Korku Evi İşi Yapmak İsteyenlere

Modern dünya ve teknolojinin had safhaya varması ile birlikte modern insanların eğlence anlayışları da epey değişti. Gerçek ile simülasyonun iç içe geçtiği bir evrende artık insanlar daha fazlasını istiyor. Onları kağıt oyunları kesmiyor. Birine yılbaşında tombala oynayalım dersen sana acıyarak bakar. O devirler geçti.

Artık modern dünyanın ve teknolojik evrenin ortaklaşa gücüyle oyunlar da evrim geçirdi diyebiliriz. Bunun en büyük kanıtlarından biri de korku evi fikri. Korku evi fikri yerel değil ithal bir fikir. İlk evreleri ve ham halleri Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde görüldü. Birkaç kafadar ve yaratıcı insanın bir araya gelmesiyle birlikte bu iş ortaya çıktı. Şimdi öncelikle Korku Evi nedir o soruya bir yanıt arayalım ve elbette ki bulalım. Bundan sonra ise elinde parası ve kafasında yeni işlere açık bir fikir yapısı varsa korku evinden ne kadar kazanacağınızı ve diğer teknik bilgileri sizlere sunalım.

scare photo

Ama öncelikle Girişimcilikte Öncü Olmanın Kopyacı Olmaktan Farkları adlı makalemizi öneririz. Zira bugün korku evi gibi bir işten bahsedebiliyorsak bu birkaç girişimci dehasının marifetidir. Onlar kopyacı değil öncü olarak girişimciliğin hakkını vermişlerdir. Bugün bu fikir bu kadar yayılmışsa, insanların eğlence duraklarından biri de korku evine gitmek olmuşsa bu arkadaşları tebrik ediyoruz. Öncü olmanın hem maddi hem de manen ödüllerini aldıklarına eminiz.

Korku Evi Nedir? 

Korku evinin konsepti tam olarak şöyledir arkadaşlar: 3 -4 kişilik arkadaş grubu parasını ödeyerek bir eve gelir. Bu ev korku evidir. Tamamen konseptler farklı olabilir. Bu ev korku türlerini içinde barındıran ve mekansal açıdan (sıkmaması için elbette) birbirinden farklılıklar gösteren oluşumlardır. Tamamen tercihinize ya da seçeneğinize göre içine gireceğiniz korku evi, bir mezarlık da olabilir, normal ama karanlık bir ev de, bir inşaat ya da ahır da. Piyasada bunun örnekleri çokça var.

Peki oyunun amacı ne? Oyunun amacı korkularınıza yenik düşmeden, sizin için hazırlanmış tuzaklara düşmeden, ipuçlarını takip ederek ve izini sürerek o evden kaçmaya çalışmaktır. Tamamen beyin fırtınasına dayalı bu evde, hem korkacak hem de sonuca ulaşmaya çalışacaksınız. Filmlerinden sıkılıp da artık gerçekten korkmak isteyen insanlar arkadaşlarını da toplayıp bu korku evlerine akın akın gidiyor.

Amaç verilen 1 saatlik sürede o evden kurtulmak. Bu yüzden bol bol dayanışmaya ve yardımlaşmaya da ihtiyacınız olacak. Şimdiden bol şans.

Gireceğiniz ev şu ya da şu minvalde bir şey olabilir. Şahsım adına bir korku filmi türü hayranı olarak böyle bir şeye henüz cesaret edemedim. Düşüncesi bile ürpertici. Ancak iki üç kafa arkadaşı alıp böyle bir eve girmek daha sonra da o evden çıkmaya çalışmak en azından bir kere deneyimlenmesi gereken bir proje olarak içimi de yerinden oynatmıyor değil. İnsanların eğlence algısı epey değişti. Buna eşlik mi etmeli yoksa evimizde huzur içinde oturmalı mı henüz bilemiyorum.

Kurulum İçin Bayilik Kaça, Nasıl Alınır? 

Ciddi bir pazar araştırması yapmanız gerekiyor. Oyun, ülkemizde çok rağbet edilmiş olsa da henüz çok ama çok yeni. Piyasada yeni olan bir ürün kadar böylesi projeler için de birçok isimle önce telefonda, sonra yüz yüze görüşmelisiniz. Tam olarak dolandırılmamak ve kandırılmamak için de ekstra dikkatli olmalısınız.

Çünkü bu belediyeye gidip ben oyun evi kurulumu için destek ve izin almak istiyorum diye bir başvuru yapma şansınız yok. Hal böyle olunca da tamamen serbest bir pazarda hareket edeceksiniz demektir.

Kurulum için bayilik almak adına en az 20 bin lirayı gözden çıkarmalısınız. Zaten orta sınıf ya da alt tabaka değil daha çok hali vakti yerinde insanların tercih edeceği bir oyun olduğu için ilk başta gözden çıkardığınız para, daha sonra size misli misli geri dönecektir. Buna daha sonra yeniden değineceğiz.

Bayilik almak için şimdilik daha önce açılmış korku evlerinden birinden izahat alabilir ya da gerekli araştırmayı çeşitli telefon numaraları ile yapabilirsiniz.

scare photo

Korku Evi Açmak İçin Kaç Kişi Gerekir? 

