Karlı Bir Ceviz Bahçesi Kurmak İçin

Herkese merhaba! Bugün sofralarımız çok tüketilen, başlıca gıdalarımızdan biri haline gelen ceviz üretmek için açılan bahçelerin tüm inceliklerini sizinle paylaşacağız. Bununla birlikte karlı bir ceviz bahçesi kurmak için nelere dikkat edilmeli, “işletme halinde halka arz edilen bahçelerin nasıl daha karlı bir yatırım haline geleceğini” konuşacağız.

walnut photo

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki Türkiye an itibariyle üretim olarak tüketime yetişememektedir. Bu ne demektir? Bu evvela, ceviz üretiminin artan ceviz tüketimini karşılayamadığı anlamına gelir. Bu da parlak fikirlerin sizlere sunulduğu sitemizde, ceviz bahçesi kurmanın epey karlı bir iş haline gelebileceğinin sinyalini vermektir. Ülkemiz, ceviz yemeyi o kadar çok seviyor ki ortalama bir Avrupa ülkesinden daha fazla üreten bahçelere sahip olmamıza rağmen, tüketim eğrisini kıramadığımız ve stoklarda bile söz konusu talebe yetişemediğimiz manasına geliyor.

O halde, ellerinde az biraz sermaye olan ve bağ bahçe işleriyle uğraşmayı seven herkes, ben ne yapacağım diye kara kara düşünmekten kurtulup kendisine bir ceviz bahçesi kurabilir. Zira hiçbir ürünün elde kalmayacağı çok aşikardır. Rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki, uzun bir süre daha halkın cevizi ihtiyacı randımanlı bir şekilde karşılanamayacak. Bu nedenle bir ceviz bahçesi kurmak, hem doğa açısından hem de ticaret açısından oldukça karlı ve mantıklı bir yatırım olacaktır.

Peki ülkemiz neden cevizi bu kadar çok seviyor. Bunun en büyük nedeni cevizin bir ürün olarak kuru yemiş kabul edilmesidir. Halkımız ise özellikle akşam sefalarında, televizyon karşısında çay ile birlikte kuru yemiş kültürüne sahip bir millettir. Bu birinci aşamadır. İkinci neden ise cevizlerin yararlarının saymakla bitmeyecek olmasıdır. Biz yine de konuya güzel bir giriş yapmak adına, cevizin belli başlı faydalarını sizinle paylaşacağız. Daha sonra ise kuracağınız ve büyük bir ihtimalle üzerinden çok fazla para kazanacağınız bahçenizin daha işler ve daha karlı bir yatırım alanı olması için dikkat etmeniz gereken hususları sıralayacağız.

walnut photo

Değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte Türk toplumunda insanlar, yağlı ve sağlıksız besinlerden uzak durmaya başlamışlardır. Gerek yazılı gerek görsel basında birçok alternatif ürün yararlarıyla birlikte halkın bilgisine sunulmuştur. Bu alternatif ürünlerden biri de cevizdir. Alternatif diyoruz çünkü ceviz, 2000’ler öncesinde daha çok pasta – kek gibi tatlı gıdaları süslemek için kullanılan bir yemiş çeşidiydi. Hepimizin de bildiği üzere şekeri bol olan gıdalar, içlerindeki vücuda faydalı gıdaların besin değerini öldürmekteydi. Böylece ceviz, pastaların içinden çıkarılıp tek başına, bir ürün ve gıda olarak tüketilmeye başlandı. Cevizin faydaları sayılmakla bitmez demiştik ancak biz yine de belli başlı faydalarını sayacağız. Böylece hem ceviz yetiştiricileri gıdalarını pazarlarken bu bilgilerden de yararlanabilecekler hem de tüketiciler, ne yediklerini bilmeye devam edecekler.

Cevizin Belli Başlı Faydaları Nelerdir?

  • Kalp Sağlığına İyi Gelmesi: Ve aynı derece kalp rahatsızlıklarının gerçekleşme ihtimali kayda değer bir şekilde azaltıyor. İçinde bulundurduğu mineraller sayesinde, kalbin daha sağlıklı ve dış tehlikelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor.
  • Beyin Sağlığına İyi Gelmesi: Ülkemizin hemen hemen her evinde konuşulan bir gerçek vardır. Cevizin şekil itibariyle beyin organına benzemesi ve bu nedenle beyne doğrudan iyi gelmesi gibi. Bu şehir efsanesi değil gerçektir ve her gün bir miktar ceviz yemenin beynin sağlığına ve işleyişine doğrudan olumlu bir şekilde etki ettiği kanıtlanmıştır.
  • Ceviz, antioksidan üretiyor: Antioksidan, adındaki anti ibaresiyle de anlaşılacağı üzere vücuttaki zararlı oluşumlara engel olan ve onlarla mücadele ederek vücut sağlığını dengeli bir şekilde koruyan maddelerin genel adıdır. Ceviz ise bedenin antioksidan üretmesinde birincil dereceden etkili ürünlerin başında gelmektedir.
  • Uykusuzluğa ve saç sağlığına iyi geliyor: Cevizin yeni ortaya çıkan yararlardan birisi de uykusuzluğa iyi gelmesi. Adeta doğal bir antidepresan etkisi uyandıran cevizler, uykusuzluk sıkıntısıyla boğuşan birçok insanın imdadına yetişmiş durumda. Aynı zamanda saçların ve ciltlerin daha sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesinde de doğrudan yardımcı olan cevizler, artık her evde biraz daha fazla tüketiliyor.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Asma Bahçesi Yapıp Para Kazanmak

Karlı Bir Ceviz Bahçesi Kurmak İçin Neler Yapmalı?

