Kimsesizken Sıfırdan Devasa İş Kurmaya Giden Yollar

Kimsesiz olmak, ilk başta ne kadar küçük Emrah’ın kaşlarını indirerek söylediği ve izleyicilerine gösterip onları göz yaşlarına boğduğu arabesk bir kelime çağrışımı yapıyor değil mi? Aslında en güzelini Vizontele filmindeki Yılmaz Erdoğan söylüyor: ”Ne güzeldir kimsesiz olmak, karışanın yok, görüşenin yok” minvalinde söylediği sözler, bizim de arka planımızı oluşturuyor.

KEDERLİ BİR SÖYLEM: Böyle bir durumda iş kurmak delilik, çılgınlık diyebilirler ancak kendinize şu soruyu sorun: “Kaybedecek neyim var?“. İnanın sıfırda iken elinizdeki tek koz olan ‘cesaret’ sizi bir anda zirvelere taşıyabilecektir. Bu kozu değerlendirip değerlendirmemek ise sizin tercihiniz.

Kimsesiz ve sıfırdan iş kurmak birçok açıdan elverişli bir ortama, sağduyulu ve baş ağrısız toplantılara ve yeni kurulacak işin enerjisinin yüksek olmasına gebedir. Etraftaki insan sayısı arttıkça kafa ve düşünce sayısı da artacaktır. Bu da kafa karışıklığı ve çok seslilik denilen aslında demokratik değil tamamen zaman kaybettirici olacaktır.

Bir işe kimsesiz başlamak demek ne demektir biliyor musunuz? O işi sizin başlatmış olduğunuz gerçeği demektir. İki kişinin olduğu yerde faşizm başlar diyen ünlü düşünür iş dünyasındaki çok seslilik denilen zımbırtının ne kadar zehirleyici ve zaman yok edici bir unsur olduğuna işaret etmiştir.

Şimdi size ilk olarak sıfırdan ve kimsesiz olarak işe başlamanın belli başlı yararlarını sıralayacağız. Akabinde de bu işin yolu nedir yordamı nedir gibi sorulara ve sorunlara pratik ve güncel yol haritaları çizerek, sizin kaybolmanıza bir kere daha engel olacağız. Hazırsanız başlayalım sevgili parlak fikirler okurları:

Yeni Mezunların İş Kurabileceği 8 Boş Alt Sektör ile yeni ve kimsesiz mezunların birinin yanında amatör bir ortama dahil olarak adeta çırak gibi işe başlamasından uzaklaşıp nasıl kendi ayakları üstünde durarak kendi işlerini kurabilecekleri boş alt sektörleri keşfedebileceğini kaleme aldık. Merak edenler için yazımız, hizmetlerinde.

Sıfırdan işe başlamak için güzel bir gün.

Kimsesiz ve Sıfırdan İş Kurmanın Faydalı Tarafları Nelerdir? 

  • Bir kere sizi bilmişlikleriyle, hiç olmayan deneyimlerini sıralayarak bencillikleriyle yanlış yönlendirecek olan insanlardan uzak durmuş olacaksınız. Böyle insanlar her yerdedir. Biz bunlara kısaca ”yancı” diyoruz. Nerede biri iş kurmaya yeltense, ona adım adım yaklaşır. 3 ay sonra bir bakmışsınız iş ile hiç ilgisi olmayan bir adamla ortak olmuşsunuz. Bilmeyenin ortaklığı yerine kendine güvenin tek başınalığı evladır arkadaşlar. En büyük işler, en özgün başarılar tek başınayken başlatılır. Daha sonra paylaşılır. O nedenle o ilk adımı atmaktan asla imtina etmeyin. Kendinizi sorgulamak yerine sistemi sorgulayın. Ve onu alaşağı edin.

 

  • Sıfırdan başladığınız her işte kendinize güvenmek zorunda kalacaksınız. İnsanın kendine olan güvenini boşa çıkarmaması, dünyanın en büyük deneyimlerinden biridir. Her kula, her yatırımcıya fırsat olmaz. Sonunda ilk başarı plaketini elinizde tuttuğunuzda, kendinizin arkanızda olduğunu bilirsiniz. Bu açıdan baktığımızda da kimsesizlik, çağrıştırdığı olumsuz sinyallere karşın aslında pozitif uçlara bağlanmış bir başlangıç aşamasıdır.

 

  • Bunun dışında sıfırdan başlattığınız her işte edeceğiniz her gelir, her kar oranı, yüksek düzeyde kılçıksız bir şekilde size kalacaktır. En az iki ortakla girdiğiniz bir iş, başlattığınız bir girişim yüzde elli / elli oranında bölünmek zorundadır. Ekonominin bilinmeyen bilimsel bir gerçeğidir. Bir kar oranı ne kadar bölünürse, o kadar zarar demektir. Bir oran bölünmeye görsün, sürekli bölünmeye başlar. Sonunda sizin elinize geçen para, hiç de hak ettiğiniz para demektir. Çünkü ortaklıklar çeşitli aracılar ve para avcıları demektir.

