Kaş’ta Emlak Fiyatları Düştü Mü?

Size buradan iyi haberler vermeyi çok isterdik lakin emlak fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bu fiyatlar yükseldikçe insanların konut sahibi olma planları yavaş yavaş ”bir tatlı hayale” dönüşüyor. Hayaller suya mı batacak yoksa fiyatların düşmesi ile birlikte yeniden gerçekleşme ihtimali olan birer plana mı dönüşecek? Bunu şimdiden kestirebilmek güç.

Daha önce de belirttiğimiz gibi emlak piyasası son derece hassas dengelerin üstüne kurulmuş bir sektör. En ufak bir sarsıntıda devrilebilir fakat en ufak bir kıpırdanmada da zirveyi görebilir. Bu bakımdan ele alındığında gayrımenkul, serbest piyasanın cennetini de cehennemini de gören yegane sektörlerden biri. Hem de sık aralıklarla. Bir güldürüp üç ağlatan, üç ağlatıp beş güldüren, piyasanın en bıçkın, en sürprizlere açık sektörü!

Hele ki deniz ve yaz turizminin yoğun bir şekilde yaşandığı tatil beldelerinde! İşte burada yıkıcı bir faktör olarak beşeri faktörler devreye giriyor. Normalde paranın aktığı bir yerde fiyatların ortalamanın bir tık altında olması gerekirken, tam tersi bir istikametle fiyatlar çok daha yükseliyor. Bir tık da değil üstelik! Birçok tık! Bu da deniz kıyısında ya da tatil beldesinde planlarını hayale dönüştürüp hayalleri de suya düşürüyor. Maalesef hayallerin düştüğü su, Kaş’ın, Marmaris’in, Fethiye’nin ve Datça’nın sularından çok uzakta.

Zira beşeri faktörlerin başında aç gözlülük geliyor. Turistlerin akın akın geldiği gibi ve kimisinin de yerleştiği ilçelerde, Türk parasının döviz karşısında giderek daha fazla değer kaybetmesi de göz önünde bulundurularak, evler, yabancılar için çok uygun, yerliler içinse ateş pahası oluyor. Siz bakmayın ateş düştüğü yeri yakar dediklerine. Bazılarına ateş pahası gelen fiyatlar bazıları için sudan ucuz oluyor. Emlak fiyatları göreceli bir kavram mı ki, iki zıt uç bu denli fark edilebilir oluyor? Sadece emlak fiyatları değil genel olarak paranın yapısı izafi, yani göreceli bir olgu. Bu nedenle bazılarının hayalleri suya düşerken, birileri de Kaş ve Fethiye gibi ilçelerde pazarlığa bile girişmeden istediği evi ya da dükkanı satın alabiliyor.

Kaş’ın En Önemli Özelliği Nedir? 

Kaş, Antalya’nın en büyük ilçelerinden biri. Gez gez bitmiyor, ne kadar alanı imara açarsan aç bitmiyor. Kaş’ın en önemli özelliği hiç kuşku yok ki deniz – yaz turizminin yanı sıra kültür – tarih turizminde de en iddialı ilçelerden biri olması. Birçok Antik kentin yanı sıra sayısız müze ve sergi de Kaş’ta gezilebilecek yerler arasında bulunuyor. Çocuklar için su parkları ve açık hava etkinlikleri de var.

Kaş’ı Kimler Tercih Ediyor? 

Kaş’a genelde Almanlar, İngilizler ve Fransızlar geliyor. Ancak diğer ülkelerden gelenlerin sayısı da her geçen artıyor.

Kaş’ta Emlak Fiyatları Ne Olur? 

Böyle giderse – ki böyle gidiyor – Kaş’ta kimse emlak fiyatlarının normale dönmesini beklemesin. Hoş, zaten bir daire ya da dükkanın ”normal” fiyatı nedir, ondan da tam emin değiliz. İnsanın merkezde olmak, kendini kral gibi hissetmek için en metruk evlere inanılmaz paralar bayıldığı bir gerçektir. Bu nedenle internette araştırma yaparken ya da bizzat ev bakarken, ne derme çatma yerlere ne deli paralar istendiğini görmüşsünüzdür. Aynı şey maalesef ki Kaş için de geçerli.

