Kahve Dükkanınız İçin En İyi Eleman Profili Nasıl Olmalı?

Yazılarımızı takip eden girişimciler, çalışanlar, dükkan sahipleri! Parlak fikirler olarak size her gün, her an yeni bilgiler ve deneyimler ile birlikte eşlik etmeye devam ediyoruz.

Bugünkü konumuz kahve dükkanınız için en iyi eleman profili nasıl olmalıdır sorusunun cevapları niteliğinde olacak. Bilindiği üzere her geçen gün, sadece kahve servisi yapan dükkanların sayısı artıyor. Önceleri sadece Amerika ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde olan kahve dükkanları, artık ülkemizde de mevcut hale gelmeye başlamıştır. Çay ve sigaradan sonra mümkün mertebe adımlarla yavaş yavaş kahve tiryakisi olmaya aday bir millet haline geldik. Tabi bunda en büyük etken, çeşitli dünya kahvelerinin ve aromatik kahvelerin de damak tatlarımıza en uygun şekilde kafelerde ve kahve dükkanlarında boy göstermesidir. Önceden kahve denilince üç seçenek vardı önümüzde.

Sade kahve: Tamamen tiryakilerin tercih ettiği, sabahları açılmak, geceleri uyanık kalmak için tükettikleri kahve türüdür. Tadı, çok keskindir ve içinde yüksek oranda barındırdığı kafein ile çoğu güne başlama sancılarında ve iş sonu dinlencelerinde günü kurtaran, rahatlık veren sade kahve, günümüzde birçok kahve tüketicisinin vazgeçilmezidir.

Sütlü kahve: Bayram gezmelerinde, kısa kafe oturumlarında, toplantılarda servis edilen, kahve çekirdekleri ile sütün karıştırılması neticesinde oluşan kahve türüdür. Sütlü mü olsun sade mi olsun diye sorulduğunda kahvenin tiryakisi olmayanlar ve içtiği şeyden tat almak isteyenler sütlü kahveyi tercih ederler.

Hem sütlü hem şekeri kahve: Kahve tiryakilerinin ”bunu böyle nasıl içiyorsunuz ya” diye tepki gösterdiği, hem süt hem şeker ile tatlandırılarak kahveyi uyanma ya da ayılma aracı olarak değil tamamen çay gibi tatlı ve aromalı bir şekilde içmek isteyenlerin tercih ettiği kahve türüdür.

 

Ancak günümüzde kahve denilince daha adını bile duymadığımız, onlarca, belki yüzlerce çeşit kahve bulunmaktadır. Özellikle internet yolu ile birlikte gelişen haberleşme seçeneklerinin getirdiği yenilikler doğrultusunda, artık dünyadaki tüm yenilikler ve farklılıklar o ülkenin içinde uygulanabilir hale gelmiştir. Pek tabi kahve seçenekleri konusunda da artık zengin bir menümüz var. Bu minvalde ilerleyerek gün geçtikçe kahve dükkanlarının artması da kaçınılmaz olarak gelişmiştir.

Konuyla ilgili olarak Daha çok kahve satabilmek için 5 süper taktik makalemizi de okuyabilirsiniz.

Peki kahve dükkanınızı açtınız. Buranın işler hale gelmesi için nelere dikkat etmelisiniz? İşte bu soruya ek olarak parantez halinde açılan bir başka konuya bu yazımızda açıklık getirmeliyiz. Eleman profili oluşturmak. Bu tam olarak ne demektir? Çalışanlarınızın kılık kıyafetinden tutun da geliştirdikleri üsluba kadar birçok noktada planlı programlı hareket edip bir profil oluşturmak ve bu profili referans edinip dükkanınızı elemanların üstünden de geliştirmektir.

Öyleyse yazımızın başlığını oluşturan ana konuya giriş yapabiliriz artık. Kahve dükkanınızda çalışan eleman profiliniz nasıl olmalıdır? İşte meraklıları için cevaplar:

c1

  • Kahve yapmak bir sanattır. Eleman profilinizi oluşturan birinci etmen, bu sanatı layığınca yerine getiren kişilerle çalışmak olmalıdır. Ne var canım, alt tarafı kahve düşüncesi tamamen yanlış ve yavandır. Zira kahveler, artık bir çay kaşığı kahve üstüne bir bardak sıcak su konularak yapılmamaktadır artık. Mevcut kahvelerin yüzde altmış, yüzde yetmiş gibi büyük bir oranı aromatik kahveler sınıfına tabidir. Bu durumda da o aromaların doğru miktarda, doğru şekilde kahvelere katılıp istenen ve özlenen tadın oluşturulması gerekmektedir. Bazen miktarlar şaşabilir. Aroma az konulup kahve acı kalabilir. Ya da tam tersi aroma çok konulup kahve, kahve olmaktan çıkabilir. Bu nedenle, çalıştıracağınız elemanların profilleri, her zaman işini en iyi şekilde yapan ve kendini sürekli geliştiren kişilerden oluşmalıdır. Kahve deyip geçmemeli. Zira kahve hem tiryakilik yapan hem de her geçen gün yeni çıkan tatlarıyla yeni müptelalarını arkasına katan ve ülkemizde çaydan sonra en çok tüketilen sıvı gıdadır. Dükkanınızda satılan kahveler ne kadar çeşitli, dükkanınızda çalışan elemanlar o çeşitlere ne kadar hakim olursa, satış grafiğinde gözle görülür bir yükseliş olduğunu göreceksiniz. Birçok kafe daha kahveyi daha istenilen sıcaklıkta bile getirmeyi başaramamışken, siz açtığınız kahve dükkanıyla birlikte yeni vizyonlar ve taze profesyonelliklerle kendinizi geliştirmeyi bilin. Ülkemizde işini iyi yapan tüm dükkanlar bir şekilde müşterileri tarafından ödüllendirilmektedir. Gerekirse işe alacağınız elemanları öncesinde birkaç haftalık deneme süreleri verin. Onlara kahve yapmanın tüm püf noktalarını, eski ve deneyimli çalışanların ışığında göstermeyi hedef belirleyin. Ancak işinizi ciddiye alırsanız, ciddi rakamlarla ödüllendirilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler

c2

Konuyla ilgili olarak Sokakta Kahve Satıcılığı Yapmak adlı makalemize de göz gezdirebilirsiniz.

 

  • Çalışanlarınız kibar, üslup sahibi ve güler yüzlü olsun. Bir dükkanın çalışanları, o dükkan ne hizmeti veriyor olursa olsun, o dükkanın yüzü ve vitrinidir. Yaptığınız kahveler ne kadar leziz, ne kadar can alıcı olursa olsun, eğer eleman profilleriniz kaba, asık suratlı ve kibar olmayı beceremeyen insanlardan oluşuyorsa kendi şansınızı kendi ellerinizle zora sokmuş demek olursunuz. İnsanlar kahve içtikleri yerlerde, kitaplarını okurken, günün stresinden biraz olsun uzaklaşmak isterken, biraz olsun ilgi ve güler yüz beklerler. Bu ilgi ve güler yüz de doğrudan sizin çalışanlarınızın oluşturduğu bir çemberde nüfuz eder. Çokça duyarız. O kafe güzel ama çalışanları şöyle böyle… O kafeye bir daha gitmeyeceğim çünkü kasiyeri çok ukala. İşte bunları duymak, bir dükkanı iflasa götürecek kadar negatif durumlardır. Peki ne yapacağız? Kahve dükkanı olarak elemanlarımıza güler yüzlü olun uyarılarında mı bulunacağız? Tabii ki de hayır. Ancak kahve dükkanınızda öyle bir atmosfer oluşturmalısınız ki gelenler kahvelerinizi seveceği gibi, elemanlarınız da çalışma ortamını sevecek. Sadece çalışma ortamını ve işini severek yapan oluşturdukları enerji ile, şimdiki durumunuzdan çok daha ileri taşınacağınız aşikar.

 

  • Ne fazla soğuk, ne aşırı samimi: Denge önemlidir. Özellikle insan ilişkilerinde. Kahve dükkanınızda çalışanlar aman yılışık görünmeyeyim derken buz adama dönüşebilirler. Aman beni ve çalıştığım yeri İngiliz soğukluğunda sanmasınlar diye yılışık ve aşırı samimi de olabilirler. Bu dengeyi kurmak hem psikolojik hem de sosyolojik detaylarda gizlidir. Siz de dükkanınız da oluşturduğu elaman profilinde bir denge kurmalı, bu denge çeperinde insan ilişkilerini ve eleman müşteri ilişkini en sağlıklı şekilde devam ettirmelidir.

Konumuzla yeteri kadar ilgiliyseniz ek olarak Kahve Dükkanınızı Açalım adlı makalemize de göz gezdirebilirsiniz.

c3

  • Eleman profilinizde temizlik, hijyen özen gösterilmesi gereken detaylar olmalıdır. Temizlik derken sadece üst baştaki temizlik kastedilmiyor. Hazır yeri gelmişken yapılan bir araştırmaya göre bu tarz dükkanlarda üniformaya benzer, aynı tip kıyafette ve dükkanının genel yüzünü gösteren tişört ya da kostümlerle çalışmak müşteri çekme açısından son derece başarılıdır. Dükkan olarak bir renginiz, bir sembolünüz olmalıdır. Ve bu renkler, semboller de belli bir noktadan sonra marka oluşumuna yardımcı olur. Hem yaptığınız birbirinden enfes dünya kahveleriyle hem de oluşturacağınız renk ve sembol kombinasyonlarıyla tek başınıza bir dükkan olarak kendinizi marka olarak lanse ettirebilir, benimsetebilirsiniz. Çalışanlarınız da üstünüzde markanızı ve değer birimlerinizi taşıyarak hizmet verdiğinde, müşterilerin gözünde bir algı yönetimi oluşacaktır. O üniformalar, eller ve dişler gibi hassas bölgelerin temizliği ile birlikte ortaya hem hijyenik hem de epey akılda kalıcı manzaralar çıkacaktır.

Yorum yapın