Kamp Organizasyonu Düzenleyerek Para Kazanmak

Kamp yapmak, 2000’li kuşağın yeni ”trendi” diyebiliriz. Değişen dünya düzeni ile birlikte, iktisat sistemleri reforme edilmiş; bununla birlikte sosyo kültürel parçalar da yeni gelen kuşaklarla birlikte harmanlanarak değişiklik göstermiştir.

camping photo

Nedir bu değişiklikler? Önce kamp yapma eğlencesinin nasıl yayıldığını, hangi parametrelerle yeni gençliğin merakı olduğunu öğrenelim. Böylece kamp organizasyonu düzenleyerek para kazanma imkanlarını daha iyi idrak edebilir, daha sağlam gözlemlerle anlayabiliriz.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Neden Arttı

2000’li yıllarla birlikte kamp organizasyonlarının artmasının nedenlerini meraklıları için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Facebook, twitter, instagram gibi sosyal ağların giderek yaygınlaşması ve günümüz gençliğince doğru bir şekilde kullanılmaya başlanması. Günümüzdeki iletişim modelleri hızı ve pratikliğiyle 2000 öncesi iletişim ağlarına fark atmış durumdadır. Bugün, değil şehrin, ülkenin bir ucundaki arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle bile haberleşmek çok daha kolay. Hal böyle olunca gençlerin boş vakitlerinde ve tatil zamanlarında birlikte plan yapmaları da o derece pratik olmuştur. Gençlerin koordineli bir şekilde kamp kurmak için sadece birkaç gün öncesinden sosyal medya üzerinden haberleşmeleri yeterli olacaktır. Telefon ne kadar interaktif bir iletişim aygıtı olsa da yeterli değildir. Ancak örneğin Facebookta durum böyle değildir. Facebook’ta kurulan bir kamp grubu, sayısı kaç olursa olsun kamp kurmak isteyen gençleri en azından ilk aşamada ferah bir güzergaha sokmaktadır.
 • İkinci olarak kamp kurmak, yıldızsız, alelade bir otelde kalmaktan bile çok daha ucuzdur. Çadırlarını sırtlanan insanlar, herhangi bir yerleşim masrafı ödemeden hafta sonlarını ya da tatil zamanlarını geçirmek istedikleri yerlerde kamp kurarak doldurmaktadırlar. Ekonomik nedenler baz alınarak üniversite ve hatta lise gençlerinin birincil eğlence kaynağı yeni yerler görüp o yerlerde kamp kurmaktır. Kamp ateşinin etrafında özgürce vakit geçirmek, özgürlüğüne düşkün yeni neslin, çok geçmeden en büyük heyecan kaynağı olmuştur.
 • Son olarak kamp kurmak, her zaman belirli bir eylem ve hareketi içinde barındıran bir tatil yöntemidir. Ve sadece bir tatil çeşidi değildir. Ortak eylem alanlarında yeni insanlarla tanışmak, yeni birliktelikler ve paylaşımlar kazanmak, yeni yerler keşfetmek için insanlar kamp kurmaktadır.

Peki kamp organizasyonları her zaman kamp yapanlar tarafından mı organize edilmektedir? Elbette ki hayır. 3 -4 kişilik kamplar, ekseriye kamp yapan insanlar tarafından kolayca finanse ve organize edilmektedir. Peki ya daha büyük ve daha geniş kamplar? Bu tür kamplar, profesyonel desteğe ihtiyaç duymaktadır. Daha fazla insan, daha fazla alan demektir zira.

camping photo

Neye Yaramaktadır?

