Konfeksiyonculuk yapmak karlı mıdır?

İnsanlar daha şık görünmek için günümüzde farklı giysi çeşitleri ile giyinmektedir. Bu giysi çeşitlerine bakıldığı zaman farklı giysi çeşitli bulunmaktadır. Bunlara öncelikle farklı cinsiyet gurupları göz önüne alınarak üretilen giysi çeşitleri olan bayan giyim ve erkek giyim modellerini örnek vermek mümkündür. Günümüzde bakıldığı zaman bu ürünler konfeksiyoncularda satılmaktadır.

Konfeksiyonculuk Lüzumsuz Bir İş Fikri Mi? 

Halihazırda konumu itibariyle piyasadaki en güvenilir iş kollarından biri konfeksiyonculuk. Hazır giyim üretiminin merkezi olan konfeksiyon atölyeleri, ”iş alamama” gibi sorunlarla uğraştığı çok fazla görülmemiştir. Bu tür atölyelerde hazır telaş ”iş yetiştirememekten” ileri gelir. Bu da bu işin ne kadar gerekli ve güvenli olduğunun bir kanıtıdır. Gereklidir çünkü tekstil sektörüne ait tüm ürünler insanların temel ihtiyaçlarından biri olan ”giyinmek” ihtiyacını karşılar. Güvenlidir çünkü piyasanın içerisinde her zaman yüksek oranda talep edilen yegane ürünlerin başında konfeksiyon atölyelerinin ürettiği giysiler yer alır.

Bu nedenle konfeksiyonculuk işindekiler en büyük krizleri bile en az hasarla atlatmayı başarmıştır. Gaile olarak gördükleri yegane mesele işleri yetiştirememek ya da personel sıkıntıları olmaktadır.Yakın çevremizde küçük bir araştırma ve gözlem yaparak emlakçıların, marketlerin ve dönercilerin bile kapandığını görmemize rağmen söz konusu konfeksiyon atölyeleri oldu mu kepenk kapatma olayları hiç karşılaşmayız. Ya da çok az.

Hal böyle olunca bu iş lüzumlu mu sorusunun iki açıdan cevabı olumludur. Hep risk barındırmadığı ve sürekli olarak istihdam sağlamaya yönelik bir yapıda olduğu için lüzumludur, hem de toplum ve piyasa nezdinde her zaman talep edilecek ürünlerin üretiminde merkez rolü olduğu için lüzumludur.

Konfeksiyonculuk İflas Ettirir Mi? 

Her işte olduğu gibi bu iş kolunda da azami oranda dikkat edilmesi gereken temel prensipler var. Eğer bu prensiplere ve kriterlere dikkat edilirse bir konfeksiyon atölyesinin kapanma ihtimali çok düşüktür. Her zaman için fazla fazla sipariş almanın mümkün olduğu yegane iş kollarından biri olan konfeksiyon işinde sistemli ve planlı hareket etmekte fayda var. Her zaman için bir B planınız olmalı. Bozulacak bir dikiş makinesine ya da işe gelmeyen personellere karşı acil eylem planlarınız hazır olmalı. Bu iş kolundaki en büyük risk, elinizdeki işleri zamanında yetiştirememek olacaktır. Aynı zamanda atölyede kullanılan kumaşların doğru seçimi ve verilen siparişlerin tam manasıyla anlaşılması da son derece kritik bir öneme sahip. Yani siparişi zamanında teslim etmek kadar doğru teslim etmek de mühim bir detayı oluşturuyor.

Eğer bu tür prensiplere disiplinli bir şekilde dikkat ederseniz iflas değil ticari başarılar sizi bekliyor demektir. Son olarak işinin ehli olan kişilerle çalışmanızı öneririz.

 

 İPUCU: Somut konuşmak gerekirse konfeksiyonculuk işi yapanlar eğer ki ihracat kanalları yakalayamıyor ve doğru düzgün bağlantılar edinemiyorlarsa kar edemiyorlar. Ancak kendilerini çağa adapte edip dijital pazarlama alanında da geliştirebilenler ve de bunu çok uluslu şekilde yapabilenler ciddi karlar elde etmekteler. Ayrıca lüks semtlerde dükkan açarak bu işi karlı şekilde sürdürebilirsiniz. Çünkü konfeksiyon toptan ürün satmak için pazarlama yapmak demektir. Pazarlama ise şov olmadan ve pazaryerlerine sırt dayanılmaksızın yürütülemez. Toptan giyim ürünlerine merak eden kitle size ve sizin gibi onlarca dükkana bakıp teklif almalı ardından en makul olanınızı seçmelidir. O sebeple muhakkak sürüye bir nebze de olsa uyun derim.

