Kira Toplama İşi İle Para Kazanmak-Bir nevi sigorta işi yaparak

Gün geçmiyor ki yeni bir iş kolu piyasada yerini bulmasın.

Başkasının adına kira toplama işi de bunlardan biri. Maliye Bakanlığı’nın her yıl açıkladığı yüksek vergi veren ve dolayısıyla en çok kar elde ettiği tespit edilen şirketlerin başında başkasının adına kira toplama işi yer alıyor.

ÖNEMLİ İPUCU: Kira toplamak için alt kiralama işi yapabilirsiniz. Yani varlıklı kişilerin mülklerini alt kiralama yetkisi ile kiraladıktan sonra siz de bu mülkleri bağımsız bölümlere ayırarak parça parça kiraya verme işiniz yapabilirsiniz. Biraz meşakatli ancak ciddi anlamda geliri olabilecek bir iş fikri. Organizasyon yeteneği güçlü olanlara tavsiye edilir.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar bu kira işini sigorta şirketi gibi yapmalısınız. Yani adamlara kira garantisi vermelisiniz ki adamlar size komisyon versin. Eğer toplayamadığınız zaman zararı siz ödeyecekşekilde anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu şekilde çok daha makul fiyata taşınmazı kiralayıp yüksek fiyatlardan alt kiracı bulmak için kiraya verebilirsiniz

En son medyada da büyük yer bulan ve yankı uyandıran Maliye Bakanlığı kayıt dökümü, 2013’te kamuoyuyla paylaşıldığında çok ses getirmişti.

Yapılan araştırma ve açıklamaya göre 2013 yılında en fazla kar eden ikinci meslek grubu, başkasının adına kira toplayan insanlardan oluşmakta. Sadece 2013 yılı içerisinde toplam kazandıkları meblağ, 615 bin lira olarak gösterilmektedir.

rent photo

Günümüzde başkası adına kira toplamak gibi ”alternatif” işlerin ortaya çıkmasında çeşitli nedenler ve ortam koşulları mevcuttur. Bu koşulları ve nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İş sahalarının giderek daralması: Türkiye’deki nüfus patlaması periyodik olarak artmaktadır. Nüfus yoğunluğu ise şehirlere ya da bölgelere eşit dağılmamaktadır. Mega kent olan İstanbul ise 80 milyonluk ülkede, 20 milyona yakın nüfusu karşılamaktadır. Her 4 kişiden 1’inin yaşadığı bir şehirde mevcut iş sahalarında çeşitli derecelerde tıkanmalar yaşanmaktadır. Tekstil gibi yüksek kar oranına ve talebe sahip olan bir iş kolu bile zaman zaman çeşitli iktisadi krizlere girmiştir. Hal böyle olunca İstanbul gibi nüfusu yoğun olan kentlerde hiçbir iş garanti değildir.
  • ”Ne iş olursa yaparım abi”cilerin bile kolay kolay iş bulamadığı bir çağa girdik. Artık hiçbir iş alanında sonsuz istihdam olasılığı yoktur. Hal böyle piyasa hem kendini kurtarmak için hem de var olan canlılığı korumak için yeni iş alanları yaratmak zorundadır. ”Başkası adına kira toplamak” gibi alternatif işler, piyasanın kurtarılması için ortaya atılan yeni iş fikirlerinden biridir. Eğer, yeni bir iş alanı oluşturulmazsa, işsizlik rakamları katlanarak artacak ve ekonomide bir yığılma olacaktır. Bu nedenle bahsettiğimiz meslek ve türevlerinin ortaya çıkışı, sistemin işlemesi için bir zorunluluktur.

Öyleyse şimdi konumuzun bir alt koluna girelim. Kira toplamak için gerekli evraklar nelerdir, nelere dikkat edilmelidir; bu meslek nasıl icra edilir gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım. Kimbilir belki yazımızı okuyan genç girişimciler, bu yazıdan sonra kira toplama işine başlaya bilirler.

  • Öncelikle, kira toplama işi direkt paranın döndüğü ve transfer edildiği bir iş olduğu için ticari hukuk açısından bir banka ile çalışmak durumundasınız. Zaten son yıllarda yapılan kira yenilikleri ile birlikte bu sadece bir tercih değil, yasal olarak da bir zorunluluktur. O nedenle kira toplama işine girecek olanlar ilk önce bir banka ile anlaşmak zorundadır. Bu da iki yolla değerlendirilebilir. Ya ev sahibinin bir banka ile zaten anlaşması vardır ve kira toplayıcısı da o bankanın üzerinden tahsilat sağlamaya devam edebilir. Ya da ev sahibinin anlaştığı banka ile değil de kendi seçeceğiniz bir bankanın üzerinden devam edebilirsiniz.
  • Kira toplayıcıları birçok farklı semtten farklı daireler için farklı ev sahipleri ile çalışmak durumunda kalacaktır. Her ev sahibinin de aynı banka üzerinden kira tahsilatını halletme ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle karşınıza birçok farklı dairenin kirasını güvenli bir şekilde ileten çeşitli bankalar çıkacaktır. Bu bağlamda, kira toplayıcısının tüm bu farklı daireleri ve bankaları tek bir merkezde toplaması gerekmektedir. Böylece söz konusu iş çok daha pratik ve merkezi hale getirilir.
  • Söz konusu bankaların birinden, şüphesiz ki en yüksek vadeli ve nominal değeri en yüksek olan bankaların birinden, bir kira sertifikası almak zorundasınız. Bu kira sertifikası ile birlikte artık hak ve yükümlülükler kapsamında güvenle kira tahsil edilebilmektedir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Mobilya Montaj İşi Yaparak Para Kazanmak