Şu İş İlgini Çekebilir:  En Karlı Arsaları Nasıl Bulurum?

Bir yer ne kadar yabancı turist akınına uğrarsa, buna bir de mankenler- fotomodeller – dizi oyuncuları eklenince, magazin muhabirlerinin ve görsel medyanın de desteğiyle o yer artık fiyat konusunda acımasızlaşır. ”Ne yapalım piyasa böyle” ise koca bir palavradır. Sanki piyasa kendi başına kararlar alabilen, bir cismi olan, düşünüp konuşabilen bir varlıkmış gibi! İnsan iç dünyasında suçu nasıl şeytana atarsa (şeytan kendi nefsi değilmiş gibi) dış dünyasında da kara çalacak başkasın bulur daima. Örneğin Piyasa!

Bu fiyatlar neden böyle? – Ne yapalım piyasa!

Abi böyle bir eve çok istemedin mi? – Eh ne yapalım piyasa böyle!

İçi boş tekerlemeler, birilerinin cebi daha kısa yoldan daha fazla dolsun diye söylenip duruyor. Sonuç olarak emlak sektörü de istismara ve göz boyamaya en açık alanlardan biri. Zira adam, nasılsa evim Kaş’ta diye, evin tesisatına bile baktırmıyor. Evin konumu önemlidir fakat her şey de değildir. Lakin talep de çok olunca, ederi 10 lira etmeyen evlere de 100 liralık fiyatlar çekilebiliyor. Sonuç olarak Kaş’ta emlak fiyatlarının düşmesi değil daha da artması bekleniyor. Diğer tüm turizm merkezleri gibi Kaş’ta da – en azından bu alanda – herhangi bir sürpriz beklenmiyor.

Kaşta Emlak Fiyatlarının Güncel Durumu 

Hem Kaş’ta hem de Antalya’nın genelinde emlak fiyatlarının artması yeni bir hadise değil aslında. 2017 yılından beri bu yükseliş ama yavaş ama hızlı fakat istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Konut kredilerinin faizlerinin düşürülmesi bile bana mısın demedi. Demez de. Çünkü adı üstünde turistik yerler. Alman’ın İngiliz’in sıcak paralar akıttığı her alan ne kadar değer kazanırsa maliyeti o kadar artar. Alt metinde şu var: Ahmet Mehmet almasa da olur. Hatta mümkünse almasın. Gelsin Hans Richard alsın. Döviziyle alsın, misli misli fiyatlar ödeyerek alsın.

Serbest piyasanın en serbest olduğu sektörlerden biri olan emlak sektörü, isteyenin isteyene istediği fiyatı çekebildiği bir iş kolu. Bunun sonucunda Kaştaki emlak fiyatları da Bodrum ve Marmaris ile at başı gidiyor. Aslında her şey biraz da isim üzerinden marka değeri yaratma ve yaratılan değer üzerinden yüksek fiyatlara oynama denklemi. Paranın, reklamın, mekanın psikolojisidir bu. Birinin adı varsa, sunduğu imkanlar Beylikdüzü kadar olsa bile astronomik rakamlara oynar. Kaldı ki Kaş gibi Türkiye’nin en popüler turistik merkezleri listesine kafadan girecek bir ilçenin sunduğu imkanlar da en az kendisi kadar özel.

Sonuç olarak kredi faizlerinin yeniden yükselmesi ile birlikte emlak fiyatları uçtu. En fazla uçan yerler de haliyle en popüler il ve ilçeler oldu. ”Tercih edilebilirlik” oranı yükseldikçe fiyat da artacaktır. Bu durumda Kaş’ın emlak fiyatlarını belirleyen yegane unsur da ilçeye gelen yıllık turist sayısı ve bıraktıkları döviz miktarı. Dövizin kokusunu 5 kilometreden alan simsarlar da haliyle evlerini ve dükkanlarını bu insanlara satmak istiyor. Bu ne kadar daha böyle gider bilinmez. Fakat Kaş’ın uzun yıllar boyunca yaz ve deniz turizminin başı çekeceği aşikar. Bu nedenle kimse Ne Kaş’tan ne de muadili ilçelerden ortalama bir fiyat beklemesin.

Yorum yapın