Kebapçı Dükkanı Açmak-Cidden Karlı Mı?

Arkadaşlar size acı gerçeği söyleyeyim: Eline uzun bıçağını alan ve lise diplomasını alan büyükşehire göç edip kebap işine gireyim diye düşünüyor. Artık o rahat devirler bitti. Öyle dımdızlak piyasaya giriş yok! Biraz yaratıcı ve marjinal olmak ZORUNDASINIZ. Aksi halde piyasada barınıp uzun vadede ekmek yiyebilmeniz maalesef ki imkansız halde geldi.

meat photo

Ülkemizde her gencin, aklından şu iş fikri bir kez olsun mutlaka geçmiştir: Kebapçı dükkanı açmak… Üstelik Türklerin geleneksel tadı olan kebap için bir dükkan açmak fikri, yalnızca ülkemizdeki gençlerin aklında değil, bütün dünyadaki gençlerin aklında…

 

Röportaj: 

Yaklaşık 20 yıldır İzmit’in Darıca ilçesinde kebapçı dükkanı işleten S. B. ile mini bir röportaj gerçekleştirdik. S. B ile kebapçılığın zorluklarını, geleceğini ve püf noktalarını konuştuk.

– Kebapçı dükkanı açmaya nasıl karar verdiniz?

– Askerden yeni gelmiştim. Hem ailemin hem de yakın çevremin yönlendirmesiyle aşçılık kursuna yazıldım. 3 ayın sonunda sertifikamı aldım. 6 ay sonra da ilk kebapçı dükkanımı açtım.

 

– İlk kebapçı dükkanım dediniz? Toplam kaç dükkanınız oldu?

– Son açtığım yeri 15 yıldır işletiyorum. İlk dükkanım Darıca’da değil merkezdeydi. Hem tecrübesizlik hem de dükkanın çok sapa bir yerde olmasından ötürü, o dükkanı kapatmak zorunda kaldım.

 

– Gıda sektöründe çok hızlı değişimler yaşanıyor. Bir anda hiç olmayacak dükkanlar birçok şube açarken, bu yürür gider dediğimiz lokantalar, restoranlar birbiri ardınca kapanıyor. Bunun nedeni ne olabilir sizce? Bunu neye bağlıyorsunuz?

– Bence insanlar, sektörü çok küçümsüyor. Nasılsa gıda sektörü, herkes yemek yemek zorunda, öyleyse batmam diye düşünenler fena halde yanılıyor bana kalırsa. Evet, herkes yemek yemek zorunda ama ne yiyecek, nereden yiyecek, sizi mi tercih edecek karşı sokaktaki lokantayı mı? Bu soruların cevabını almadan, sanki her kebapçı, çiğ köfteci yada fast- food’cu açılır açılmaz oraya müşteri yağacakmış gibi düşünüyorlar. Düşündükleri gibi de olmuyor tabi.

 

– Gıda sektörünü bu kadar zor kılan şeyler neler peki?

– Öncelikli olarak rekabet. Herkes biraz önce dediğim gibi, gıda sektöründe para ve gelecek var umuduyla, bu sektöre giriş yapıyor. Sonra şimdi gördüğümüz manzara ile karşı karşıya kalıyoruz. Dükkanlar nasıl hızla açılıyorsa aynı hızla kapanıyor. Bu kebapçılık için de geçerli, tavuk döner için de, çiğ köfte için de. Aynı mahallede on tane kebapçı, dönerci, çiğ köfteci var ise, bunların sekizi batıyor, sadece ikisi iş yapabiliyor.

 

– Peki ikinci dükkanınızda başarıyı yakalamanızdaki en büyük faktörler neler oldu?

– İlk dükkandaki hataları yapmadım. Sadece hızlı servis ile yetinmedim örneğin. Gıda sektöründe en önemli şey sağlıktır, sonra lezzet. Ama sonra fark ettim ki sunum da pazarlama da en az sağlık ve lezzet kadar önemli. Sen yaptığın Adana dürümün lezzetli ve sağlıklı olduğunu biliyorsun. Peki ya müşteri? Bilmiyor. İşte ona bunu bildirmek, daha doğrusu göstermek gerek.

 

– Siz neler yaparak, sizi tercih etmelerini sağladığınız?

– İkinci dükkanı açana kadar farklı işlerde çalıştım. Kenara para ayırdım. Bu sefer farklı bir strateji çizdim. Sağlığa hijyene, lezzete zaten dikkat edeceksin. Bu altın kural. Ama aynı zamanda reklama, tanıtıma da gereken önemi vereceksin. Biriktirdiğim paranın neredeyse tamamını reklama harcadım. Güzel bir açılış düzenledik.

 

– Sadece açılışta mı reklam yaptınız peki?

– Hayır, düzenli aralıklarla reklam ve tanıtıma para harcıyorum. Az öncede dediğim gibi artık çok fazla seçenek var. Özellikle gıda sektöründe. Bu da müşterileri daha seçici yapıyor. Dükkan sahipleri ve işletmeciler olaya hep kendi tarafından bakıyorlar ama bu yanlış. Bir de müşteriyle empati kurmak gerek. Müşteri, neden diğerlerini değil benim dükkanımı seçmeli? Bu sorunun cevaplarını doğru bir şekilde verenler, sektörde daha kalıcı oluyor.

– Et fiyatlarındaki yükseliş, kebapları da etkiledi haliyle. Bu sizi nasıl etkiledi?

– Hem pandemi hem de zamlar günlük ciromuzu olumsuz etkiledi tabi. Ama devamlı müşterilerimiz var. Onlar ne olursa olsun, bizden başkasını tercih etmiyorlar. Çünkü kebap, bir tavuk döner ya da çiğ köfteden farklı. Özel ve geleneksel bir lezzet. Kebabın hakikisini yiyen müşteriler de ekonomik koşulları elverdiğince misafirimiz olmaya devam ediyorlar.

Kebapçı Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Bu sorunun aslında birçok cevabı var. Ülkemizde en çok kazandıran iş kolu da kebapçı dükkanı açmaktan geçiyor, en çok kaybettiren iş kolu da… Eğer çok büyük bir sermayeniz varsa ve bir zincir kuracaksanız, elbette ki kaybetme lüksünüz olmayacaktır. Fakat ülkemizde kebapçı dükkanı açmak isteyen birçok kişi, ufak sermayelerle bu işi yürütmenin hayalini kuruyor. Peki ufak sermayeler ile açılan kebapçı dükkanı, bize ne kadar kar bırakacak? Burada en önemli kıstas dükkanı nereye açtığınız. Eğer bir okul yolu üzerindeyseniz ve etrafınızda karın doyurmak için başka dükkanlar bulunmuyorsa, öğrencilerin istilasına uğrayabilirsiniz! Bu bile başlı başına iyi ve karlı bir dükkan olmanızı sağlar. Tabii ki fiyatlarınızı da makul seviyede tutarsanız…

Ancak ben öğrenci işi bir yer açmayı düşünmüyorum, zincir açmayacağım fakat bir derece daha profesyonel bir iş yapmayı düşünüyorum diyorsanız, yine iyi bir kar elde etmek için dükkanınıza ona göre bir yer seçmelisiniz. Esnaflar ve çalışanlar için ciddi bir yemek alternatifi olabileceğiniz konumları tercih etmeniz hayati önem taşıyor.

SOMUT KONUŞMAK GEREKİRSE: Bu işi nusret gibi yaparsanız; yani sosyal medya pazarlama ekibine ödediğiniz ücret garsona, aşçıya ödediğiniz ücretten fazla olursa bir kişilik kebabı 80 liradan satıp ayda 250 000-350 000 TL karlar edebilmek mümkün. Ancak elbette bu rakam ilk yıllarda kolay değil elbette.

 

Kebapçı Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Gerekli prosedürler açacağınız dükkana göre değişiklik gösterecek. Kendi restoranınızı açmak ve tamamen kendiniz hizmet vermek istiyorsanız, dükkan açmak için gerekli belgeleri, gerekli kurumlara teslim etmeniz yeterli olacaktır. Franchising denilen, bayilik modülü ile çalışmak isterseniz, her bayinin şartları değişmektedir. “Tatlıses Kebap” gibi önde gelen markaların internet sitelerinden, gerekli olan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu modül, diğer modüle göre daha az sermaye gerektiren bir iştir. Bayilik alarak, reklam ve tanıtım gibi birçok yükten de kurtulmuş olursunuz çünkü bayiliğini aldığınız kurumsal yapı, bu tür şeyleri düşünür ve uygular. Ufak bütçenize rağmen sürekli televizyonlarda, gazetelerde reklamınız dönüyor olur.

Kebapçı Dükkanı Açarken Dikkat Edilecekler Ve Püf Noktaları?

Bunlar aslında diğer dükkan açmak fikirlerine göre çok da değişiklik göstermeyen şeyler… Genel olarak insanlara kebap denince akla gelen lezzeti, başarılı bir şekilde ulaştırmanız gerekiyor. Yapmanız gereken aslında bu kadar basit. Ancak masraftan kaçmak isteyen kişilerin yaptıkları bazı uygulamalar, çok başarılı olabilecek, markalaşabilecek dükkanların kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle ağız tadı gibi birçok insanın dikkatli olacağı bir konuda, her türlü ayrıntıyı düşünmeli ve müşterilerinize en kapsamlı hizmeti sunmalısınız. En ufak bir eksiklik, müşterileriniz tarafından hemen anlaşılacaktır ve olumsuz puan almanıza neden olacaktır. Bu yüzden kebap yapımında hiçbir malzemeden kaçınmamalısınız ve kebabı en doyurucu haliyle müşterilerinize güzel bir şekilde ikram etmelisiniz. Şimdiden yeni işinizde kolaylıklar dileriz.

Kebapçılık yapmak için gerekli sermaye ve elemanlar

Kebapçı açmak için en aşağı 15 bin doları dükkanın içine ayırmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Zira dışarıdan görünenlere ek olarak bu tarz dükkanlarda özel fırınlar, ocaklar, döner asma yerleri, dolaplar, bulaşık makineleri bulunur. Bunların her biri de evinizde bulunanların en az 3 katı büyüklükte ve güçtedir. Ayrıca mekan içi mobilyaydı, dekorasyon du derken bu rakam bankolaşmaktadır.

Yine bu tarz işletmelere gelen doğalgaz, elektrik ve su faturalarının küçümsenmeyecek boyutlarda olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Klasik bir kebapçı dükkanında en aşağı 3 kişi çalışır. Birisi döneri döndürüp keser, diğeri kasada durur. Diğeri ise servis yapar ve bulaşıkları halleder. Bu durumda bile hijyen için 1 kişiye daha ihtiyaç olduğunu gözden çıkarmamanız gerekmektedir. Ancak tabi kebapçı açmanızın ilk ayları zaten büyük ihtimalle müşteri kıtlığı ile geçeceği için eleman sayısını çok tutmasanız da olur.

Yazımı sonlandırmadan belirtmek isterim ki kebapçı açmak için gereken parayı kredi çekerek, forex piyasasında paranızı birkçaç ayda katlayarak veyahutta ailenizden bulabilirsiniz. Zaten bir girişimci olarak iş için sermaye temini konusu sizin için hayati önem teşkil etmektedir.

Kebapçı Dükkanı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Eğer yüz kişilik viran bir yerde bu dükkanı açmamışsanız, müşteri kaygısı çok zor çekeceksiniz demektir. Söz konusu kebapsa gerisi teferruattır sözünü sıklıkla duyabileceğiniz bir arenadır kebapçılık sektörü. Bununla birlikte Almanya’da Türklerin anlatıldığı bir filmde bile adını ”Kebap connection‘ koyduracak kadar bizim insanımızın içinde yer etmiştir. Amerika’ya ya da herhangi bir batı ülkesine gittiğinizde Türk ya da kebap sözcüklerini kullandığınızda karşılık olarak yine Türk ya da kebap sözcüklerini duyarsınız.

