Kimsenin Hiç Denemediği Başarılı Bir İş Kurmak İçin Ne Yapmalı?

Hepinize merhaba parlak fikirler okurları. Bu yazımızda bambaşka bir konu ve açıklamaları ile karşınızdayız.

Ana sorumuz şu: Kimsenin hiç denemediği başarılı bir iş kurmak için ne yapmalı? Bu soru çok yönlü ve epey karmaşık kollara uzanan bir yapıdadır. Bu nedenle kademe kademe ilerleyeceğiz. Soru cevap şeklinde başarılı üstelik de kimsenin hiç denemediği bir iş kurmanın tüm inceliklerini sıralayacağız.

secret business photo

Risk yoksa başarı da yok.

Hiç Denenmemiş İş Ne Demek?

 • Birinci aşamada dünyanın ya da Avrupa’nın çeşitli yerlerinde denenmiş ancak Türkiye’de tek bir emsali görünmeyen işler olabilir. Ki vardır böylesi işler. Örneğin ilk etapta, parlak bir girişim olarak Amerika’da kurulan işlerin Türkiye’ye getirilmesi ve ilk kez kurulması da pek ala söz konusu olabilmektedir.
 • Bazı işlerin yayılması zaman gerektirir. Bazı ürünler ya da hizmet kolları, piyasanın şartları ve medyanın da etkisiyle çok kısa bir sürede adeta yıldırım etkisiyle yaygınlık kazanır ve popülerleşir. Bazı işlere verilen reaksiyonlar ise daha ağır ve yavaştır. Öyle ki Amerika’nın bir eyaletinde olup da hemen komşu eyaletinde olmayan girişimler ve yatırım çeşitleri bile mevcuttur.
 • Hiç denenmemiş bir işten kasıt, tamamen yeni bir iş kolu da olabilir. Örneğin selfie çubuğu satmak. Bugün bunun üretimini gerçekleştirip ilk satış noktasını kuran kişi, muhtemelen milyarder seviyesinde. Türkiye’De aynı şekilde bunu üreten fabrika ya da imalathane ve bunun satışını üstlenen satış noktaları, hiç denenmemiş bir iş denemiş ve nihayetinde yüksek ölçekli bir başarıyı elde etmişlerdir.

Kimsenin Hiç Denemediği Bir İş Kurmanın Olumsuz ve Riskli Yönleri

 • Daha önce hiç denenmediği için önünüzde örnek teşkil edecek, emsal oluşturacak bir çalışma olmayacak. Bu da işin iskeletini oluşturmak ve ABC’sini tayip etmek için sıfırdan bir çalışma gerektirecek. Yani kopya çekmenize izin yok. Feyz almanız, örnek oluşturmanıza da. Tamamen kendi disiplininizle ve içgüdülerinizle hareket edeceksiniz. Bu da çok çalışmak, çok fazla mesai saatlerinde yeni sistemler oluşturmak, yeni denemeler kat etmek anlamına gelecektir.
 • Hiç denenmemiş bir iş kuracağınız için bol miktarda risk ihtiva edecektir. İşinizden ve kendinizden ne kadar emin olursanız olun, yaptığını planlar ve programlar daha önce hiçbir gerçekliğe temas etmediği için soyut ve sanal kalacaktır. Bunu tıpkı anket sonuçları gibi görebilirsiniz. Anket sonuçları neyi gösterirse göstersin, asla gerçek değildir. Çünkü daha olmamış bir şeyin rakamlarını gösterir. Bu da bir tahminden başka bir şey değildir. Sizin de ‘daha önce kimsenin kurmadığı ve denemediği bir iş‘ yatırım alanında atacağınız her adım tahmini ve temenni boyutunda olacaktır. İşin emsalsizliği nedeniyle yaydığı riskli detayları en aza indirgemek ise yine sizin elinizde ve çalışma biçiminizde olacaktır.
 • Tek atımlık bir hakkınız var. Piyasaya çıktığınızda. İlk ürünü ya da hizmeti piyasaya sunduğunuzda; eğer orada beklenen reaksiyonu ya da istenen talebi oluşturamazsınız toparlanmanız zor olacaktır. Bu nedenle işten de işin nimetlerinden ve sonuçlarından da tam emin olmadan büyük ya da küçük hiçbir adım atmayın, gerekirse bekleyin.

Başlamak, başarmanın yarısıdır.

