Kasap dükkanı açmak – Türk İnsanının Et Tutkusu Neden Bitmez?

Ete Neden Düşkünüz?

Vejetaryen ve veganları tenzih ederek sorduğumuz bu sorunun aslında birçok cevabı var. Yani sadece damak tadı ile geçiştirilmeyecek kadar çok. Zira ete düşkünlüğümüz, tam anlamıyla genetiğimize işlemiş. Türk insanı nasıl ki ekmek yemeden bir sofradan kalkarsa doymuş hissetmez, bu durumun bir benzeri de et yemeklerinde yaşanır. Akşam yemeğinde etli bir şeyler olduğunu öğrendiğimiz (ne olursa olsun, tavuk, balık, kavurma, ciğer) zaman, o yemeğin lezzetli olacağını düşünüyoruz. Bu düşkünlük biraz da alışkanlıktan ileri geliyor. Biz de Fransızlar gibi güne kruvasan ile başlasak ya da Amerikalılar gibi mısır gevreği ile kahvaltı öğünün geçiştirsek ete bu kadar düşkün olmazdık belki. Lakin güne sucuk, pastırma, salam sosisle başlayan bir millet olarak, ete düşkünlüğümüzün beslenme alışkanlıklarıyla da yakından ilgisi var.

Kasap

Türk Mutfağı dünyadaki en zengin beş mutfaktan biri. Osmanlı’dan bu yana gelen bu zenginlik, et yemeklerinde de kendini göstermiş durumda. Karadeniz’e gittiğimizde bin çeşit balık yemeğinin yapıldığını görüyoruz. Aynı şey diğer bölgelerimiz için de geçerli. Bu zenginlik de iştahımızı kabarttıkça kabartıyor haliyle. Her ne kadar son zamanlarda vejetaryan ve veganların sayısında gözle görülür oranda bir artış yaşansa da, ülkemizin %90’ından fazlası hala ete çok düşkün. Lahmacun, tavuk döner, iskender, Adana, Urfa, Ali Nazik ve daha niceleri. Bunları art arda okuyup da ”olsa da yesek” diyenlerin de bir hayli fazla olduğuna emin olabilirsiniz.

Bu Durumun Kültürel Sebebi Var Mıdır?

Din, toplumsal kültürü belirleyen, kültürün şekillenmesinde önemli rol oynayan etkenlerin başında geliyor. Müslümanlar için kutsal olan iki bayram var. Bunlardan biri Ramazan, diğeri de Kurban Bayramı. Yardımlaşma ve dayanışma duygularının ön plana çıktığı bu günlerde, kesilen kurbanların etleri fakir fukaraya dağıtılıyor. Bu, ete olan düşkünlüğün en büyük dini – kültürel etkilerinden biridir.

Bizim kültürümüzde et yemek, bir zenginlik belirtisidir. Bununla birlikte sağlıklı beslenmenin de biricik öncülüdür. Zayıf ve solgun görünen birine et yemesi tavsiye edilir. Beslenme uzmanları da bunu destekler açıklamalarda bulunuyor. Bu da et yeme alışkanlığımızın hem kültürel nedeni hem de bilimsel dayanağı.

Kasap açmak, herhalde en yaygın iş fikirlerinden bir tanesi… Mahallenin kasabı olmak, sizin için çıkar yol olarak gözükse de, bu işin de diğer işler gibi kendine has bazı zorlukları var. Kasap açmak niyetinde olanlar için bu zorlukları ve diğer bütün bilgileri bu yazımızda topladık. Kasap açmak isteyenler için çok faydalı olacağına inandığımız bu yazıyı, siz de böyle bir niyete sahipseniz, lütfen ciddiyetle okuyunuz.

Kasap Açmak Para Kazandırır Mı?

