Kısa Film Çekerek Para Kazanmak

Günümüzün popüler uğraşlarından biri de kısa film. Kieslowski adlı Polonyalı yönetmenin ”Amatör” filminde normal bir fabrika işçisinin bir gün karısından el kamerası hediye alması ve kısa filmler çekmeye başlaması anlatılıyor örneğin. İnsanların, içgüdüsel olarak her zaman için belli başlı istekleri ve gizli arzuları vardır. Sanatsal işlerde de bu içgüdülerin tetiklenmesi sanatsal ürünlerin ortaya çıkmasına birinci dereceden etki ve nüfuz eder.

film photo

Kimisine bir dolma kalem hediye edilir ve yazmaya başlar. Kimisine bir fırça, bir yağlı boya. Kimisi ise beste yapmak için bir gitarın, bir piyanonun ortaya çıkmasını bekler. Ancak günümüzde sanat ile zanaat, sanat ile ticaret yani sanat yoluyla para kazanmanın önü açılmıştır. Her 1000 kişiden 1’i para kazanıyor olsa da böyle bir şeyin olma ihtimali, insanları da sanatsal hazzın yanına sanattan para kazanma yoluna itmiştir.

Siz bir kısa film çekerek onun üstünden para kazanmak için size bir el kamerası hediye edilmesini beklemek zorunda değilsiniz. 20. yüz yılın sonlarında ve yüz yılımızın başında modernite ile birlikte kendini yeniden tanımlama ve keşfetme şansı bulan modern insan, artık sanat ile para kazanmanın birbirine zıt olmadığını ve yeni ideallerin sevdiğin işi yap üstüne bir de para kazan mottosunu benimsemiştir.

Bu yazımızda ülkemizde kısa film çekmenin zorluklarını kendi hayatımdan örneklerle açıklayacağız. Daha sonra ise kısa film çekilirken dikkat edilecekleri sizlerle paylaşacağız. Kısa filmler çekerek nasıl para kazanacağınızı da tane tane, herkesin anlayabileceği şekilde dilimiz döndüğünce sizlerle paylaşacağız.

Online Film İzleme Web-Sitesi Kurmak birileri çeker, birileri izler, yönetmen / yapımcı / senarist ve izleyici arasında da birileri web- sitesi kurarak bu işin ticaretini yapar. Online film izleme web – sitesi kurmanın ne denli kar getiren ve kazanç sunan bir iş olduğunu yazımızı okuduktan sonra fark edecek ve ”acaba bu işe girsem mi” gibi yeni bir soruyla kendinize ve etrafınıza soracaksınız. Bu soruları parlak fikirlere sorun ve birtakım cevaplar için yazımıza tıklayın. Şimdiden keyifli okumalar.

Her uğraş, her edinim, her hobi üretim fazlası ve rağbet oluştukça kendi sektörünü kendisi oluşturur. Bunun en güncel ve en reel örneklerinden biri de kısa filmdir. Tıpkı yer altı edebiyatı gibi. Yer altı edebiyatı nasıl ki adıyla sanıyla ayrı bir raf kapmayı başardıysa kitapçılarda, kısa filmler de aynı şekilde kendi sektörünü oluşturdu. Yarışmaları, ayrı gösterim salonları, ayrı ödülleri ve ayrı kanalları olduğuna göre, bugün artık dünyada da ülkemizde de bir kısa film sektörü var diyebiliriz gönül rahatlığıyla. Bu sektöre adımı atacak arkadaşlara hiçbir yerde bulamayacağınız önerileri sizlerle paylaşacağız.

Kısa Film Çekerken Adım Adım Dikkat Edilecekler 

1- Senaryonuzu profesyonel bir şekilde yazın: Bazıları kısa filmdi’r nasılsa diyerek hiç önemsemeden çalakalem yazar senaryoyu. Karakterlerin adı noksan, replikler gelişigüzel yazılmıştır. Olay örgüsü bile seyrek seyrek silik biçimde yazılır. Bu da filmin çekilme aşamasında 2 dakikalık, 3 dakikalık olsa bile çeşitli sıkıntılar doğurur. Bir kısa film çekmek ve dünyayı yerinden oynatmak mümkün iken, sizin daha senaryo aşamasında göstereceğiz bir fevrilik, bir eksik tutma ritüeli, işlerin en başta sarma sarmasına neden olacaktır. Başta işinizi ciddiye alın ki sonra insanlar ve izleyiciler de sizin işinizi ciddiye alabilsin.

