ortamında Kariyer.net gibi sitelerde bile kolayca başvuracağınız ve alınmanızın kuvvetle muhtemel olduğu bir meslektir jokeylik. Zira jokey olana kadar zaten 150 yarış kazanmanız gerekmektedir. Yani her jokey, adını inşa ettiği kariyeriyle birlikte alır. Bu da otomatik olarak ”jokey” olarak başvuracağınız işlerde, adınızdan önce namınızın yürüdüğü anlamına gelir.

 

 • İşsiz jokey yoktur. Eğer ciddi bir sakatlanma ya da skortmenlik dışı bir hadise başınızdan geçmediyse, rahatlıkla iş bulabilir ve kariyerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

jo3

Jokeyliğin Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak at yarışı olmasa da at biniciliği ata sporumuzdur. Daha konar – göçer kavimler halindeyken at üstünde yarışır, spor yapar ve düşman topraklara girerdik. Atın maneviyatı ve milliyetçi duygular açısından son derece büyük bir önemi vardır. Bu nedenle jokeylik, en başta ata sporunu yaşatmak ve bu kutlu kıvançlı meslekte para kazanıyor olmak demektir. Gurur veren meslekler alanında bir çalışma yapılsaydı, sanıyoruz ki jokeylik üst sıralarda yer alırdı.

 

 • Alt sınırı olmasına rağmen üst yaş sınırı olmayan bir meslektir jokeylik. Örneğin birçok ünlü jokeyin içinde yer aldığı üzere 60 yaşında bile yapılabilen bir meslektir. Bu nedenle uzun ömürlüdür.

 

 • Bir yandan para kazanıp bir yandan fit olmanızı sağlar. Her sporcu gibi jokeylik de spor yaparak para kazanmanın tarifsiz avantajını sunar. Böylece hem memurluk gibi monoton bir mesleğin içinde yer almazsınız hem de bir yandan maaşınızı almaya devam edersiniz.

 

Jokeylik Mesleğinin Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Türk toplumunda jokeylik ve at yarışı alanında zamanında tespit edilen usulsüzlükler ve rüşvetler vardır. Bu da bazı kesimlerin jokeylere karşı ön yargılı olmasına neden olmuştur. Her jokey, potansiyel olarak sahtekar gibi bir algı oluşmuştur. Bazı kesimler ise jokeylere mafya gözüyle bakmaktadır.

 

 • Yarış esnasında kötü düşmeler sonucu sporculuk hayatınız o andan itibaren bitebilir. Bu da birçok spor alanında mevcut bir risk iken jokeylikte hat safhada bir risktir.

Jokeylik Maaşları Nasıl? 

 • Standart bir maaşları yoktur. Jokeyler için primle çalışıyor demek yanıltıcı olmaz. Zira bir jokeyin aldığı maaşı, o jokeyin aldığı birincilikler ve girdiği dereceler belirler.

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın