KİTAP YAZARAK EK GELİR ELDE ETMEK

İyi akşamlar arkadaşlar.. Haftanın ilk akşamı hepinize mutlu, sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta diliyorum. Bu haftanın ilk yazısında da ek gelir fikirlerine bir ekleme yapmak istiyorum. Aslında bu iş fikri teknik olarak herkese uygun fakat ben ev hanımlarına ek gelir bazında değerlendirdim. Başlıktan anlayacağınız üzere evde kitap yazarak para kazanmak konusunu ele alacağız.
Bu konuda yazar ve sanatçı arkadaşların, sanatın para için olmayacağını savunanların tepkisini çekeceğim muhtemelen..:) Ki haklısınız da.. Aslında burada hem sadece para için kitap yazılamayacağını savunup hem de böyle bir ek gelir fikri sunmam biraz çelişki yaratıyor farkındayım. Ama şöyle bir durum da var ki, klasiklerin ortaya çıktığı zamanlara göre artık Dostoyevskilerin, Balzacların veya Tolstoyların yetişeceği bir devirde değiliz. Sadece birkaç tane klasik ve birkaç tane 21. Yüzyılın o New York Times kitaplarından karşılaştırmalı olarak okumuş birisi bile ne demek istediğimi rahatça anlıyordur. Yüzyılların eskitemeyeceği klasiklerin yeniden ortaya çıkması için çok ortanca bir dönemdeyiz. Uzun süre beklemeye ihtiyacımız olduğu kesin. Dolayısıyla bugün çok kaliteli potansiyele sahip eser yazan dahiler varsa da biz henüz tanımıyoruzdur; bir yüzyıl sonra ancak değerleri anlaşılır….:D
Bu düşünce doğrultusunda konumuza dönecek olursak evde kitap yazarak para kazanmak o kadar da zor değildir. Yani tabii ki Şinasi ve diğer Tanzimat yazarları gibi makine hızında hikaye yazmanız gerekmiyor..:D Tarzınızı belirlemekte tamamen özgürsünüz. Bu bağlamda biraz dizi izlemiş, biraz da en azından gençliğinden kalma aşk romanı okuma alışkanlığı olan her hanımın rahatça yapabileceği bir ek gelir işidir..:)

Şimdi, evden kitap yazarak para kazanmak fikrini temel hatlarıyla ele alalım:

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1)DİĞER PARA KAZANDIRAN MESLEKLER ARASINDA GELİRİNİZ KOMİK KALABİLİR; AMA BU EK GELİR FİKRİNDE TAMAMEN ÖZGÜRSÜNÜZ.

Bu Bey amca gibi istediğiniz zaman istediğiniz yerde ek gelir elde edebilirsiniz..:P
Bu Bey amca gibi istediğiniz zaman istediğiniz yerde ek gelir elde edebilirsiniz..:P

-İstediğiniz zaman yaparsınız. İstemediğinizde yapmazsınız. Vardiya, sipariş diye bir şey yok..;) Ayrıca; hiç ön görülemeyecek şekilde patlama da yapabilirsiniz..

2)KİTAP YAZARAK PARA KAZANMAK İSTİYORSANIZ, SEVMEDİĞİNİZ FORMALİTELERİ YAPMAK GİBİ BİR ZORUNLULUKLA KARŞILAŞMAYACAKSINIZ.

-Zaten ortaya koyduğunuz ürün de tamamen içinizden gelen bir hikaye olacak

Şu İş İlgini Çekebilir:  Odanızdan Yönetebileceğiniz 4 İş Fikri

3)PEKİ NEDEN PARA KAZANMAK İÇİN BU KADAR GÜZEL BİR İMKAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM? ÇÜNKÜ MUHTEMELEN YATKIN OLDUĞUNUZ KONULARLA TALEP OLAN KONULAR UYUŞUYOR OLACAK.:)

-Bildiğimiz Türk dizileri ve post-modernst Türk romanları işte. Yok Ali Ayşeyi seviyormuş, yok aslında başından beri Veliyle aldatıyormuş, vs. Vs.:D Kimse sizden bir Çalıkuşu veya Sinekli Bakkal ortaya çıkarmanızı beklemiyor rahat olun 😉

4)TABİİ İLGİ ALANINIZA GİRMİYORSA KENDİNİZİ SAKIN BUNUNLA SINAMAYIN. BİNBİR ÇEŞİT FARKLI TARZDA AMATÖR ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYARAK DA EK GELİR ELDE EDEBİLİRSİNİZ.

-Belki de bir Agatha Christie ya da bir JK Rowlings evde Kiraz Mevsimi izleyerek harcanıyordur. 😛

5)TEKNİK KISMINA GELECEK OLURSAK.. BURADA İKİ SEÇENEĞİNİZ VAR. KLASİK YAYINCILIK VEYA E-KİTAP YÖNTEMİYLE YAYINCILIK…

-E-Kitap günümüzde henüz tam popüler olmamıştır kabul.. Ama yoğun tempodan dolayı kitapçılarda ve kitap sitesinde gezinmeye vakit bulamayan birçok insan yanındaki cihazdan ücretli-ücretsiz yayın indirmekte ve bu kişilerin sayısı sürekli artmaktadır. Dolayısıyla kısa kısa e-kitap yazarak para kazanmak da mümkündür.

6)TABİİ 5. MADDEYİ UYGULAMAK KONUSUNDA KİTABIN SATIŞ FİYATI, TASARIMI, VS. KONULARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BİRÇOK ADIM VAR..

