Kozmetik Satış Temsilcisi Olmak

Bu yazımız daha çok kadınları ilgilendirse de, erkek okurlarımızın da okumasında fayda var. En azından genel kültür adına. O nedenle hem kadın hem erkek okurlarımıza merhaba!

EKLEME: Kozmetik işi son yıllarda “çığırından çıkmış” şekilde büyüyor. Buna en büyük etken kızların kendilerini pazarlama konusundaki şevkleri. Artık hepsi farkında en çirkin kız bile 3-5 estetik ile harikulade bir görünüme kavuşabiliyor. Erkeklere her istediklerini yaptırabiliyorlar. Sonra da çıkıp “kendimizi meta olarak kullanmamak gerek” diye öterler.

Bu yazımızda kozmetik satış temsilcisi olma yolunda kariyer yapmak isteyenlere rehber olacağız.

cosmetic photo

Kozmetik satış temsilcisi olmak için gerekenleri irdeleyip; kozmetik satış elemanı olabilmek için  nerelere başvurulması gerektiğini konuşacağız. İşin maaş oranını ve kazançlı olup olmadığını da araştırıp inceledikten sonra bu mesleğin artı ve eksi yönlerini konuşacağız.

Öyleyse arkamıza yaslanalım ve yazımıza başlayalım.

Kozmetik Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Öncelikli şart – hepinizin de hak vereceği üzere – kadın olmaktır. En küçüğün en büyüğüne kadar tüm kozmetik ürünler satan firmaların satış temsilcileri kadınlardan oluşmaktadır. Amerika ve Avrupa’nın çeşitli başkentlerinde münferit olarak erkek satış temsilcileri bulunsa da dünyanın genelinde ve Türkiye’nin tamamında kozmetik satış temsilcileri kadından oluşmaktadır. Yaygın bir kanı olarak Türk toplumunda benimsenen anlayış ”kadının halinden kadın anlar” anlayışıdır. Bu anlayış, kuaförler ve bakım merkezleri için geçerli olmasa da, söz konusu olan hizmet değil ürün satmak olunca işler biraz değişir. Çalıştığınız yer ne kadar profesyonel olursa olsun dostane bir sohbet ve fikir alış verişi şeklinde gerçekleşir ticaret. ”Valla ben kendime de uyguluyorum, işe yarıyor” cümlesi sihirli formül gibidir. Kadın müşteriler, bir onaylama, bir destek ister. Karşı tarafta ona ürünü satmak isteyen temsilcinin anlatış metninde ne kadar ikna edici gerçekler, ne kadar bilimsel veriler olsun, bu müşteri için yeterli olmayacaktır. Bunun için göz teması, o göz temasında yaratılan güven ortamı ve pat: ”Öyleyse alıyorum” cümlesi. Kasaya giden kadın müşteri ve satış temsilcisine doğru yaklaşan yeni bir müstakbel müşteri. İşte bu gerçekliklerin farkında olan kozmetik firmaları her daim – istisnai durumlar hariç – satış temsilcisi olarak kadınları işe alırlar. Bu nedenle açık yüreklilikle söyleyebiliriz ki, satış temsilcisi mi olmak istiyorsunuz? Öyleyse kadın olarak dünyaya gelmeye dikkat edin.
 • İletişim becerisinin yüksek, iletişim temposunun yüksek olması: Enerjinizin çok ama çok yüksek olması gereken bir meslek dalı söz ettiğimiz temsilcilik türü. Zira kadınlar, sınırları zorlayabilen bir merak potansiyeline sahiptirler. Yüzlerine sürecekleri şeyin tüm detaylarını isterler. Size iki soruda çözülebilecek bir merak iletişimini on soru sorarak abartırlar. Bu nedenle iletişim enerjiniz yüksek, pozitif olmalıdır. Sıkılgan mimiklerden kaçının. Yoksa şikayet edilebilir ya da ilgilenmiyormuş hissi yaratarak müşterinizi satın alma ihtimalinden uzaklaştırabilirsiniz.
 • Satışından sorumlu olduğunuz tüm ürünlerin bütün detaylarından haberdar olmak. Satış performansını arttıran birinci element, sattığınız ve satmaya çalıştığınız ürünü tanımak, hatta epey yakından tanımaktır. Sorulabilecek her soruya hazırlıklı olup ”bilmiyorum” cevabını vermekten kaçınmalıdır. Bazen koca bir reyondan siz sorumlu olacaksınız bazen ise görev değişiklikleri göz önünde bulundurularak tüm dükkandan. Bu nedenle iyi bir ezberiniz olmalı. Aynı şekilde dükkana gelen yeni kozmetik ürünlerini en kısa zamanda öğrenmeli ve ne sorulursa tık – tık cevap vermeyi bilmelisiniz.
 • Kadınların karşılayabileceği bakım ve temizlik sorunlarını bilmek. Evet, iş sadece ürünleri tanımak ve satışa sunmakla bitmiyor. O ürünlerin bir kısmı belli başlı cilt ve bakım sorunlarını çözmek için piyasaya sürülmüş ürünlerdir. Bu nedenle ürünleri bildiğimiz kadar kadınların saçlarını, göz altı morluklarını, ten sorunlarını ve buna benzer onlarca ayrıntıyı da bilmekte fayda var. Böylece soruna göre ürün sunma başarını gösterip çok daha ileri noktalarda satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Bilmek, satmanın yarısıdır. Diğer yarısı ise iyi bir iletişim kurmak ve enerji birliği sağlamaktır. Bu nedenle kozmetik satış temsilcisi olmanın tüm koşulları bu iki ana noktanın çeperinde toplanmıştır diyebiliriz.
 • Son olarak bu gereklilik ya da şart olmasa da çoğu şirketin politikası olarak iyi bir fiziki görünüme ve dış güzelliğe sahip olmak da gerekebilir. Sonuç olarak satacağınız ürünler daha fazla estetik sunmak için piyasada mevcutturlar. Siz de birinci elden örnek teşkil etmek adına önce sizin estetik olmanız beklenebilir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Müşteriye Güven Sağlamanın 7 Efsane Yolu

