Kedi bakıcılığı yaparak para kazanmak

Kedi sahibi olmak zordur, öncelikle bakımı ayrı dert, maması ayrı dert, tuvaleti ayrı sorun. Ancak o kedi sevecenliğine, şefkatine bir kere alıştınız mı bunların hepsi dert olmaktan çıkıyor. Bugünkü yazımızda “kedi bakıcılığı yaparak para kazanmak”‘tan bahsedeceğim.

Kedi bakıcılığı Avrupa’da ve Amerika’da her ne kadar çok yaygın ise de Türkiye’de kedileri belirli bir yaştan sonra sokağa saldığımız için ve hayvana layık olduğu değeri vermediğimiz için pek yaygın değil. Halbuki onların da hisleri olduğunu, duygukarı ve ihtiyaçları olduğunu kabullenmeli ve şehir hayatında yaşamaları için bizlere muhtaç olduklarını kabul etmemiz gerekmektedir.

Önce biraz ilginç kedi resimlerine bakalım:

cat photo

cat photo

cat photo

cat photo

Bu kadar kedi resmi yeterli 🙂

Şimdi söz konusu iş fikrimizden bahsedelim.

Arkadaşlar kedi bakıclığının iş olmasını gerektirecek yanları “tüy bakımı, temizliği, yıkanması, aşısı, beslenmesi ve uyutulması gibi şeylerdir.”

Her ne kadar bu dünyalar harikası hayvanları sevsek de, onlarla beraber yaşama isteğimiz olsa da ev ahalisinin hepsinin 24 saat evde olması söz konusu olmayabiliyor. İşte bu gibi durumlarda kedilerin sahipleri onları kedileri yokken bakım yapmak üzere “kedi bakıcılarına emanet etmektedirler”. Böylelikle ev ahalisi işteyken evcil hayvanlarının akıbeti hakkında tasalanmak, meraklanmak zorunda kalmayarak işlerini sürdürebileceklerdir.

Son olarak belirtmem gerekir ki bu tarz bir işi yapmak için bir dükkan ya da veteriner tarzı bir şey açabilir ve iş yerinize veteriner istihdam edebilirsiniz. Bu sayede insanlar işe giderken arabaya kedilerini de alacak ve ayaküstü giderken onları sizin veteriner tarzı dükkanınıza emanet edeceklerdir. Aynı şekilde işten gelirken de kedilerini alıp eve gideceklerdir.

Bu iş fikrini özellikle hayvansever dostlarıma ve bir o kadar da merhaetli kişilere önermekteyim. Ayrıca eğer hayvan sevgisinin daha yoğun olduğu sosyo-kültürel seviyesi yüksek kasabalarda, şehirlerde bu işi yaparsanız işi tutturmanız çok daha yüksek olmaktadır.

Sağlık bakanlığından gerekli izinleri alarak ve belediyeye iş yeri açma hususunda müracat ederek söz konusu dükkanınızı açabilir ve işletmeye başlayabilirsiniz. Gereken belgeler bu iş için çok fazla değildir. Belediyeye gittiğinizde onların sizi yönlendirmeleriyle söz konusu evrakları toplar ve bir an önce işe koyulabilirsiniz.

Ayrıca kedi bakım dükkanı açmak için gereken sermayeyi bulmak için bankalardan uygun maliyetlerle kredi alabilirsiniz.

Yorum yapın