Kır Düğünü Organizatörlüğü Yapmak

Düşünür Svetlana Boym ”20. yüzyıl fütüristik ütopyayla başladı, nostaljiyle bitti.” demiş. Doğru söze ne denir? Fütüristik kelimesinin tam karşılığı uçan arabalar, robotik varlıklar, vs vs. Bu tarz bilim-kurgu ögelerinin sadece filmlerde görüldüğü çağda, insanlar gelecekten istediklerini alamayınca geçmişe, maziye, toplumun belleğindeki ortak hafızalara geri döndü. O hafızanın adı: Nostaljidir.

Evlenirken yapılabilecek en nostaljik şeylerden biri ise kır düğünü. Çoğumuzun kökeni köylere, yaylalara dayanıyor. Dedelerimizin, büyük büyük babamızın izinden gitmeli ve doğanın içinde nikah kıymalıyız! Bu meraka gelip geçici bir moda gözüyle bakanlar ise kıyasıya yanıldı. Takriben 2000’li yılların başından itibaren dalga dalga yayıldı. Bugün eskimiş değil güncel seçeneklerden biri. Her kesimden insanı büyük merak saldığı kır düğünleri özel geceyi daha özel ve kutlu kılıyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında kır düğünü organizatörlü yapmak gayet isabetli bir karar olabilir. Çünkü (tüm o boşanma rakamlarına rağmen kıyılan nikah sayısının da her geçen yıl arttığı ülkemizde) neredeyse evlenmek isteyen her üç çiftten biri kır düğünü istiyor. Özellikle kadınların ilgisini çeken bu süreçleri profesyonel bir şekilde yönetirseniz, son derece keyifli bir iş yapıp güzel paralar kazanabilirsiniz.

Düğün ve organizatörlük ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız bir önceki yazımıza göz atabilirler.

Düğün Organizatörlüğü Yapmanın Getirisi Nedir?

Kır Düğün Organizatörü Karlı Bir İş Mi? 

Böyle bir iş yapıyorsanız aylık gelirleri ortalamanın çok çok üstünde olan kişilerle çalışacağınız aşikar. Bu, tamamen seçkin sınıfın numarasını tuşladığı, fiyat aldığı ve araştırdığı meslek kollarından biri. Önceden böyle bir iş yoktu. Menşei ise bu tarz şovları çok seven Amerika. Düğün organizatörlüğü işini doğuran yegane unsur ise gereklilikten ziyade estetik. Tıpkı evlerimizi iç mimarlara dekore ettirir gibi düğünlerimizi, o özel ve en anlamlı günlerimizden birini gelen misafirlere karşı bir anlamda dekore ettiriyoruz.

Her geçen yıl düğün gecelerini profesyonel yardım alarak ”hazırlatanların” sayısı artıyor. Emin olun söz konusu düğün sektörü ise o alanda az para kazanmak diye bir talihsizlik yok. Düğünde çalan orkestra, düğün fotoğrafçısı ve şimdi de organizatörü. Ki bu meslek düğünde çalışan kişilerin bir anlamda maestroluğunu yapıyor. Bu nedenle en büyük övgü ve para da onlara gidiyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  5 Adet Sigorta Şirketi Bayiliği

Kır Düğünü Organizasyonu Nasıl Bir İş? 

Her ”trend” iş gibi bu da her açıdan yeni bir iş. Pazarlama, danışma, menajer, koç.. Aynı zamanda görüntü ve sanat yönetmeni, makyöz ve dekorcu… Tüm bu mesleklerden bir parçayı taşımayı gerektiren organizatörlük, öncelikli olarak sıkı bir iletişim becerisi gerektiriyor. Diksiyonunuz düzgün, ifade gücünüz yüksek, Türkçe’niz doğru ve üslubunuz latif olmalı. Nabza göre şerbet vermeyi bilmelisiniz. İnsanlar en ufak bir ürünü alırken bile kılı kırk yarıyor. Eve döndüklerinde beğenmeyip daha sonrasında iade ediyor. Kararsızlık, her şeyin en iyisinin kendisinde olma isteğiyle birleşince, huysuzlaşıp hırçınlaşabiliyorlar. Sonuçta onların hayal ettikleri gibi bir düğün organize edemezseniz – ki bu ihtimaller dahilinde- o zaman başınız epey ağrıyabilir.

Organizasyon işi ekip çalışması gerektirir. İletişim, koordinasyon, eylem planı gibi konularda hızlı ve hatasız hareket etmeniz gerekir. Organizasyon esnasında aksayan tek bir şey tüm gecenin mahvolmasına neden olabilir. Ve genelde insanlar düğünlerine bir hafta on gün kala böyle bir talep için sizi arayacaklar. Düğün tarihlerine kadar düğünlerinde görmek istedikleri her şeyi eksiksiz bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bu işte bazen düğün fotoğrafçısı ya da orkestra bulmanız da gerekebilir. Ancak düzenli çalıştığınız bir ekip olacağı için bu konuda da büyük zorluklar çekmezsiniz.

Her zaman için kafanız üretken ve yaratıcı olmalı. Çünkü herkes düğününün ”şahsına münhasır” olmasını ister. Ona özel, daha önce hiç yapılmamış, benzersiz gibi kelimeleri sık sık kullanarak size bu konuda ciddi olduklarını göstereceklerdir. Artık sıradanlaşmış çiçekli düğün konseptlerini öne sürmeniz, müşteri memnuniyetsizliğinden başka bir şeye yol açmayacaktır.

Müşterilerin isteklerini futbol tabiriyle ”sahaya yansıtmak” konusu işin bel kemiğini oluşturuyor. Kaç kişilik olacak, misafirlere dünya mutfağından hangi yemekler hangi sırayla ikram edilecek, orkestra hangi şarkıları çalacak gibi onlarca soruyu cevaplamalı ve pratiğe dökmelisiniz.

Hem keyifli hem de zor meslekler listesindeki düğün organizatörlüğü çok kazandıran meslekler sıralamasında da ilk 20’de yer alıyor.

Yorum yapın