Belli başlı anlaşmalarda kira toplama işindeki insanların ek olarak bazı görevleri daha olabilmektedir. Bunlardan birkaçını meraklıları için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Depozito temin etmek: Hepimizin bildiği üzere kiracılardan kiradan önce bir güvence payı alınır. Bu güvence payının adı depozitodur. Depozitonun sağlanması için de kira toplayıcıları devreye girebilir. Depozito, eve yapılacak olası zararlar karşılığında bir teminat olarak alınır ve bu teminat da kira toplayıcısı tarafından bankalar arası transferle ev sahibine iletir. Depozito yeni kiracıların ödediği bir paradır. Bu bağlamda, kiracı bulmak ev sahibinin işiyken, bulunan kiracıdan depozitoyu temin etmek ve aktarmak da kira toplayıcılarının işidir.
  •  Raporlamak: Örneğin evde su tesisatı patladı. Bu, eve çekilecek bir fatura ile hallolursa bu faturalardan da kira toplayıcıları sorumlu olabilmektedir. Ev içi sıkıntıların, örneğin; su borusu patlaması ya da kombinin bozulması gibi- kiracıların mı ev sahibinin sorumluluğunda mı olacağı – ilk baştaki sözleşme şartlarına göre belirlenir. Eğer kiracının sorumluluğundaysa ev içinde çözülür. Ama değilse, kira toplayıcısı bu türden arızaların faturalarını da düzenlemek ve gerekli işlemleri düzene koymak için ev sahibi ile kiracı arasında köprü olmak zorundadır.
  • Bunun dışında ev, kira toplayıcısının üstüne olmadığı için tapu işlemlerinden tamamen bağımsız durumdadırlar. Kısacası kira toplayıcısı, ev sahibi ile kiracı arasındaki hukuki ve mali işleri düzene sokan bir aracıdır. Ev sahiplerinin ”uğraşmak” istememesi sonucu böyle bir iş alanı çıkmış; yüksek dereceden koşuşturma gereken işlerde stresten ve faturalardan sorumlu birini tutmak her iki taraf için de karlı bir anlaşma olmuştur.

Bir tanımlama yapmamız gerekirse, kira toplayıcıları, ev sahiplerinin muhasebecisidir. Nasıl ki bir dergi açmak istediğinizde önce notere sonra muhasebecisine gitmek ve onla anlaşmak zorundaysanız, kira toplama işinde de kira toplayıcısı olmak tam olarak o muhasebecinin yaptığı işleri yapmak demektir. Ancak önemle altını çizmemiz gereken bir nokta ise, her ev sahibinin bir kira toplayıcısı tutmak zorunda olmadığıdır. Bu yasal açıdan bir hüküm değildir. Bu bağlamda, kira toplayıcısı tutmak, sadece bir tercihten ibarettir. Bu nedenle bu meslek, henüz çok dar bir alanda yapılmaktadır. Ancak son 5 yıl içerisinde kira toplayıcısı işinde yüksek oranda bir artış gözlenmektedir. Bu artışın nedenleri ise tamamen ekonomiktir. Zira yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, böylesi ”alışılmamış” bir işin bu kadar çok kar getiriyor olması, piyasada büyük bir şaşkınlık doğurmuştur.

Kira toplayıcıları genelde komisyonla çalışır. Piyasadaki genel oran ise kiranın yüzde 10’una tekabül etmektedir. Kira 1.500 lira ise kira toplayıcısı bir aylık tek bir kiracıdan 150 lira kazanmaktadır. Küçük bir hesapla, sadece 10 ev sahibinin ya da dairenin kira toplayıcısı olmak, size en az 1500 lira kazandıracaktır.

Son olarak yazımızı okuyan ve hala kira toplayıcılığı işine girmek isteyenler için birtakım mesleki zorunlulukları yazalım. Para kazanmak hele ki bu kadar yüksek paralar kazanmak zor olmadığı gibi o kadar da kolay değildir:

  • Birincisi yüksek bir takip duygunuzun ve sabrınızın olması gerek. Ev sahipleri, sizi işe alarak bir sürü resmi evraktan, kira kontratından ve banka makbuzlarından kurtulmuş olur. Sizin işiniz ise bütün bu evrakları, dökümanları ve makbuzları düzgün bir şekilde takip etmek ve sınıflandırmaktır. Tüm bu kağıtların arasında yapacağınız küçük bir hata bazen maddi açıdan büyük yanlışlara yol açabilmektedir.
  • İşin bir de psikolojik yönü vardır ki o da işi zor kılan etkenlerin başında gelir. Malumunuz her kiracı, kirasını tak diye gününde ödememektedir. Bu nedenle yüksek oranda iletişim yeteneğiniz ve parayı zamanında alma kabiliyetiniz olmalı. Alınmayıp da biriken kira miktarları ileride altından kalkamayacağınız oranda kafa karıştırıcı ve sabır zorlayıcı olabilir.

Yorum yapın