Kötü alışkanlıklar bırakılarak para biriktirilebilir mi?

Günümüzde gitgide yaygınlaşan ve artık bir hastalık olarak görülen kötü alışkanlık diye tabir edilen bir madde bağımlılığı bulunmaktadır. Bunların en başında sigara ve alkol gelmektedir. Artık insanların kız istemeye giderken bile sorduğu ilk cümle, “Kötü alışkanlıkları var mı?” olmaktadır. (Desenize ülkenin yarısı bekar kaldı. Müracaat edeceğiniz yeri biliyorsunuz..:D) Kötü alışkanlık durumu hem maddi hem de sağlık açısından büyük zarar niteliğindedir. Bu durumda “Kötü alışkanlık bırakılarak para biriktirilebilir mi?” diye  bir soru akıllara gelmektedir. Birçok insan kötü alışkanlarına ara vererek tasarruf ettiğini düşünmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Tamamı ile bırakıldığında insanların ne kadar para kaldığını görebilecek durumdadır. Sigaraların ortalama fiyatları 5 ila 11 arası değişmektedir ve bu durum da günlük 2 – 3 paket içen insanlar sadece sigara aldığını düşünerek köşeye 20 – 30 TL bırakarak aylık 600 – 900 TL arası para biriktirebileceği anlamına gelmektedir.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Neden Kazançlı?

Sadece para için kötü alışkanlıklar bırakılmamalıdır. Asıl sebebi sağlığınızı etkilen kötü sebepler olmalıdır. Sağlığınıza kötü etkilen bu maddelerden kurtulmanız sizin için kazandıracakları;

  • Sigara alışkanlığınız varsa, nefes almada zorluk çekebilirsiniz ve bıraktığınız da ne kadar rahat nefes aldığınızı görebileceksiniz.
  • Alkolün verdiği baş ağrısı sürekli halsizlik ve kafa dönmeleri tamamı ile ortadan kalkacaktır.
  • Başka tür daha sağlığınıza kötü gelen maddeler, bunlar genellikle kimyasal maddeler oluyor ve bu tamamen sinir sistemlerinizi bozarak sizi çekilmez biri haline getirecektir. Hatta intihar eşiğine kadar sürükleyecektir.
  • Para açısından gerçekten mükemmel bir para tutumu içine girersiniz. Bu da size daha fazla gezme ve kendinize daha iyi bakma olarak geri dönecektir.
  • Kötü alışkanlıklara verdiğiniz para ile sadece kendinize kıyafet alarak bile kendinizi özgüvende hissedersiniz ve iyi ki de bırakmışım diyebilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklar Neden Maliyetlidir?

Birçok sebeplerden dolayı her sene zam gelerek, alkol ve sigara gibi en çok tüketilen maddeler daha çok zamlanır. Bunun ana sebebi olarak gösterilen durum, insanların yüksek maliyetlerle alacakları bu kötü alışkanlıklardan kurtulması içindir. Neden kötü alışkanlıklar çok para diye merak ediyorsanız tam olarak sizin soğumanız için yapılmış bir çalışmandır. Bu ürünler en çok bizim ülkemizde pahalıdır. Ayrıca sadece bunun için de değil, insanların bu kötü alışkanları kullandıktan sonra sağlığının bozulması ve hastaneye gitmesi durumda sigorta bazı kişileri karşıladığı için, kullandığınız sigaranın içinden bir miktarı da SSK ya verilmektedir. Eğer ülke çapında tamamı ile kötü alışkanlıklar bırakılırsa, hem ülke ekonomisi gelişmesi açısından hem de sağlıklı bir toplum olma açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Geçici Olarak Yapılması Önerilen 5 İyi Alışkanlık

Birçok madde bağımlısı olan insan sigara veya alkol gibi sürekli tükettikleri kötü alışkanlıklardan vazgeçmek istemektedir. Ama bir türlü bırakma eylemini gerçekleştiremezler. Bu hem insanların psikolojik olarak hem de içinde bulunan maddelerin bağımlılık yapma durumundan dolayı kaynaklanmaktadır. İnsanların bu kötü alışkanlıkları bırakmak için yapılması gerekenler şunlardır;

  • İlk olarak bırakmak isteyen kişiler, bu sorunu tamamen psikolojik olarak çözmeleri gerekmektedir. Bu da insanların kendi güçlerinin farkına varmalarıyla olur. Yani sigara içmek istediğinizde isterseniz içmeyeceğinizi düşünmeniz sizi güçlü hissettirecek ve içmeyeceksiniz.
  • Sizi yönelten durumları ortadan kaldırın. Birçok insan rahatlamak için, her şeyi unuttuğu için kullandığını söylemektedir. Bu durum tamamı ile yanlış her şeyi unutmak için kendinize farklı uğraşlar edinin.
  • Kullandığınız madde aklınıza geldiği zaman ve yapmak istediğiniz zaman, bol bol su içmeniz size daha yarar sağlayacaktır ve kısa süre de olsa size unutturacaktır.
  • Sadece sigara bağımlılığı olan insanlarda dumanı için değil de nikotin bağımlısı ise, nikotin sağlayan sakızlardan faydalanabilir.
  • Kullandığınız şeyin sizi yaşlandırdığını ve sizi sürekli yorduğunu düşünürseniz daha rahat bırakırsınız. Unutmayın kötü alışkanlıklarınızın tamamı ile sebebi sizsiniz.

Yorum yapın