Kalıcı Dostluk İçin 10 Altın Tavsiye

Merhaba pek değerli parlak fikirler okurları! Dostluk… Bugünkü konumuz giderek azalan bir değer olan dostluk üzerine. Dostluklar yerini ansal çıkarlara, yüzeysel ilişkilere bırakmış durumda. Yani söz konusu arıza sadece sevgililik ilişkilerinde göstermiyor kendini. Sevgi, dayanışma ruhu, paylaşma gücü azaldıkça bunlar, arkadaşlık, dostluk olarak nitelendirdiğimiz insanlara da yansıyor.

Bugün dost kelimesi bile darmadağın edilmiş durumda. ”Kanka, panpa” gibi samimiyetsiz söz türevleri, içi boş, asla bir dayanağı ya da paylaşım amacı olmayan ikili ilişkilerin renkli ama dayanağı olmayan sıfatlarına kaldı.

ŞU DEVİRDE DOSTLUKLARIN KIYMETİNİ BİLİN, CİDDEN GİDEREK YANLIZLAŞAN DÜNYADA BİR DOST BİLE ADAMIN HAYATINI KURTARIR…

Arkadaşlık ilişkisi bir zamanlar gözü kapalı güvenmek iken artık borç alabilecek birini bulmak, birlikte en büyük paylaşımı oyun oynamak olan nesillere dayandı kaldı. Bu yazımızda dostluğunuzun kıymetini bilmek adına dikkat etmeniz gereken değerlere ve samimiyet biçimlerine eğileceğiz. İnsanlık olarak kaybetmek üzere olduğumuz onca değer arasında, dostluk başı çeker durumda

Herkes o kadar bireysel takılmaya başladı ki, dostluk adeta çağ dışı ya da moda dışı bir kavram haline geldi. Eğer birlikte eğleniyorlarsa görüşüyor insanlar sadece. Ya da gizli çıkarlarını tatmin etmek için. Bu durumda biri birini kullanmış oluyor. Biri de haberi olmadan bir güzel kullanılmış oluyor.

Bu çirkin yüz yılın ortasında hala varsa dostlarınıza sahip çıkın. Onlar her zaman gerçek sevgileri ve dayanışma ruhları siz ne yaparsanız yapın arkanızda olacak biricik arkadaşlardır.

Hediye Vermenin İş Hayatında ve Sosyal Hayattaki Önemi adlı makalemiz hediye vermenin hem dostluk ilişkisini nasıl perçinlediğini hem de iş hayatında nasıl önemli adımları kat etmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Dostluklarınızın kıymetini bilin!

Kalıcı Dostluk İçin 10 Altın Tavsiye

1- Asla ama asla yalan söylemeyin!

Nice dostluk ilişkisini bitiren yegane şey yalandır. Dostluk gibi güzel bir oluşumu bir anda bitirecek kadar güçlü bir çirkinlik örneğidir çünkü yalan. Dürüst olmamak, karşı tarafı enayi yerine koymak, kandırmak, oyalamak, ertelemek anlamına gelmektedir çünkü. Kandırıldığını hisseden ya da enayi yerine konduğunu anlayan bir dost, sizden hızla uzaklaşır.

İşin içine bir kere yalan girdi mi dostlar barışmış olsa bile eski tadı bulamazlar. Çünkü dostluk, evvela masum bir bileşendir ve karşılıklı güvene dayalıdır. O güven de bir kere gitti mi bir daha geri dönmesi imkansıza yakındır.

 

2- Sırdaş olun 

Sırdaş ne demektir? Bir sırrı birlikte paylaşan insanlara sırdaş denir. Biri diğerinin sırrını, başkasına teşhir ederse, onun hakkında sağda solda konuşursa, onun özelini ifşa etmiş olur. Bu da en hafif tabirle terbiyesizliktir.

Sırdaş olmak, herkesin harcı değildir sevgili parlak fikirler okurları. Zira, bir sözü içinde tutmak, insanların çoğuna tuhaf bir şekilde zor gelmektedir. Sır ne kadar büyükse,  onu içinde tutmak da o kadar zorlaşır. Sonunda bir dostun bir dosta verdiği sır, el ağızlarında sakız haline gelebilir. Bu da dostluğun bitimi ve yeni bir düşmanlığın başlangıcı demektir.

O nedenle sadece sırrınızı tutabileceğini düşündüğünüz insanlarla dostluk kurun. Aksi takdirde sizde olan sizde kalsın sadece.

Dost gülümsemesi…

3- Yardımlaşın: 

Yardımlaşmak dostluk bağlarını her zaman geliştirir. Bir arkadaş, o gün evinde olan bir tamirat ya da taşınma işi diğer arkadaşı çağırır örneğin. Diğer arkadaş bir şeyi bahane ederek sırf zor geldiği için bu yardım çağrısını geri çevirirse, bu işin içine yalan katmak demektir önce. Arkadaşını zor ve yardım isteyen bir durumda bırakan insandan değil dost, arkadaş bile olmaz.

