Kadın Çalışanı Olmayan Bir Şirketin Akıbeti Nasıl Olur?

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Birbirinden ilginç konularda sizi bilgilendirmeye, size yol göstermeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bugünkü yazımızın konusu kadınlar. Daha doğrusu kadın çalışanı olmayan bir şirketin akıbeti nasıl olur? Bununla birlikte içinde hiçbir şekilde kadın çalışan bulundurmayan kişi işletmeler ve iş kolları da vardır. Bu işler, genelde kas gücüne, kol kuvvetine dayalıdır ya hani. Üstelik hiçbir kadının becerebileceği açıdan değil, yakıştıramadığız işlerdir bunlar kadınlarımıza. Ülkemizde ve dünya genelinde öyle işler vardır ki sadece erkekler yapar. Kimse de çıkıp bu işte neden kadınlar çalışmaz demez. Zira herkes bilir ki bu işler, sadece erkeklere göredir. Bu yazımızın içerisinde erkek merkezli meslekleri de irdeleyeceğiz.

Kadınların içlerine katıldıkları işlerde ne gibi olumlu etkiler uyandırdığını biliyoruz. Bununla birlikte ilk inceleyeceğimiz konusu kadınlar neden çalıştırılmaz olacak. Dilerseniz başlayalım.

Kadınlar, artık sadece ev işi yapmıyor!

Kadınlar Neden Çalıştırılmıyordu? 

Çok değil bundan sadece 50 yıl kadar önce kadınların iş hayatında aktif olarak yer alması neredeyse imkansızdı. Kimi bölgelerde ve ülkelerde hala kadınların çalıştırılması günah, ayıp, gereksiz gibi yaftalarla karşılanıyor. Bugün günümüzde bir kadının çalışması tercihe bağlıdır genel olarak. Ancak mevcut ekonomik durumun gidişatı gösteriyor ki, artık tek bir kişinin maaşı bir aileyi geçindirmeye yetecek güçte değildir.

Dolayısıyla kadınlar neden çalıştırılmıyordu eskiden diye sorduğumuzda aklımıza ilk gelen cevap hiç kuşku yok ki, gereksiz olarak görüyordu. Çocuklarının anası evinin kadını olacaksın diyen Kadir İnanır, o zamanlar tek maaşla evi geçindirebileceğini biliyordu. Ancak bu çağın gerisinde kaldı. Enflasyonun artması, insanların alım gücünün düşmesi, günahı, ayıbı ortadan kaldırarak kadınların çalışmasını zorunlu kıldı.

Önceden kadınlar ne kadar çalışmak istese de çalışamıyordu. Aile baskısı, mahalle baskısı derken tam bir kapatma gibi davranılıyordu kendilerine. Şimdi de bir kadın, ne kadar çalışmak istemese de adeta zorla çalıştırılıyor. Bu ters orantının yegane nedeni, ekonomik şartlar.

Onun dışında modernleşme, kadınların cumhuriyet ile birlikte haklarını geri alması, oy kullanmaya başlamaları, toplumsal ve sosyal alanda kendilerini gösterme şansı bulmaları da kadınları aktif çalışan pozisyonuna yükseltti.

Kadınların Gözünde En Karizmatik Ve Seksi 6 İş Fikri adlı makalemiz hazır konumuz kadınlar iken onların gözünde en karizmatik ve en kayda değer iş fikirlerini sıralıyor. Bu makalemizde hem kadınlar için iş fikirleri hem de kadınların doğrudan doğruya seksi ve karizmatik bulduğu ve hayatındaki erkeklerde görmek istediği iş fikirleri konu alınıyor.

 

Kadınlar, hemen hemen her sektörde kendini gösteriyor.

Kadınların İş Hayatına Kattığı Yenilikler Nelerdir? 

  • Bilim bize gösterdi ki kadınların, düşünme biçimleri, beyin yapıları erkeklerinkinden tamamen farklı. Bir kadının herhangi bir iş hayatının kolunda ya da şirkette olması, o işe farklı bakış açıları getirdiğini kanıtlıyor. Aynı zamanda çeşitli araştırmalar ve inclemelerden sonra kadınların, erkeklere oranla daha yaratıcı, daha pratik zekalı ve daha soğukkanlı olduğu da gözüküyor. Tüm bunların neticesinde, bir kadının varlığıyla, çalışma azmiyle ve yaratıcı fikirleriyle şirket içerisinde yer alması, her halükarda o şirket için karlıdır.

 

  • Kadınlar, estetik varlıklardır. Erkekler de flörtleşmeyi severler. İş yerinde bir kadının olması ne demektir biliyor musunuz? O iş yerinde temizliğe, konuşmanın saflığına dikkat etmek demektir. Üç erkek ister iş hayatında ister sosyal bir ortamda bir araya gelsinler, argo deyişler peşi sıra gelir, küfürler havada uçuşur. Bununla birlikte el kol şakaları, hoş olmayan lakaplar takılır durur. Ancak bir kadın hem iş hayatında hem sosyal hayatında tüm bunların başlamadan bitmesine olanak sağlar. Türk toplumunda kadın demek evvela anne sonra bacı demektir. Bu da belli başlı hareketlere dikkat edilmesi ve ekstra nazik olunması demektir.

