Kamera montajı ve kurulumu işi yapmak nasıldır?

Merhaba parlakfikirler okurları, sizlere bugün herkesin çok aradığı ama kolay ulaşamadığı tamircilerden bahsedeceğim: “kameracılar“. Bu arkdaşların işi nasıldır, para kazanabiliyorlar mı, iş bulabiliyorlar mı diye soruları olanlar olabilir. İşte bu yazımızda bu soruların yanıtını vereceğim.

Arkadaşlar kamera montaj işi kurmak için yapmanız gerekenler ve önemli püf noktaları şunlardır:

1) Öncelikle kendinize bir montaj ekibi bulmanız gerekmekte. Böylelikle kocaman bir araziyi, işyerini, evi kısa sürede kameralarla donatıp işinize bakabileceksiniz. Bu montaj ekibi aynı zamanda sizin ne kadar donanımlı olduğunuzu ve profesyonelliğinizi gösterecektir. Bu sayede iş yaptığınız işveren sizin hakkınızda “Vay bee, helal olsun adama, geldi, yaptı ve gitti; yaman adammış” diye düşünebilecek.

2) Kamera kurmak için ilk olarak orta düzey bilgisayar kullanmayı ve CVR gibi kamera programlarını kullanmayı bilmeniz gerekmekte. Bunun haricinde kablolarlı birleştirme, koparma, döşeme, vidalama gibi işlemlerden de çakmanız gerekmekte… Yani teknik olarak uzman olamılısınız.

3) Arabanız olmalı ki müşteri sizi aradığında “Yav Mahmut bizim şu kameralar çalışmıyo, bi gelip bakıver” dediğinde mahcup kalmazsınız, arabanıza atlar ve 1 saate orada olursunuz. Ayrıca bu arabada alet edevat, takım, temel malzeme her zaman eksiksiz bulunmalı. Zor durumda hemencecik elinizin altında bulunsun ki müşterinin işini de sorunsuzca yapmış olursunuz.

4) Kameraların hangisinin ne tür özelliklere sahip olduğunu iyi bilmeniz gerek. Yani gece görüşü için ne iyi, plaka okuması için hangisi uygun, uzak görüş için ne ideal bilmelisiniz. Zira herbir müşteri farklı taleplerde bulunacak. Mesela bir kuyumcu ile tarla sahibi aynı hizmeti istemeyecek. Kuyumcu diyecek ki: ” Gardaş, benim burada servet yatıyor, en ince ayrıntısına kadar çeksin istiyorum“. Tarla sahibi de “Gardaş, araziyi olabildiğince geniş alsın da yeter“. Mesela bu örneklerde kuyumcuya “HDR kamera” gerekli, arazi sahibine ise “Analog kamera” uygundur. Zira HDR kamera nettir ama uzak için uygun değil. Analog pek net değildir ama uzaklara daha iyi hakim olmanızı sağlar…

5) Son olarak, siz bir kameracı da olsanız, insanlar dış görünüşünüze dikkat edeceklerdir. Dövmeli, piercingli, uzun sakallı bir hippiyi kimse kameracı da olsa evine tıkmak istemez. Kendinize çekidüzen vermeli, giyim kuşamınıza dikkat etmelisiniz. Sakal traşınızı olup, koku sürünmeden çıkmayın derim. Yaptığınız hizmet kadar sizin patrona karşı tavırlarınız da önemlidir bu işte. Eğer siz düzgün oluranız, kamerasını kurduğunuz adam da sizi bir başkasına över ve kendinize iş bağlarsınız bu sayede.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İş Yaparken Vandal ve Barbar Ruhlu Olmak İşe Yarıyor Mu?

Kamera montaj ekibi kurup güvenlik şirketi bünyesi altında da çalışabilirsiniz. Ancak bu işte bir dükkan sahibi olmak da önemlidir. Karaköy, sirkeci, perpa gibi yerlerden kendinize bir dükka tutup kartvizitinizi herkese sergilemelisiniz. Esnaflıkta bir tabir vardır: “Yeri yurdu belli olmak” diye. İşte yeriniz belli olursa size olan güven de artacaktır.

Diğer iş fikirlerine alttan ulaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın sağlıcakla ve bol iş fikirleri ile kalın…

“Kamera montajı ve kurulumu işi yapmak nasıldır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın