Kahve Dükkanında Güzel Kız Çalıştırmanın Önemi

Modern insan iş yaşamının stresini, kalabalık şehirlerin sinir sistemlerinde yarattığı tahribatı ve evde yaşanan kişisel ya da diğer türlü felaketleri gidermek, azaltmak ve kafasından atmak için yeni bir yol bulmuştur kendine.

coffe shop photo

‘’Dışarı çıkıp bir kahve içelim mi’’ teklifi tam olarak buradan gelmektedir. Örneğin şu size garip ya da sıra dışı gelmiyor mu? Evde kahve varken, sırf kahve içmek için dışarı çıkmak. Aslında evde yapacağınız kahve sudan ucuz olacaktır. Bir fincan kahve 50 kuruş maliyetine olacakken, dışarıda belki de daha tatsız ve kötü bir kahveye 10 liraya vermek pek de akıl karı gibi görünmese gerek.

Ama işte kahve merkezli dışarıda oturmaların aslında sosyolojik bazda belli nedenleri vardır. Kahve dükkanında güzel kız çalıştırmanın önemine değinmeden önce insanların neden dışarıda oturmayı ve kahvelerini hiç tanımadığı insanların arasında içip muhabbet etmeyi tercih ettiklerini anlatmalı ve açıklamalıyız.

Çünkü ancak bu tür bir sorunun cevabını bulduktan sonra kahve dükkanında nasıl insanlar çalıştırmamız gerektiğinin cevaplarını da bulabiliriz. İnsanların olduğu her yerde sosyolojik bir açıklama mutlaka vardır. Çünkü sosyoloji insanlardan doğmuştur ve ticaret hayatında da bu sosyoloji dinamiklerini bilmek, kitle psikolojisini anlamak ve ona göre hareket etmek her zaman için daha fazla kazanmanın yollarını aralamıştır.

coffe shop photo

İnsanlar Neden Evde Oturmak Yerine Dışarıda Kahve İçerler?

  • Bu başlık, hem mekan sahiplerini hem de dışarıda kahve içen her bireyi ilgilendiriyor. Mekan sahipleri bu sorunun cevaplarını öğrendikten sonra, kendi mekanlarında da yeniliklere ve cömert reformlara gidebilir örneğin. Aynı şekilde dışarıda kahve içme isteğine bir türlü engel olamayan bireyler de, en azından yaptıkları eylemlerin ve edimlerin sosyolojik bazda açıklamalarını yaşatabilirler kendi içlerinde.
  • Dışarısının bir enerjisi vardır ve bu enerji sayesinde insanlar muhabbetleri bir ileri safhaya taşıyabilirler. Sizin mekanınız ne kadar tıkış tıkış da olsa, sigara dumanı ve insan sesleriyle örülü olsa bile, insanlar bir şekilde orada olmayı sevmekte, oranın kahvelerini yudumlayıp muhabbetlerini evde yapmak yerine dışarıda yapmayı tercih etmektedirler. Bu enerjinin ana kaynağı ‘’dışarıda olma’’ hissiyatıdır. Dışarıda olmak insana bir çeşit ferahlık ve genişlik vizyonu getirir. Bu aynı zamanda merkez olma isteğinin de bir dışavurumudur. 
  • Anlattığımız ve aktardığımız detaylar sadece sohbet, muhabbet, arkadaş ortamı, dostlar meclisi kapsamında da değildir. Bir de bunun iş boyutu vardır. İş görüşmeleri neden kahve evlerinde, kahve kafelerinde yapılır örneğin? Çünkü böylece dışarıda olmanın ciddi havası vardır. Düşünsenize ciddi bir iş toplantısının iş adamlarının birinin evinde yapıldığını. Son derece absürt ve gayrı ciddi bir atmosfer oluşurdu hiç kuşkusuz. Ayakkabılarını çıkaran ve giyecek bir terlik arayan bir CEO örneğin. Böylece insanların buluşmak ve kahve içerek iş görüşmesi yapmak için dışarıda bir yerleri tercih edişinin nedenini de bulup kavramış oluyoruz: CİDDİYET.

 

Açtığınız Kahve Dükkanını İki Konsepte Ayırmaya Bakın

Bakın açık yüreklilikle söylüyoruz ki bu tavsiyeyi öyle her yerde size vermezler. Öyle alelade bir fikir sitesinde bulmanız da pek olası değil. Kimi mekanlar eğlence kimi mekanlar ise daha ciddi atmosferler için oluşturulmuştur. Hani evlenilecek kadın, eğlenilecek kadın ikilemi gibi. Bazı yerlere arkadaşlarınızla gidip kahve içtiğinizde acayip sıkılmaya başlarsınız. Arkadan çalan hafif caz ve blues, neredeyse donuk diyebileceğimiz bir sessizlikte ve yavaşlıkta bir mekan. Hemen orayı terk eder ve bir daha da gitmezsiniz. 

