Kadınlar Hangi Ürünler Kolayca Satılır?

Her ne kadar özellikle son dört – beş yıl içerisinde erkekler de aktif olarak ”Alışveriş”in içerisinde yer alsa da hala bu konuda kadınların eline su dökecek potansiyelde değiller. Kadınlar, sadece çok sık alışveriş yapmaları bakımından erkeklerden ayrılmıyor. İnce eleyip sık dokumaları (bazen bir bluzu, o bluzun dokuma kumaşından daha fazla dokuyarak) ve çok sıkı pazarlık yapmaları da ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ”ürün çeşitliliği” bulunan ürünlerin, neredeyse tüm çeşitlerine bakacak kadar da ”araştırmacı alıcı” kimliğine sahipler.

Alışverişte kadın – erkek ayrımının cinsiyet, mizaç, fıtrat, toplumsal roller, psikoloji gibi etkenler belirleyici oluyor. Bu yazımızda kadınlara kolayca satılabilecek ürünleri ve kadınların bir üründen beklentilerini anlatacağız. Aynı zamanda tüketici kimliğini kadın ve erkek kimliği üzerinden kısaca analiz edeceğiz

Kadın Neden En Büyük Tüketici? 

Kadınların alışverişi seviyor olması onları basit bir ”tüketici” yapar mı? Bizce hayır. Zira insanlık tarihine baktığımızda fiziksel – psikolojik ve diğer faktörlerin etkisiyle erkekler avcılık yaparken, kadınlar daha çok toplayıcı olmuştur. Günümüzün erkekleri işe gitmek için apartmandan çıkarken, eski tarihlerde mağaralardan avlanmak için çıkıyor. Kadim çağlarda erkeklerin getirdiği avları pişirip hazır ederken, aynı zamanda yararlı olabilecek çalı çırpıları topluyordu. Şimdi ise mağaza mağaza, market market gezerek evin ihtiyaçlarını gideriyor.

Son 20 yılda kadınlar da aktif olarak iş hayatında rol alsa da alışveriş müşterek bir şekilde yapılmıyor. Kadın, işten ne kadar geç çıkarsa çıksın genelde markete uğrayan o oluyor.

Sorumuza geri dönersek tüketici – toplayıcı ifadelerini bir kenara bırakmamız gerekecek. Evinin, çocuğunun, eşinin ihtiyaçlarını gidermek için, üstelik en ucuzunu, en kalitelisi bulmak için gezmedik mağaza-market bırakmayan kadınların bu özelliği ‘tüketici’ değil ‘anaç’ olmalarıyla açıklanabilir. Bu işin bir yönü.

Diğer yönü kişisel alışverişleri kapsıyor ki orada işin tanımı ve rengi bir hayli değişiyor. Özellikle kozmetik ve giyim dendi mi akan suları kredi kartları ve cüzdanları ile durduran kadınlar, günümüzde endüstriyel bir şekilde yaşanan ‘‘tüketim çılgınlığının’‘ merkezinde yer alıyor. En iyi, en iddialı, en ucuz, en dayanıklı, en en en, klişeleriyle adeta bir beyin yıkama makinesine dönen reklamların kadınları daha çok etkilediği açık. Bunun nedenini sıfatlar üzerinden izah edebiliriz. Örneğin:

Bir kadın yeni bir kıyafet aldığında:

Şık – Güzel – Çekici – Marjinal – Retro- Cazibeli – Farklı – Muzip – Seksi – Büyüleyici – Egzotik

Olabiliyor iken erkeklere yapılan yorumlar genelde ikiye ayrılıyor.

1-Şık olmuş

2- Şık olmamış.

Bazen sıfat bile kullanılmadan Olmuş / Olmamış olarak özetlenebiliyor.

Sıfatlardaki bu çeşitlilik ayrımı, mağazaların reyonlarında da kendini gösteriyor. Kadınlara ayrılan giyim ve aksesuar reyonları erkek ürünlerinin beş – altı katı oluyor. Tüm bunlar kadınların neden en büyük tüketici olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kadının Tüketim Alışkanlığını İncelemek Cinsiyetçilik Mi? 

