Köyden Kurtaracak ve Dünyaya Açılmayı Sağlayacak İşler

Köyde doğup büyümüş, sonrasında eğitim ve iş için şehre gitmiş insanların sık sık ’emekli olayım, köyüme döneceğim, bir ev yapacağım, bahçeyle uğraşacağım, hayvancılık yapacağım’ minvalinde bol bol hayal ve plan içeren cümlelerini duyarız. Zaman içerisinde köye dönme ile köyden ayrılma isteği birbirleriyle kapışacak kadar alevlenebilir.

Aralarındaki temel fark ise şudur: Köyden ayrılmayı istemek için artık bezecek kadar orada kalmak gerekir. Köye dönmeyi istemenin temel şartı ise şehrin karmaşasından ve insan ilişkilerinin sahteliğinden sıkılmaktır. Özetle bir ülkedeki yatay göçlerin temel sebebi sadece insanın hissedebildiği can sıkıntısıdır.

Köy Yaşamı Neden Çok Sıkıcı? 

Köy yaşamı eskilerin fasit daire şimdikilerin kısır döngü dediği bir düzlemde yer alır. Bu düz bir çizgide ilerleyen yörünge aynı zamanda düz bir çizgide geriler. Köy yaşamının sıkıcı olmasının yegane sebebi çizginin son derece kısa olmasıdır. Gidilebilecek yerler aynı zamanda gidilen yerlerdir. Seçeneksizlik insanı bazen öyle bunaltır ki evde kalmak ile dışarı çıkmak arasındaki hiçbir fark kalmaz. Aynı şekilde selamlaşılan, muhabbet edilen kişi sayısı da bellidir. Erkeklerin köyün kahvesinde konuştukları konular memleket meseleleri ve futboldan ibarettir.

Kadınlar için köy yaşamı ekstra zordur diyebiliriz. Erkeklerin en azından bir sosyal kulüp olarak kullandığı kahvehaneleri vardır. Kadınlar ise ancak düğünden düğüne dışarıda toplanabilirler. Bunun dışında günlük gezmeleri birilerinin evine bir saatliğine misafir olup çay içmekten ibarettir.

Köy yaşamını sıkıcı kılan bir diğer faktör ise çok ağır çalışma şartlarını insana dayatmasıdır. Bağı bahçesi tarlası, neredeyse hepsi insanüstü bir çaba ister. Tarladaki ilaçların günden güne daha da pahalılaşması, kaliteli yem bulmanın zorluğu gibi dış kaynaklı sıkıntılar da sıkıcılığın seviyesini arttırır.

Günümüz gençlerini sürprize geçit vermeyen köylerde tutabilmek artık çok daha zor. Ellerinde olsa liseyi bile civardaki ilçelerin birinde ya da şehirde okuyacaklar. Dışarıyla kurduğu tek bağlantı olan internet ile gördükleri yerler, onların şehri daha çok istemesine neden oluyor. Onlar çeşitli fotoğraflarda gördüğü mekanların bizzat içerisinde yer almak istiyor. Bu yazımızı okuyarak yapabileceği işlerden birine atılabilir ve köyden çok daha kısa bir zamanda kurtulabilirler.

Köylüler Nasıl İnsanlardır? 

Tıpkı kasaba, şehir ve metropollerde olduğu gibi köylerde de insanlar iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. Tabi bu köylüler nasıl insanlardır sorusunun en sade yorumu. İnsanlar yaşadıkları mekanlara bağlı olarak ”tipik” davranışlar ve karakteristik özellikler geliştirirler. Söz konusu mekan insan ilişkilerini, duygu ve düşünceleri de dolaylı olarak etkiler. Köylüleri de diğer insanlardan ayıran belli başlı özellikleri var.

Önce iyi yönlerine kısaca değinelim. Köylülerde yardımlaşma duygusu çok gelişmiştir. İletişimleri kuvvetlidir ve herkesin herkesten bir şekilde haberi vardır. Günümüzde karşı komşusunu bile tanımayan şehir insanından farklı olarak komşuluk ilişkilerine önem verirler. ”Kendi yağında kavrulmak” köylülerin yaşayarak deneyimledikleri bir deyimdir. Hemen hemen hepsi için bir gün köyde yaşamak büyük bir hevestir. Bazıları şehre çok erken taşınır ve mutlu olur, bazıları ise hiç de beklediği gibi çıkmayan şehir hayatından nefret eder ama yine de orada kalır. İçlerinden bazıları ise ömür boyu köyde kaldığı için şehir hayatı onlarda bir ukde olarak kalır.

Köylülerin belli başı kötü özellikleri de var. Bunların başında erkeğiyle kadınıyla dedikodu yapmalarıdır. Yazımızın başında değindiğimiz can sıkıntısı, onları sırf vakti geçirmek için birbirlerini çekiştirmeye iter. Her köyün bir delisi olduğu gibi bir de ‘kurnazı’ vardır. Bu tiplere kısaca ‘şark kurnazı’ denir. Önce köydeki hemşehrilerini kandırıp onlara bir şeyler satarlar. Sonra terfi alıp sırasıyla ilçeye ve şehre geçerler.

Global Bir İş Fikri Kurmak Zor Mu?

İnternetin yoğun kullanımı, ticaretin sanal mağazalar aracılığıyla yapılması dünyayı global bir köye dönüştürmüş bir durumda. Bu nedenle konumuzun neresi olduğunun çok büyük bir önemi yok. Hatta neredeyse hiç önemli değil. Mühim olan neyi, ne kadara, hangi fiyata sattığınız. Sattığınız ürünler sağlıklı, sunduğunuz hizmetler nitelikli ise global bir iş fikri kurmanız her zaman için imkanlar dahilinde olacaktır.

Köyden Kurtaracak ve Dünyaya Açılmayı Sağlayacak İşler

  • Kedi ve köpekler için hediye kutuları oluşturduğu internetten satmak: 

Günümüzde sadece insanların değil evcil hayvanların kullandığı aksesuarlar da çeşitlilik arz ediyor. Bu öyle bir çeşitlilik ki sadece kedi köpek aksesuarı ve malzemesi satan siteler bile var. Bu sitelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Siz de böyle bir yol izleyip hediye kutuları oluşturabilirsiniz. İnsanlar artık ürünleri tek tek satın almak yerine set halinde almayı tercih ediyor. Böylelikle tek alışverişte tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Aynı zamanda bu tarz toplu alımlarda düzenlenen kampanyalar da ilgilerini çekiyorlar. Siz de kedi ve köpekler için oluşturduğunuz özel hediye kutularında çeşitli indirimler yapabilirsiniz.

Mama ve su kapları, tasmalar, örme kıyafetler ve envai çeşit oyuncağa internet sitenizde yer verebilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen okurlarımız şu yazımıza da göz atabilirler: İnternetten Kedi ve Köpek Maması Satmak

  • Mermere şekil verip ihracat yapmak: 

Mermere şekil vermek için özel üretilmiş makineler var. Bunlardan birisini tedarik edip kolları sıvayabilirsiniz. Karı koca bu işi yapıp hayatını idame ettirenler bile var. Sizin onlardan farkınız şekil verdiğiniz mermerleri yurt dışına satmak olmalı. Bunun için interneti aktif olarak kullanabilir ve yurt dışıyla bağlantılar kurabilirsiniz. Türkiye mermer kaynakları bakımından oldukça zengin. Aynı zamanda çıkarılan mermerin kalitesi de tartışılmaz. Bu nedenle yurt dışından müşteri bulmak sandığınız kadar zor olmayacak.

  • Yurt Dışından Ürün Getirip Pazar Yerlerinde Satmak: 

Bazı köyler var ki neredeyse kasabalar kadar kalabalık ve büyük. Eğer böyle bir köyde yaşıyorsanız yurt dışında uygun fiyatlarla getireceğiniz pazar yerlerinde satabilirsiniz. Ya da ortak alanda kurulan ve çok büyük olan pazarlarda da satış gerçekleştirebilirsiniz. Kimsenin daha önce hiçbir mağazada, hiçbir pazarda görmediği ürünler, büyük ilgi toplayacaktır. Böylece istediğiniz parayı çok daha kısa sürede biriktirip hayalinizdeki ilçeye ya da şehre daha erken taşınabilirsiniz.  Yurtdışından mal temin edip Türkiy’de satmak

Son olarak köyde organik olarak yetiştirilen ürünlere ilgi her geçen gün artıyor. Tamamen doğal ve katkısız olan bu bitkisel ürünlerden birini yetiştiriyorsanız o ürünleri sadece köydekilere değil en yakın ilçe ve şehirdeki insanlara da satabilirsiniz. Ayrıca organik ürün satan internet sitelerle irtibata geçerek satış ağınızı genişletebilirsiniz. Unutmayınız ki gelecek organik pazarlarında; artık eskisi gibi inorganik ürünler

 

Yorum yapın