Kolayca Kredi Alabilmenin 5 Çakallık Dolu Yolu!

Bu gün burada kolayca kredi alabilmek için yapılabilecek 5 yolu araştıracağız, tartışacağız, konuşacağız birlikte. Aslında sadece ben konuşacağım. Ya da kredi çekmenin en kolay 5 yolu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım diyelim.

Önce kredi çekmek nedir, neden kredi çekilir gibi konular üzerinde duralım. Kredi çekmek için araştırmalarınız sonucunda uygun gördüğünüz bankaya istediğiniz miktarı belli eden kredi başvurusunda bulunmalısınız. Araştırmalarınız sonucunda diye altını çizerek belirtiyorum çünkü her bankanın kredi miktarına göre belirlediği faiz oranları farklı. Araştırın en uygun krediyi en az ne kadar faizle kullanabilirsiniz buna öğrenin ve kredinizi bu doğrultuda çekmeye dikkat edin. Siz başvurunuzu tamamladıktan sonra bankanız da kendi araştırmalarını yapıp size geri bildirimde bulunacaktır. Kredi kartı ve ya başka sebeplerle borcu olan bir müşteriyseniz ya da kredi notunuz düşük ise sizin talep ettiğiniz miktarın altında bir taleple geri dönebilirler. Kredi çıkmayabilir ve ya vade sayısında değişiklik yapabilir banka. Eğer kredi alabilirseniz sonucunda bir sürü kâğıda imza atmak zorunda kalacaksınız ve en zoru da bence bu. Peki, insanlar neden kredi çeker. Kredi çekmek bence normal bir durum değil, çünkü anaparanın üzerine deli gibi faizler işliyor. Bu sebeple çok zor durumda kalmadıkça kredi çekilmesi yönünde olumlu düşünmüyorum. Zaten kredi çeken insan buna mecbur kalmıştır. Ya altından kalkamadığı bir borcu ya da ev, araba gibi krediler altına girmiştir ki kredi vermek bankaların yapmayı en sevdiği iştir. Mesela biz nasıl vadesini bozdurmamak şartıyla bir iki sene paramızı faize yatırıyorsak, bankada havuzunda ki parayı faize yatırmak yerine üstüne faiz koyarak geri alarak bize yatırıyor. Şimdi kredi en kolay nasıl çekilir uzun uzun inceleyelim.

img_9611

  1. Kredi Notunuz Çok Önemli!

Bankanız kredi başvurunuzu değerlendirmek için ilk olarak kredi notunuza bakacak. Kredi notu nedir diye soruyorsanız daha önceki yazılarımızdan birinde ele aldığımız bir konuydu ve kısaca “kredi notunun kulaklarını çınlatmak gerekirse” kredi notu kullandığınız kredi kartının ve ya daha önce çektiğiniz kredinin ödemelerini ne düzenle yaptığınız. Çok riskli sınıfından çok iyi sınıfına beş grupta değerlendirilen kredi notu tanımı kişinin borç ödemede ki özenini bankalara yansıtır. Bu kredi notu şuanda da değindiğimiz üzere kredi çekmek yeni bir kredi kartı başvurusu, yatırımda kişiye özel olanaklar gibi pek çok alanda bankaların size bakış açısını etkiler. Bu anlattıklarımızdan sebeple kredi notunuz iyi ise ya da ortalama bir değerde ise kredi çekmek sizin için çok riskli sınıfında ki bir müşteriye nazaran çok daha rahat olur. Umarım şuan pot kırmıyoruzdur ve bu yazıyı okuyan çok riskli sınıfında değildir.

