Kabin Memuru Olmak İsteyenlere

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda bir mesleği daha mercek altına alıp en ufak ayrıntılarına kadar sizi bilgilendireceğiz. Bugünkü yazımızın konusu kabin memurluğu. Kabin memuru olmak için gerekenler nelerdir? Bu işin maaş skalası ne kadardır gibi sorulara yanıt arayacağız. Aynı şekilde bu meslekteki insanların yapmak zorunda olduğu görevler sorumluluklar nelerdir? Bu işin artı eksi yönleri nelerdir ve kolaylıkları zorlukları nelerdir gibi sorulara da yanıt arayacağız.

Öncelikli olarak söylememiz gerekiyor ki ülkemizde kabin memuru olmak isteyenlerin sayısı çoktur. Bunun temelde iki birbirinden tamamen farklı nedeni mevcuttur. Birinci neden geçtiğimiz yıllarda patlak veren THY sorunlarıdır. THY’den çok fazla sayıda kabin memuru ya istifa etmiş ya da çıkarılmıştır. Bunun sonucunda bir yığılma olarak binlerce kişi bu poziyondaki işe başvurmuştur. Malum ülkemizde işsizlik hala büyük bir sorundur. Sırf bu nedenle açıkta kalan pozisyonlara sadece birkaç günde on binlerce başvuru yapılmıştır. Ancak bu durum o yılın içerisinde çözüme kavuşturulmamıştır. Zira deneyimli insanların yerine sıfır deneyimi olan insanların başvurması ve işe kabul edilmesi sorunlara geçici çözüm üretmiştir. Başta THY olmak üzere birçok hava yolu şirketi hala bu işte çalışacak personeller aramaktadır. Bu nedenle bu işi başvuranların sayısı yıldan yıla artarak devam etmektir.

İkinci neden ise kabin memurluğunun dışarıdan son derece keyifli ve rahat bir iş olarak görülmesidir. Ancak bu da toplumsal bazda bir yanılgılar ağıdır. Kabin memurluğunu sadece uçakla seyahat edip muavin gibi kek dağıtmaktan ibaret sayanlar işin içine girince işin görünen yüzünün başka gerçek yüzünün bambaşka olduğunu görmüşlerdir ve görmeye de devam etmektedirler. Ancak buna rağmen toplumsal ön yargı derinleştikçe derinleşmiş ve başka kadın nüfus olmak üzere büyük bir yığılma ile bu işe başvurular arttıkça artmıştır. Bugün kafası karışık yeni mezunlar, ne iş yapacaklarını kara kara düşünenler ve boşta kalanlar bu işi yapabilecekleri listesine alıp cesaretlerini de topladıklarında gereken başvuruları yapmaktadırlar. Peki kabin memuru olmak için ne gerekmektedir? Şimdi bu soruya yanıt arayalım.

Kabin Memuru Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir? 

 • İşe alınma sürecinin mutlak surette 3 boyutu vardır. Öz geçmişinizi bıraktınız, beklemediniz. İlk olarak mülakat süreci başlar. Burada diksiyona, hale tavra bakılır. Belli başlı stratejik sorular sorulur. Kabin memuru adayının psikolojisi ve işe uygunluğu gizli sorularla test edilir. Aynı zamanda genel kültür soruları da sorulur. Bununla birlikte kişinin kimi durumlarda nasıl tepki vereceği yine aynı gizli sorularla araştırılır.
 • Mülakatı geçtiniz mi? Güzel. Böylece ikinci aşama başlar. Eğitim süreci denmektedir buna. Uçak içinde kabin memurunun yapması gereken her şey öğretilir ve gösterilir. Başlangıç alanında temel olarak nitelendirilecek kurs 3 hafta sürer. Burada meteoroloji alanından tutun da  ilk yardıma kadar temel prensipler öğretilir ve gösterilir. Aynı zamanda nasıl sunum ve hizmet yapılacağı, ilk yardım bilgileri ve hitap şekilleri de kursun kapsamı içindedir. Bu eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra bir sertifika alacaksınız. Bu da 3. aşamaya geçtiniz demektir. Tam bu noktada bilmeniz ve öğrenmeniz gereken en önemli şeyin uçuş emniyeti olduğunu unutmayınız. Zaten kabin memurlarının asıl görevi çay kahve dağıtmak değil uçuş güvenliğini sağlamaktır. Başarılı ve yeri gelince can kurtaran bir kabin memuru olmak istiyorsanız uçuş güvenliği dersini her iki açıdan da dikkate almalısınız.
 • Üçüncü aşama operasyon süreci olarak tanımlanır. Operasyon sürecine kısaca staj süreci de diyebiliriz. Artık sahaya girilir. Mülakatı ve eğitim sürecini başarıyla tamamlamış kabin memurları adayları bu pratik alanda da istenileni verirlerse resmen göreve ve mesleğe başlamış olurlar. Peki kabin memurlarının görevleri nelerdir? Bu meslekte çalışmak isteyenlerin meraklarını gidermek adına şimdi kabin memurlarının görevlerini sıralayalım.
 • Güvenlik soruşturmasından geçmek. Güvenlik soruşturmasından elenince ne yapılması ile ilgili şuradan bilgi edinebilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Mit Ajanı Olmak İsteyenlere

Kabin Memurlarının Görevleri Nelerdir? 