 

  • Heyecan ve neşe katar kadınlar bulundukları ortama. Yan masada bir kadın çalışan olduğunu bilen bir personel, işine daha sıkı sıkı sarılır. Yüzyıllardan beri uğruna şiirler yazdığımız, destanlar ve masallar inşa ettiğimiz, ejderhalarla savaştığımız kadınlar için birkaç dosya tamamlayıp fazla mesaiye kalmanın lafı bile olmaz.

 

  • Kadının varlık önemini bilen patronlar ve şirket sahipleri bunu koz olarak kullanırlar. Çünkü kim ne derse desin sırf erkeklerden oluşan bir şirket her şeyden öte kuru ve sıkıcıdır. Her gün aynı simalar, aynı erkeksi muhabbetler. Kadın bir şirkete katılınca futbol muhabbeti yerini sanat ve kültür hayatına bırakır. Ünlü bir yazarın dediği gibi: ”Kadınlar, ancak kendilerinden daha zeki erkeklerden hoşlanır. İnsanlık bu yüzden ilerliyor işte.” :))

Zengin ve Varlıklı Kadınlar Neden Cinsel Olarak Daha Aktif? adlı yazımız zengin ve varlıklı kadınları mercek altına alıp onların neden cinsel olarak daha aktif olduklarına yanıt alıyor. Bu yazımızı okuyan kadın okurlarımız, ileride zengin ve varlıklı olurlarsa nelere dikkat etmelidir? Bunun yanıtı da yazımızın içerisinde.

Kadın, çalıştığı şirkete ayrı bir hava katar.

Erkek Merkezli İşler Nelerdir ve Neden Böyledir? 

Şimdi bize feministler kızacak ama bazı gerçekler vardır ki o da değişmez. Bazı işler tamamen kas gücüne ve kol kuvvetine dayalıdır. Bu da demektir kadınlar, ne kadar özgür ve eşit ortamda doğarsa doğsun erkeklerin yaptıkları her işi yapamazlar.

Kadın erkek eşitliği de her zaman aynılık demek değildir zaten. Biz eşitlikten aynılığı değil denkliği anlıyoruz. Böyle olunca da her iki cinsin arasında da kültürel, sosyal ve iş bakımından çeşitli farklılıklar göstermesi, su götürmez birer gerçeklik oluyor.

Örneğin bir erkek pedikürcü olabilir mi? Ekstrem örnekleri dışında bu mümkün değildir. Ya da bir erkek oya işlemez. Erkeklerin sırf parmak kalınlığı fazla olduğu için bile bu işteki yetkinlikleri sınırlıdır. Aynı zamanda sosyal ortamlarda hoş karşılanmayan kimi durumlar vardır. Bir kadın ayak bakımını neden bir erkeğe yaptırsın örneğin? İşte bu nedenle erkek merkezli olup da sadece erkek cinsiyetinden olanların çalıştığı yığınla iş vardır. Biz  bunlardan birkaçını örnek verip konuya kısaca değineceğiz.

  • Ağır sanayi: Torna kelimesi bile başlı başına erkeksiyken sanayi bölgesinin yoğun olduğu yerlerde bir araba tamircisi, bir tornacı olarak kadın görmek son derece abes olacaktır. Haberlere de düşen birkaç haber ve münferit kişi olsa da bunlar ekstrem örneklerdir ve hepimiz biliyoruz ki istisnalar, kaideyi bozmaz.

 

  • Maden: Maden de yapısı gereği son derece yorucu, zorlayıcı bir iştir. Bu nedenle kadın madenci görmemiz mümkün değildir. Çünkü madenin gerçekleri çoğu zaman bir erkeğin bile potansiyelini aşar.

Türk Kadınları İçin Bir Erkekte Para mı Yoksa Zeka mı Önemli adlı yazımız günümüzdeki Türk kadınları için erkeklerde neyin daha önemli olduğunu masaya yatırıyor. Para mı yoksa zeka mı?

 

Kadın Çalışanı Olmayan Bir Şirketin Akıbeti Nasıl Olur?

O şirket batmaz. Ama kadın çalışanlarından mahrum olmayan bir şirket, her şeyden önce kuru görünümüyle ve sıkıcı mesai saatleriyle en başta çalışan erkek personelleri için katlanılmaz bir çileye dönüşür.

Aynı zamanda şirketinde, mekanında, işletmesinde kadın çalışan her şirket, bir adım öndedir diğerlerine göre. Zira günümüzde zira sırf kadın gösteriyor diye, gösterilen ilk evi alan insanlar vardır. Sadece emlak sektöründe değil, hemen hemen her sektörde kadının tılsımı, aurası, bir enerjisi vardır.

Yorum yapın