Kimsenin Hiç Denemediği Bir İş Kurmanın Artı Yönleri 

 • Kimse sizin ürettiğini ürün ya da hizmetin aynısını piyasaya sunmadığı için, bir kere örneksiz ve rakipsiz olacaksınız. Bu sayede, kazanma oranınız otomatik olarak yüzde bin dolayların artacak. Yani diyebiliriz ki müşterileri potansiyel olan insanları, ikna etmek için başka bir seçenekten caydırmanıza gerek kalmayacak. Tek mücadele edeceğiniz geniş manada ve sahada piyasanın genel olarak kendi şartları olacak. Bu da bir numaralı avantaj olarak cepte.
 • Bu denenmemiş, tek ve emsalsiz işi kurduğunuzda olası bir başarı halinde, pastanın tamamı size kalacak. Çünkü her şirket, her kuruluş kendi pazar payını kendi oluşturur. Bir faaliyet alanında üç farklı marka var diyelim. Bunların üçü de kendi pazar paylarını korumaya ve giderek arttırmaya çalışır. Ancak sadece bir tanesi başarılı olur. Birinin artmaıs diğerlerinin değer kaybetmesi anlamına gelir. Aynı anda iki markanın mutlak surette kazançlı çıkacağı bir saha değildir, serbest piyasa.
 • Ancak siz daha önce denenmemiş olanı deniyor ve yaşatıyor olduğunuz için, söz konusu kazançta kazancın tamamen sizin kasanıza ve cebinize dolacak. Bu da ikinci ve en büyük avantaj olarak cebinizde kalabilir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  SEKTÖRÜNÜZDE BAŞARIYI YAKALAMANIZ İÇİN OLMAZSA OLMAZ 5 KURAL

Kimsenin Hiç Denemediği Bir İş Kurmak İçin Gereken Karakteristik Özellikler

 • Risk alma gücü. Ancak iş sadece belli bir ölçekte risk almakla da kalmıyor. O riskin kabul edilebilir bir anlam seviyesinde kalıp zararlı etkilerinden arındırılıp kar için daha fazla imkan sunmasını da hazırlamak gerekiyor. Yani böylesi bir iş kuranın gözü pek olduğu kadar mantıklı da olması gerekiyor. Risk alma cüretini mantık çerçevesinde buluşturan iş adamları ve yatırımcılar tarihe adlarını başarı ile kaydettirmiştir.
 • Bodoslama risk almak, herkesin yapabileceği bir şey. Aslolan o risklerin makul bir seviyeye çekilmesi ve kaybettirecek kadar çok değil kazandıracak kadar makul bir oranda olmasını sağlamaktır. Yoksa Müslüman mahallesinde salyangoz satmak da bir risktir. Ancak kazandıran değil her açıdan kaybettiren bir risk.
 • Kendinize, kuracağınız işe ve ekibinize güvenmek: Hiç denenmemiş bir işte kuracağınız ekiple hareket edeceksiniz. Bu ekibe gözü kapalı güvenmelisiniz. Yaptığınız her hamlede, attığınız her adımda onların desteğiyle ve vizyonuyla birlikte hareket etmek, size daha az zararla haşır neşir olmanızı sağlayacaktır. Kurumsallaşmak önemlidir böylesi yeni işlerde. Çünkü etrafta gözlemleyebileceğiniz, hatalarından ders çıkarabileceğiniz tek bir örnek olmayacak. Kendi içinize bakarak, yeri geldi mi kendi hatalarınızdan ders çıkararak ilerlemeyi bilmelisiniz.
 • Asla vazgeçememek. Bu da bir diğer karakteristik özellik olarak her daim kendi kişisel bünyenizde ve şirket çatısında kendini hissettirmeli. Hiç denenmemiş bir işi kurarak zaten yeteri kadar öz güvenli olduğunuzu duyurmuş ve göstermiş olacaksınız. Bundan sonra var olması gereken tek şey, yükselme yolunuzda karşınıza çıkan irili ufaklı aksaklıklarda çabuk toparlanmayı bilmek ve eskisinden daha güçlü, daha inatçı bir şekilde yola devam etmek olacaktır.

Kimsenin Hiç Denemediği Başarılı Bir İş Kurmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

 • Eğer bu iş, daha önce Amerika ya da dünyanın bir yerinde gerçekleşmişse, işi kaynağından öğrenmenizi ve uygulamacı olarak Türkiye’de boy göstermenizi öneririz. Kurucu ayrı uygulamacı ayrıdır. Amerika’da denenmiş bir işi ülkemizde denemek istediğinizde artık kurucu değil uygulamacı olarak değerlendirilirsiniz. Bu işe dair tüm metinleri, belgeleri, hakkında çıkan haberleri gerekirse ana dilinden okuyup öğrenmeniz, işin kurulum ve uygulama aşamasında size rehberlik edecektir.
 • Hiç denenmemiş, piyasada daha önce hiç gerçekleşmemiş bir işten bahsediyoruz. Bu nedenle her daim başarı ihtimaliyle hareket edin. Yatırımınızın marka patentini mutlaka alın. Daha sonra işiniz sizin ilk denediğiniz haliyle ve zamanında başarıya kavuştuğunda birçok taklitçiniz ortaya çıkacaktır. Ancak aldığınız marka patenti sayesinde, herhangi bir hukuki anlaşmazlığa ya da kaosa sürüklenmeden kendi adınızı kendi işinizde yaşatmaya devam edeceksiniz.
 • Tarih, hiç denenmemiş işleri kurup da başarıyla ulaşan iş adamları ve girişimcileriyle doludur. Onlardan biri olmak için belki de doğru zaman, bu zamandır. Ne dersiniz?

Yorum yapın