Eğer tecrübeniz varsa, daha önce kasaplık yaptıysanız ve işlerin nasıl yürüyeceğini, dahası işlerinizi nasıl yürüteceğinizi biliyorsanız kazanırsınız. Bu detayları bilmiyorsanız ve kasap açmak istiyorsanız, ne yazık ki, kolay kolay para kazanmanız mümkün değil. Öncelikle çok kısa bir sürede bu bilgilere hakim olmalısınız ve ufak da olsa kasaplığa dair bir tecrübe edinmelisiniz. Yoksa işler hiç de tahmin ettiğiniz gibi gitmeyecektir. Kasaplık çok fazla tecrübe isteyen bir iş olduğu için, kasaplıktan kazanan kişiler de tecrübeli kasaplar oluyor. Kasap açacaksanız ya önce tecrübe kazanmanızı, ya da işleri yönetecek bir usta kasap bulmanızı tavsiye ederiz. Benim tecrübem var, ben bu işte ustayım diyorsanız, kasap açmak size iyi paralar kazandırabilir. İyi bir bölgede, iyi bir işyeri bularak hemen faaliyetlerinize başlayın…

Ya kasap açmanın zorlukları? Bu zorluklardan haberdar mısınız? Kasap açmanın kendine has bazı zorlukları vardır. Kasap dükkanları, her zaman temiz ve hijyenik olması gereken yerlerdir. Bu nedenle ilk olarak temizliğe her zaman dikkat etmeniz gerekir. En ufak ihmaller bile dükkanınızı müşterileriniz nezdinde kötü duruma düşürecektir. Kasap açmanın bir diğer zorluğu, yaralanmalardır. Aslında bu kasap olmanın zorluğudur fakat kendi dükkanınızda bu tür istenmeyen olaylar yaşanınca sorumluluğunuz kat kat artıyor. Özellikle çalıştırdığınız bir çırağın böyle bir durumla karşı karşıya kalması, sizi patron olarak çok zor duruma sokabilir. Sırf bu sebeple kapanan kasapların sayısı hiç de az değil… Profesyonel kişilerle çalışmak ise, size biraz daha pahalıya geleceği için, bu tür ekstra masrafları gözden çıkartmalısınız. Sürekli çalışan dolapların elektrik faturaları da benzeri bir masraf… Bu faturalar kiraya eklenince, aylık olarak sizleri ödenmesi gereken ciddi bir miktar karşılıyor.

Kasap Açmak İçin Gerekenler

Öncelikle Sağlık bakanlığından gerekli izinleri almanız gerekir. Kasap açmanız için bu da yeterli değildir. Kasapların uyması gereken özel kurallar vardır. Dükkanınızın kapalı alanı en az 30 m2 olmalıdır. Et işleme reyonunda fayans döşeli olmalıdır. Yerler yapısı itibariyle kolay yıkanabilmelidir. Tezgahınız mermer olmalıdır. Aydınlatma mutlaka olmalıdır, kapı ve pencereniz korunaklı olmalıdır. Dükkanınızda mutlaka klima bulunmalıdır ve daha fazlası… Bu şartları yerine getirmeyenler gerekli izinleri almakta zorlanırlar. Anlayacağınız dükkanınızın açılabilmesi için zor ve yorucu bir sınavı geride bırakmanız gerekiyor.

Kasap Açmak Karlı Mı?

Bu sınavları başarıyla verirseniz ve tecrübeli bir kasapsanız, sizin için kasap açmak çok karlı bir iş olabilir. Sıfırdan başlayacak biriyseniz sizin için kasap açmak maddi ve manevi olarak çok yorucu bir süreç olacaktır.

Kasap açarken dikkat edilmesi gerekenleri yerine getirmezseniz, kasabınızı belki açarsınız fakat sonraları çok zorluk ve sıkıntı çekersiniz. Kasap dükkanınızda mutlaka gerekli donanım bulunmalı… Temizlik, hijyen, ilk yardım gibi konular da bir kasap için öncelikli önem taşıyan konular…

Kasapların baş yiyeceği olan etin temini ve müşteriye bunun kalitesinin yansıtılması