 • Uçağın hijyeninden ve temizliğinden sorumludur. Uçak, kalkmadan önce bunun kontrolü kabin memurları tarafından yapılır. Aynı zamanda yine uçuş öncesi bir görev olarak toplantıya katılır ve uçuşu ilgilendiren yönergeyi okuyup talimatları değerlendirir.
 • İkram malzemeleri yine uçuştan önce kabin memurlarına teslim edilir. Kabin memurları bunların da kontrolünü ve sayımını yapar. Açılmış ya da yırtık paketleri tespit edip onların yolculara ulaşmasına engel olur.
 • Yolcuları uçakta ilk karşılayan kabin memurlarıdır. Yerini bulamayanlara doğrudan yardımcı olur. Aynı şekilde uçak yolcuları arasındaki çocuklara, yaşlılara ve çeşitli hastalıklardan muzdarip insanlara yardım eder.
 • Yolcuları sayar. Eksik varsa dışarıya son bir anons geçilmesini sağlar. Saati kontrol eder. Yolculukların oturduğundan ve emniyet kemerlerini bağladığından emin olur. Uçak kalkar kalkmaz anons olarak geçilen uçuş talimatlarını işaret diliyle birlikte yolculara iletir.
 • Belli bir dakikadan sonra servisi başlatır. Her bir yolcunun yiyecek – içecek isteğini sorar, özel istekleri (örneğin alkol gibi) ayrıca not alıp getirir.
 • Son görevleri de iniş hazırlıklarını yapmak ve yolcuların güvenli bir şekilde iniş yapmalarını sağlamaktır. Görüldüğü üzere kabin memurlarının görevleri sadece yiyecek – içecek dağıtmak değildir. Bu işi muavinliği hava versiyonu sanmak düpedüz safdillik olur. Uçuş öncesinden başlayıp uçuş sırasına ve sonrasına kadar uzanan geniş bir süreçtir bu. Şimdi kabin memurlarının zorluklarına ve kolaylıklarına göz gezdirelim. Aynı zamanda artı ve eksi yönlerini de değerlendirelim.

 

Kabin Memurluğunun Artı ve Eksi Yönleri – Kolaylıkları ve Zorlukları Nelerdir? 

 • En temel zorluk hiç kuşku yok ki sürekli uçarak zaman geçirmektir. Bunun etkisi kimilerince kolay hatta keyifli görünse de kazın ayağı öyle değildir. Belli bir noktadan sonra fazla uçmak yorucu ve can sıkıcı gelebilmektedir. Aynı zamanda insanla uğraşılan bir meslektir kabin memurluğu. Sürekli olarak yolcuların endişelerine, uçuş korkularına ve kaprislerine cevap vermek ve sinirsel açıdan dayanıklı olmak gerekmektedir. Bazı kabin memurlarının ”durup dururken” işi bırakmalarının sebepleri olarak bunlar gösterilebilir.
 • Bir diğer zorluk ise uçağın tehlike arz eden durumlarda patlak verir. Uçak türbülansa girebilir, bulutlarda kaybolabilir. Böyle durumlarda kabin memurları kendi canından önce yolcuların sağlıklarını ve canını düşünmektedir. Soğukkanlı olmalıdır ve durumu kontrol altına alabilecek açıklamalarda ve müdahalelerde bulunmalıdır. Bu da işin en külfetli kısımlarından biridir. Aynı zamanda Allah göstermesin ama kimi uçak kazalarında hayatını kaybeden kabin memurları da bulunmaktadır. Ancak zaten bu meslekte çalışmak isteyenlerin böylesi ekstrem durumları baştan görmesi ve kabul etmesi beklenmektedir.
 • Olumlu yanları olarak ise birçok ülkeyi ”bedava” hatta üstüne para alarak gezme imkanı sunmasıdır. Kabin memurları hem işlerini ifa ederler hem de dinlenme sürelerinde – ki bu bir uçuştan bir uçuşa en az 2 süre olarak belirlenmiştir – ayak bastıkları yeni ülkeleri dilediği gibi gezme özgürlüklerine sahiptirler. Yeni yerleri keşfetmek, yeni insanlar tanımak kabin memurlarının rutin güzelliklerinden biridir.

 

Kabin Memurlarının Maaşları Ne Kadardır? 

 • Kabin memurlarının maaşları epey iyidir. Yeni başlayan bir kabin memuru minimum 4000 lira ile 6000 lira arası maaş ile başlar. Altı aylık süreden sonra sıkı denetlenmeden çıkar, rüştünü ispatlar ve 1 yılın sonunda maaşını katlayarak 10.000 liraya kadar maaş alabilir. Rakamı belirleyen bir diğer faktör de hangi hava yolu şirketinde çalıştığıdır. Ne olursa olsun böylesi ekonomik koşullar altında kabin memurları maaşları, oldukça doyurucudur.

Ayrıca yazımızı sonlandırmadan sizlere hosteslikle ilgili şu linkimizi de paylaşmak istiyoruz:

https://parlakfikirler.org/hostes-olmak-isteyenlere/

“Kabin Memuru Olmak İsteyenlere” üzerine 2 yorum

 1. merhaba,
  Bir kabin memuru olarak mesleğimizi nasıl anlatmışsınız diye sonuna kadar okudum. Bazı yanlışlarınız var ama genel olarak güzel anlatmışsınız

  Yanıtla

Yorum yapın