Kombi satıcısı ve servisi olmak isteyenlere

“Kombi satıcısı ve servisi olmak istiyorum” diyenlere sektör hakkında bilgi verici ve aydınlatıcı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Eksiklerimiz veya fazlalıklarımız olduysa affola.

DENEMEYE DEĞER FİKİR: Google’da önemli büyük şehirlerin kombi servisini bulmak için arama yaptığımda karşıma hep birkaç site çıkıyor. Siz de o sitelerin faaliyet göstermediği küçük kasaba ve ilçeleri hedefleyerek reklam çalışması düzenleyebilirsiniz.

O güzel evlerinizde sımsıcacık vaziyette kahvenizi/ çayınızı yudumlayaraktan oturuyorsunuz. Ancak bir gün olsun o sımsıcacık evlerinizin ısınma sistemlerini kimlerin yaptığını merak etmiş olmanız lazım. İşte kombi satıcılığı ve kurulumu yapan bu arkadaşlara borçluyuz evlerimizin en verimli ve iyi şekilde ısınmasına.

Bu iş dışarıdan göründüğünde biraz kolay durabilir. “Ne var sanki, hazır makineyi, kombiyi alıp doğalgaza bağlıyor onu da yerden ısıtmaya, kalorifere bağlıyor” diyebilirsiniz. Ancak iş göründüğünden biraz daha komplike arkadaşlar. Uzmanların deyişine göre bilinçisce kurulan ısınmaya yönelik makina tesisatları bizleri her yıl %30’lara varan yakıt masrafına sokmaktadır.

İşte kombicilerin görevi budur. Gelirler, sizin evinizi, işyerinizi keşfederler ve evinize en uygun kombiyi ve diğer gerekli tesisatı kağıda dökerer ve de size işçilik dahil fiyat sunarlar.

Bu iş fikriyle aylık onbinlerce lira gelir temin eden, aile geçindiren kişiler mevcuttur. Nitekim siz de az buçuk bu işlerden anlıyorsanız ve de halihazırda “default” olarak yaptığınız iş bununla alakalıysa ve ona göre hazır müşteri çevresine sahipseniz rahatlıkla bu işe girişebilirsiniz.

Kombi satıcısı ve servisi olabilmek için gerekenler

1) Evvela, bu kombilerin yüzlerce çeşidi hakkında bilgi sahibi olmanız ve her yeni çıkanın avantajları, dezavantajları hakkında öğrenimlerde bulunmalısınız.

2) Bu ısıtıcı kombi denen zımbırtının parça değişimiyle alakalı basit tamirinden, bakımından, onarımından ve de sisteminden az buçuk çakmalısınız. Aksi halde kombi tesisatı döşeyen ustaya neyi nasıl yapması gerektiğini tarif edemez ve de işinizi temizce ortaya çıkarmakta güçlük çekersiniz.

3) Söz konusu kombi firmalarıyla her an irtibatta olmalı ve de ihtiyaç anında müşterilerinize kolaylıkla fiyat çıkarabilmelisiniz.

4) Tesisatçı ustalarıyla ilişkiniz iyi olmalı ve gerektiğinde kendinize bir ekip oluşturabilmelisiniz. Sonuçta kazan dairelerine onca sistemi kuracak olanlar sizlerden başkası olmayacak. İyi bir ekip ile iyi bir işçilik sayesinde siz de bir nevi bu işin müteahhitliğini üstlenmiş olacaksınız. Bu organizatörlüğünüz karşılığında da iyi miktarlarda gelir elde etme imkanınız doğmuş olacaktır.

5) Pazarlama ve insani ilişkileriniz iyi olmalıNe olursa olsun, hizmet ve ürün söz konusu olduğunda rekabet azıcık da olsa pazarlam şart olmaktadır. O sebeple var olan veya potansiyeldeki müşterilerinizle aranızı iyi tutun ve de kimseyle her ne surette olursa olsun gereksiz sorun yaşamamaya çalışın. Zira siz bu işi yapacaksanız artık bir iş adamısınız. İş adamlarının da kabadayılık yapma lüksleri yoktur. Müşterilerinizin her biri sizin geçici efendilerinizdir…

6) Ustalık Belgesi almak için bakanlık onaylı eğitim kuruluşlarına gitmeniz gerekir.

Kombi satıcısı ve servisi olarak ne kadar para kazanabilirim?

Bu tamamen sizin bu sektörde kaç yıl geçirdiğinize ve ne çapta bir ekiple ne kadar iş yaptığınıza bağlı olarak değişebilecek bir şeydir. Şunu belirtmeliyim ki bu sektörde işini iyi yapanların aç kalmadığı bariz bir gerçektir. Hatta kendinize bu işi yaparak 40’ına yakın rahatlıkla orta halli bir ev ve araba alabilirsiniz.

Kombi servisi ve satıcısı olabilmek için kimlerle anlaşmam gerekiyor?

Kombi servisi olabilmek için başta kombi firmalarıyla yetkili teknik servis olabilmek için anlaşmak gerekiyor. Nitekim bunun için gerekli donanım, ekip ve de bilgi/tecrübe yeterliliklerini sağlayabilmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca cüzi miktar bayilik ücreti de söz konusu olabilir. Ekstra herhangi bir tahsil ya da lisans sahibi olma zorunluluğunuz yok ancak bunlara da sahip olursanız elbette sizin lehinize olur.

Başkaca kazançlı “gelir elde etme fikirleri” bulabilmek için sitemizi gezebilir ve de kendinize en uygun olanları hakkında yorum bölümüne soru ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

“Kombi satıcısı ve servisi olmak isteyenlere” üzerine bir yorum

Yorum yapın