Bu konuyu en sona başlık olarak açmamın sebebi en önemli hususlardan birisi olmasıdır. Size bir örnek vermem gerekirse bizim mahallenin kasabının yaptığı en son değişikliği gösterebilirim. Mahallemizin canım kasabının önünden geçtiğimde tadilatta olduğunu ve hatta bu tadilatın bitmek üzere olduğunu gördüm. Alt tarafı et satan bu yer o kadar cafcaflı, o kadar lüks bir hale getirilmiş ki sanki bizim kasap İrfan Abi Harvard’lı pazarlama ve işletme duayenlerinden tavsiye almış gibiydi. Dükkanın ön camına da etlerinin nereden temin edildiğini diğer kasaplardan farklı olarak ne kadar kaliteli olduğunu, hangi işlemlerden geçirildiğini falan yazıp bir plaket halinde asmış. İçimden “ulan, bu herif kasap değil de büyük bir şirket patronu olsa harbiden tüm sektörü ele geçirir” dedim. Adamdaki azmi görünce inanılmaz hayran kaldım. Doğrusunu isterseniz kendisine imrendim.

Arkadaşlar demek istediğim ürününüz ne olursa olsun, kan revan içinde bir et parçası da olsa onu gösterişli, albenili göstermeyi bilin. İnsanlar siz onlara nasıl iş yaptığınızı anlatmadığınız sürece kalitenizi anlamazlar. Ya da çok geç anlarlar ki iş işten geçmiş olur.

butcher photo

Kasap Dükkanı Açmanın Avantajlı Yönleri Nelerdir? 

 • En birincisi, en az nüfuslu, en sote yerde bile bir kasap dükkanı açsanız çok geçmeden bir müşteri kitlesi edineceğiz yolundaki izlenimdir. Bu izlenim, gerçektir. Bugün çok küçük yerlerde bile onlarca kasap vardır ve hepsi de iş yapmaktadır. Pazar payının epey yüksek olması ve en fakirinden en zenginine kadar et seçeneklerinin var olması, her daim başta küçük olsa da bir müşteri kitlesine sahip olacaksınız demektir.
 • İnsanlar ne olursa olsun et yerler. O ayda bir bile et alamayacak kadar düşük maaşlı memur ve işçi manzaraları artık eski Türk filmlerinde kalmıştır. Türkiye sadece beyaz et tüketimi geçtiğimiz yıllara oranla %27 oranında artış göstermiştir. Bunda hem ekonominin liberal ölçütlerde yer alması, hem de özellikle tavuk etinin son derece uygun ve lezzetli hale gelmesinin rolü büyüktür. Sonuç olarak diyebiliriz ki, bugün bir kasap dükkanı açmak, bir memurluk kadar garanti bir iştir. Anne ve babalarımızın geçmişten bu yana kadar alışveriş yaptığı kasaplardan da bizim alışveriş yapıyor olmamız bunun en büyük göstergesidir.
 • Bugün her mahallenin, her caddenin, her sokağın kendine ait bir kasap dükkanı vardır. Annemizin ayrı bir kasabı, kendimizin de ayrı bir kasabı olacağı gibi. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kurulum aşamasında dükkanınızı coğrafi ve stratejik açıdan en uygun konumda seçmek olacaktır.

Kasap Dükkanı Açmanın Dezavantajlı Yönleri Nelerdir? 

Kişisel bakım ve koku konusunda bu işe hiç girmeyin diyebiliriz. Etlerin kokusu, özellikle parçalanırken ve müşterilere hazır hale getirilirken dayanılmaz noktalara gelebilir. Bir de günün en dört – beş saati bu işler için bıçak sallayıp emek harcayacağınızı unutmayın. Bu noktada, işin kişisel bünyede en büyük zafiyeti bu kokular ve et parçalarıyla baş edilme disiplinin ve rahatlığını kendi içinizde dengede tutmaktır. Mutlak surette ağzılık ve eldiven kullanmanız önemle rica olunur. Hem kendi hem de müşteri sağlığınız için.

 

Bir diğer olumsuz nokta, süper marketlerin de artık et pazarına girmesi ve satışları doğrudan mağazaların bir kısmında gerçekleştirmesidir. Küçük ve tek tip dükkanlardan ayağını kesen müşteriler, tüm ihtiyaçlarını süper market bünyesinde gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirmektedir. Nasıl olsa büyükçe bir hacimde, çarşıda pazarda saatler harcamadan alma imkanı doğmuştur. Bu noktada, kasap dükkanınızın bu türden süper marketlerin ezici gücüyle mücadele etmesi de gerekecektir. Sizi kendi mahalleniz, kendi insanlarınız tanıdığınız sürece, siz de işinizi iyi ve temiz yaptığınız sürece, tüm olumsuzluklar giderilebilir.