cosmetic photo

Kozmetik Satış Temsilcisi Olmak İçin Nerelere Başvurulur? 

 • Öncelikli olarak kadın sağlık ve bakım merkezlerine başvurulabilir. Ülkemizde Gratis başta olmak üzere birçok ünlü ve gelişkin firma bu alanda hizmet ve satış gerçekleştirmektedir. Bu tür firmalar geniş opsiyonlu ve bol kazançlı yerler olduğu için sürekli olarak elemana ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bağlamda ilk başta hedefiniz doğrudan bakım ürünleri merkezi olmalıdır.
 • Parfümeri Dükkanları: Parfüm ve benzeri kokulu ürünler de kozmetiğe girmektedir. Açık parfüm satan yerler, artık sayısını günden güne arttırmaktadır. Bu nedenle kozmetik satış temsilcisi olmak isteyenler, şanslarını parfümeri dükkanlarında da deneyebilirler.
 • Eczaneler: Bu sağlık merkezlerinde kadınların başta yüz ve cilt sağlığına dair olmak üzere birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Direkt eczanelerin bu kısmında çalışmak üzere başvuracağınız gibi eczanelerden toptan alıp kişisel olarak da satış gerçekleştirmek adına bu merkezlere gereken başvuruları yapabilirsiniz.
 • Güzellik merkezleri: Bir başka başvuracağınız yer güzellik merkezleri olacak. Burada hem söz konusu kozmetik ürünler satıldığı gibi aynı zamanda kozmetik ürünler doğrudan müşterilerin üzerinde uygulamalı olarak kullanılır. Buralarda ya satış temsilcisi olabilirsiniz ya da uygulayıcı olarak bakım alanında çalışabilirsiniz.
 • Kozmetik Satış Merkezleri: Genelde toptancı olarak faaliyet gösteren merkezlere başvurup o merkezlerin çalışanı olabilirsiniz. Gününüz yollarda, çeşitli kuaförlere ve bakım merkezlerine bu satış merkezlerinden getirdiğiniz ürünleri satmaya çalışmakla geçecektir. Saydığımız seçenekler arasında satış olasılığınızın en düşük olduğu, en zor ve yorucu yer bu tür yerlerdir. Yine de kafanızda kozmetik satış temsilcisi olmak varsa, başlangıç için bu tür yerleri tercih edebilirsiniz.

Kozmetik Satış Temsilciliğinin Artı Yönleri: 

 • Çalışma sahasının çok geniş bir perspektifte olması. Az önce yukarıda da belirttiğimiz üzere kozmetik ürünlerin alıcısı boldur ve bu nedenle geniş bir pazara yayılmıştır. İşsizlikten bunalmış bir kadınsanız, kozmetik satış temsilcisi olmak oldukça yerinde bir ihtimaldir.
 • Söz konusu iş sahalarında çalıştığınız takdirde birçok kozmetik ürünü maaşınızın yanında bedava alma seçeneği. Bu da bir kadını en az maaş kadar mutlu edecek bir diğer faktördür.

Kozmetik Satış Temsilciliğinin Eksi Yönleri: 

 • Gün içinde çok fazla müşteriyle muhatap olmak zorunda kalmak. Kimi durumlarda fazla mesai yapmak.
 • Müşteri memnuniyetini sağlamanın oldukça zor olması. Zira siz sadece satıştan sorumlu olsanız da, kullanılan ürünün beklenileni verememesinde bir numaralı sorumlu siz tutulursunuz. Bunun için hırçın ve mutsuz müşterilerin geri dönüşleriyle de siz ilgilenmek zorunda kalacaksınız.
 • İşin ayakta yapılıyor olması da bir diğer dezavantajdır. Çoğu zaman sorumlu olduğunuz reyonun başında beklemek durumunda kalırsınız. Küçük molalar haricinde mesai saatiniz ne kadarsa – çoğunlukla 8 ya da 10 saat- o sürenin büyük bir kısmını ayakta, hazır vaziyette beklemek zorunda kalırsınız. Bunun için rahat ve spor ayakkabılarla mesleğinizi ifa etmenizi öneririz.

 

Kozmetik Satış Temsilciliği Kazançlı Mıdır? 

 • Bu, tamamen çalıştığınız firmanın büyüklüğüne ve ekonomi politikasına bağlıdır. Bazı yerlerde ise sabit 1.000 lira ücret ve satış üzerinden primle çalışırsınız. Bu şekilde çalışan firmalarda ise kazancınızı tamamen sizin enerjiniz ve emeğiniz tayin eder.

Yorum yapın