Günümüzde kadınları herhangi bir tanımın içinde değerlendirdiğiniz takdirde ”cinsiyetçi” yaftasını yiyebilirsiniz. Üstelik sadece eleştiri bağlamında da değildir. Onları öven bir açıklamada bulunun ya da nötr bir analiz yapın alacağınız cevap ”Amma cinsiyetçisin ha” olabilir. Nasıl ki bazı renkler ve giyim ürünleri moda oluyorsa bazı kelimeler de ‘trend’ olabiliyor. Ağızlara pelesenk olan ‘cinsiyetçi‘ lakırdısı, erkekleri bir tür sözel tecrit altında tutarken, kadınları hakkında konuşulmaması gereken birer gizeme dönüştürmektedir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çin'den Ürün Getirip Satarken Karşınıza Çıkabilecek 5 Risk ve 5 Sorun

Kadının tüketim alışkanlığını incelemek cinsiyetçilik değildir. Tıpkı erkeğin tüketim alışkanlığını incelemenin cinsiyetçilik olmaması gibi. Günümüzde erkek – erkeklik kavramları holigan, maganda, maço gibi hakaretamiz sıfatlarla özdeşleştirilirken kimse erkeğin aleyhine bir cinsiyetçilik yapıldığını söylemiyor. Daha da şaşırtıcı olanı şu: Neden bir yerde cinsiyetçilik yapılıyorsa o hep kadınlara yönelik oluyor. Dünyada erkek ve kadın olmak üzere iki cinsiyet yok mu? Bu, büyük ihtimalle son yıllarda yükselişe geçen belli başlı akımların sonucu. Kadınların erkeklere göre daha fazla alışveriş yaptığını ve tüketici olduğunu söylediğimiz için, dahası bu kadar cinsiyetçi olduğumuz için özür dileriz Parlak Fikirler okurları.

Kadınların Bir Üründen Beklentileri 

Erkeklerle mukayese edildiğinde kadınların bir üründen beklentileri yukarıda saymış olduğumuz sıfatlar gibi çeşitlilik arz ediyor. Önce sağlık, sonra estetik, sonra konfor, sonra ucuzluk. Daha bitmedi. İster kozmetik, ister giyim ister dekorasyon ürünü alınsın. Birlikte kullanılacak diğer ürünlerle uyum içerisinde olmasına da bakılıyor. Bunu bilen üretici ve satıcı firmalar da ”ergonomik” – ”göz alıcı” – ”kombin seçeneklerine uygun” gibi kelime ve tamlamalar üretiyor.

İşte tüm bunların toplamında erkeklerin 3 ile 6 dakika arasında tamamladıkları alışverişler, kadınlar için bir – bir buçuk saat kadar uzayabiliyor. Tüm bunlara rağmen kadınlara kolay ve hızlıca satılabilecek çeşitli ürünler de mevcut. İşte o ürünlerden bazıları.

Kadınlara Hangi Ürünler Kolayca Satılır?

1- Kalıcı Ruj: 

Bir kere sürülüp 6 -12 saat arası kalıcılık sağlayan  rujlar son yılların en çok satan kozmetik ürünlerinin başında geliyor. Önceden yarım saatte bir ”makyaj tazelemek‘ zorunda kalan kadınlar bu rujlar sayesinde çok daha rahat ediyor. Özellikle yoğun bir tempoda çalışan kadınların ihtiyaçları baz alınarak rujları üçlü veya altılı set olarak satın almak da mümkün. Tıpkı diğer rujlarda olduğu gibi kırmızı dışında, pembe, pudra, vişne, gül kurusu gibi alternatif renkleri mevcuttur. Nemlendirici olarak da kullanılabilen kalıcı rujların C ve E vitaminli olan çeşitleri de sıklıkla tercih ediliyor. Bu rujların en önemli özelliği hem canlı renklere sahip olması hem de dudak yaralarını önlemesi.

2- Geçici Saç Boyası:

Düğün ve nişan başta olmak üzere tüm önemli davetlerin öncesinde kadınların saçlarını boyatmaları gerekiyor. Geçici saç boyalarının çok satılma nedeni ise şu: O gün, düğünde ya da başka bir organizasyona daha farklı bir saç rengiyle gitmek isteyen kadınların bu yöndeki taleplerini karşılaması. Geçici saç boyasının üretiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmadığı için sağlıklı kullanımlar için de idealdir. Daha sonra saçların yıkanmasıyla akar gider.

3- Kırışıklık Önleyici Özel Yastık 

Kırışıklık önleyici yastıklar mevcut kategorilerde ”duyarlı yastık” adıyla da satışa çıkarılıyor. ABD ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden sonra Türkiye’de de satışa çıkarılan ve büyük beğeni toplayan bu yastıklar farklı birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Yüzde yüz pamuk kumaşından yastıklar kırışıklıkların oluşmasını sağlayan özel bir yapıya sahiptir. Özel hava kanalları ile desteklendiği için hava sirkülasyonu sağlar ve horlama problemlerinin önüne geçer. Bu kadar çok özelliği bünyesinde barındıran yastıklar hem kadınlara hem erkeklere kolayca satılan ”yeni nesil” ürünlerin başında geliyor.

 

Yorum yapın