  1. Bankalar En Çok Emeklileri Sever!

img_9612
Yanlış duymadınız bankalar emeklileri sever. Hatta emeklilere kredi vermek için belli aralıklarla mesaj attığı bile oluyor. Babamdan biliyorum. Ama zaten en mantıklısı bu değil mi? Devlet asla şaşmaz her ay belli miktarı, belli günde yatırıyor ve özellikle emekli maaşının yattığı banka tereddütsüz istediğiniz miktarı veriyor ve her ay tıkır tıkır kesiyor. Emekli olmak harka bir şey. Nereden mi biliyorum? Yaşım daha emekli olmak için çok küçük ama üniversitedeyken iki sene babamın emekli maaş kartı bendeydi. Her ayın 24’ünde para yatardı ve ben sabahı beklemeden gece 1’de falan atm’den para çekerdim, çok tatlı bir paraydı o.

  1. Mesleğinizin ve Maaşınızın Kredi Çekmenizde Avantajı Olabilir!

Bankalar yüksek maaş bordrosuna kesinlikle kredi verirler. Çünkü gelirinizin giderinizden fazla olduğunu temel ihtiyaçlarınızın ortalamasına göre hesaplarlar ve arta kalan para onları tatmin ediyorsa kredi verirler. Bunun dışında maaşınızla orantılı olarak mesleğinizde kredi almanızda avantaj sağlayabilir size. Kamu personeliyseniz özellikle bekletmeden anında kredi talebinize olumlu dönüş sağlarlar. Polis bir arkadaşım 4.000 TL kredi çekmişti ve bankaya “sorun olmaz benim maaşım zaten 4.000 TL” demişti, ben şok. Belirtmeden geçemeyeceğim en yakın arkadaşım öğretmen acaba üzerine kredi mi çeksem. Yaşasın çakallık.

  1. Aktif ve Ortalama Müşteriler Kredi Çekerken Zorlanmazlar!

Aktif ve ortalama sözcükleriyle anlatmak istediklerimden açıkça bahsetmem gerekir. Aktif demek kredi kartı kullanan, bankada hesabı olan, bazı fatura ödeme, havale yapma gibi ufak tefek işlemler dahi olsa bankacılık işlemleriyle arası olan müşteriler ve az önce bahsettiğimiz kredi notu çok düşük olmayan en azından borcuna sadık olduğunu kanıtlayan müşterileri de sever banka. Bankaların biraz da bence pislik bir yönleri var. Bazı müşterilerin ödeyememe ihtimalinin yüksek olması durumuna rağmen bilinçli kredi veriyorlar, kredi borcu birikince faizlerle müşteriyi boğuyorlar ve 24 aylık bir krediyi belki 3-4 sene işleterek daha iyi bir kazanç elde ediyorlar. İnşallah batarlar.

  1. Kefil, İpotek Severler!

Kredi çekmek için genel olarak zaten kefil istenir. Kefilin genelde de emekli olması istenir. Peki, kefil neden istenir? Kefil genelde müşteriler bilmese de, prosedür zannetse de kredi notu ortalama ve ya kötü olan müşterilerden istenir. Emekli olmasına dikkat edilmesinin nedeni ise kişi borcunu ödeyemezse emekli kefilden kesinti yapılır. Yani sağlamcılar, garanticiler. İpotek ise daha çok yüksek miktarda çekilmek istenen krediler için talep edilir. Çekilmesi istenilen miktardan, paraya çevrildiğinde daha yüksek miktarı elde edecek bir değerin ipotek olarak gösterilmesi gerekmektedir. Aman Allahım! Bu cümleyi bir daha ne kurabilirim ne de düşünebilirim. Örnek ile açıklamak gerekirse misal 50.000 TL kredi çekmek istiyorsunuz ipotek olarak 75.000 TL değerindeki arabanızı ipotek ediyorsunuz. Bilmeniz gereken bir şey var ki ipotek ettiğiniz malınızı kredi ödemeleriniz bitene kadar elden tabi ki çıkartamazsınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kredi Kartı Dönem Sonu Borcu ve Hesap Kesim Tarihinin Önemi

Konuyla ilgili size sunabileceklerim bu kadar. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir!

Yorum yapın