Karantina Boyunca Evde Yapılabilecek Sosyal ve Kültürel Aktiviteler

Birçoğumuz iki haftayı geçkin bir süredir evlerimizdeyiz. ‘Evde kös kös oturmak‘ deyimini ‘Evde nitelikli zaman geçirmek’ olarak değiştirmek ise tamamen bizim elimizde. Salgın felaketi insanları zorunlu bir asosyalliğe gark ederken, evlerimizi tercihlerimiz doğrultusunda hem sosyal hem de kültürel aktiviteler yuvası haline getirebiliriz. Evet, yanlış duymadınız. Evde sosyalleşmekten bahsediyoruz. Mademki her şey kafada başlayıp kafada bitiyor, dünya bu felaketten en asgari oranda sıyrılana kadar evlerimizde kalıp yapabileceğimiz onlarca aktiviteden en azından birkaçını seçerek yolumuza devam edebiliriz.

Film İzlemek

Film izlemek ama sistemli bir şekilde. Film izlemenin sistemi nasıl oluyormuş demeyin! Örneğin bu zamana kadar vakit yok bahanesiyle ertelediğiniz filmlerin tam listesini çıkarın. Kendinize asgari ve maksimum ölçüler koyun. Örneğin günde en az 1 film ya da 24 saatte en fazla 3 film! Aynı zamanda seri halde üçüncüsü, dördüncüsü hatta beşincisi çekilen filmleri de peş peşe izleyerek kendinize ev içinde sinema ziyafetleri çekebilirsiniz.

Elbette filmlerin sayısı kadar niteliği de önemli. Sakın sadece Hollywood filmleriyle yetinmeyin. Bir yandan keşfedilmeyi bekleyen onlarca kült İran filmi, bir yanda Fransa ve İtalya’nın başı çektiği kaliteli Avrupa filmleri… Aynı zamanda kaçırdığınız son dönem Uzak Doğu filmleri için de bir liste hazırlayıp peyderpey bu filmleri izleyebilirsiniz.

Parlak Fikirler olarak dikkatimizi çeken bir hususu da ‘Film İzlemek’ başlığı altında sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ve sizi dostane bir şekilde uyarmak. Birçok internet sitesi ortaklaşa karar almışlar gibi ‘Salgın’ ve ‘Grip’ gibi filmleri ana sayfasına ekleyip ‘çok izlenenler’ başlığı altında servis ediyor. Halihazırda salgın haberleri ile yatıp kalktığımız ve Korona Virüs dışında bir şey konuşamadığımız şu günlerde bu zulmü kendinize yapmayın. Bu filmlerden öğreneceğiz ekstra bir şey yok. Sadece içinizi biraz daha karartmaya ve sizi sinema gibi enfes bir sanat dalından soğutmaya yarayacak bu filmlerden özellikle bu dönemde kaçının. Bunun yerine hayata biraz daha umutla bakmanızı sağlayacak komedi filmlerine ve kafanızı tam manasıyla dağıtacak olan aksiyon filmlerine de yönelebilirsiniz.

Çocuklu aileler ise evlatları ile geçiremedi zamanların acısını birlikte bol bol animasyon izleyerek çıkarabilir. Yanına da çay ya da meşrubat… Bir de mısır patlattınız mı salgın felaketinin psikolojik tahribatlarını büyük oranda hane dışında tutmayı başarırsınız!

Ev Dekorasyonunda Değişikliklere Gitmek

Yapılan birçok araştırma ev dekorasyonunda yapılan değişikliklerin ve bu değişikliklere harcanan enerjinin pozitif yönde etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Bu salgın felaketi, ihmal ettiğimiz, sürekli sonraya ertelediğimiz birçok planın hayata geçmesi için bir fırsat olabilir. Bu planların başında ise ev dekorasyonunda gerçekleştirilecek köklü değişiklikler geliyor. Her gün bir odanın düzenini değiştirebilir, gereksiz eşyalardan ve aksesuarlardan kurtulabilirsiniz.

Aynı zamanda mobilyaların yerlerini, tabloların ise odalarını değiştirmek hem göze hem de gönle hoş ve ferah gelecek diğer aktiviteler arasında yer alıyor. Mutfak raflarını ve kitaplığı düzenlemek, iç dünyamızda çoktandır beklenen baharı daha erken getirmek için bahar temizliğine girişmek ve daha niceleri… Hane halkı olarak kolları sıvayalım ve evimizi, nefes alıp verdiğimiz, bu zor zamanlarda sığınağımız olan yuvayı baştan aşağıya yenileyelim! Gerçek manada enerji harcadığımıza değecek bir iş olduğu için enerji kontrolü ve boşaltımı gibi ihtiyaçlarımızı da doğrudan karşılayacaktır. Bu dekorasyon yenileme olayına çocukları ve eşimizi de katarak hane halkında özlenen bir enerji dalgası da yaratabilirsiniz.