-Öncelikle eğer e-kitap yazıyorsanız ve bu konuda bilgili değilseniz siz sadece ek gelir elde edeceğiniz kitabı yazın.. Kitabın formatını ehline bırakın. Ayrıca iddialı ve çekici bir kapak tasarımının olması için de bu konuda tecrübeli birinden yarım almanız tavsiye edilir.

7)SATIŞ KISMINA GELİRSEK.. BAHSETTİĞİM TARZDA E-KİTAP FİYATLARI GENELDE 10 TL CIVARIDIR. TAŞ ÇATLASA 20 TL VE ÜZERİNE ÇIKAR. ÇEŞİTLİ MAĞAZALARA GÖZ GEZDİREREK BU ANALİZİ SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ. KLASİK YAYINCILIKTA İSE BİRAZ DAHA FARKLI ETKENLER DEVREYE GİRECEKTİR.

-E-kitapta zaten çok masrafınız olmayacak. Dolayısıyla para kazanmak ilk seçeneğiniz olmasın. Optimum fiyatı seçerek güzel kapaklı ve dolu içerikli bir kitabı insanlara sunduktan sonra sıradaki kitaplarınız için ciddi prim elde edersiniz. Klasik yayıncılıkta ise yayın masrafı, yayın evinin komisyonu, vs. konularda müzakere ettikten sonra makul fiyattan bir piyasaya sürüm yapabilirsiniz.

8)PARA KAZANMAK DIŞINDA FAYDALARINA GELİRSEK.. KİTAP YAZDIĞINIZ ZAMAN GERÇEKTEN BEYNİNİZDE BİR ARINMA VE DİNGİNLEŞME HİSSEDECEKSİNİZ.

Yazmak; 21. yüzyılda çoğu insanın terapisidir..
Yazmak; 21. yüzyılda çoğu insanın terapisidir..

-Hepimizin birer makine formatında sabahtan akşama koşturduğu hayatta artık çok kişiyle sohbet etme ve insan tanıma fırsatımız olmuyor malum..Ama kitabınız okundukça gerçekten tüm o kişilerle muhabbet etmiş gibi hissedeceksiniz.

9)EVDE KİTAP YAZARAK PARA KAZANMAK; AYRICA HAYATINIZI DAHA AMAÇLI HİSSETTİRECEK VE ÜRETKENLİĞİNİZ ARTACAĞI İÇİN DAHA ENERJİK HİSSEDECEKSİNİZ.

Üretmeye başlamanız ve akabinde elinize geçen ek gelir ile özgüveninizin artışına siz bile inanamayacaksınız..
Üretmeye başlamanız ve akabinde elinize geçen ek gelir ile özgüveninizin artışına siz bile inanamayacaksınız..

-Fazla söze gerek yok. İşleyen demir parıldar..;)

10)KONU DIŞI BİR MADDE OLARAK; SADECE BU EK GELİR İMKANI BİLE BİZE GÖSTERİYOR Kİ; TEKNOLOJİ SAYESİNDE İNSANLARA FİKİRLERİMİZİ DUYURMAK VE İLETİŞİME GEÇMEK ARTIK ÇOK DAHA UCUZ VE ÇOK DAHA KOLAY.. :)) ŞAKA BİR YANA; YANLIŞ ELLERE GEÇMEDİKÇE TEKNOLOJİ, BİRÇOK KONUDA SOSYAL ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR.

Biraz bize de iş düşüyor tabii..:)) Para kazanmak için herkesin yararlanma şansı olan fırsatları iyi araştırmalıyız.
Biraz bize de iş düşüyor tabii..:)) Para kazanmak için herkesin yararlanma şansı olan fırsatları iyi araştırmalıyız.

-Soylu olmanıza gerek yok; referanslı olmanıza ya da torpilli olmanıza da.. Yazın, piyasaya sürün ve para kazanın, bu kadar..

Genel olarak pek akla gelen bir iş fikri olmasa da gördüğünüz gibi kitap yazmak gayet uygulanabilir bir ek gelir imkanıdır. Ayrıca e-kitap ile para kazanmak da işlerinizi daha da hafifletecek ve ağız kokusunu çekmek zorunda kalacağınız insanları aradan çıkaracaktır. Hanımlar; ilk kez duyuyorsanız kitap yazarak ek gelir elde etmek size abes bir konu gibi gelmiş olabilir, tahmin edebiliyorum. Ama “yok yaa ben yapamam.” demeden önce tekrar düşünün derim. Para kazanmak için fırsatlarla dolu bir iş fikri..

“KİTAP YAZARAK EK GELİR ELDE ETMEK” üzerine 5 yorum

 1. site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

  Cevapla
  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Yasemen Hanım. Sitemiz kullanıcı odaklı “iş fikirleri” makalelerini yazmaya devam edecektir. Bizim çöp sitelerden farkımızı sizler göstereceksiniz…

   Cevapla
  • •Gizem Hanım; yazımıda da belirttiğimiz üzere; öncelikle kendinize iyi bir pc, tablet ya da yazı yazma aleti temin edin.

   •Ardından iyi bir editörlük programı bulun (word bile olur)

   •Sonra ise her gün düzenli olarak belirli miktar sayfa yazın, zaten en geç 1.5 yılda kitabınızı hazır etmiş olursunuz.

   • Bitirdikten sonra ise bunu pdf formatına getirerek yayınlamak istediğiniz web-sitesi arayışına geçmeniz gerekmektedir ki maalesef Türkiye’de söz konusu e-kitabı yazdıktan sonra yayınlayıp satış karşılığı gelir elde edebileceğiniz bir platform yok.

   • Size önerim yazmayı bitirdiğiniz anda bu e-kitabı kendi web-sitenizde yayınlamanız.

   Saygılarımla
   site admini

   Cevapla

Yorum yapın