Kamp organizasyonlarını tam olarak ne yapmaktadır? Hangi işleri organize edip hizmetler sunmaktadır. Bunların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Öncelikle kamp organizatörlerinin birinci görevi, kamp yapılacak alanı bulmak ya da seçmektir. Kamp alanının güvenilir olması tamamen organizasyonun sorumluluğundadır. Neticede kamp yapılan alanlar, şehir yaşamından uzak, korunaklı modern dizaynlardan uzak bir konumdadır. En basitinden, insan tenine zararlı birçok haşarat ve böceklerin olduğu alanlar mevcuttur. Ya da yılan, yaban domuzu gibi insanlara ölümcül derecede zaar verebilecek canlılar da mevcuttur. Kamp organizatörünün bu doğrultudaki ilk ve en önemli görevlisi insan sağlığına ve yaşamına uygun kamp alanlarını bulmak ve insanları oraya davet etmektir.
 • Bazı durumlarda, özellikle kalabalık ve büyük kamp aktivitelerinde, duyuru işini yapmak da kamp organizatörlerinin yükümlülüğü arasındadır. Sosyal medya alanlarında ve çeşitli iletişim kanallarında söz konusu kampın saati, yeri, o kamp alanında yapılacak çeşitli etkinliklerin listesi duyurulur. 4 kişi kamp yapmak isteyenlerin böylesi geniş iletişim alanlarına ihtiyacı yokken, örneğin 100 kişilik dev bir kampta iletişim ve duyuru görevini üstlenen ister istemez organizatörler olacaktır.
 • Taşıma işi de kamp organizatörlerinin görevi olabilmektedir. Nasıl ki vardiyalı çalışan işçileri 12 saatte bir servisler iş yerlerine götürmekte; aynı şekilde kamp yerine zamanından önce belirli yerlerden servisler kalkabilmektedir. Bazı durumlarda uzak bir noktada olan kamp yerine normal ulaşım aygıtlarıyla ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kamp organizatörleri, çeşitli yerlerden servis kaldırabilmektedir. Elbette ki kampçıları kamp alanlarına taşıyan servisler de ekstra ücrete tabidir ve organizatörlere daha fazla kazanmanın yolunu açmaktadır.
 • Bir başka görev ise, belki de en önemlilerinden biri olan güvenliktir. Oraya gelen kampçıların çeşitli durumlara karşı güvenliği kamp organizatörlerinin sorumluluğu altındadır. Bu nedenle tıbbi malzemeler bulundurulmalı, ilk yardım bilgisi su gibi bilinmelidir. Kampçıların bazı durumlarda yaralanması, enfeksiyon kapması ya da böcekler tarafından ısırılması durumunda ilk müdahale kamp organizatörleri tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle iyi bir organizatör, hem böcekler hem hastalıklar hem de ilk yardım konusunda üst düzey bilgi sahibi olmalıdır. Aynı zamanda unutulmamalı ki, kamp organizatörü hem kampçıları hem de kamp alanını aynı anda düzenlemlidir. Çünkü iki ayrı noktada bulunan bu iki öğe, ancak sağlam bir planlamayla kazasız belasız bir araya getirilebilir.
 • Önceden kamp denildi mi akla sadece çadırlar ve kamp ateşi etrafında gitar çalıp şarkı söyleyen genç insanlar gelirdi. Herhalde en ekstrem eğlence, balık tutmak ve yüzmek olurdu. Tabi kamp alanı nehir ya da göl kenarındaysa. Biraz da sinema figürlerinin etkisiyle tabi. Ancak şimdi, değişen dünya düzeni ile birlikte kamp eğlenceleri de level atladı. Artık kamplarda, devasa sahneler kurulup büyük konserler verilebilmektedir. Bu konserleri düzenleyip organize eden de yine kamp organizatörleridir. Aynı zamanda çeşitli yarışmalar düzenleyip kolektif eğlenceler de tertip edilmektedir. Bu bakımdan rahatlıkla söyleyebiliriz ki kamp organizatörleri, çağımızın seyyar turizmcileridir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Yurt Dışı Eğitim Organizatörlüğü Yapmak Neden Çılgın Karlı?

Peki kamp organizasyonu işi karlı mıdır?

Bu, kampın kaç kişilik olacağına bağlıdır. Ancak bilinmelidir ki, organizasyon işinde sunulan bir ürün değil hizmet söz konusudur genelde. Hizmet sunulan işlerde ise sermaye sıfıra yakındır. Daha doğrusu sermaye, belli bir miktar para ya da yatırım değil; tam olarak enerji ve emektir. Enerjisini sağlam kullanan, emeğini disipline ederek servise eden her organizatör, birçok bakımdan kar elde edebilmektedir.

İncelikler

Bir kamp organizatörünün dikkat etmesi gereken hususlar, incelikler nelerdir?

 • Öncelikle halkla ilişkiler, iletişimi gelişmiş olmalıdır. Sonuç olarak her defasında tanımadığınız onlarca insanla birlikte hareket edilecektir. Bu nedenle dil becerisi ile birlikte her yaştan her cinsiyetten her mevkiden insanla ortak bir dil geliştirilmeli, iletişim belli bir saygı ve sevgi çerçevesinde olmalıdır.
 • Organizatörler, kamp alanına hakim olmalıdır. Bu noktada tam bir rehber vizyonunda olması gerekir. Herhangi bir kaybolma durumunda, bölgeye ait haritalardan kayıp riskini en aza indirmelidir.
 • Dikkat edilmesi gereken husus kamp malzemeleridir. Bazı durumda çadır ve kamp aletleri bozulabilir, deforme olabilir. Bu nedenle kamp organizatörleri bu türden kamp gereçlerini kendinde yedekte tutmalıdır. Bu hem insani bir önlem olacaktır, hem de daha fazla kazanmak için akıllıca bir çözüm olacaktır. İnsanlar, sizin organize ettiğiniz kamp alanlarında mağdur olmamalıdır. Mağdur sayısı ne kadar çoğalırsa ileri dönemlerde kamp kariyeriniz riske girecektir.
 • Son olarak kamp organizatörleri kampın temizliğinden de sorumludur. Özellikle kamp sonrası zamanlarda kamp alanlarının temizlenmemesi hem doğaya, hem de kamp civarında yaşayan halka irili ufaklı zararlar vermektedir. Bu, her şeyden önce kamp yapanların sorumluluğu olsa da, çoğu zaman gözden kaçırılan bir detay olarak unutulur gider. İleri ki yıllarda daha nice kamplar yapabilmek için, çevre konusunda hassas olmalı, hem kampçılar hem de organizatörler tarafından üst düzey sorumluluk duygusu pekiştirilmelidir.

Yorum yapın