Kasap Dükkanına Daha Faza Kazandırmak İçin

Kasap dükkanı diye geçmeyin. Artık her dükkan, her çeşit market ve mağaza daha fazla kazanmak için tüm yeniliklere açık olmalıdır. Aynı zamanda azami oranda dikkat edilmesi gereken tüm kriterlere de riayet etmelidir. Günümüzde serbest piyasa artık gülen yüzünü saklayıp ısıran dişlerini ve bir anda rakiplerini harcayabilen pençelerini ortaya çıkardı. Yarın öbür gün mahallenize ya da semtinize açılacak başka bir kasap dükkanı öncelikli olarak işlerinizin yavaşlamasına daha sonra ise bitme noktasına gelmesine doğrudan enden olabilir.

Bugün çok iyi kazanıyor olabilirsiniz ancak her zaman için yarını ve yarının kötü ihtimallerini de düşünün. Bu neden yazımızın sonuna bıraktığımız birkaç tüyoyu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sistem izin verse ve herkes hak ettiği ve ihtiyaç duyduğu kadar kazansaydı bu tüyolara ihtiyaç duymayacaktınız belki de. Ancak vereceğimiz bazı tüyolar da hem sağlık hem de ticaret ahlakı için her zaman gerekli görülebilir.

 • Müşterilerden gelen geri dönüşleri önemseyin: İster devamlı müşteriniz olsun ister ilk defa dükkanınıza gelen biri. Örneğin şöyle bir cümle ile karşılaştınız. ”Geçen et aldık, hiç memnun kalmadık. Hep yağlı taraflarını koymuşsunuz.” Müşteri her zaman haklıdır ve müşteri velinimettir sözlerinin geçerliliğini hatırlayın ve asla kalp kırmadan, güler yüzlü hizmet anlayışınızı sürdürerek, ona bunun bir daha tekrarlanmayacağını ifade edin. Bir müşteri, bir müşteriden daha fazlasıdır. Sadece şikayetler değil öneriler de gelebilir. Bunları da mümkün mertebe önemseyin ve yapabileceğiniz bir şey var ise mutlaka tatbik edin. Müşteriler için her zaman alternatif bir kasap dükkanı olacaktır ama siz müşterilerinizi kaybederse bunun bir alternatifi olmayacaktır .
 • Dükkanın temizliğine ekstra özen gösterin: Kasap dükkanları sürekli olarak havalandırılmalı ve etin yoğun kokusu giderilmelidir. Aynı zamanda yerlere ve tezgaha damlayan kanlar da gerekirse on dakikada bir silinmeli ve parlak – temiz bir görüntü ortaya çıkarılmalıdır. Gıda sektöründe, özellikle et gibi açık olan ürünlerde temizlik sadece göstermelik değil sağlık açısından da son derece kritik bir öneme sahip.
 • Ürün çeşitliliğine yer verin: Başta kasap köfte, pastırma ve sucuk gibi çeşitler olmak üzere reyonlarda birçok farklı ürüne yer vermeyi unutmayın. Bir dükkanın, ister kasap olsun ister başka bir dükkan, müşteriye ‘yok’ cevabı vermesi onun kendi elleriyle kuyusunu kazması demektir. Etleriniz her daim taze ve çeşitli olursa müşterileriniz dükkandan eli dolu, yani para bırakarak ayrılacaktır.

“Kasap dükkanı açmak – Türk İnsanının Et Tutkusu Neden Bitmez?” üzerine 3 yorum

  • Valla bu konuda eşinizin karar vermesi gerekiyor Leylak Hanım. Biz buradan işin detaylarını görmeden net yorum yapamayız. Lakin isterseniz detayları mail atarak yorum, görüş alabilirsiniz.

   Cevapla
 1. Merhabalar bir kasap dükkanı açıyoruz tabi içinde et ve beyaz et olacak sizce içine daha neler koyabiliriz
  Yumurta
  Süt
  Kömür
  Mangal
  Semaver gibi daha değişik neler olabilir tesekkurler

  Cevapla

Yorum yapın