Korona Sonrası Satış Fikirlerinden En Karlı 4 Tanesi

2020 yılının başında etkilerini yavaş yavaş gösteren ve Mart ayında dünyayı tamamıyla etkisi altına alan Corona virüs (Covid 19) salgını dünyanın atlattığı, daha doğru bir ifadeyle atlatmaya çalıştığı en büyük musibetlerden biri. Birçok farklı sektörün canlanmasına neden olup bazı sektörlerin de tıkanmasına neden olan bu salgın, ekonomik parametrelerin akıbetini de tüm yönleriyle değiştir. Önceleri temel ihtiyaç olan / olduğu sanılan gereksinimlerin birçoğunun sadece üç – dört ay geçtikten sonra bir kıymet-i harbiyesi kalmadı. Cerrahi maske, bone ve galoş gibi tıbbi ürünlerin satışları rekor kırdı.

Görünen o ki bu salgının etkileri ve sonuçları İspanyol salgınından çok daha farklı boyutlarda olacak. Bazı yorumculara ve uzmanlara göre ise bu, Modern Dünyanın Vebasıydı. “Yeni Tip Veba”.

Sonuç olarak yaralar sarılmaya başladı. Devletler kasalarındaki paralar miktarınca halkının yanında olmaya gayret gösterdi. Maske savaşları bile yaşandı ama ortalık şimdi duruldu gibi. Şimdi herkesin gözü iş yaşamında, piyasalarda ve bunları belirleyen temel unsurların ne kadar değişeceği yönünde yapılan incelemeler ve araştırmalarda. Evet, hiçbir şey eskisi olmayacak çünkü Dünya’nın başına büyük, çok büyük bir şey geldi. Nelerin değiştiğini, değişmekte olduğunu gün be gün ortaya çıkan yeni hadiseler ve olgularla görüyoruz.

Aynı zamanda yeni iş fikirleri de yeni imkanlar olarak karşımızda duruyor. Parlak Fikirler olarak bu yazımızda sizlere getirisi olabilecek, kar oranı yüksek 4 iş fikrini sunacağız. Bununla birlikte virüsün etkileri ile ilgili hem hafızalarını tazelemek hem de bilgilenmek isteyenler için eski yazılarımızdan da örnekler vereceğiz. İşte ilki:

Korona Virüsüne Yönelik En Karlı Hijyenik Ürün Fikirleri

Korona Sonrası Korona Sırasındaki Alışkanlıklar Neden Kalıcı Oldu? 

Korona sırasında kazanılan alışkanlıkların kalıcı olmasında birçok haklı ve doğal neden var. Bu nedenle mazaret ya da bahane olarak değil gerekçe olarak sayılacak kadar gerçekçi bir zemine dayanıyor. Televizyonu sadece o gün kaç bin kişinin öldüğünü öğrenmek için açan kalabalıkların bilinç-altlarına bunun korkusu – kaygısı işledi. Sadece kalabalıkların mı? Kaldı ki hiç kimse bir ‘korona sonrası’ ibaresine itibar etmiyor. Her şeyin bu kadar büyük bir hızda tepetaklak olabileceği homojen bir dünyada, ikinci dalganın ihtimali de yüksek iken, kimse artık eski alışkanlıklarını sürdürecek kadar ‘rahat‘ değil. Aynı şey insanlarda olduğu gibi kurumsal bünyeler için de geçerli. Tamam profesyoneliz, tamam dört dil bilen CEO’larımız var ama bu dünyada da ölüm ihtimali var. Öyleyse bazı önlemler, ek tedbirler alınmalı.

Dünya ‘Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ki’ diyen Kafka’yı hatırladı ve hem toplumsal yaşamda hem de iş hayatında edinilen yeni alışkanlıklar, bu yeni bir çehreye sahip olan gezegenin iliklerine işledi. Artık tedbirli hareket etmeli, yaşam alanlarımızı gözden geçirmeli ve salgın öncesindeki temel alışkanlıkları bile sorgulamalıyız.

İşte bu sorgunun ardından farklı iş fikirleri zuhur edecek ve değişen alışkanlıklarla bile ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara sektör bazında cevaplar aranacak. Bulunan cevaplar ile birlikte yeni sektörlerin atılıma geçmesi kaçınılmaz olacak. Piyasanın yenilenen alt yapısında başka iş fikirlerine açık olan okurlarımız, karantina biter bitmez kurulabilecek dört iş fikrini kaleme aldığımız yazımıza da göz gezdirebilir: Karantina Biter Bitmez Kurulabilecek 4 Efsanevi İş Fikri

Şu İş İlgini Çekebilir:  Salgın Sonrası Piyasada En Çok Giden 5 Ürün

İnsanlar Home Office Çalışma Prensiplerine Nasıl Alıştı?

Artık sabah trafiğinin en sonuna eklenip yollara koyulmak, ofis ortamında onlarca kişi ile birlikte çalışma zorunluluğu yok. İlerleyen zamanlarda tamamen ortadan kalkması bile bekleniyor. İnternetten çalışmanın açtığı yolu Corona salgını daha da genişletti. Telefonun, mail sistemlerini, Whatsapp’ın olduğu yerde onlarca insanı sabahın köründe tek bir mekana tıkıştırmak mantıklı olmadığı gibi, her ay ofis kirasına astronomik rakamlar ödemek de pek akıl karı değil. Home office çalışma prensiplerine alışıldı çünkü halihazırda insanların birçoğunun canına minnetti. Bazıları içinse bu süreç her ne kadar sıkıntılı olsa da onlar da çok yakın bir zamanda bu yeni çalışma ekolüne alışacaklar.

Bu Değişiklik Neden Kalıcı? 

Söz konusu değişimin sadece geçici bir süre için olduğuna inananlar fena halde yanılıyorlar. Bu değişik kalıcı çünkü dünya yeni bir salgın ile karşılaşırsa bu kadar çabuk toparlayamayacak. Aynı zamanda o kadar laboratuvara, uzman doktora, teknik – bilimsel gelişimi destekleyen teknolojik buluşa rağmen bu virüs hakkındaki malumatlar son derece sınırlı. Yeniden ve daha güçlü bir şekilde ortaya çıkması bile ihtimaller dahilinde. Bu nedenle evden çalışma prensibi artık günlük hayatımızın bir parçası olarak yerleşmiş durumda. Ekonomik olarak getirisi bol olduğu için de bunun en faydalı yöntem olduğu kabul edilmeli.

Korona Sonrası Satış Fikirlerinden En Karlı 4 Tanesi

1- Termos:

Salgın aynı zamanda işe ‘kendi içeceğini götürmek isteyenlerin’ sayısını arttırdı. Sağlık ve hijyen konularında çok daha titiz davranan kişiler çayını, kahvesini evinden götürerek kendilerince önlem alıyorlar. Bunda ekonomik parametreler de önemli. Dışarıda yemeğe içmeye para vermek istemeyen milyonlar, bir termos edinerek en azından bu yönde bir bütçe ayarlaması yapmaya çalışıyor. Siz de piyasaya dayanıklı, tek kişilik ya da aile boyu termoslar sürerek, bu işten hatırı sayılı ölçüde meblağlar kazanabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi açarak satışları doğrudan internet üzerinden gerçekleştirmeniz de mümkün.

2-Piknik Malzemeleri:

Karantinanın kalkması ile birlikte ‘piknikçi‘ ve ‘mangalcı‘ olarak ikiye ayrılan toplumumuzda bir uyanma yaşandı. Bu yaz boyunca hiç olmadığı kadar piknik yapmak isteyen ve karantina süresinin acısını çıkarmak isteyen kalabalıklar için piknik malzemeleri satabilir ve beklentilerinizin çok daha üstünde paralar kazanabilirsiniz. Katlanabilir masa ve sandalyeler dışında, bir piknik için gerekli olan tüm malzemeleri bünyesinde barındıran hazır setleri satışa çıkararak kalabalık bir müşteri kitlesine hitap etmeniz mümkün.

3- Elektrikli Scooter:

Toplumsal dönüşümlerin sonunda ulaşım aracı tercihlerinde de büyük oranda değişim yaşandı, yaşanmaya devam edecek. Elektrikli bisiklet olarak da bilinen scooterlar Amerika ve Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’de de yaygınlık kazanmaya devam ediyor. Katlanabilir olan versiyonları kolay taşınabildiği için çok daha revaçta. Özellikle scooter kiralama işine girebilir, Türkiye’de henüz yeni ve taze olan bir sektörde öncü olabilirsiniz. Otobüse binmek yerine kendi elektrikli bisikletleriyle işe gidenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.  Elektrikli scooterları A’dan Z’ye öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak

4- Bisiklet:

Türkiye, Avrupa’nın izinden giderek bisikletle işe gitme ve spor yapma etkinliklerini arttırıyor. Önceleri daha çok çocuklar ve gençler için olan bisiklet günümüzde sağlıklı yaşamanın öncüllerinden biri. Bunda da Corona salgınının etkisi çok büyük. İnsanlar pamuk ipliğine bağlı olduğunu gördükleri yaşamlarında daha sağlıklı kalabilmek adına bisiklet almaya ve kullanmaya başladı.

Yorum yapın