2 – Oyuncularınızı eş dosttan değil mümkünse mektebinden, tiyatrodan seçin: Aklımda bir kısa film projesi var” ya da ”Elimde bir kısa metraj senaryo var, oynamayı düşünür müsün” sorusunu ev arkadaşlarına, okulda çalışma arkadaşlarına, en yakın dostlarına soranlar da yine aynı şekilde daha en başta kendi işlerine saygı duymayan insanlardır. Bu nedenle siz eli yüzü düzgün sağlam bir kısa film çekmek istiyorsanız oyuncularınızı eş dosttan değil mümkünse bu işin okulunu okumuş emekçilerden seçin. Ya da ajanslarda olanlardan. Ya da tiyatroculuk mesleğini ifa edenlerden. Bir filmin altın vuruşu oyuncular üzerinden yapılır. Ve yine biliyoruz ki oyunculuk kötüyse, iyi senaryo filmi kurtarmaya yetmez.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Pırlanta Tasarlayarak Para Kazanmak

3- Sponsor bulmaya çalışın: Kısa filminiz için bir sponsor bulabilirseniz bu işin yarısından çoğunu hallettiniz demektir. Çektiğiniz kısa süre içerisinde bile oyunculara, sette çalışan diğer yardımcılara en azından onların karınlarını doyurmak ve barınmalarını sağlamak için bütçe ayırmalısınız. Bunun yanı sıra kamera kiralamak ya da ışık, şaryo gibi cihazları temin etmek için de paraya ihtiyacınız olacak. Meseleye farklı bir açıdan bakacak olursak. Sponsor bulduğunuz takdirde kısa filminizi o kadar profesyonel ve eli yüzü düzgün bir şekilde çekme şansınız artacak demektir.

Kısa film çekmek için illa ki kameraya ihtiyacınız yok. Iphone fotoğrafçılığı gibi Iphone filmciliği de artık epey revaçta. Bunun dışında el kamerasıyla çekilen ve sinema salonlarında gösterime tabi tutulan nadide filmler de var. Örneğin ”Türev” adlı amatör film, bir amatör ruhu yakalayarak birçok ödül toplamış ve bu işin altında imzası olanlar bu filmden para kazanmayı da bilmiştir. Yine aynı şekilde ”Bir Tuğra Kaftancıoğlu filmi” adındaki film de deneysel olarak el kamerasıyla çekilmiştir. Tüm bu bilgilerin ışığı altında artık sinemaya gönül verdiyseniz kısa film çekmeme gibi bir şansınız yok!

4- Mekanları önceden belirleyin ve ayarlayın: Mekan analizi şart. Bunun için işinizi şansa ya da tesadüflere bırakmayın ve filmin çekileceği mekanları önceden hazır edin. Bunun için belediye ya da diğer yetkili kurumlardan izin alınacaksa onları da ihmal etmeyin. Örneğin bizim metroda gerçekleşecek bir çekimimiz sırf izin almadığımız için iptal edilmişti. Bunlara dikkat etmeniz filmlerinizin ve yönetmenliğinizin geleceği için epey mühim.

5- Hangi araçları kullanacağınızı önceden karar verin: Işık kullanacak mısınız? Kamera açılarında pan ya da tilt yapacak mısınız? Bu tür sorulara bir yönetmen ya da yapımcı olarak siz karar vermelisiniz. Kararı alınmayan şeyler ise sinema gibi çetrefilli işlerde epey netameli oluyor. Bunu da baştan söyleyelim.

6- Film bitti, sıra montajda: Filmin montajını kendiniz yapabileceğiniz gibi kurgu işlerinden anlayan bir arkadaşa da yaptırabilirsiniz. Ama şunu unutmayın ki bir kısa film derli toplu ve derdini anlatma konusunda direkt olmalıdır. Bu nedenle en az oyunculuk kadar montaj da bu sanatın bir parçasıdır ve uzman ellere bırakılmalıdır.

Her kısa film, uzun metrajlı filmlere geçiş yapmak için bir ara kapıdır. O ara kapıdan ne kadar zamanında geçerseniz zamanı gelince uzun metrajlı filmler için kolları sıvamaya başlarsınız. Peki kısa film çekerek nasıl para kazanabilirsiniz? İşte size kısaca bu konuda bilgiler!

Kısa Film Çekerek Nasıl Para Kazanabilirim? 

Türkiye’de kısa metraj alanında onlarca festival yapılıyor. O festivallere kısa filminizle başvurabilirsiniz. Oradan alacağınız bir derece ile kamera kazanabilir ya da para ödülü elde edebilirsiniz. Bunun için bu festivalleri yakından takip etmeli ve istenilen şartları yerine getirmelisiniz.

Bununla birlikte kısa filminiz için sponsor bulmanız da geleceğiniz için önemli bir adım olacaktır. Bol bol kısa film çekmeye ve onları önemli yönetmenlere izletme şansını sonuna kadar yakalayın. Sizde bir ışık, bir cevher keşfedecek olurlarsa daha fazla ve bütçeli filmler için önünüz açıldı demektir.

Yorum yapın