Kapıcı Olmak İsteyenlere

Yazılarımızı ilgi ve merakla izleyen sevgili parlak fikirler okurları! Hepinize merhaba! Bu yazımızda aslında epey ”ilginç” bir iş kolu olan kapıcılık işini tüm detaylarıyla irdeleyip inceleyeceğiz. Nasıl kapıcı olunur sorusuna yanıt arayıp kapıcıların görevlerini maddeler halinde sıralayacağız. Kapıcı maaşlarını masaya yatırıp nerelerden kapıcılık başvurusu yapabileceğimizi de dillendireceğiz. Son olarak bu işin iyi ve kötü yanlarını sıralayıp akıllardaki soru işaretlerini sıfıra indireceğiz.

service photo

Kapıcılar Kralı ve Kapıcılığın Tarihçesi 

Kapıcılar Kralı filmini izlemeyenimiz yoktur. Yazımızın hemen başına bu filmi koyarak bu mesleğe dair birçok tüyoyu görsel hafızamızdan da faydalanarak anmış olacağız. Büyük üstat rahmetli Kemal Sunal’ın akıllara kazanacak derecede mükemmel oynadığı film 1976 yılında çekildi. Senaryosunu Umut Bugay’ın yazdığı Kapıcılar Kralı filminin yönetmen koltuğunda ise Zeki Ökten oturmakta.

Bu film, bize kapıcılık mesleğinin şifrelerini bir bir gösterir. Devir Özal devri. Herkes köşeyi dönmenin ve sınıf atlamanın peşinde. Kapıcılık, o dönem çok gündemde bir iş kolu. Neden? Çünkü sadece ultra zengin insanların apartmanlarında kapıcılar var. Düşünsenize, birileri yağ kuyruğunda saatlerce, günlerce beklerken; birileri tüp bulamadığı için evlerinde yemek pişmezken, birileri bakkala gitmeye üşenip kapıcı tutabiliyor. Devir, eşitsizlik devri. Ama fakirken zengin olmanın da hayalleri had safhada. Her mahalleye bir milyoner sloganıyla, herkes sınıf atlama düşleri kuruyordu.

Kapıcılık da fakir ile zenginin arasında bir yerdeydi. Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakter, sürekli para hesabı yapan, içten içe fakirlerden yana olsa da zenginlere peşkeş çekmeyi ihmal etmeyen bir karakterdi. Diyebiliriz ki bu filmi izlemek, bize kapıcılığın tarihçesine dair birçok done verecektir. 70’lerin çalkantalı liberal ekonomisinin içinde, yeni bir meslek olarak göze çarpıyordu kapıcılık. Günümüzde ise kapıcılık, tamamen şekil ve format değiştirerek tamamen başka bir biçime ve görünüşe büründü.

Eskiden sadece lüks apartmanların kapıcıları olduğu için ve sınıf atlama illüzyonu belleklerde çok sağlam yerleştirildiği için kapıcılık daha başka bir algıdaydı. Şimdi ise en hafif tabirle ”alelade” bir geçim kaynağı; hatta zorunlu kalmadıkça yapılmayacak düşük tabanlı bir meslek olarak en alt sıralarda yer alan bir meslek kendisi.

Şimdi kapıcı olmak isteyenlere altın niteliğinde bilgiler vererek yazımızı sürdürelim.

Nasıl Kapıcı Olabilirim? 

 • Bu tamamen apartman odaklı ve apartman sakinlerini ilgilendiren bir konu olduğu için, bir yerde kapıcı olarak işe başlamanız için sağlam bir çevreniz olmaktadır. Kimse evini tanımadığı birine bırakmadığı gibi, apartmanını da yabancı kimselere emanet etmez, en azından emanet etmek istemez. Bu nedenle çevre şart, apartman içinden tanıdık birkaç sima edinmek şart.
 • Güvenilir biri olduğunuzu daha işe başlamadan önce göstere göstere belirtmelisiniz. Sonuçta, apartman da kişisel bir mülk. Apartmana gelecek zarar, tek tek içinde yaşayan hanelere de yansıyacak. Bu nedenle nasıl kapıcı olabilirim sorununun iki cevabı var:

1- Güvenilir olmak ve bu güveni her hane sakinine tek tek hissettirmek

2- Apartmandan birilerini, mümkünse apartman yöneticini tanımak ve onun vasıtasıyla söz konusu işe başvurmak.

Bir kapıcı apartmanın önünü temizlerken

Kapıcıların Görevleri Nelerdir? 