Konfeksiyonlarda satın giysilere bakıldığı zaman bu giysiler daha çok hazır fabrika çıkışlı giysiler olarak karşımıza çıkmaktadır.  Konfeksiyonlarda satılan giysilere bakıldığı zaman bu giysiler içinde pantolon, gömlek, ceket, hırka, yelek, mont, etek gibi pek çok ürünü örnek göstermek mümkündür. Konfeksiyon işine girip bu işi yapmak isteyen kişilerin akılında olan en önemli soru konfeksiyonculuk yapmak karlı mıdır? Sorudur. Bu soruya bakıldığı zaman bu işi yapacak olan kişilerin bu soruyu sorması gayet normal bir durumdur. Çünkü insanlar yapacakları işten zarar etmek istememektedir. Kişi bu durumun farkında olarak yapacağı işin karlı bir iş olmasını istemektedir. Gelelim konfeksiyonculuk işine bu iş günümüzde belki de yapılacak olan en rahat işlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Konfeksiyonculuk işi ilk zamanlar oldukça kazançlı bir iş konumundayken zaman içinde giyim mağazalarının artmasına bağlı olarak konfeksiyon işinde de bir gerileme meydana gelmiştir. Günümüzde bakıldığı zaman her ne kadar eskisi kadar fazla bir kazanç elde edilecek bir iş olmasa da giysi sektörünün hiçbir zaman için yıpranmayacağını göz önüne alarak bu işin kazançlı işler arasında gösterilmesi normal bir durumdur.

Konfeksiyonculuk yapmak istiyorum diyen bir kişi öncelikle konfeksiyon işin stresli ve bu strese bağlı olarak yorucu bir iş olduğunuz göz önüne alarak bu işe başlaması gerekmektedir. Bu işe bakıldığı zaman kişilerin giysi satın alırken farklı giysi modellerini denemesi ve sürekli olarak giysi modellerini istemeleri ardından bu giysi modellerinin tekrar kaldırılması kişiler için oldukça yorucu bir il olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bakıldığı oldukça stresli olan bu işi kişiler vermiş olduğu stresinden dolayı tercih etmemektedir. Konfeksiyon işini yapmak isteyen kişiler öncelikle kendilerine bu işi en iyi şekilde yapabilecekleri bir yerde bir iş yeri bulmaları gerekmektedir. İş yerinin bulunmasından sonra kişi bu işyeri için gerekli olan raf ve diğer malzemeleri satın almaktadır. Bu malzemelerin satın alınmasından sonra ise kişi gerekli olan resmi işlemleri için belediyeye ve diğer kurumları başvurması gerekmektedir. Bu işin bitmesi ile beraber konfeksiyon işi ile uğraşacak olan kişi iş yerinde satmak üzere çeşitli konfeksiyon mallarını satın alıp iş yerinde bunları belli bir düzene göre dizmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin yapılması sonucunda konfeksiyon işini yapmak isteyen kişi bu işi en iyi şekilde istediği gibi yapabilir.

Konfeksiyonculuğun Püf Noktaları

 

Konfeksiyon işine bakıldığı zaman öncelikle konfeksiyon işinin bazı püf noktalarını bilmek konfeksiyon işi ile uğraşan kişinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayacaktır. Püf noktaları nelerdir diye bakıldığı zaman öncelikle konfeksiyon işe ile uğraşan kişinin de bir esnaf olduğunu göz önüne alarak bu iş ile uğraşan kişilerin sürekli olarak müşterilerine tatlı dil ile hitap etmeleri gerekmektedir. Konfeksiyon işinin bir diğer püf noktası ise kişi yapmış olduğu işin güzellik ve şık görünmeyi doğrudan etkilediğinin farkından olarak çalışmalıdır. Konfeksiyon işi ile uğraşan kişi sürekli olarak çok satmak için kaliteli ve güze ürünler getirip bu ürünleri satmak için uğraşmalıdır. Konfeksiyon işinin püf noktaları bilindiği zaman kişiler daha çok kazanmaktadır.

Yorum yapın