Kısa Sürede Küresel Şirket Olabilmek İçin Gerekenler

Herkese merhaba. Bu yazımızda en kısa sürede küresel bir şirkete sahip olmak için yapılması gerekenleri, izlenmesi gereken yolları, taviz verilmemesi gereken gerçekleri açıklayacağız.

Türkiye’de girişim ve yatırım yaparak şirketleşme yolunda önemli adımlar atan irili ufaklı binlerce firma var. Aynı şekilde faaliyetlerine ara vermeden devam eden ve her geçen yıl sayılarını arttıran şirketler de söz konusu. Türkiye’de üretim yapan ve hizmet veren şirketler, genelde şu alanda faaliyet göstermektedir.

  • Bitkisel ve Hayvansal Üretim: Ülkemiz her ne kadar yıldan yıla sanayileşme yolunda ilerleyen bir ülke olsa da, hala bir yanıyla da tarım ülkesidir. Bu nedenle bitkisel ve hayvansal üretim yapan şirketler, en karlı iş olanaklarıyla hayatlarına devam etmekte ve periyodik olarak gelişim göstermektedirler.

 

  • Balıkçılık ve Su Ürünleri: Türkiye, coğrafi özellikleri nedeniyle bir yarımada ülkesidir. Topraklarımızda ”Su Ürünleri Fakültesi” olarak ayrı bir lisans eğitim programı da vardır. En fazla kar yapan şirketlerin başında balıkçılık ve su ürünleri üretimi yapan şirketler yer almaktadır.

 

  • Tütün Ürünleri: Türkiye, kendi tütününü kendisi üreten ender ülkelerden birisidir. Dünya piyasasında Amerika ile birlikte, hatta birçok sigara markasına baktığımızda görüldüğü üzere Amerika ile ortaklaşa çalışarak tütün piyasasının mutlak egemenlerinden biridir. Günümüzde yurttaşlarımız, bir paket sigaranın ne kadar pahalı olduğundan yakınsa da Avrupa ülkeleri arasında en ucuz sigara satışı yapılan ülkelerin başında gelmekteyiz. Ülkemizde üretilen tütünlerin dünya ortalaması baz alındığında çok daha fazla kaliteli de olması, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin yüksek oranda karlı ve dış dünyaya açılmaya meyilli şirketler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

kü1

  • Tekstil Ürünleri: Tekstil ürünleri üreten ve satan şirketler de büyüme kapasitesi geniş ve büyüme potansiyeli yüksek olan şirketlerdir. Söz konusu giyim olduğunda, Afrika’nın belli başlı bölgeleri hariç tüm dünyanın giyinmek zorunluluğu olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle yiyecek ve giyecek sektöründe baş gösteren şirketler, dünya skalasını yakalayabilirler ve üretimlerini bu doğrultuda yapabilirlerse, küreselleşme alanında çok rahat adım atabilmektedirler.

 

  • Kağıt Ve Kağıt Ürünleri: Ormancılık alanında faaliyet gösteren şirketler ile birlikte piyasanın içinde ortak çalışan kağıt şirketleri, sadece yıllık ders kitaplarının karşılanması açısından bile kar elde etmeye ve kendilerini geliştirip dünyaya açılmaya son derece açık şirketler olarak göze çarpmaktadır.

 

Üretim ve satışınız hangi ürüne dayalı olursa olsun küreselleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen bir şirket olmak için, dikkat etmeniz gereken kurallar, uymanız gereken adımlar mevcuttur. Şimdi bu adımları sırasıyla yazıp açıklamalarını yaparak sevgili okurlarımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Kısa Sürede Küresel Şirket Olmak İçin Yapılması Gerekenler? 

  • Dünya vatandaşlarını hedeflemek: Yıllardan beri duyduğumuz bir söz vardır. ”Müzik, evrenseldir.” Çünkü müzik ürünlerini alırken de tüketirken de dikkat edilen nokta dil ya da ülke değildir. Çünkü müziğin kendisinin herhangi bir insana ulaşmasına engel olacak bir birim mevcut değildir. Siz de şirketinizi ve şirketinizin ürettiği ürünleri, müzik gibi evrensel bir statüye ulaştırmalısınız. Bunun için de geniş bir vizyonla dünya vatandaşlarını hedeflemelisiniz. Öncelikli hedefiniz yurdunuzdaki potansiyel müşteriler olsa da daha geniş bir perspektifte dünya vatandaşları, gündeminizde olmalı. Bir tişört mü üretiyorsunuz? Bunu sadece İstanbul ya da İzmir’deki insanları baz alarak değil, Milano’daki, Amsterdam’daki insanları baz alarak üretmeli ve üretimlerinizi evrensel bir dizaynda tasarlamalısınız. Ancak hedef vizyonu geniş olan şirketler, belli başlı oranlarda dünyaya açılabilir. Daha önce bunu deneyen giyim şirketleri, örneğin tişört baskılarındaki Türkçe ifadeleri kaldırıp yerine evrensel bir dil olan İngilizce kelimeler ve görseller koydular. Bu, elbetteki önemli bir adımdır. Ancak tek başına yeterli değildir. Şirketler, evrensel düşünce anlayışına gark olmalı ve attıkları her adımda dünyaya hitap etmenin yollarını bulmalıdır. Bunun için de Türkçeyi İngilizceye çevirmek yeterli olmayacaktır. Özünü yitirmeden, Türk kültürünü ve anlayışını özünde muhafaza ederek evrensel değerlere ulaşmalı ve nihayetinde önce Türk sonra dünya vatandaşı olarak, şirketi de küreselleşme yollarında hızlı ve güvenli adımlarla yükseltmeyi bilmelidir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Bisiklet Kiralama Dükkanı Açmak - Röportaj