Evvela şunu söyleyelim ki tek başına altından kalkacağınız bir işten bahsetmiyoruz. Bu nedenle en az 2 kişi ile bu işe girişin diyoruz. Ne kadar fazla olursanız baştaki masraflar da o derece azalır. Ayrıca sorumluluk ve mesai isteyen bir iş bu. Evin dekoresi, sunumu, korunması, senaryosu gibi gereken şeyler tek başının aklının ve enerjisinin yetmeyeceği şeylerdir. Zaten bu nedenle halihazırdaki korku ve kaçış bazlı evlerin çoğunun çoklu ortaklarla kurulduğunu görüyoruz.

Bilenler bilir. Bilgisayarın ilk zamanları daha böyle bir oyun vardı. Adı da korku evi ya da kaçış evi gibi şeydi. Tamamen stratejik ve dikkat oyunuydu. Anahtarları bulmalar, kapılardan geçmeler, geri dönmeler, ileri atılmalar derken oyunun içinde kaybolurdunuz. Şimdi ise dijital ortam bilgisayarlardan gerçeğe taşınıyor. Önceden klavyeler ve simülatif karakterler aracılığıyla oynadığımız oyunları şimdi biz bedenen, kendimiz oynayabiliyoruz. İlginç. Çok ilginç.

Bayilik Almadan Bir Evi Korku Evine Dönüştürmek İçin Gerekenler Neler? 

scare photo

Evvela iyi bir senaryoya ihtiyacınız olacak. Bunun gerekliliği, piyasadaki oyunlardan farklı olmanızla ilgili. Farklı olmazsanız kimse oyunuza gelmez. Bu nedenle en azından şehrinizdeki korku evlerine oyuncu olarak gidip oyunu iyice anlamanız daha önemli olacaktır.

Bundan sonra bir eve ihtiyacınız olacak. Fazladan boşta bir ev varsa onu değerlendirebilirsiniz. Yoksa diğerlerinin de yaptığı gibi bir ev kiralayıp orayı korku evi konseptine dönüştürebilirsiniz. Bunun için de iyi bir dekorasyon gücüne ihtiyacınız olacak.

Daha sonra ihtiyacınız olan diğer şey bir web sitesi. Böylece adınızı sosyal medya ve dijital ortamdan da duyurup insanları yavaş yavaş eve, kaçışı olmayan korku dolu evinize davet edebilirsiniz.

İşte gerçek bir koku evinden çekilmiş bir fotoğraf. Bu işi yapacak olan arkadaşlara parlak fikirler olarak şöyle bir ek gelir imkanını da söyleyelim. Oyunun tamamını görünmeyen kameralarla kaydedip ek olarak satabilirsiniz arkadaşlar. Zaten fazlaca olan kazancınıza kazanç eklemiş olursunuz böylece. Oyunun başında ”oyunu kaybetmemizi ister misiniz” diye sormanız hukuken açıdan da bir zorluk çıkarmaz. Zaten insanların çoğu ”anı” olsun diye görmek ve satın almak isteyecekler.

Korku Evi Açmanın Kazançları 

1 saatliğini 100 – 150 liraya kiraya verebiliyorsunuz evi ve oyunu. Böylece oyun da anlam bakımından pekişmiş oluyor. Böylece 1 saat içinde evden kaçamayan grup yenilmiş sayılırken, kaçabilen kişiler kazanmış yani hayatta kalmış oluyor.

Bir saatliğinden 150 lira desek, gecede 3 ekibi ağırlasanız bu, bir gecede en az 500 lira kazanmak demek. Bu da ayda 15 bin lira kılçıksız gelir demek. Ne kadar kazançlı bir iş olduğunu varın siz düşünün.

Korku Evi Açmanın İyi ve Kötü Yanları 

Kötü yanlarından en büyük olanı hiç şüphesiz ki işin zor ve çok detaylı olması. Yani insanları gerçekten korkuya doyurmak ve bir müşteri kitlesi yaratmak zor. Bu tavuk döner değil ki doyursun, biraz da lezzetli olsun yeter kıvamında bakamazsınız işe. İşin yeni olması da müşteri çekmek açısından ilk başlarda biraz zorlanmanıza neden olacaktır.

Bunun dışında iyi yanları sürekli eğlence, sürekli adrenalin. Hem size hem de müşterilerinize.

“Korku Evi İşi Yapmak İsteyenlere” üzerine 8 yorum

 1. Yazi oldukca faydali ve bilgilendirici ancak ufak bir ilave yapmak istiyorum

  Suan turkiyede cok fazla korku evi var ve sektor 2013ten bu yana buyuk sekil degistirdi.

  Gelirler dusundugunuz gibi degil. Bunun bir cok nedeni var. Ilk nedeni ayni bolgede cok fazla korku evi olmasi. Ikinci ana neden ise hala bir cogunun bu sektoru duymamis olmasi.

  Bu ise girmeden once mutlaka pazar arastirmasi yapmalisiniz. Bunun icin kacis merkezi sitesini kullanabilirsiniz.

  Yanıtla
 2. Yazı guzel, bir ilave sadece yeterli sanırım kendi cabanizla açarsanız kaybedersiniz, kendiniz de açsanız 20 bin gider, profesyonel birine de actirsaniz 20 bin gider.

  Yanıtla
 3. Yazı gayet güzel ve açıklayıcı olmuş. Bizde korku evi kurulumu yapıyoruz Kurmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yanıtla
 4. Arkadaşlar 7 senedir 2 tane yer işletiyorum . Kurulum yapıyorum detaylı bilgi almak isteyenler
  05445442352 arayabilirsiniz

  Yanıtla

Yorum yapın