O kadar özleşmiş durumdadır yani Türk kimliği ile kebap sözcüğü. Bu bağlamda yurt dışında açacağınız bir kebapçı dükkanı ile sadece yerli insanımıza değil turistlere de çokça hizmet vereceksiniz demektir. Zira özellikle İstanbul’a gelen turistler kebabın methini de çok duyduklarından bu lezzeti denemek isterler. Deneyenlerin büyük çoğunluğu da bu lezzete aşık olup müdavimi olur. Kısacası hem Türk hem yabancı anlamında birçok müşteriniz olacak. Ve siz onları lezzet olarak tatmin ettikçe, onlar daha fazla sayıda dükkanıza geri dönecek.

Kebapçı dükkanı açmanın en görünmeyen ve aslında kendisini en çok hissettiren bir diğer olumlu tarafı ise birçok insanla iletişim halinde olup birçok insanla dost olacağınızdır. Kebap masalarında başlayan ve gelişen dostlukların bir başka tadı olur. Bu da sadece Türkiye gibi son derece özlerine bağlı bir ülkede hem damak tadı hem de birleştirme noktası olarak kebabın kendisini bir kere daha ön plana çıkarır.

Kebapçı Dükkanı Açmanın Dezavantajlı Ya Da Riskli Yönleri

Aslında bu sektörde söz konusu dezavantajlar ya da riskli yönler, siz işini layığıyla yaptığınız sürece minimum düzeyde seyredecektir. Sonuç olarak bir mutfak ve gıda işi yapıyor olacaksınız. Bu nedenle özellikle mutfak kısmında ve sunum bölümünde son derece dikkatli ve titiz davranmanız lazım gelmektedir. Yemeğin içinden çıkacak bir kıl; yanlış alınan bir sipariş; bunlar müşteri ilişkilerini zedeleyen can alıcı noktalardır. Sadece siz değil dükkanınızda çalıştırdığınız aşçı ve personeller de aynı özeni göstermeli ve sıfır hasarla gün kapatılmalıdır.

Bununla birlikte et alacağınız ana merkezi çok dikkatli seçmeli ve karar kıldığınız takdirde hep aynı yerden et almalısınız. Piyasada, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de sağlıksız etler mevcuttur. Bu etlerin pişirilme ve sunulma aşamasında değil de yenilme aşamasında son derece adi ve kalitesiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kendinizin denemediği etleri ve mezeleri insanlara sunmadığınız takdirde, dükkanınız son derece göz alıcı bir yer olmaya devam edecektir.

Kebapçılığın Geleceği Var mı?

Bazı tatlardan sıkılır insanlar. Tıpkı giysilerin, kitapların ve filmlerin olduğu gibi belli başlı gıda malzemelerinin ve ürünlerinin de modası geçebilir. Ancak kebap öyle değildir. Her yıl ülkemizde et tüketimi oranında büyük bir artış gözlenmektedir. Kebap ve kebapçı dükkanları da bu yükselişin getirdiği zenginlikten payını almaktadır.

“Kebapçı Dükkanı Açmak-Cidden Karlı Mı?” üzerine 3 yorum

  1. Merhabalar ben Fransa da oturuyorum ve burda bir üniversitenin yaninda kebab dukkani açmak istiyor ama eşim işlemez diyor üniversite Ve hemşirelik okuluna 500 metre uzak işlemez demesinin sebebide üniversite nin içinde resteurant var oyuzden ve 2 tane reteurant ta var sizce işlermi tesekurler

    Cevapla
  2. sa hayırlı akşamlar yaşım 17 turizm okulundan bu sene mezun olacam aşcıyım deneyimliyim ben bi kepapcı dukkanı acmak istiyorum bu sene belgemide alacam yıyecek ve ıcecek hizmetleri belgesi bizim evin karşısında cok güzel bir manzaralı bi yer var ama devletin arazisidir orayı kiralamk istiyorum bna yardımcı olabılırmsn manzarasıda cok güzel ısterseniz size video atabilrm wp den bna yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın