Korona Salgını Sonrası Havayolu Şirketleri Hisseleri Tekrar Yükselir Mi?

Herkesin aklında bu soru var. Covid günlerine tepetaklak olan şirketlerin başında havayolu şirketleri vardı. Elbette bu şirketlerin borsadaki hisseleri de mahvoldu. Sonrasında ufak ufak toparlanmalar olsa da tam manasıyla eski haline gelmediler. Bakın şimdi size Amerika’nın en büyük havayolu şirketlerinin son 5 yıllık grafiklerini “çocukların bile anlayabileceği dilden bazı hususları gözler önüne sermek için” göstereceğim. İyi izleyin grafikleri. Grafikler resmen bazı şeyleri bağırıyor:

 

Yukarıdaki görseller Google’dan 06.01.2021 tarihinde alınmıştır. Eğitim ve kamyonu bilgilendirme amaçlı eser oluşturmak için herhangi ticari amaç gütmeksizin basın kanunu uyarınca sınırlı ve meşru amaçlar için alıntılanmıştır. Telif hakları Google’a ve

Sayın arkadaşlar grafiklerin hepsi son 5 yıllık. Hepsinin son 1 senesi diplerde. Hepsi de ufak ufak toparlanma eğilimi gösteriyor. Hepsi de şu İngiltere’deki mutasyon haberinden olumsuz etkilenmiş gözüküyor.

Arkadaşlar bu hisseler göstermektedir ki havayolu şirketleri çok yüksek ihtimalle toparlanacak gibi duruyor. Ancak eğer ki bu mutasyon kontrolden çıkar ve tedbirlerin bile önleyebileceği seviyeyi aşarsa o vakitte işler değişebilir.

Bu konuda yurtdışındaki sitelerde baktığımızda da benzeri analizler mevcut. Ancak bazı sitelerde; “havayolu şirketlerindeki toparlanmanın yıllar alacağını çünkü aşıların herkese yapılmayacağını, birçok ülkeye seyehat kısıtlamalarının devam edeceğini, insanlarda panik, korku havasının en az birkaç yıl süreceğini” iddia eden kötümser analizler de var.

Bu konuda ben biraz iyimser düşünüyorum. Tüm bu covid olaylarına herkes alıştı. Önlemleri almak zorunda olduğunu kavradı. Virüs ne kadar yayılmacı olursa olsun şu saatten sonra riskli gruplar aşılandığı müddete öldürme oranları çok düşük olacaktır kanaatindeyim Ancak ifade etmek gerekir ki sürprizler olabilir, kötü ve talihsiz gelişmeler de olabilir. Yatırım yapmadan önce bu kötü ihtimallei göz önünde bulundurarak karar verin.

Yorum yapın