  • Öncelikli olarak yukarıda verdiğimiz bilgileri önemseyin ve unutmayın. Zira, üretici olarak birinci elden pazarlamacı da siz olacaksınız ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratan toplumumuzda bu bilgiler ışığında toptancılara ve halka satış yapmak çok daha makul ve başarılı olacaktır.
  • İklime Uygun Türlere Odaklanmalı: Her ağaçta yetişen ürünlerde olduğu gibi cevizde de bu kuralara çok fazla dikkat etmelisiniz. Zira cevizler de kendi içlerinde türlere ayrılır. Örneğin normal bir ceviz, kış aylarının dondurucu soğukluğuna dayanabilmektedir. Bu nedenle eksi 15 – eksi 20 kadar kış soğuklarına kadar dayanabilen sağlam bir meyvedir. Ancak daha aşağısında olan yerlerde asla ama asla yetiştirilmemelidir. Özellikle doğu bölgemizde bazen soğuklar tahmin edilenden daha şiddetli geçebilmektedir. Birçok üretici riske girerek Hakkari, Erzurum gibi soğuk bölgelerde ceviz işine girmiş ancak büyük hayal kırıklıklarıyla iflas etmişlerdir. Aynı şekilde fazla sıcakları da sevmeyen ceviz ağaçları, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinin aşırı sıcaklarında kararmaya ve kurumaya başlamışlardır. Bu nedenle iklime uygun araziler seçilmeli ve aynı zamanda içinde bulunulan iklime uygun olan türler, üretim için seçilmelidir.
  • Modern tarım metotları kullanılmalıdır. Tarım bölgeleri, günümüz şartlarında sanayi bölgeleriyle ve güçlü sanayi yatırımlarla mücadele etmektedir. Sanayiyi geliştiren bilim ve teknolojiden aynı oranda faydalanmalı ve modern yöntemlerle daha kısa sürede, daha fazla ve daha kaliteli ürünler üretmek adına kollar sıvanmalıdır. Ben nasılsa çiftçiyim, bana ne lazım modern aletler – demekten vazgeçilmeli. Bilinmesi gereken yegane şey, artık hızlı ve aynı şekilde sağlıklı üretimin modern tarım metotları ve aletleriyle sağlanabildiğidir. Daha fazla kar ve üretim için, bu aletlerin ve metotların piyasa içi araştırılması yapılmalı ve bu minvalde ilerlenmelidir.
  • Bol deneme ve yanılma yöntemi ile doğru bitki ve gübre kullanılmalıdır. Ya da civarda sizin gibi ceviz bahçesi kuran insanlardan, tanıdıklardan doğrudan bilgi alınmalı ve aynı şekilde orada kullanılan bitki ve gübreler kullanılmalıdır. Ancak bilinmelidir ki, bazen 100 metre iki toprak mesafesinde bile çok büyük farklar mevcut hale gelebiliyor. Bu nedenle kendi toprağınızda, kendi ağacınızda en doğrusunu ve en verimlisini bulana kadar denemeli ve en mükemmel üretim şeklini bulduktan sonra hep o yönde bitki ve gübre kullanılmalıdır. Kimileri kolaya kaçıp risksiz ama basit gübreleme yöntemleri kullansa da, asıl kar elde edenler deneyerek bulanlardır.
  • Donmaya karşı bol önlem almak: Ceviz ağacı yetiştirmenin belki de en büyük korkulu rüyası, donma olaylarıdır. Donma olaylarından korunmak ve nihayetinde kurtulmak için ağaçları plastik bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli stillerle ağaçlarınıza erken yaprak döktürerek donma felaketinden kurtulabilirsiniz.
  • Yabancı çeşit ceviz dikmek: Şu an ülkemizde rağbet edilen yabancı çeşit cevizleri var. Bunlar, franguatte, fernor, pedro ve chandler türünde cevizlerdir. Pazarda bile satılacak kadar geniş bir alıcı kitlesi bulan yabancı çeşit cevizleri üretmek hem pazar alanınızı genişletmenize hem de ürünlerinizi daha fazla satmanıza yol açacaktır. Bu nedenle tıpkı gübre ve bitki konusunda olduğu gibi yabancı çeşit hususunda da çeşitliliğe önem vermeniz, size daha fazla kar getirecektir.

ÖNCEMLİ GÜNCELLEME: Ceviz yetiştiriciliği 2017’nin başına doğru artık karlı olmaktan çıkmış ve eski günlerindeki bol getirili mahsul sıfatını yitirmiştir. Sizlere tavsiyem çok daha karlı işlere yönelmeniz.

Yorum yapın