Günün sonunda ise adeta işten ve okuldan dönmüşcesine yorularak ayaklarımızı uzatabilir, çay kahve keyfi de yapabilirsiniz.

Kitap Okumak / Yazmak

Bir yanda hala okunmayı bekleyen dünya klasikleri, bir yanda çıkar çıkmaz aldığınız ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız yerli yazarlar… Kültürel aktivite dendi mi akla elbette ki öncelikle kitap okumak gelecek. Nicedir ihmal ettiğimiz, kapağına bakıp gözlerimizi kaçırdığımız en kalın kitaplar bile bu süreçte sadece birkaç gün içerisinde bitebilir. Üstelik okumak, beynin en sevdiği egzersizlerin başında geliyor. Bu egzersiz sayesinde akıl sağlığınızı koruyabilir, olay ve olgulara çok daha olgun bir gözle bakabilirsiniz.

Parlak Fikirler ailesi olarak size sadece okumayı değil yazmayı da öneriyoruz. Bazılarınız iş yerlerinde ve ofislerinde kısa kısa notlar aldığı şiirleri temize çekip tamamlayabilir. Bazılarınız öykü – roman gibi kurgusal metinlere odaklanabilir. ‘Karantina Günlükleri’ başlığı altında bu kara ve tuhaf günlerin panoramasını çıkarabilirsiniz. Böylece hem boş kalmamış hem de değerini bir türlü tam manasıyla kavrayamadığımız zamanı ‘üreterek’ çok daha değerli hale getirebilirsiniz.

Az Da Olsa Spor

Bu karmaşık günlerde, endişe ve kaygı ile baş etmek için sportif faaliyetlere de aralıksız olarak devam edebiliriz. Bilindiği üzere karantina ve izolasyon sürecinde ilk kapanan yerlerden biri spor salonları oldu. Haftada en az iki kere bu salonlara gidip ter döken kişiler bu imkanlarından mahrum kaldı. Bu ise sadece zihinsel olarak değil fiziksel bir yıpranmanın da habercisidir. Burada size spor önerirken günde yirmi mekik ya da otuz şınavdan bahsetmiyoruz. Mümkünse dambıllarla çalışın. Bu sayede hem vücudunuzu diri tutmuş olursunuz hem de enerjini doğru yerlere aktararak fiziksel / zihinsel açıdan rahatlarsınız.

Evlerinde koşu bandı ve bisiklet gibi ekipmanlar bulunanlar ise çok daha şanslı! Bünyenizi miskinliğe ve tembelliğe alıştırmayın. Bunca sorunun arasında bir de Oblomov Sendromu ile uğraşmak istemiyorsanız tabi.

Hem Çocuklar Hem Yetişkinler İçin Oyun

Yaşınız kaç olursa olsun oyun oynamak bilinçaltındaki pürüzleri temizler, çok dana neşeli birer birey olmanızı sağlar. Çocuklu aileler günde en az bir saatlerini çocuklarının oyunlarına eşlik ederek geçirmeli. Telefon ve tablet gibi cihazlar üzerinden oynanan oyunlardan bahsetmiyoruz. Temas içeren, diyaloğa dayalı ya da doğrudan doğruya oyuncaklarla oynanabilen seçenekleri değerlendirmeye bakın.

Bununla birlikte özellikle akşam vakitlerinde televizyonun karşısına gömülmek yerine yetişkinler kendi aralarında oyun oynayabilir. Tavla ve okey gibi klasik aile oyunlarının yanı sıra Tabu ve Kelime Oyunu gibi interaktif oyunlar da en azından bir akşamınızın dolu dolu ve kaygılardan uzak geçmesini sağlar. Her karanlığın bir şafak vakti de olduğunu sakın unutmayın. Kendimizi salmak ve sürekli negatif enerjiyle dolanmak yerine bu dünyadaki her şey gibi bu salgının da geçici olduğunu unutmamalıyız.

Tamir / Tadilat

Şu an öyle bir zamandan geçiyoruz ki normal zamanlarda burun kıvıracağınız en angarya işler bile birkaç saat de olsa keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Evde birikmiş tüm tamir ve tadilat işleri için yeteri kadar enerjiniz var! ‘Nerede hareket orada bereket‘ sözü sadece kafiye için uydurulmuş bir kelam değil. Nice atasözümüz gibi bu sözün içi de dopdolu. Bu her şeyin son derece sinir bozucu gittiği süreçte evdeki ufak bir eşyayı tamir etmek, manevi anlamda içinizi de onaracaktır.

Tadilat ve temizlik işlerine de yönelebilir, eşinizin sürekli yapmanızı istediği işleri bir bir tamamlayabilirsiniz.

Bunun dışında bol bol müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Yeni gruplar keşfedin, forumlarda yazın ve interneti verimli kullanmaya bakın. Bu süreci en kısa sürede atlayacağız. Önemli olan bu süreçte neler yaptığımız ve yapacağımız…

 

Yorum yapın