Bencilliğin kök saldığı ve yeni bir çeşit virüs gibi yayıldığı çağımızda, insanlar yardımlaşmaktan kaçınmakta, hep ama hep kendi işlerine bakmakta. Siz de kendi işlerine bakan bencil insanlarla dostluk kurmak yerine onlara kolay gelsin deyin ve yolunuza gerekirse yalnız devam edin.

 

Bencil iş arkadaşlarımız neden eninde sonunda kaybeder? adlı makalemiz iş arkadaşlarının bencilliği üzerine detaylı bir inceleme içeriyor. Bu yazıdan sonra bencil iş arkadaşlarınıza kızmak ya da küsmek yerine onları alt etmek için üstün bir güç gösterisine girişebilirsiniz! Bizden söylemesi.

 

4- Fikir Teatisinde Bulunun 

Hemen hemen her konuda münazara edin. Gerekirse tartışın. Bunlar dostlukları pekiştiren tatlı çekişmeler olacaktır. Bunun dışında bir dost ile konuşmak, muhabbet etmek, güncel durumları tartışmak son derece önemlidir. Böylece dostluk diyalog seviyesinde de ilerler.

Bazı sevgililer vardır ki buluşurlar ama konuşacak bir şey bulamazlar. Kısır bir döngüde diyalog daha açılmadan tıkanır. Aynı şey, iletişimsizliğin kök saldığı bir ortamda dostlar arasında da cereyan etmektedir. Siz bu tür yabancılaşma örneklerinden ve iletişimsizlik kazalarından uzak durmaya bakın.

Her zaman akıcı bir sohbet ve fikir alışverişinde bulunmak dostlukları güçlendirecektir.

 

5- Zor günlerde yan yana olun

Bazı zor günler vardır ki insan duygusal olarak felç geçirmiş olur. Bu bir kaza bir hastalık dönemi olur. Allah korusun bir cenaze de olabilir. Dostlarınızın duygusal ve fiziksel olarak düştüğü dönemlerde onların yanında olun!

Şehir dışındaysanız bile işinizi gücünüzü bırakın. İnsan dostlarını bazı üzüntülü dönemlerde görmeyecekse o dostlukların ne gibi bir önemi olabilir?

 

6- Birlikte kaliteli vakit geçirin 

Şimdi modern çağ ile birlikte yeni bir tabir girdi hayatımıza. ”Kaliteli vakit geçirmek.’‘ Bu kimi yerlerde birlikte eğlenmek, makara yapmak, gülmek anlamına gelse de. Bizce asıl kalite birlikte gülmek gibi birlikte ağlamak, kederlenmek, göz yaşı dökmektir. Asıl kalite her duyguyu yeri ve zamanı gelince aynı kişiyle yaşamak, yaşayabilmek lüksüdür zira.

Eğlenceye sabitlenmiş bir çağda, bazen bir dost omzunda ağlamak eğlenceli olmasa bile karakteristik açıdan en kaliteli anıların başlatıcısıdır.

 

7- Film, kitap gibi konularda paslaşın 

Bir film tavsiye etmek, okunan bir kitabı ödünç vermek… Kitap, film gibi metalar, sinema ve edebiyat sanatlarının ürünleridirler. Ve kaliteli, sağlam dostların arasında her zaman film, kitap muhabbeti döner.

Şu kitabı okudun mu? Bu filmi birlikte izleyelim mi? Bunlar hem bir soru, hem bir tekliftir. Dostlar aynı zamanda sık sık film günleri , geceleri düzenlerler.

Dostluk her zaman zor zamanda yan yana olmayı bilmektir.

8- Sevgililiği, dostluk kavramından ayrıştırın 

 

Bazı dostluklar, birinin hayatına bir sevgili girmesiyle darmadağın olur. Siz bu tür bir saçmalıktan uzak tutun kendinizi ve dostluğunuzu. Sevgililik ayrı dostluk ayrı kavramlardır. Ve ikisi tek bir hayatta yürütülebilir. Size tavsiyemiz sevgili için dostlarınızı satmamanız.

İşte bu dostluk için ölümcül bir darbe olmaktadır. Çoğu sağlam görünen dostluk, bir kadının ya da erkeğin varlığıyla alaşağı olabilir.

 

9- Kibar olun 

Bazı dostluklar seviyesini tutturamaz ve fırından çıkan yanık kekler gibi bir görünüme geçer. Enseye şaplak dostluk ilişkisinde ne kadar samimi olduğunun değil ne kadar laçka olduğunun bir göstergesidir. Birbirinize karşı her zaman nazik olun. Nezaket de dostluk gibi artık zor bulunan ve kolay kaybedilen bir değer.

 

10- Dostluklarınız demokratik olsun

Yani birbirinize söz hakkı verin. Birbirinizi saçma sapan nedenlerden dolayı ezmeye, güç göstermeye kalkmayın. Dostluklarda demokratik olmak belki de dürüstlük kadar önemlidir. Çünkü ancak eşit şartlar dost olunur ve dost kalınabilir.

Sence nasıl olmalı? Sorusu ne kadar hayat kurtarıcı ve dostlukları ileri taşıyıcıdır. Bir düşünün.

Yorum yapın