 • Apartmanın – var ise bahçesini düzenlemek, bahçedeki bitkileri temizlemek, onların bakımını üstlenmek. Ve son olarak günlük periyotlarda bahçe sulamasını gerçekleştirmek. Şehir hayatının birçok apartmanında bahçe olmadığı için, bu görevden muaf tutulmanız pek olası görünüyor.
 • Servise çıkmak. Apartman sakinlerinin market ve çeşitli çarşı alışverişlerini eksiksiz tamamlamak. 4 numaralı dair – 5 yumurta, 2 ekmek istedi gibi. Kapıcılar kralı filminde de sıkça gördüğümüz ve hatırladığımız bu sahne, kapıcıların aslında birincil görevidir. Kendilerini en çok zorlayan da, günde onlarca kere market yolunu tepmek olacaktır. Siz yine de odaklanın ve siparişleri mümkün mertebe noksansız ve doğru getirmeye çalışın. Yoksa bir kere daha markete gitmek zorunda kalırsınız.
 • Binanın güvenliğini sağlamak. Çok lüks siteler hariç, müstakil ve bağımsız apartmanlarda doğal olarak bir güvenlik personeli ya da ağı yoktur. Zaten kapıcılar da genelde apartmanın içinde ve en alt katında yaşarlar. Bu nedenle kulakları alarm, gözleri radar şeklinde olmalıdır. Gecenin dördünde dış kapıdan gelen aşırı tıkırtı seslerini kontrol etmeyi bilmeli, güvenlikten sağlandıktan sonra yeniden uyumalıdır.
 • Apartmanın dış cephesinin temizliğinden ve çeşitli onarım işlerinden de kapıcılar sorumludur. Aynı zamanda her ne kadar apartman temizliği ayrı bir birim olan temizlikçi tarafından sağlansa da kontrol ve çeşitli ikazlar da yine kapıcı tarafından yapılır. Kar ve yağmur yağışlarında apartmanın girişinde sular ya da karlar biriktiyse onları açmak ve insanların apartmana güvenli bir şekilde girip çıkmasını sağlamak da görevleri arasındadır.
 • Çöp toplamak. Bu görev, kimi apartmanlarda mevcuttur. Kimi apartmanlarda, çöpleri kapının dışına bırakmak hijyen ve temizlik gerekçeleri nedeniyle yasaktır. Ancak günümüzde çoğunlukla önceden belirlenen saat aralıklarında çöpler kapı önüne bırakılır ve kapıcı o çöpleri toplayıp en yakın konteynıra bırakır.
 • Son olarak apartmana giren yabancıları gitmek istedikleri evlere yönlendirmek ve şüpheli durumlarda müdahalelerde bulunmak da kapıcıların görevlerinden biri olarak sayılabilir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Sınavlarda Başarılı Olamayanların Yapabileceği 6 İş Fikri

Kapıcı Maaşları Nasıl? 

Maaşların ortalama miktarını belirtmeden evvel, kapıcılık mesleğini otelde çalışan elamanlara benzetebiliriz. Otel çalışanları da nasıl ki ortalama bir maaş alıyor ama aldıkları bahşişlerle ay sonunda bildiğiniz zengin bir maaşa sahip oluyorlarsa, kapıcılar da yine bu şekilde şanslı olabiliyor. Bu biraz da çalışılan apartmanın refah seviyesine bağlı tabi. Ancak keyifli bir gününde servisi yaptığınız apartman sakininin size 5, 10 lira bırakma ihtimali de epey yüksek.

Bunun dışında son yapılan zam ile birlikte 2016 yılı itibariyle kapıcı maaşları 1300 ile 1400 lira aralığındadır. Bu da asgari maaşa tekabül etmektedir. Eğer iyi bir apartmanda çalışıyorsa aldığı bahşişler ile birlikte ortalama bir kapıcının aldığı maaş aylık 1.500 – 1600 lirayı bulmaktadır.

Kapıcılık İçin Nerelere Başvurabilirim? 

Önünüzde üç seçenek var.

 1.  Doğrudan apartman yöneticisi ile irtibata geçmek. Bu da tamamen mahalle çevresinde, herkesin takıldığı mekanlarda kendini gösterek olacaktır. Yoksa kapıcılık, iş görüşmesi ve öz geçmiş hazırlanması gerektiren kalibreli ve kurumsal bir iş değildir
 2. . İnternet. Artık kimi apartmanlar, apartman toplantılarında aldıkları kararlardan sonra internete ”kapıcı ilanı” koymaktadır. Sosyal ağ ortamında bu ilanları gün be gün takip edip sizin için en uygun olan ilanlara başvurabilirsiniz.
 3. Muhtarlık. Kimi durumlarda özellikle küçül ilçelerde apartman sakinleri, muhtarlara ”kapıcı aranıyor” ilanı bırakmaktadır. Bu noktada da şansınızı deneyebilirsiniz.

Kapıcılığın İyi Yanları Nelerdir? 

Genellikle apartman içinde ve tanıdık yüzlerle çalışıyor olacaksınız. İlk birkaç aylık uyum sorunundan sonra rahatlıkla alışıp işinizi yapabilirsiniz. Hele ki apartman sakinleriyle iyi geçinirseniz çiçek gibi bir işiniz olabilir.

Bir diğer iyi nokta da hiç şüphesiz ki alacağınız bahşişler. Umarız ki eli bol sakinlerin oturduğu bir apartmana denk gelirsiniz.

Kapıcılığın Kötü Yanları Nelerdir? 

Çok yoğun çalışıp epey efor sarf edeceğiniz günler olacak. Öyle ki topuklarınız şişecek, üst üste tişört değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Şansınız yaver gitmezse birkaç uyuz apartman sakini olabilir. Onlardan emir cümleleri ve haddini aşan hakaretler duymanız olası. Ama haklarınız olduğunu unutmayın ve böyle şeylere pabuç bırakmayın.

Son olarak apartmana gelecek herhangi bir fiziki zararda, zarar maaşınızdan kesilecektir.

Yorum yapın