Kira Geliri Yüksek Ama Ucuza Satılan Daireleri Bulma Çizelgesi-(Kısa Amortismanlı Semtler)

Bu uzun başlık kısaca “amortisman süresi en kısa olan semtler” olarak da adlandırılabilir. Ancak herkes bu terimi bilmediği için bunun açılımını yaparak başlık atma gereği duyduk.

Evvela amortisman süresi kısa olan semtleri nasıl bulabileceğinizi anlatmak istiyorum. Bunun için şu aşağıdaki kıstaslara göz atmanız ve bir “checklist yapmanızı” isteyeceğim. Bu aşağıdaki kriterlerden her biri için eğer ki size uygun ise +1 puan eklemenizi isteyeceğim.

 1. Belediye “yiyici deği de çalışkan mı“? (bu gerçekten önemli çünkü yiyici belediyelerin olduğu semtlerde kimse yaşamak istemez. Ev kiralamak istemez. Hatta satın alımlar da durur. Bu tür semtlerde deyim yerinde ise “bereket kalmaz“. (Eğer belediye çalışkan ise 1 puan ekleyin)
 2. Halk bağnaz ve tutucu mu? (Her ne kadar ideolojik etkenlerin ekonomiye etkisi doğrudan değil de çok dolaylı yoldan olsa da; “uzun vadede” tutucu insanların yaşadığı semtlerde en büyük yatırım aracının gayrimenkul olması başta olmak üzere birçok faktörden dolayı bu semtlerin amortismanı yükselmektedir.)
 3. Dev kamu kurumlarına, komplekslerine yakın mı? (özellikle de kolluk kuvvetleri sürekli tayinleri çıktıkları için her gittikleri semtte yeni bir eve çıkmaktadırlar. Bu sebeple onlara yakın olmak çok büyük avantaj sağlayacaktır.)
 4. Yakınlarda yeni konut projeler yok mu? (yeni konut projeleri halihazırdaki konutların kiralarının düşmesine yol açar; bu yönden hiç iyi değildir. Hele ki iş konut enflasyonu seviyesine varmış ise tehlike çanları burada çalmaktadır.)
 5. Şehir merkezine 10 km’den daha fazla uzak mı? (uzak olması amortisman süresinin düşmesi yönünden çok büyük avantaj sağlayacaktır)
 6. Yakınındaki arsaların imar planlarında “iş yerleri ve yeşil alan projeleri var mı?
 7. Yakınında ünivesite var mı?
 8. Kültürel zenginliği çok fazla olmasına rağmen henüz yeterince reklamı yapılmamış ve satın alım yapacak kişilerin ulaşabileceği popülerliğe kavuşmamış mı?
 9. Yakınlarda fabrikalar var mı? (onbinlerce kişinin çalıştığı fabrika yakınlarında işçiler mecburi konaklama yapmak zorundadur o sebeple sürekli kiracı bulunabilecek ve rekabet de artacağı için kira geliri otomatikman artacaktır)
 10. Güvenli bir semtte mi?
 11. Semtte yaşayan halkın birincil geçim kaynağı toprak kaynaklı tarım ürünleri mi yoksa ticaret ve hizmetler sektörü mü?
 12. Bölgede terör olayları var mı? (yokse +1 ekleyin)
 13. Depreme dayanıklı mı? (dayanıklı ise +1 ekleyin) (Özellikle 2007 sonrası Deprem Yönetmeliği’ne uygun olmasına çok dikkat edin. Hele ki deprem yönünde riskli semtler ise bu konuda özel önem taşıyor.)
 14. İmar planına uygun inşa edilmiş mi ve kaçak yerler var mı? (uygun ve kaçak yok ise +1 ekleyin)
 15. Komşulardan sarhoş olup gürültü yapan, silahla havaya ateş eden var mı? (maganda komşu yok ise +1 işaretleyin)
 16. Hırsızlık olayları yaygın mı? (Mesela Adana’nın Havalimanı yakınında hırsızlık o kadar yaygın ki insanlar apartmanların 15. katına kadar pencerelerini baştan aşağı demir parmaklıklarla döşemek zorunda kalmışlardır. Bu durum gerçekten içler acısı olup amortisman süresine doğrudan etki edebilecek niteliktedir.
 17. Yörede yeşillik oranı ne kadar? (Eğer ki yeşillik çok az ise maalesef amortisman hanesine eksi olarak yazmanız gerekecektir)
Şu İş İlgini Çekebilir:  Aylık Oda Kiralamak

Bu yukarıdaki 17 maddelik çizelgeyi sık sık güncelleyeceğiz. Sizin de önerileriniz ya da değişmesini istedikleriniz var ise yorum kısmından muhakkak yazınız. Ev satın alacak ancak kira gelirlerinin güncel ve gelecektek seyri konusunda tereddütler yaşayan kişilere yol haritası, kısa rehber olması dileklerimiz ise yazımızı sonlandırıyoruz.

Saygılarımızla

Parlakfikirler Admininiz

Yorum yapın