 

  • Bu noktadan yaklaştığımızda sıfırdan ve kimsesiz kurulacak işler sadece manevi ve psikolojik yönden değil cukkanızı doldurmak açısından da en elverişli tercihtir. Arabeskin göz karartıcı ve bol illüzyonlu ortamından uzaklaşın. Bundan sonra, özellikle iş alanında tek başına olmak, acınacak bir dram değil, kutlanacak bir zaferdir olsa olsa.

Sevgiliyle İş Kurmak İçin Neler Yapılabilir? tek başına ve sıfırdan iş kurmak dururken sevgiliyle iş kurma yolunu tercih eden okurlarımız! Bu yazı sizin için. Sevgiliyle iş kurmak mantıklı mıdır, karar verildikten sonra bu uğurda neler yapılabilir gibi soruların cevapları en güncel ve en reel şekilde sizler için kaleme alındı.

Tek başına sıfırdan işe başlamak, ufukta yeni güneşler doğurmak demektir.

Kimsesizken Sıfırdan Devasa İş Kurmaya Giden Yollar

1- Dijital işlere iyi hakim olun: 

Dünya giderek dijital bir dünyaya doğru evriliyor. Bunun herkes farkında. Siz farkında olmakla yetinmeyip bu dijital dünyada yabancı kalmamak ve her işi anında bitirebileceğiniz bir güce erişmek için dijital dünyanın temel bilgilerini öğrenin. Onun üzerine pratikler yapın. Çünkü üretiminiz ve girişiminiz hangi temelde olursa olsun dijital dünyanın sunduğu nimetlerden faydalanmak zorunda kalacaksınız.

Bu daha çok insana ulaşmak için yapılacaktır. Tek başına bir iş kurucu olarak mümkün olduğunca fazla insana ulaşmak adına, dijital dünyanın ABC’sini kavramalı ve işinizin her alanında yaşatmalısınız.

Dijital Pazarlama Neden Geleceğin En İyi Pazarlama Yöntemi adlı makalemiz de dijital pazarlamanın gelecek yıllarda ne kadar önem kazanacağının işaretlerini veriyor.

Kaybedecek bir şey yok. Gözünüzü karartın!

2- Kaybedecek Bir Şey Olmadığını Bilin ve Bunu Cesarete Çevirin 

Başkaları cesaretinize ”cüret” diyerek sizi aşağılamaya, psikolojinizi ezmeye, sizi saf dışı bırakmaya yeltenecektir. Buna kanmayın. Gandhi’nin şu sözü hepimize ders olsun. ”Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra seninle savaşırlar, sonra kazanırsın.

Kazanmanın aşamanın en sonunda olduğunu bir an bile aklınızdan çıkarmayın. Ve bu aşamaya giden yolda kaybedecek bir şey olmadığını ama buna karşın kazanılacak sınırsız sayıda değer ve para olduğunu unutmayın.

 

3- Yurt Dışıyla Bağlantı Kurabilmenin Yollarını Arayın 

İşinizi kurup belli başlı ögeleri yerli yerine oturttuktan sonra yapacağınız ilk hamle, yurt dışında açılmak olacaktır. Özellikle günümüzde ve gelecekte kar oranı en yüksek pazarlara açılmayı yeğleyin. Bu pazarlar Çin olabilir, Hindistan olabilir, Afrika olabilir.

Pazarın nereleri olduğunu bile bizden öğrenebildiğinize göre hala yurt dışına açılmak ve elde ettiğiniz başarıyı birkaç katına çıkarmak için ne bekliyorsunuz?

Yurtdışından mal temin edip Türkiye’de satmak adlı yazımız da tam bu noktada tam olarak neler yapmanız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar sizlere sunuyor.

 

4- Ya Yabancı Konuşma Dili Ya da Programlama Dillerinden En Az Birine İyi Vakıf Olun 

Devir evrensel buluşmaların aynı platformda sağlandığı bir devir. Herkesin herkesin dilini öğreneceğine, herkes tek bir dili öğrenerek ortak iletişimi güvenle ve sağlam bir şekilde sağlıyor. Siz de bu bol güvenlikli ve anlayış içeren iletişim ortamlarından uzak kalmamak ve size altın tepside sunulan işlerden mahrum bırakılmamak için yabancı dilinizi, mümkünse dillerinizi geliştirin.

Bir lisan bir insan demişler. Belki bundan sonra bir lisan bir ihale demektir. Ne dersiniz?

Yurt dışına açılmak isteyen girişicimlere birkaç yabancı dil tavsiyesi hangi dilleri öğrenip hangi pazarlara açılırım diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabımız size bir tık kadar uzak.

 

5- Yasa Dışı İşlerden Ziyade Kanun Boşluklarına İyi Odaklanın 

Yasa dışı kurnazlıklara girişip de kendinizin de nur topu gibi şirketinizin de başını yakmayın. Bunun yerine kanun boşluklarından faydalanın. Vergisiz gümrükler, vergiyle hiç uğraşmadan kargo yoluyla ithalatı gerçekleştirmek gibi kanun boşluklarından faydalandığınız takdirde hem fazlaca kazanırsınız. Hem de kimse sizi herhangi bir suçla itham edemez.

Bugünkü yazımızda kimsesiz ve sıfırdan iş kurmak için izlenecek yolları sizin için gösterdik. Umarım yazımız birçok yeni iş kapısının anahtarını o kimsesiz kişilerin eline tutuşturur. Yeni bir yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yorum yapın