Aynı şekilde bazı mekanlar da iş adamları için kabus niteliği taşır. Alelacele ve üstüne araştırma yapılmadan seçilen bir mekan, iş görüşmeleri için tam bir hayal kırıklığı olabilmektedir. Gürültüsü, tabak çanak sesleri, yan masada 12 kişilik bir masayı doldurmuş olan gençlerin sohbet ve kahkaha sesleri! İş konuşmaya gittiğiniz bir masada, birbirinizin sesini bir konser alanındaymış gibi duyamamak o iş görülmesinin zayıf ve eksik geçmesine ve ertelenmesine neden olur.

Demek ki neymiş? İnsanlar kahve dükkanlarını iki tür ihtiyaç için kullanıyor ve ziyaret ediyormuş. Arkadaşlık ve muhabbet / iş ve toplantılar için. Açacağınız kahve dükkanını katlar karşılığı ya da bölümler hizasında iki farklı konsepte ayırmak sizin için son derece mantıklı bir yatırım stratejisi olacaktır.

Tıpkı sigara içilen / içilmeyen kısım alanlarını ayıran kahve dükkanları gibi, siz de iş için ayrı konseptte ve sessizlikte; muhabbet için ayrı bir konseptte mekanınızı ikiye ayırabilir, her iki taraf için de hizmet verip her iki tarafın da gönlünü yaparak mekanınızı şenlendirebilirsiniz.

Mekanınızda güzel kızlar çalıştırdığınızda da ek olarak önemli bir hamle yapmış olursunuz. Yazımızın bu kısmında da neden kahve dükkanında güzel kızlar çalıştırılması sorununun cevaplarını önem ve hedef ekseninde değerlendirip size elimizden geldiğince rehberlik etmeye devam edeceğiz.

 

Kahve Dükkanında Güzel Kız Çalıştırmanın Önemi:

  • Ayrıntılar önemlidir. Hatta hayati derecede. Yahu kahve dükkanı açmışım zaten, güzel kız çirkin kız ne fark eder? Hatta erkek çalıştırsam ne olur gibi bolca bodoslama ve safsatadan ibaret olan bakış açıları son derece yalınkat olup genel geçer bir yanılgı payı doğurur. Kahve dükkanlarının hele bu tarz ayrıntılara dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Kahve dükkanının vitrinine, ismine, tabelasına, dışarıdan nasıl görünüp içeriden nasıl süslendiğine dikkat ediyorsa aynı şekilde o dükkanın içinde güzel kız çalıştırmaya da o derece dikkat etmeliyiz. Çünkü çalıştırılacak güzel kızlar da konsepte ve süslemeye dahil olacaktır. Vitrine özen gösterip ‘’kim vitrini güzel diye bir kahve dükkanına girer ki’’ diye bir soru sormuyorsak, aynı şekilde güzel kız çalıştırmanın önemi için de böyle bir soru sormanın mantıksızlığını kavramış oluruz.
  • Her zaman için kahve dükkanında çalışacak güzel kız ya da kızlar, estetik bir değer olacaktır. Neden? Çünkü seyirliktir. Güzel bir kıza, sadece erkek değil dükkanıza gelen diğer bayanlar da mest olarak bakacaktır. Bununla o güzel kızların metalaşıp seyirlik bir zevk nesnesine dönüştürülmesi gerektiğini vurgulamıyoruz. Bilakis bir özne ve çalışan olarak, mekanın estetik yüzeyine bir renk, bir ışıltı, bir güzellik olarak katkısının öneminden bahsediyoruz. Güzellik, aynı zamanda incelik ve kibarlık olarak tezahür eder. Bu da çalan müzikten duvarda asılı afişlere ve tablolara kadar önem arz eden estetik figürlere , çalışan bazında bir katkıda bulunmak anlamına gelmektedir. 
  • Güzellik kadar kibarlık ve iletişim tatlılığı da önemlidir. Zaten güzellik derken sadece dış güzelliği alıp onaylamamalıyız. Nice güzel kızlar vardır ki, çalıştıkları dükkandan pat diye kovulabilirler. İşte bu da olayın bir başka yüzü. Demek ki güzellik derken yüzde seksen oranında incelik ve narinliği kastederken diğer yüzdelik payına da iletişim ve kibarlığı koyuyoruz.*-Bu arada kahve dükkanı açmanın incelikleri hakkındaki linkteki yazıya göz atmanızda fayda vardır. 
  • Güzel ama kaba, güzel ama konuşmasını, hoş geldin demesini, tebessüm etmesini bilmeyen bir çalışan da işinize yaramak şöyle dursun, size zarar getirecektir. Bu noktada seçiminizi güzelliğin tam kapsama alanında yapmanız gerekmektedir. Güzellik dışta kendini gösterse de hoş geldin demekle başlayıp hoşça kal demesini bilmekle tamamlanır. Bu arada geçen zamanda da para kazanmak, işin olmazsa olmaz diğer güzelliğidir.

Yorum yapın