kü2

  • Yurt dışına açılma zamanını iyi belirlemek: Bu maddeyi daha iyi açıklamak ve akla yatkın hale getirmek için yine bir örnekle devam edelim. Futbolu düşünelim. Nice futbolcumuz, yurt dışına açılmış, İtalya, İngiltere, Almanya gibi önemli ülkelerin kaliteli liglerinde forma giymiştir. Ancak, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az oyuncumuz bu yurt dışı transferlerde tam randımanlı oynamış ve adını oralarda da duyurmayı bilmişlerdir. Şirketler de aynı vizyonu benimsemeli ve hızın tuzaklarına düşmemelidir. Daha tam olgun bir alt yapıya sahip olmadan, vizyonlarını geliştirmeden yurt dışına açılan şirketler, çok geçmeden büyük zarar oranlarıyla, iflasların eşiğine gelerek ya da doğrudan iflas ederek ağızlarının payını almıştır. Bu nedenle iyi bir plan – program değerlendirmesiyle, aceleci davranmadan ancak geç de kalmadan yurt dışına açılma takvimi oluşturmalı ve o takvime göre hareket edilmelidir.

 

  • Ucuza Kaliteli Hizmet Sunmak: Yurt dışında boy gösteren küresel şirketlerin arasında gözle görülür düzeyde muazzam bir rekabet vardır. Siz de küresel bir şirket olduğunuzda bu rekabetin içinde bulacaksınız kendinizi. Rekabet ortamına dayanmak ve bir şirket olarak ”ben de varım” demek için hiçbir zaman kaliteli üretimden vazgeçmemeniz gerekmektedir. Küresel piyasa, yerel piyasadan çok daha çetin ve acımasızdır. Yapılan bir hata ya da gösterilen bir yetersizlik, bir daha o piyasanın içinde var olmamanıza sebep olabilir. Aynı zamanda üretim kalitenizi aynı oranda tuttuğunuz gibi her daim geliştirmenin yollarını da aramalısınız. Alternatif seçenekler sunmalı, yenilikçi olmalı ve şirket olarak ürettiğiniz her yeniliği piyasaya da kabul etmeyi bilmelisiniz. Bu nedenle şirketiniz vizyon olarak araştırmayı, incelemeyi, karşılaştırma yapmayı ve çalışkanlığı motto edinmelidir. Ürün kalitesinden taviz vermediğiniz gibi aynı zamanda ucuz olmayı da bilmelisiniz. Ancak adınızı bir dünya markasına dönüştürmeyi başardığınızda istediğiniz kadar pahalı olmayı hak edersiniz. O zamana kadar ise yoğun bir şekilde en kaliteli ve en ucuz olmanın yollarını aramalı ve bulana kadar gayret etmekten uzak durmamalısınız.

kü 3

  • Yaratıcı Olmak: Eğer küresel bir şirket olmak için yola çıktıysanız önce iç dinamiğinizi kurmalı ve onu muhafaza etmelisiniz. Bunun için de önce kalıcı ve karlı bir şirket olmayı başarmanız gerek. Şu an dünya çapındaki her şirket de ilk kurulduklarında yerel ve küçük birer şirketti. Bu bilgiyi hiçbir zaman unutmamalı. Her gelişme, önce yavaştır. Daha sonra ise gelişim grafiğini hızlıca yukarılara çekmek için ihtiyacınız olan yegane şey, yaratıcı olmaktır. Bir şirket nasıl yaratıcı olabilir? Evvela reklam kampanyalarıyla. Günümüzde birçok önemli markanın yurt dışına da verdiği reklamları, evrensel dil üzerinden doğrudan her dilden her dinden insanın kolayca algılayacağı düzeydedir. Bununla da yetinmez büyük şirketler. O reklamları yalın ve sade yaptıkları gibi tamamen yaratıcı bir düzlemde eğlenceli kılmayı da başarırlar. 21. yüzyılda şirketler, eğlenceli, neşeli, pozitif ve tamamen özgün olmak zorundadırlar. Bu nedenle şirketiniz hangi ürün üzerinden piyasada hakimiyet kurmak isterse istesin, yetenekli kalemlere, metin yazarlarına ve reklamcılara ihtiyaç duyacaktır. Bir şirketin reklamsız, bir reklamın da yaratıcılıktan uzak büyümesi, yaygınlık kazanması imkansızdır. Küreselleşmenin yolu, fark yaratmaktan geçer.

 

Yorum yapın